Niedziela, 15 Grudnia 2019 | Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Pierwszy ruch należy do kupców

Od lewej: Roman Ossowski i Krzysztof Resler.

Od lewej: Roman Ossowski i Krzysztof Resler.

Wczoraj w ratuszu odbyło się trzecie już spotkanie z kupcami z centrum. Czy będą chętni na kolejne, to się okaże. Jeśli kupcy chcą liczyć na pomoc miasta, najpierw sami mają wykonać pierwszy ruch. Dalej podnoszą potrzebę udrożnienia kolejnego wjazdu na rynek (przez ul. Cechową), a radni i burmistrz coraz mniej łaskawym okiem patrzą na ich propozycję, pytając o jej sens.


- Co chcecie osiągnąć przez wjazd na rynek? – radny Stanisław Kowalik doszukiwał się sensu w tym pomyśle. Wtórowała mu Renata Dąbrowska i zastanawiała się, kto zapłaci za oznakowanie. Proponowała by kupcy raczej wykorzystali deptak jako atut, po którym bezpiecznie mogą poruszać się całe rodziny, a na których latem mogą czekać różne atrakcje i imprezy.
- Nie liczymy na wzrost, ale na mniejszą dynamikę spadku. Przejazd nie jest naszym najważniejszym postulatem, ale myślę, że się nie przekonamy, jeśli ktoś wychodzi z założenia, że to nie ma sensu. Trzeba to najpierw przetestować – mówił Krzysztof Resler. Tymczasowe rozwiązanie spotkało się z kategorycznym nie m.in. ze strony Antoniego Szlangi. A komendant straży miejskiej Tadeusz Rudnik tłumaczył, że taki test i tak wymaga zmiany całego układu komunikacyjnego w obrębie rynku. - Nie wystarczy jeden znak postawić. Trzeba wydzielić pas ruchu, oznakować. Wydać decyzję administracyjną, która nie jest czasowa – wyjaśniał municypalny.

Reklama | Czytaj dalej »

Nie dały nic tłumaczenia Romana Ossowskiego, który posiłkował się przykładami innych miast np. Kościerzyny, gdzie zamknięcie wjazdu wiązało się ze spadkiem obrotów w centrum. Inne przykłady znalazł w „Polityce”, gdzie swego czasu „zjechano” chojnicki rynek. - Nieprzychylni są ci, którzy mieszkają w centrum. Mamy wybór – czy robimy sypialnię czy dajemy żyć? - postawił pytanie. Otwarcie rynku ma spowodować, że w większej mierze dotrą tu przyjezdni, a na podstawie własnych doświadczeń przedsiębiorcy prowadzącego sklep, w sezonie letnim nawet 80 % klientów to turyści. Pytanie tylko gdzie po otwarciu galerii tego lata pojadą turyści, gdy już obroty w centrum spadły o ok. 30 %, a część z sieciówek z miasta przeniosła się do podmiejskiego centrum.

Do podobnego marketingu cały czas namawia burmistrz Arseniusz Finster. - To musi być promocja uderzeniowa i sklepy do 20 otwarte, informacja na bannerach i reklama. Mentalną przemianę trzeba zrealizować – zwrócił się do kupców. Ci są otwarci na zmiany, ale godziny chcą wydłużać stopniowo, na razie do 18. Jak poinformował Roman Ossowski, taki postulat przedstawi członkom Związku Kupiectwa Polskiego. Krzysztof Resler tłumaczył, że jednomyślność w tym aspekcie trudno będzie osiągnąć, a zmiana wymaga czasu. Z kolei Marian Rogenbuk wzorem zachodnich miast, proponuje dłuższe godziny otwarcia sklepów w wybranym dniu tygodnia.

- Jeden ruch, czyli wydłużenie godzin, jest po państwa stronie. Potem możemy zająć się możliwością udrożnienia ruchu – zakończył przewodniczący rady Mirosław Janowski.

Burmistrz podtrzymał także swoją deklarację dotyczącą przygotowania oznakowań na ronda i rogatki kierujących do centrum. Ma się na nich znaleźć adres strony internetowej z elektroniczną mapą, na której oznaczone będą sklepy czy restauracje. Z całego miasta, nie tylko ze strefy a. Finster wytypował już osobę odpowiedzialną za jej przygotowanie – Wojciecha Reszkowskiego. W planie jest zakup sceny na rynek i przygotowanie oferty kulturalno-rozrywkowej. Pod uwagę brana jest zmiana organizacji ruchu na pl. Jagielloński – wyjazd tylko w prawo czy jednostronne parkowanie na ul. 31 Stycznia. Do szkół oraz instytucji tj. jak poczta czy urząd skarbowy trafić ma pismo z wnioskiem o otwarcie parkingów w dni wolne od pracy.

Relacja video ze spotkania z kupcami udostępniona dzięki uprzejmości www.chojnice.tv

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

42 komentarzy

~GCH
Ani Resler ani Ali Baba nie są z rodowitymi chojniczanami.
Więc o co drą pyska, pyry na zdjęciach nie ma bo zalał pałę.
Starówka to starówka a nie trasa A1 czy A4.
Kur.... ludzie co z wami ?
Resler opuść ceny to będziesz miał ludzi na razie jesteś PEWEX-EM w centrum Chojnic ( najdroższy sklep spożywczy w centrum nie płacący nikomu dzierżawy )
Jałopy nie nażarte.
23 Stycznia 2014, godzina 17:52
Oceniono 27 razy 17
Hyh radni i burmistrz odrobili lekcje i poczytali trochę komentarzy w internecie wyciągając jedyne logiczne wnioski. Co będzie jednak dalej, jak kupcy zrobią sobie swoją naradę i np. ustalą między sobą, że wydłużą czas pracy na 3-4 m-ce. Po tym czasie pokażą ratuszowi, że wykonali pierwszy ruch, przerzucą piłeczkę i zażądają otwarcia przejazdu i wydzielenia miejsc parkingowych na rynku. Po tym jak stanie się to faktem, to czas otwarcia sklepów znowu wróci do stanu sprzed otwarcia rynku dla samochodów. Oczywiście tłumaczenia mogą być różne, np. stratami finansowymi, koniecznością dodatkowego zatrudnienia itp. Pracy włożonej w nową organizację ruchu, oznakowania, likwidację miejsca na rynku (łącznie z usunięciem odpowiedniej małej architektury) już nikt nie cofnie, podobnie jak uchwały rady miejskiej. No i obudzimy się z ręką w nocniku. To oczywiście hipoteza, ale chyba nie odbiega za bardzo rzeczywistości.
Takie niezdecydowanie się burmistrza i rady nie jest dobre. Daje to pole do manewru i pewno jakieś nadzieje kupcom. IMO miasto powinno zaoferować pomoc w ożywieniu centrum, ale pomoc nie powinna znaczyć spełniania każdego roszczeniowego żądania przedsiębiorców.
W.Czapiewski
23 Stycznia 2014, godzina 16:50
Oceniono 10 razy 10
~M.
Bardzo nietrafiony bezsensowny pomysł z tym prawo skrętem z Pl. Jagiellońskiego. W żaden sposób nie polepszy to wjazdu do centrum ruch jest w miarę płynny. Problem jest tylko z wyjazdem co raczej nie ma związku z promowaniem dostępności centrum. Jeżeli dojdzie do tej zmiany to wszyscy wyjeżdżający z centrum pojadą w prawo z Młyńskiej przy Sądzie, bo po co nadrabiać bezsensownie drogi jak i tak trzeba dojechać aż do ronda i korek zrobi się już na Młyńskiej.
23 Stycznia 2014, godzina 16:40
Oceniono 8 razy 8
~Wielbicielka
A co na tym spotkaniu robi kowalik. Środków do farbowania i trwałej ondulacji nie musi kupować w centrum miasta.
23 Stycznia 2014, godzina 16:30
Oceniono 24 razy 24
~Józef Piłsudski
Zdradzę wam bardzo ważną prawdę.

Nie jesteście w stanie nic zrobić, żeby ożywić handel w centrum. Choćbyście stanęli na rzęsach, to nic nie zrobicie.

Ludzie są z natury leniwi i stadni, dlatego będa jeździć do galerii. Tam jest ciepło, miło i przyjemnie oraz tak kosmopolitycznie. Nawet gdyby ceny na rynku były niższe to ludzie i tak będą jeździć do galerii. Bo taka już natura ludzka.

Możecie mi nie wierzyć i tupać nóżkami. Zobaczycie, że tak będzie.
23 Stycznia 2014, godzina 16:19
Oceniono 22 razy 18
~Kupiec
Na spotkaniu z mieszkańcami os. Asnyka widać jednego gościa, który siedzi "rozwalony" jak w knajpie. Jest tak skrzywiony, że sprawia wrażenie, że zaraz spadnie. Na tym spotkaniu już go nie widać. Napiszcie, co się z nim stało.
23 Stycznia 2014, godzina 15:20
Oceniono 27 razy 27
Szybko się obudzili. Tyle lat w centrum, a tu dopiero po otwarciu "Bramy Pomorza" zaczęli myśleć nad ożywieniem tej strefy. Konkurencja to jednak cudowna rzecz
23 Stycznia 2014, godzina 15:19
Oceniono 31 razy 31
Dziękuję p. Antoni za zwrócenie uwagi na błąd, oczywiście chodziło o pl. Jagielloński. W tekście jest już poprawnie.
23 Stycznia 2014, godzina 15:11
Oceniono 7 razy 5
~oli
Panowie właściciele lokali handlowych ! Macie własne lokale ,tanią siłę roboczą bo płacicie stawki minimalne lub macie pracowników na umowach z PUP interwencyjne i staże ,Miejcie mniejsze apetyty obniżcie marże aby po sezonie nie przeceniać o 70% i mieć jaszcze zysk ,Dobry towar ,miła obsługa,niska marża i klienci wrócą nie muszą jeździć
23 Stycznia 2014, godzina 15:07
Oceniono 28 razy 26
~Ptaszek z rynku
Może jeszcze autobusy miejskie puścić ulicą Kościuszki, jak za PRL-u? Czasy się zmieniły i trzeba się nagłówkować, żeby zajmować się handlem, albo zmienić branżę. Tysiące chojniczan musiało się przekwalifikować, bo ich zakłady pracy zostały zlikwidowane. Tylko handlowcy myślą, że są pępkiem świata.
23 Stycznia 2014, godzina 15:00
Oceniono 57 razy 55
~abc
jest deptak i tak ma pozostać i kropka kupcy i najemcy lokali ceny w dół to i ja u was coś kupie jeśli nie to na drzewo z wami
23 Stycznia 2014, godzina 14:45
Oceniono 28 razy 26
~Antoni Szlanga
Zakradł się do relacji błąd : Nie chodzi o prawoskręt na Pl.Nepodległości tylko na Pl.Jagiellońskim. Nakazany kierunek do ronda na Strzeleckiej pozwoli odrożnić ruch.
23 Stycznia 2014, godzina 14:45
Oceniono 19 razy -7

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 380.00 392.00 DKKDKK 56.10 57.60
EUREUR 420.00 432.00 RUBRUB 5.70 6.90
CHFCHF 382.00 397.00 NOKNOK 41.50 43.00
GBPGBP 504.00 517.00 SEKSEK 39.90 41.40
Aktualizacja: 2019-12-15 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 385.00 390.00 DKKDKK 56.60 57.30
EUREUR 425.00 429.00 RUBRUB 5.80 6.50
CHFCHF 387.00 393.00 NOKNOK 41.90 42.70
GBPGBP 508.00 514.00 SEKSEK 40.40 41.10
Aktualizacja: 2019-12-15 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Swoje mieszkanie/dom ogrzewasz za pomocą:Ceny paliw2019-12-13

E95 E98 ON LPG
BP - - - -
Circle K 4.76 zł - 4.96 zł 2.37 zł
Lotos Optima 4.78 zł - 4.99 zł 2.39 zł
MZK 4.79 zł 5.04 zł 4.97 zł 2.37 zł
Orlen 4.79 zł 5.14 zł 4.99 zł 2.39 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij