Sobota, 06 Czerwca 2020 | Imieniny: Laury, Laurentego, Nory ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Radni o przejściu

5 grudnia doszło tu do śmiertelnego wypadku.

5 grudnia doszło tu do śmiertelnego wypadku.

5 grudnia na pasach przy skrzyżowaniu ulic Człuchowskiej i Asnyka zginął 74-letni chojniczanin. Radni uważają, że w tym miejscu docelowo powinna stanąć sygnalizacja. Klub PiS złożył na sesji wniosek w tej sprawie.


Początkowo ostrożnie do wniosku podszedł przewodniczący rady miejskiej Mirosław Janowski i radził poczekać, bo przy okazji przebiegu tzw. małej obwodnicy skrzyżowanie ma być przebudowane. Radny i przewodniczący osiedla Bytowskie Marek Szmaglinski wolałby nie czekać na kolejne nieszczęście. - Śmierć mieszkańca naszego osiedla niech będzie przestrogą dla wszystkich, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo mieszkańców – mówił na sesji. Jego zdaniem zabrakło roztropności, a władza ignorowała problem, gdy przez kilkanaście lat dopominano się o bezpieczeństwo w tym miejscu. Z przejścia korzystają w dużej mierze uczniowie „siódemki” z os. Kolejarz i wierni z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej. Szmaglinski przypomniał, że pasy wymalowano po interwencji jednego z mieszkańców osiedla. Przewodniczący samorządu mieszkańców przytoczył nawet swoje wypowiedzi z obrad komisji, kiedy to dopominał się o światła w tym miejscu. Raz miało to miejsce po potrąceniu na pasach dziewczynki. - Nigdy te interwencje nie zostały potraktowane poważnie – zarzucił radny. 560 mieszkańców podpisało się pod petycją do burmistrza o zainstalowanie sygnalizacji świetlnej.

Reklama | Czytaj dalej »Zdaniem Antoniego Szlangi o sprawie nie zapomniano, ale nie została zrealizowana za względu na koszty. - To koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych, bo to nie jest tylko postawienie sygnalizacji, ale doprowadzenie mediów elektrycznych – opisywał. Zaproponował, żeby wniosek zmodyfikować, uzależniając jego zrealizowanie od wolnych środków w budżecie i postawić przenośny sygnalizator zasilany ogniwami fotowoltaicznymi.

- Życie ludzkie nie ma ceny – zauważył Marian Rogenbuk i zadeklarował poparcie wniosku. Z jego obserwacji wynika, że większość kierowców na długiej prostej nie przestrzega ograniczenia prędkości, co może być szczególnie niebezpieczne, gdy jest kiepska widoczność.
- W takiej pogodzie, jaka była w ten dzień, naprawdę nie było nic widać – wtórował mu Kazimierz Drewek. Rafał Mielecki z PiS jako alternatywne i tanie rozwiązanie zasugerował solarne światłka odblaskowe, tzw. kocie oczka.

Radni doszli do wniosku, że jakieś rozwiązanie choćby czasowe, zanim znajdą się większe pieniądze, jest niezbędne. Ostatecznie przewodniczący rady wniosek przyjął i potraktował jako zrobienie innego oznakowania przejścia dla pieszych. Wniosek został poparty jednogłośnie.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

24 komentarzy

~mac7
co za wyborczy pic na wodę będą problemy niczym z wyjeżdżaniem z Kopernika na Bytowską w stronę Charzy...


po 2 czemu nikt nie pomyśli o przejściu przez Wyszyńskiego, równoległym do Człuchowskiej?


że tam nikogo nie rozjechali to jest cud...


po 3 KIEDY CIĄG DDRiP DO TOPOLI? Kochana władza obiecywac to może umie, ale robić już niezbyt...
19 Grudnia 2013, godzina 13:41
Oceniono 1 raz -1
~Brygada RR
Znalazły się pieniądze na sygnalizację świetlną dla przejścia na ul.Człuchowskiej, o które tak bardzo się martwił niejaki Szlanga. Miastu umorzono prawie pół miliona zł zaciągniętych na rewitalizację Parku 1000-lecia. Teraz nie macie wymówki towarzysze.
19 Grudnia 2013, godzina 12:37
Oceniono 4 razy 2
~eden
Finster i skaja na taczki! Wywieziemy.
19 Grudnia 2013, godzina 00:00
Oceniono 5 razy 3
~Ooo
Ooo...
18 Grudnia 2013, godzina 22:02
Oceniono 4 razy 2
~do xgz
Zadziwiające, ale ja mam dokładnie odwrotne spostrzeżenia. Jestem pieszym i często przy przejściu stoję i stoję a sznur samochodów jedzie i rzadko który kierowca zatrzyma się, żeby pieszego przepuścić. Naprawdę, tam gdzie nie ma świateł przejść przez przejście na ruchliwej ulicy to jest sztuka. Dodatkowo kilku ekspertów wypowiada się, na temat wypadku z ul. Człuchowskiej. Mężczyzna został potrącony kiedy już praktycznie schodził z ulicy. Przeszedł przez prawie całą, szeroką w tamtym miejscu, ul. Człuchowską i na końcówce został potrącony. Został potrącony, bo kierowca nie zachował ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia, nie ustąpił pierwszeństwa osobom które na tym przejściu już się znajdowały. Kierowcy ulicę Człuchowską traktują jak autostradę. Tam jest długa prosta i jeżdżą po niej ile fabryka dała. Gdyby kiedyś w Chojnicach miał pojawić się przenośny fotoradar, to ustawienie go na ul. Człuchowskiej przyniosłoby najlepsze efekty.
Wzbudzane światła dla pieszych powinny tam się pojawić bezwzględnie już dobrych kilka lat temu. Mieszkańcy z okolicy od lat o to proszą i regularnie swą prośbę przypominają. Widać jak bardzo naszych urzędników obchodzi to, czego oczekuje społeczeństwo.
18 Grudnia 2013, godzina 12:03
Oceniono 10 razy 8
~jotdwatrzy
Panowie z ratusza, można by ustawić tam podobną sygnalizację jak ta na skrzyżowaniu Sukienników-Bankowa. Przyciski zamontowane 3 metry za barierkami a czasy tak ustawione że najpierw bez końca jest zielone dla aut a czerwone dla pieszych, potem przez kupę czasu czerwone dla wszystkich i wreszcie na kilka sekund zielone dla pieszych. Komu zastygły mięśnie przy czekaniu może nie zdążyć przejść. Tuż obok posadzić kępę krzaków albo reklamę za którą mógłby się skryć strażnik miejski i łapać tych którzy przejdą na czerwonym. Koszt zwróciłby się w miesiąc.
Ach, zapomniałem że oni wolą siedzieć w ciepełku przed monitorem niż na ulicy a pieszy nie ma tablicy rejestracyjnej.
Kurczę, ludzie musicie jeszcze trochę poginąć na jezdni.
18 Grudnia 2013, godzina 11:04
Oceniono 7 razy 5
~Róznica między zbijaniem kapitału politycznego
a rzeczywista dbałościa o zdrowie i bezpieczeństwo polega na tym, że o jednym sie mówi na sesji, a powinno sie złożyc wniosek do sekretariatu podpisany przez kilku mieszkańców bez "dmuchania w media".
18 Grudnia 2013, godzina 10:08
Oceniono 8 razy -8
~R.F.
Jeśli chodzi o rowerzystów to faktycznie wjeżdżają na pasy bez zachowania ostrożności. Ostatnio sam bym takiego potrącił. Kiedy chciałem już ruszyć, pojawił się taki rowerzysta znikąd i wtargnął na jezdnię nawet się przed pasami nie zatrzymując. A potem kierowca auta winny. Czy nie ma takiego prawa, że rower trzeba przeprowadzić przez pasy, a nie przejeżdżać? Może to się zmieniło?
18 Grudnia 2013, godzina 09:56
Oceniono 8 razy 6
~xgz
Trzeba więcej mówić o tym,że pieszy ma pierwszeństwo, że to pojazd musi ustąpić i teraz pieszy myśli że jest pancerny!!!!! Kiedyś uczono,że zanim przejdzieśz oglądasz się w lewo , w prawo i w lewo bo lepiej unikać spotkań z samochodami!!!! Od jakiegoś czasu obserwuję jak piesi zachowują się na jezdni, no własnie jak pancerni, nikt, prawie nikt, zanim nie postawi nogi na jezdni nie rozgląda się, w większości idą jak święte krowy , nie wspominając już o rowerzystach którzy wjeżdżają na przejścia bez jakiego kolwiek zachowania bezpieczeństwa. Na tym tyle dalej będę prowadzić obserwacje w dłuższym czasie i nieomieszkam poinformować o wynikach.
18 Grudnia 2013, godzina 09:22
Oceniono 10 razy 6
~Fransła
Na zakup organów się 250 tyś znalazło bez większych problemów, dla Parku wodnego pieniądze znajdują się co chwilę, ale na poprawę bezpieczeństwa "kilkadziesiąt" tysięcy jest już nie do zdobycia... Widać jakie mają priorytety.
18 Grudnia 2013, godzina 00:57
Oceniono 11 razy 9
~podatnik
Gdyby nie przyszłoroczne wybory sprawa wypadku skończyłaby się na kronice wypadków .
Od kilkunastu tygodni nastąpiło ożywienie tych ,których polityczny byt jest zagrożony a co robili przez ostatnie lata ? W końcu przykład idzie z góry , dlatego mam odruchy wymiotne gdy słyszę te zatroskane gęby pełne pustych haseł i pomysłów . Mam nadzieję,że wyborcy postawią na świeżą krew a stary beton wyśle na szczaw i mirabelki .
17 Grudnia 2013, godzina 21:41
Oceniono 12 razy 10
~Dziennikarzśledczy
Bo drodzy obywatele Kowalik to zapasowa umysłowa rączka w podejmowaniu decyzji przez burmistrza Chojnic . Bo burmistrz Chojnic jak nie wie jak daną decyzje podjąć to na zwiady wysyła Kowalika. Czyli emerytury Kowalik ma 2500 zł a resztę z 5000 zł to funkcja urzędowa jak i parszywa w Mostostalu ZWIĄZKOWA.
17 Grudnia 2013, godzina 21:02
Oceniono 8 razy 6
~Kierowca163
Zamiast płacić tym stachliwym leniom ze straży miejskiej , (17-12-13 ok 22 wjeżdzałem na nowe rondo od ul .strzeleckiej na rondzie znajdował sie czerwony opel combo nagle się zatrzymał jak by się przestaszył!?! jeżdże 27 lat po wielu dużych i małych miastach , ale czegoś takiego nie widziałem!!!)dać te pieniądze Policji aby było więcej patroli w pobliżu przejść dla pieszych!!!
17 Grudnia 2013, godzina 20:20
Oceniono 6 razy 4
~Kostek Bałm
A jeśli już będą kiedyś światła, to koniecznie wzbudzane przez pieszych przyciskiem, z czasem zwłoki zadziałania pięć minut i czasem ewakuacji pieszych z przejścia pół sekundy...
17 Grudnia 2013, godzina 19:42
Oceniono 3 razy 1
~Dziennikarzśledczy
Precz z Kowalikiem jako solidarnościowcem jak i radcom Burmistrza Finstera .Bo nie doradził Burmistrzowi o WPROWADZENIU BEZPIECZEŃSTWA NA UL. CZŁUCHOWSKIEJ bo wydarzył się ponownie tam wypadek nawet po interwencji we wcześniejszym czasie mieszkańców którzy wydali pismo.
17 Grudnia 2013, godzina 17:49
Oceniono 9 razy 7

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 403.00 DKKDKK 58.60 60.10
EUREUR 437.00 449.00 RUBRUB 5.00 6.00
CHFCHF 402.00 417.00 NOKNOK 41.10 42.60
GBPGBP 490.00 505.00 SEKSEK 41.70 43.20
Aktualizacja: 2020-06-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 400.00 DKKDKK 59.00 59.70
EUREUR 441.00 445.00 RUBRUB 5.00 6.00
CHFCHF 404.00 414.00 NOKNOK 41.70 42.40
GBPGBP 494.00 501.00 SEKSEK 42.30 43.00
Aktualizacja: 2020-06-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Jak oceniasz zdalne nauczanie w czasach pandemii?

Ceny paliw2020-05-29

E95 E98 ON LPG
BP 4.15 zł 4.51 zł 4.14 zł 1.72 zł
Circle K 4.1 zł - 4.09 zł 1.63 zł
Lotos Optima 4.1 zł - 4.1 zł 1.63 zł
MZK 4.06 zł 4.16 zł 4.06 zł 1.63 zł
Orlen 4.15 zł 4.41 zł 4.14 zł 1.68 zł
PKS 4.04 zł - 4.04 zł 1.61 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij