Niedziela, 07 Marca 2021 | Imieniny: Flicyty, Kajetana, Pauli ch24 na komórkę
Strona głównaHistoria
Rozmiar tekstu: A A
Tomasz Myszka, fot. (aw)

Gdzie podziali się Niemcy?

Walentynki, które zadomowiły się już w kalendarzu na dobre, znów zdominują przez chwilę przestrzeń publiczną w dniu 14 lutego. W Chojnicach jednak nastrój tego dnia równoważy i inne, bardziej mroczne oblicze. Wiąże się ono z bitwą stoczoną o miasto w okolicach tej daty w roku 1945 przez dwie potężne, zapewne najpotężniejsze wówczas na ziemi armie – niemiecką i rosyjską lub jak kto woli – nazistowską/hitlerowską i sowiecką/radziecką. O sile tych zmagań obrazowo świadczy to, iż jedna tylko pierzeja naszego rynku – szczęśliwie ta z ratuszem – jest oryginalna, trzy pozostałe bowiem podniesiono po wojnie z gruzów, jak i dużą część reszty miasta obróconego w perzynę.

Ofiar starcia po obu stronach, jak i wśród lokalnej ludności cywilnej, były setki. Według niektórych źródeł nawet tysiące. Dla polskich mieszkańców miasta wydarzenie to z jednej strony było faktycznym wyzwoleniem od brutalnej okupacji niemieckiej, którą najdobitniej symbolizuje Dolina Śmierci. Z drugiej, rozpoczęciem nowych rządów zainicjowanych masowymi gwałtami i wywózką wielu chojniczan w głąb Rosji. Rządów odtwarzających co prawda w nowej formie państwowość polską, lecz sterowaną i w dużej mierze zarządzaną z Moskwy.

W obu wspomnianych armiach walczyli i sami Polacy – kościuszkowcy z 1. Armii Wojska Polskiego w ramach radzieckiej, w Wehrmachcie z kolei – wielu mieszkańców m. in. Pomorza, siłą wcielonych na podstawie tzw. Listy Narodowościowej, w tym wielu pochodzących z Chojnic i okolic.

Reklama | Czytaj dalej »


Poległych Rosjan pochowano na specjalnie urządzonym cmentarzu przy ul. Kościerskiej, gdzie do dziś w dniu 14 lutego obchodzi się uroczyście rocznicę wyzwolenia, co roku budzącą w różnych kręgach kontrowersje. Polegli Niemcy, zgodnie z duchem czasów, oficjalnie po prostu dyskretnie zniknęli. Prawdą jest jednak, choć nie powszechnie znaną i niemającą wiadomego znaku, iż leżą zaraz obok swych dawnych wrogów. Pusta łączka przecięta ścieżką, położona pomiędzy murem cmentarza parafialnego i kwaterami rosyjskimi, do końca wojny była niemieckim cmentarzem wojskowym. Pochówków dokonywano tam do końca walk w pamiętnym lutym i zgodnie z logiką chaosu naprędce tworzonych w czasie wycofywania się formacji leżą tam żołnierze z wielu części Niemiec, a nawet Łotysze. Oprócz piechoty, marynarze i lotnicy. Głównie młodzi ludzie w żaden bezpośredni sposób, tak samo zresztą jak polegli tu Rosjanie, niezwiązani z naszym miastem. Poza tym, że dosięgnął ich tutaj ostateczny los.

Pochowanych jest tam podobno i kilku polskich żołnierzy Września – tak twierdzą przynajmniej przedstawiciele „Volksbundu” – niemieckiej organizacji opiekującej się grobami ofiar obu wojen, którzy w Chojnicach przeprowadzali kilka lat temu częściowe ekshumacje. Volksbund (w Polsce powiązany z fundacją „Pamięć”) posiada listę poległych w Chojnicach Niemców, w ratuszu znajduje się lista poległych Rosjan. Od wojny minęło prawie 70 lat. W nowej rzeczywistości społeczno – politycznej znajdujemy się od ćwierćwiecza. Nabraliśmy dużego dystansu historycznego. Czy nie przyszedł już zatem czas, aby w jakiś sposób zaznaczyć miejsce spoczynku poległych z obu stron i w ten sposób ukazać pełną lekcję z wydarzeń 14 lutego 1945 roku, prawdziwą i możliwą do przeprowadzenia w jednym miejscu? Czy wreszcie i samym chojniczanom nie pozwoliłoby to na wzniesienie się na inny poziom dyskusji, na oderwanie od dylematów dotyczących jednej strony konfliktu potęg i obiektywną ocenę zdarzeń? Odpowiedź należy do nich samych.  


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

104 komentarzy

~Tak wielu tak niewiele
a nawet nic czyni dla przywrócenia godności tych pierwszych obrońców.
16 Marca 2014, godzina 10:03
Oceniono 4 razy 2
~Pierwsze ofiary II wojny swiatowej
obrońcy Chojnic leżą pod płotem, pod deptakiem w Chojnicach. Wiedzą o tym: samorządowcy, burmistrz z zastępcami, nauczyciele języka polskiego i historii wraz ze swymi sztubakami, otrzymujący ordery i inne profity obywatele miasta Chojnice.
14 Marca 2014, godzina 12:15
Oceniono 13 razy 7
~do Kuby
Kuba a co Ty zrobiłes w tej sprawie? Skoro posiadasz takie informacje to możesz je przekazac odpowiednim instytucjom: IPN czy Rada Pamieci Walk i Meczenstwa.Lepiej chyba działac niz żalić sie w internecie.
14 Marca 2014, godzina 07:41
Oceniono 13 razy 5
~Kubo, popełnisz wielki grzech zaniechania
jeśli nie przyczynisz się do ocalenia od zapomnienia tego zdarzenia i tych żołnierzy którzy pozostali pod tym płotem przez 75 lat. Lezą tam w ojczyźnie wolnej, wywalczonej i wróconej i............. niewdzięcznej i............niepamietającej ale pamiętliwej. ---------- Kazimierz Łyszczynski
14 Marca 2014, godzina 01:50
Oceniono 9 razy 5
~Kuba
Temat żołnierzy polskich z września 1939 pochowanych pod płotem cmentarza parafialnego jest doskonale znany ekipie z ratusza - był kilkukrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat sygnalizowany włodarzom Chojnic - niestety bez jakiegokolwiek odzewu. Znam osobiście osobę, która wie kto konkretnie tam spoczywa - imię, nazwisko, stopień, jednostka, w którym miejscu w Chojnicach poległ i kiedy... ale czy to dla władz Chojnic ważne? Prościej, taniej i ogólnie lepiej kupić raz na rok wieniec i złożyć pod pomnikiem, pozując przy tym do zdjęć i robiąc sobie PR za jednym machem.
Taki już Polak mentalnie był, jest i będzie - obcym nos na podwórko wtyka, ale na swoim syfu nie widzi!!!
13 Marca 2014, godzina 21:51
Oceniono 15 razy 5
~Mickiewicz, Dziady cz. III - a propos...
Piotr zaprowadził bębny i bagnety,

Postawił turmy, urządził kadety,

Kazał na dworze tańczyć menuety

I do towarzystw gwałtem wwiodł kobiety;

I na granicach poosadzał straże,

I łańcuchami pozamykał porty,

Utworzył senat, szpiegi, dygnitarze,

Odkupy wódek, czyny i paszporty;

Ogolił, umył i ustroił chłopa,

Dał mu broń w ręce, kieszeń narublował

I zadziwiona krzyknęła Europa:

"Car Piotr Rosyją ucywilizował".

Zostało tylko dla następnych carów

Przylewać kłamstwa w brudne gabinety,

Przysyłać w pomoc despotom bagnety,

Wyprawić kilka rzezi i pożarów;

Zagrabiać cudze dokoła dzierżawy,

Skradać poddanych, płacić cudzoziemców,

By zyskać oklask Francuzów i Niemców,

Ujść za rząd silny, mądry i łaskawy.Niemcy, Francuzi, zaczekajcie nieco!

Bo gdy wam w uszy zabrzmi huk ukazów,

Gdy knutów grady na karki wam zlecą,

Gdy was pożary waszych miast oświecą,

A wam natenczas zabraknie wyrazów;

Gdy car rozkaże ubóstwiać i sławić

Sybir, kibitki, ukazy i knuty -

Chyba będziecie cara pieśnią bawić,

Waryjowaną na dzisiejsze nuty.
02 Marca 2014, godzina 20:15
Oceniono 114 razy 60
~poległym
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Lutego 2014, godzina 14:06
Oceniono 75 razy -61
~Tomasz Myszka
Po dłuższym czasie zajrzałem tu, zastając świadectwo wzorowej psychodramy z wyrazistym podziałem na role – zarówno wedle kryteriów psychologicznych, jak i socjologiczno-historycznych. To ciekawe doświadczenie.

Ponieważ poczułem się w paru przypadkach wywołany do głosu, odpowiadam:
o3 – mam;
~ koko – dziękuję za otrzeźwiający komentarz;
~ rita – nam jako wspólnocie, by pomyśleć o sobie jako aktywnym podmiocie, a nie przedmiocie historii;
~ odp – wręcz odwrotnie, zresztą aż takiej wiary we własne siły nie mam.

Gwoli uściślenia i wyjaśnienia zatem: od 1 września 1939 byliśmy stroną konfliktu z Niemcami, pełnoprawnymi obrońcami swego terytorium przed najeźdźcą. Od 17 września 1939 staliśmy się również - na tej samej zasadzie - stroną konfliktu z Rosjanami. Obie nacje wystąpiły w równorzędnych rolach okupantów. Potem jak wiadomo zderzyły się ze sobą. W lutym 1945 byliśmy już jedynie w dużej mierze z braku wyboru biernymi świadkami starcia obcych na naszej ziemi. I to jest, moim zdaniem, clou całej sprawy.
Francuzi, szczególnie w Normandii w 1945 znajdujący się w dość podobnej roli (abstrahując od tego, że jednak nie wyzwalali ich Rosjanie z całym swoim zapleczem polityczno-mentalnym), stworzyli cmentarze anglosaskie i niemieckie w tych samych miejscach – dystansując się niejako od przybyszy walczących na ich ziemi i podkreślając swą naturalną rolę gospodarzy. Bez kompleksów, z godnością i jednoznacznie zamykając sprawę. My zdajemy się być emocjonalnymi zakładnikami, którzy zamiast odciąć się od konfliktu obcych sił, mimowolnie stają się stronnikami jednej z nich; stawiając się wciąż w roli przedmiotu, a nie podmiotu w ocenie zdarzeń. I to właśnie podkreśla takie, a nie inne aranżowanie i traktowanie tego typu miejsc pamięci.
20 Lutego 2014, godzina 13:37
Oceniono 408 razy 48
~Trzykropku,zajmujesz tu sie pierdołami a
w temacie o zagłębiu słońca i wiatru oczekują ciebie po słynnym zagrzebaniu głowy w piasek gdy okazało ze jesteś takim sobie mądralą. Prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy.Podobnie jak ten od wzajemnej adoracji niejaki "zero"
13 Lutego 2014, godzina 11:31
Oceniono 57 razy 5
~Do Boruty
Zdaje się, że Twoi bohaterowie specjalizowali się w tego typu traktowaniu swych wrogów - patrz - Katyń, Miednoje, mordownie NKWDowskie, zakopywanie ludzi nocą po lasach... zdaje się, że odnosisz się naprawdę do sprawdzonych przez towarzyszy metod. Ich koledzy z gestapo też takie stosowali. No gratuluje CI wzorców.
13 Lutego 2014, godzina 11:22
Oceniono 109 razy 31
~kpt. Boruta
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Lutego 2014, godzina 11:00
Oceniono 121 razy -27
~Mołotow
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Lutego 2014, godzina 01:09
Oceniono 355 razy -23
~...
"MEMENTO MORI" Przedewszystkim są to zmarli ludzie, nie ważne czy Polacy, rosjanie czy niemcy, ZMARLI LUDZIE, kłucicie się jakby chodziło o składanie kwiatów pod pomnikiem Stalina. Ci którzzy tam spoczywaja byli prostymi zwyczajnymi ludźmi, którzy polegli na wojnie, wykonując rozkazy swoich zwierzchników. Nie znacie histori każdego z nich, Jak można wrzucać wszystkich do jednego worka, przecież nie wszyscy gwałcili, nie wszyscy byli okrutni! Ale nie nam ich osądzać, my mamy pamiętać o tym że polegli tutaj na naszej ziemii, i nie zależnie od tego czy byli niemcami, rosjanami, francuzami, żydami czy katolikami. Wszyscy zginęli nie z winy własnej lecz z winy przywódców, Wiec wszystkim tym ludziom należy się Wieczny Odpoczynek.

Zastanówcie się ćzy kiedyś ktoś nie stanie nad waszą mogiłą, i nie zacznie "wojny" o to czy należy sie wam upamiętnienie czy nie.

JESZCZE RAZ. "MEMENTO MORI"........
13 Lutego 2014, godzina 00:47
Oceniono 28 razy 20
~Mołotow
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Lutego 2014, godzina 00:46
Oceniono 375 razy -27
~Chojniczanin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
12 Lutego 2014, godzina 23:33
Oceniono 357 razy -15

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 391.00 DKKDKK 60.60 62.10
EUREUR 452.00 464.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 43.90 45.40
GBPGBP 525.00 538.00 SEKSEK 44.10 45.60
Aktualizacja: 2021-03-07 12:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 383.00 387.00 DKKDKK 61.10 61.90
EUREUR 456.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 410.00 417.00 NOKNOK 44.30 45.10
GBPGBP 529.00 535.00 SEKSEK 44.50 45.30
Aktualizacja: 2021-03-07 12:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy odczuwasz niepokój w związku z trwającą pandemią koronawirusa i wynikającymi z tego ograniczeniami?
Ceny paliw2021-03-01

E95 E98 ON LPG
BP 5.18 zł 5.54 zł 5.04 zł 2.58 zł
Circle K 5.13 zł - 4.99 zł 2.53 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 5.09 zł 5.14 zł 4.99 zł 2.53 zł
Orlen 5.18 zł 5.48 zł 5.04 zł 2.56 zł
PKS 5.13 zł - 4.99 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij