Piątek, 26 Maja 2017 | Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła | Pogoda: 8°C, 1017 hPa, wiatr 0 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Zmiany w statucie ZGM

Burmistrz na razie zmienia statut, nie likwiduje spółki.

Burmistrz na razie zmienia statut, nie likwiduje spółki.

W ubiegłym roku radni, choć niejednomyślnie, wyrazili zgodę na likwidację Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Póki co burmistrz dokonał zmian w jego statucie, które mają ułatwić miastu sprzedaż nieruchomości. Ogółem w budżecie do zbycia przeznaczono majątek o wartości 13 mln zł.


Burmistrz obniża kapitał zakładowy ZGM z 6 mln zł o 5 mln zł. - Te 5 mln zł to będą pieniądze, w ramach których miasto przejmie mieszkania komunalne, które chcą kupić obywatele miasta i im je sprzeda – opisuje Arseniusz Finster. Mieszkania sprzedawane są z 50-procentową bonifikatą, więc maksymalny wpływ do budżetu z tego tytułu pod warunkiem ich sprzedaży wyniesie 2,5 mln zł.

Reklama | Czytaj dalej »



Miasto sięga także po zyski, czyli wypłatę dywidendy za poprzednie lata 2007-2012 z kapitału zapasowego. - To kwota 5 mln zł, będąca zyskiem netto. Nie możemy sięgnąć po brutto, bo musielibyśmy zapłacić podatek – opisuje włodarz. Jak tłumaczy, przekazanie dywidendy przez ZGM do miasta odbędzie się także przez sprzedaż nieruchomości. Jako pierwsza pójdzie pod młotek apteka w przychodni przy ul. Kościerskiej. - Idę w tym kierunku, żeby realizować przede wszystkim dochody z majątku – przyznaje Arseniusz Finster.

Z dochodów ze sprzedaży nieruchomości mają być finansowane spłaty rat kredytów oraz planowane inwestycje. W budżecie zapisano, że pierwsze wpływy ze sprzedaży lokali użytkowych oraz mieszkań lokatorskich ich dotychczasowym użytkownikom „miasto winno uzyskać tuż przed zakończeniem pierwszego kwartału roku budżetowego. Umożliwi to zachowanie płynności finansowej miasta, a tym samym zapewni terminową spłatę rat kredytów (tj. bez narażania się na zapłatę bardzo wysokich odsetek od spłat przeterminowanych)”.

- Mamy inne nieruchomości, które będziemy mocno promować. Jest ogłoszony kolejny przetarg na działki z zabudową jednorodzinną – wymienia Finster, który ma nadzieję zrealizować zyski ze sprzedaży najlepiej jeszcze przed wyborami. Jak tłumaczy, nie tylko by wytrącić argumenty opozycji, ale by w spokoju przed końcem roku zamknąć budżet.

Wcześniejszy pomysł połączenia ZGM z TBS na razie ucichł. Choć równolegle w TBS-ie określane są możliwości nabywania mieszkań TBS-owskich przez mieszkańców. - Dopiero znając te informacje będą próbował  łączyć – zapowiada burmistrz. Prawo taką sprzedaż umożliwia pod warunkiem spłaty kredytu zaciągniętego na budowę.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

14 komentarzy

~gość
współczuję ZGM
17 Czerwca 2014, godzina 21:44
Oceniono 3 razy 3
~nena
Takie tam mieszkania nie chcialabym ich za darmo...
17 Czerwca 2014, godzina 17:30
Oceniono 2 razy 0
~synek
Pan burmustrz wezmie sobie premie i cala ta cholota z ratusza,podwyszy parkingowe i dziura bedzie zalatana.Urlopik terz na karaibach by sie przydal na pewno na to znajda sie pieniadze,miasto zaplaci.
31 Stycznia 2014, godzina 16:25
Oceniono 3 razy 3
~kolega Eskimosa
Wniosek jest jeden Pan burmistrz po zmianie stanu cywilnego będzie musiał wyjechać na długi miesiąc miodowy- bo jego tok myślenia zniżył się do poziomu gimnazjalisty
31 Stycznia 2014, godzina 02:45
Oceniono 10 razy 8
Kapitał zakładowy, który wynosi dokładnie 6 mln 100 tys. zł został obniżony o 5 mln zł. Zamiast "do" miało być "o", co zostało poprawione. Dziękujemy za czujność.
30 Stycznia 2014, godzina 20:46
Oceniono 3 razy 3
~Jak to policzono
"Burmistrz obniża kapitał zakładowy ZGM z 6 mln zł do 5 mln zł. - Te 5 mln zł to będą pieniądze, w ramach których miasto przejmie mieszkania komunalne, które chcą kupić obywatele miasta i im je sprzeda " - skoro zabiera 5 mln to kapitał obniży do 1 mln ( 6-5 =1)
30 Stycznia 2014, godzina 19:44
Oceniono 6 razy 6
~janek
oczekiwanych zysków ze sprzedaży czy warto na te zyski liczyć
30 Stycznia 2014, godzina 18:50
Oceniono 5 razy 5
~Jarek
Te 50% wartości to niezły dowcip. Mieszkam w rozpadającej się kamienicy, gdybym chciał wykupić moje mieszkanie przed "akcją burmistrza" płaciłbym około 40 tyś -30% zniżki . Teraz po okazyjnej cenie moje mieszkanie jest warte około 130tyś -50%. Ale to nie wszystko - ZGM nie remontuje kamienicy bo zawsze jest jakieś ALE..., mogę się założyć że gdybym wziął kredyt i wykupił mieszkanie nagle dostałbym pismo że moja kamienica wymaga NATYCHMIASTOWEGO REMONTU i że mam go natychmiast wykonać. Mając na głowie kredyt na mieszkanie oczywiście nie miałbym środków na remont, jaki byłby finał niech sobie każdy sam dopowie.
30 Stycznia 2014, godzina 16:58
Oceniono 17 razy 17
~gość
Nie zbieramy na Balturium ale jak pisze autor tekstu na terminową spłatę długów .Miasto może przestać terminowo płacić zobowiązania ? O co tu chodzi?
30 Stycznia 2014, godzina 16:39
Oceniono 12 razy 12
~zaniepokojony obywatel
A burmistrzowi wolno tak grzebać w statucie ZGM? Dokonywać zmian według swojego widzimisię? Dopasowywać do swoich teorii i potrzeb? To mi śmierdzi z daleka jakimiś przekrętami...
30 Stycznia 2014, godzina 16:32
Oceniono 16 razy 16
~Do Tellusa
Wielu ludzi ma takie wrażenie
30 Stycznia 2014, godzina 15:44
Oceniono 13 razy 13
Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że miasto wyprzedaje się ze swojego majątku?
Zbieramy na Balturium?
30 Stycznia 2014, godzina 12:56
Oceniono 18 razy 18
~jo-jo
ZGM miał 5 mln zysków i nic nie robił, żeby remontować swoje nieruchomości. No to pięknie. Teraz spółka odda tę kasę miastu i nie będzie już miała nic na remonty. Jak tak to ma wyglądać to w czyim interesie to są zagrania? Mieszkańców czy tego co próbuje zapełnić dziurę budżetową?.
30 Stycznia 2014, godzina 12:28
Oceniono 21 razy 17
~ho ho ho
Ale się Arseniusz gimnastykuje! Tylko burmistrzu nie sprzedawaj po 50.000 zł - jak basztę przy Chojniczance. Bo to dla miasta kiepski deal.
30 Stycznia 2014, godzina 10:57
Oceniono 16 razy 16

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 367.00 379.00 DKKDKK 55.00 56.50
EUREUR 410.00 420.00 RUBRUB 6.10 7.20
CHFCHF 376.00 391.00 NOKNOK 43.50 45.00
GBPGBP 474.00 486.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2017-05-25 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 376.00 DKKDKK 55.60 56.30
EUREUR 415.00 419.00 RUBRUB 6.57 6.60
CHFCHF 379.00 387.00 NOKNOK 43.90 44.60
GBPGBP 478.00 484.00 SEKSEK 42.40 43.10
Aktualizacja: 2017-05-25 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy miasto powinno finansować in vitro?




Ceny paliw2017-05-25

E95 E98 ON LPG
123 Statoil 4.42 zł 4.77 zł 4.26 zł 1.93 zł
BP 4.45 zł 4.81 zł 4.29 zł 1.95 zł
Lotos Optima 4.42 zł - 4.26 zł 1.93 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.23 zł 1.95 zł
Orlen 4.45 zł 4.79 zł 4.29 zł 1.95 zł
PKS 4.45 zł - 4.29 zł 1.95 zł