Poniedziałek, 25 Maja 2020 | Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Jest czas na budżet obywatelski

Uważa burmistrz Arseniusz Finster, który na niedawnej sesji odpowiedział na zarzuty radnego opozycji Bartosza Blumy, który narzekał, że w budżecie nie zaplanowano rezerwy na inicjatywy lokalne, a w temacie budżetu obywatelskiego też się nic nie dzieje.

 

Wprowadzenie budżetu partycypacyjnego promuje Projekt Chojnicka Samorządność i choć takie głosy docierają do radnych, to na razie konkretnych rozwiązań brak. - Budżety obywatelskie z powodzeniem wprowadzono w wielu miastach – zauważył radny PiS. Zdaniem Bartosza Blumy inicjatywy wychodzące oddolnie integrują mieszkańców, którzy sami mogą wskazać, którą drogę wyremontować czy gdzie stworzyć nowy plac zabaw. Innego zdania był Arseniusz Finster: - Byłaby to za mała kwota i mieszkańcy by się pokłócili. Burmistrz sprostował też swojego adwersarza, że miast, które wprowadziły budżet partycypacyjny wcale nie jest tak wiele, a kilkanaście i to w dodatku najbogatszych i większych. - Mamy czas na budżet obywatelski, jak wejdą środki unijne – zakończył.

Reklama | Czytaj dalej »

Budżet partycypacyjny wprowadziły m.in. Sopot, Poznań, Łódź, Tarnów, Wrocław czy Elbląg. Ich doświadczenia pokazują, że mieszkańcy chcą współuczestniczyć w decyzjach, na co wydać niewielką część budżetu, np. 1 % (dane miasto samo ustala kwotę). W drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Elblągu 20 tysięcy mieszkańców wypełniło ankiety, na podstawie których wybrano dziewięć inwestycji w pięciu okręgach miasta, tj. budowa chodników, placów zabaw czy parkingu.

Proces tworzenia budżetu obywatelskiego rozpoczął się w brazylijskim Porto Alegre w 1989 roku.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~Jankowski potrafi, Finster - nie
No proszę, mały Czersk, a burmistrz z radą potrafili dogadać się w sprawie budżetu obywatelskiego. W Chojnicach nie ma co na to liczyć, bo Finster nie zrealizuje pomysłu, który był proponowany zwłaszcza przez PCHS. A poza tym są inne przyczyny, o których już w grudniu 2013 pisał nieśmiały parafianin:
Nie ma się co spodziewać budżetu obywatelskiego pod rządami Arka Finstera, bo Arek nie lubi się dzielić władzą, a finanse i budżet miasta to jedno z najistotniejszych narzędzi jakimi posługuje się burmistrz by umacniać swoją dominacje i autorytarne rządy nad chojniczanami, i rozszerzać sieć swoich (EDIT) wpływów w chojnickim sądzie, prokuraturze, policji, pośród kleru katolickiego, i wśród innych wpływowych instytucji i osób prywatnych w Chojnicach.

Budżet obywatelski wymaga przejrzystości działalności finansowej urzędu miasta i byłby wyrazem poważnego traktowania mieszkancow miasta jako równouprawnionych, inteligentnych, i świadomych obywateli. Te warunki są sprzeczne z potrzebami burmistrza Finstera, który chce ukryć jak najwięcej informacji o finansach i budżecie miasta by ukryć swoje (EDIT). Tak samo burmistrza obawia się zwiększenia aktywności społecznej mieszkańców Chojnic, bo nie chce z nikim dzielić się władzą nad finansami miasta, by nikt nie ograniczył jego możliwości (EDIT). A budżet obywatelski niewątpliwie zwiększył by zainteresowanie obywateli rozdziałem i wykorzystaniem społecznych funduszy -- a to było by nie na rękę burmistrzowi.


Po aferze z rejestrem umów i histerycznej reakcji Finstera na żądanie PCHS ujawnienia danych czas pokazał, że nieśmiały ma stuprocentową rację!
Brawa dla burmistrza Czerska!
08 Sierpnia 2014, godzina 05:53
Oceniono 1 raz 1
~budżet obywatelski: w Czersku potrafią...
44 przedsięwzięcia zakwalifikowano do drugiego etapu konfiguracji inwestycji w ramach pierwszego budżetu obywatelskiego w gminie Czersk


http://weekendfm.pl/?n=50078&czersk-mieszkancy_czerska_beda_sami_wybierac_inwestycje_do_realizacji
07 Sierpnia 2014, godzina 19:41
Oceniono 5 razy 5
~heniuś
Ja juz widze oczyma wyobrazni w 2020 roku wizyte papieza w nowo otwartym seminarium duchownym w chojnicach. Kamery zwrocone na chojnice, przekazy medialne na caly swiat, a w centrum uwagi wlodarze godnie przyjmujacy papieza, wywiady z lolnymi dobrodziejami, po takim sukcesie to nawet kariera ogolnopolska moze sie wydarzyc

Tylko na drogach przy takim nagromadzeniu duchowienstwa trzebaby bardziej uwazac
28 Grudnia 2013, godzina 16:38
Oceniono 15 razy 13
~berd
W ramach budżetu obywatelskiego powinno sie powolac do zycia Wyzsze Seminarium Duchowne w Chojnicach. Moze włodarze z tytułami wykładaliby tam ekonomie koscioła,

Praktyki odbywałyby sie w jednym z 7 chojnickich kosciołow, a i o zatrudnienie po studiach nie byloby trudno, Kilka pomieszczen do wykladow moznaby wydzielic praktycznie z kazdej plebanii.

28 Grudnia 2013, godzina 14:11
Oceniono 15 razy 13
~Nie zdziwiłbym się gdyby Arek Finster, jeżeli jakoś wygra następne wybory,
w ramach "budżetu obywatelskiego" w (EDIT) ze (EDIT)Jackiem Dawidowskim, za pieniądze z budżetu miasta postawi na Starym Rynku następny nowy kościół z nowymi organami.....

Bo remont na koszt społeczeństwa Chojnic baszty kościelnej i starej plebani to chyba za mało w ramach "budżetu obywatelskiego" cichcem uzgodnionego z Jackiem? Nasz (EDIT) burmistrz razem z (EDIT) Jackiem Dawidowskim wiedzą przecież najlepiej co potrzeba chojniczanom -- dlatego w (EDIT) i tajemnicy ustalili "budżet obywatelski" i w ramach tego uzgodnionego w cztery oczy budżetu w listopadzie 2013 (EDIT) społeczne pieniędzy na nowe organy do kosciola gimnazjalnego?
25 Grudnia 2013, godzina 19:48
Oceniono 23 razy 23
~sami
budzet obywatelski to moze przeznaczyc na dokonczenie remontu organow, a moze lepiej dokonczyc cos w kosciele MBKP tam przez ostatnie dziesieciolecia tez byly wielkie potrzeby,

25 Grudnia 2013, godzina 11:22
Oceniono 7 razy -1
~obserwator
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Grudnia 2013, godzina 11:52
Oceniono 37 razy -29
~nieśmiały parafianin
Informacja o ktora pytasz jest w moim komentarzu:

sprawa II K 626/12 przeciwko Mariuszowi Janikowi z
oskarżenia prywatnego Arka Finstera o czyn z art.216§2 k


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
24 Grudnia 2013, godzina 08:04
Oceniono 33 razy 33
~do parafianin
nieśmiały podaj sygn. akt w których ten sędzi złożył taki wniosek. To ważne.
24 Grudnia 2013, godzina 01:28
Oceniono 7 razy 3
~abc
No to Finio sobie walnął brudzia z Romkiem, aby ten wybielił jego skorumpowanego przekrętacza Buławę. Szok!!Polska upada.
24 Grudnia 2013, godzina 00:14
Oceniono 15 razy 15
~jan
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Grudnia 2013, godzina 21:50
Oceniono 17 razy -13
~nieśmiały parafianin
Osobiste sympatie i towarzyskie powiązania Arka Finstera z Romkiem Sporyszem wyszły wcześniej w czasie jednego z frywolnych procesów jaki wytoczył Mariuszowi Janikowi o bajki lub coś innego burmistrz. W czasie przygotowań przedprocesowych, sędzia Romek Sporysz poprosił przewodniczącego sądu rejonowego w Chojnicach o wyłączenie go z rozpatrywania sprawy z powodu potencjalnego konfliktu interesów i ze względu na problem potencjalnej stronniczości sędziego :

Roman Sporysz Sędzia Sądu Rejonowego w Chojnicach
Sąd Rejonowy w Chojnicach
Wnoszę, w oparciu o art. 41§l kpk i 42§1 kpk o wyłącz nie mnie od
rozpoznawania sprawy II K 626/12 przeciwko Mariuszowi Janikowi z
oskarżenia prywatnego Arseniusza Finstera o czyn z art.216§2 k .

Prośbę swoją uzasadniam tym, ….
, że wielokrotnie służbowo, także jako Przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej spotykałem się z Arseniuszem Finsterem i znam go osobiście.

Zachodzi, więc tu okoliczność przewidziana w przepisie a t. 41§ lkpk i
42§1 kpk stanowiąca, iż pomiędzy mną a M. Janikiem a także Arseniuszem
Finsterem zachodzi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby wywołać
wątpliwości, co do mojej bezstronności.


Nie jest w Chojnicach żadna tajemnica, że burmistrz chętnie wykorzystuje swoje (EDIT) relacje ze sędziami i prokuratorami chojnickimi by uzyskać korzystne dla siebie wyroki i decyzje prawne. To dzięki (EDIT) wpływom burmistrz został uniewinniony przez sędziego Tomka Biernikowicza w czasie procesu burmistrza i "Wspólnej Ziemi". W maju 2013 roku (EDIT) sędzia Tomek Biernikowicz wydał wyrok uniewinniający Arseniusza Finstera. Sąd Okręgowy w Słupsku zakwestionował decyzje chojnickich sędziów zajmujących się sprawą. W werbalnym uzasadnieniu do uchylenia wyroku sędzia stwierdził, że burmistrz Finster ewidentnie przeszkadzał i zakłócał we wrześniu 2011 roku. Dodał, że postawa obwinionego budzi zgorszenie, zaś postawa sędziego Tomka Biernikowicza, który rozpatrywał w Chojnicach sprawę, jest daleka od mądrości życiowej.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
23 Grudnia 2013, godzina 21:15
Oceniono 53 razy 49
~stop korupcji
Sporysz prowadzi sprawy naszego pupilka z Ratusza-Buławy.
To niesłusznie oskarżony ma przerąbane w chojnickim sądzie. Chociaż byłby niewinny, to i tak będzie winny. Dobrze że jest jeszcze wyższa instancja.
23 Grudnia 2013, godzina 20:31
Oceniono 23 razy 23
~DO"nieśmiały parafianin"
Jeśli piszesz prawdę, że sędzia Sporysz to kolega Finstera, tzn. że Cycek mówił prawdę. Jeśli tak jest to nie ma szans na sprawiedliwe wyroki w chojnickim sądzie. Tą sprawę trzeba zgłosić "wyżej".
23 Grudnia 2013, godzina 20:29
Oceniono 27 razy 27
~nieśmiały parafianin
Burmistrz Arek Finster chce aby budżet obywatelski jedynie znajdował się w krainie bajek i niespełnionych obietnic, by utrzymywać chojniczan w bezmyślnej nadziei, że takie coś może zdarzy się kiedyś w przyszłości pod jego rządami.

Praktycznie burmistrz Arek obawia się, jak diabeł święconej wody (zasłyszane od Jacka Dawidowskiego), stworzenia budżetu obywatelskiego bo taki budżet jedynie zaktywizowałby i zachęcił do aktywności społecznej więcej mieszkańców Chojnic. A burmistrz woli, by chojniczanie byli zniechęceni do jakiejkolwiek działalności społecznej i by, broń boże, nie interesowali się racjonalnością decyzji burmistrza i finansami miasta! Już i tak dość kłopotów ma nasz autokratyczny i (EDIT) burmistrz z działaczami społecznymi z PChS-u -- którzy często analizują działalność i racjonalność decyzji burmistrza, i zadają niewygodne pytania, i co rusz ujawniają kłamstwa, (EDIT) jakich dopuszcza się szanowny burmistrz Finster.

Nie ma się co spodziewać budżetu obywatelskiego pod rządami Arka Finstera, bo Arek nie lubi się dzielić władzą, a finanse i budżet miasta to jedno z najistotniejszych narzędzi jakimi posługuje się burmistrz by umacniać swoją dominacje i autorytarne rządy nad chojniczanami, i rozszerzać sieć swoich (EDIT) wpływów w chojnickim sądzie, prokuraturze, policji, pośród kleru katolickiego, i wśród innych wpływowych instytucji i osób prywatnych w Chojnicach.

Budżet obywatelski wymaga przejrzystości działalności finansowej urzędu miasta i byłby wyrazem poważnego traktowania mieszkancow miasta jako równouprawnionych, inteligentnych, i świadomych obywateli. Te warunki są sprzeczne z potrzebami burmistrza Finstera, który chce ukryć jak najwięcej informacji o finansach i budżecie miasta by ukryć swoje (EDIT). Tak samo burmistrza obawia się zwiększenia aktywności społecznej mieszkańców Chojnic, bo nie chce z nikim dzielić się władzą nad finansami miasta, by nikt nie ograniczył jego możliwości (EDIT). A budżet obywatelski niewątpliwie zwiększył by zainteresowanie obywateli rozdziałem i wykorzystaniem społecznych funduszy -- a to było by nie na rękę burmistrzowi.

Stworzenie budżetu obywatelskiego wymagało by także dużej uczciwości i profesjonalnej etyki od burmistrza Arka Finstera - a na to burmistrza nie stać! Burmistrz jest przecież zwykłym (EDIT) i dlatego otoczył się podobnymi do siebie (EDIT) jak chociażby pseudo-prawnik Robert Wajlonis, nieetyczny prawnik Wojtek Schmidt, (EDIT) Gosia Henszke, pospolity (EDIT) Jacek Dawidowski, i inni. Ponieważ burmistrz jest zwykłym (EDIT) to dlatego dobrał sobie ludzi o podobnych cechach charakteru - (EDIT), dla których etyka i uczciwość to jedynie puste słowa.

Zresztą, czy można się spodziewać, że burmistrz Arek Finster będzie uczciwy w stosunku do społeczeństwa, że dotrzyma obietnic jakie złożył przyjmując urząd burmistrza? Chyba nie można było mieć zbyt wiele nadziei na uczciwość burmistrza Finstera, który nawet nie potrafił dotrzymać wcześniejszych obietnic, ani uczciwości wobec swojej byłej żony, której dobrowolnie przysięgał uczciwość i tej obietnicy i przysięgi nie dotrzymał! Swoimi nieuczciwościami burmistrz Arek Finster zniszczył swoje małżeństwo i własną rodzinę. Tak samo obecnie swoimi nieuczciwościami burmistrz Arek Finster niszczy solidarność, jedność, więzi, zaufanie, i uczciwość społeczną mieszkańców Chojnic. Bo czego dobrego można oczekiwać (EDIT)? Tacy (EDIT) jak Arek Finster pozostawiają po sobie jedynie zniszczenie i rachunki do spłaty dla innych.


Wymuszanie na portalu chojnice24.pl cenzury moich komentarzy świadczy jedynie o kompletnej głupocie i jest śmieszne, bo kopie moich komentarzy są łatwo dostępne na innych portalach - wystarczy jeden klik myszy. To działanie świadczy jedynie o ignorancji, braku zrozumienia funkcjonowania internetu, jest nieefektywne, i wyraża bezmyślną desperacje osób domagających się cenzury.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru

Cenzorom z portalu chojnice24.pl z góry dziękuję za wyraźne zaznaczenie z (EDIT) miejsca gdzie mój komentarz został zniekształcony cenzurą prewencyjną. Dziękuję za wasz wysiłek.

By ocenić czy cenzorzy robią satysfakcjonującą robotę, dla porównania, mój nieocenzurowany komentarz jest dostępny na stronie:
http://chojnice.livejournal.com
lub
http://chojnice.blog.ru
23 Grudnia 2013, godzina 18:08
Oceniono 61 razy 59

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 408.00 420.00 DKKDKK 59.40 60.90
EUREUR 444.00 456.00 RUBRUB 5.00 6.00
CHFCHF 418.00 433.00 NOKNOK 40.20 41.70
GBPGBP 496.00 509.00 SEKSEK 41.60 43.10
Aktualizacja: 2020-05-25 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 412.00 417.00 DKKDKK 59.90 60.60
EUREUR 448.00 452.00 RUBRUB 5.00 6.00
CHFCHF 422.00 430.00 NOKNOK 40.60 41.30
GBPGBP 500.00 506.00 SEKSEK 42.20 42.90
Aktualizacja: 2020-05-25 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy stosujesz się do obostrzeń związanych z koronawirusem?
Ceny paliw2020-05-19

E95 E98 ON LPG
BP 3.99 zł 4.15 zł 3.98 zł 1.54 zł
Circle K 3.94 zł - 3.93 zł 1.49 zł
Lotos Optima 3.96 zł - 3.93 zł 1.51 zł
MZK 3.88 zł 4.02 zł 3.83 zł 1.47 zł
Orlen 4.1 zł 4.4 zł 4.1 zł 1.54 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij