Niedziela, 25 Października 2020 | Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Szpital nadal milczy. Aktualizacja

Wyniki kontroli wewnętrznej w chojnickim szpitalu, którą wszczęto po anonimowym donosie dotyczącym chirurga Ireneusza Osowickiego, nadal nie  zostały podane do wiadomości publicznej. Dziwi to szczególnie w kontekście informacji z NFZ, że organ swoją weryfikację zakończył co najmniej przed tygodniem i nie dopatrzył się niewłaściwego wydania publicznych środków. Aktualizacja (godz. 14.15) - dyrektor Leszek Bonna poinformował w wydanym oświadczeniu, że umowa z lekarzem została rozwiązana, a sprawa zgłoszona do prokuratury.


Poniżej treść oficjalnej odpowiedzi, którą do redakcji portalu wysłał dokładnie przed tygodniem (19.02) rzecznik prasowy POW NFZ Mariusz Szymański.

„Weryfikacja świadczeń, które raportują nam szpitale odbywa się rutynowo z wykorzystanie specjalnego oprogramowania informatycznego. Szpital ma możliwość zapoznawania się na bieżąco z rezultatami takiej weryfikacji korzystając z aplikacji o nazwie „Portal świadczeniodawcy”. W przypadku zaistnienia jakiejkolwiek nieprawidłowości szpital „widzi” ją i ma świadomość, że NFZ nie zapłaci za takie zakwestionowane  świadczenie do momentu wyjaśnienia go. Taki właśnie mechanizm zadziałał w chojnickim szpitalu, co potwierdził nam dyrektor placówki.  Nieprawidłowość wykazana przez system kontrolny NFZ dała podstawy do przeprowadzenia wewnętrznego postępowania wyjaśniającego w szpitalu. Dyrekcja szpitala podjęła w konsekwencji znane decyzje personalne i poinformowała NFZ, że wycofuje zakwestionowane świadczenie z listy rozliczeniowej.
Żadne pieniądze publiczne nie zostały więc w związku z tym niewłaściwie wydane.
Dla pomorskiego NFZ sprawa jest już zasadniczo wyjaśniona i zakończona. Wszelkie decyzje związane ze wspomnianym zdarzeniem w chojnickim szpitalu leżą w tej chwili już tylko wyłącznie po stronie kierownictwa lecznicy”.
Z poważaniem
Mariusz Szymański
Rzecznik prasowy POW NFZ

Reklama | Czytaj dalej »

Oficjalne stanowisko NFZ z konkluzją, że żadne publiczne pieniądze nie zostały w związku z tym niewłaściwie wydane, skierowaliśmy równocześnie do dyrekcji Szpitala Specjalistycznego i Starostwa Powiatowego w Chojnicach z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie.
Władze powiatu w swoich odpowiedziach (wysłanych tego samego dnia, czyli 19.02) skierowały nas do dyrekcji szpitala, jednak do tej pory żadnej odpowiedzi z placówki nie otrzymaliśmy. Opublikujemy ją niezwłocznie po otrzymaniu.

Poniżej treść odpowiedzi mailowej od starosty Stanisława Skai i etatowego członka zarządu powiatu Marka Szczepańskiego, pełniącego również funkcję przewodniczącego rady społecznej szpitala.

„Proszę zwrócić się o zajecie oficjalnego stanowiska w tej sprawie Dyrekcję szpitala ,pozdrawiam Ss”


"Witam
Adresatem zadanego przez Panią pytania powinien być świadczeniodawca (SP ZOZ), którego reprezentuje Dyrektor Szpitala. Jeśli mam się odnieść do sprawy jako przewodniczący rady społecznej szpitala, to czekamy na wyniki kontroli wewnętrznej i płynące z niej wnioski  Dyrekcji szpitala. Zakres działania rady społecznej reguluje art. 48 ustawy o działalności leczniczej. W związku z powyższym nie jestem uprawniony do komentowania decyzji płatnika jakim jest NFZ".

Z poważaniem

Marek Szczepański
Członek Zarządu Powiatu Chojnickiego

Aktualizacja - treść maila z godz. 13:18 z oświadczeniem dyrektora L. Bonny

"Szpital nie otrzymał żadnego anonimu w sprawie niewłaściwego postępowania lekarza. Taki anonim trafił do Starostwa i został przekazany Dyrektorowi w celu wyjaśnienia. Z uwagi na ogólną jego treść Szpital nie podjął żadnych czynności wyjaśniających.

Do Szpitala w połowie stycznia b.r. dotarło pismo z POW NFZ w Gdańsku z prośbą o wyjaśnienie rozliczenia porad jednego pacjenta w poradni chirurgicznej. W trakcie wyjaśniania sprawy Szpital ustalił, że ten pacjent nie był w poradni chirurgicznej, a jeden z lekarzy udokumentował kilka porad dla tej osoby tak jakby była w niej przyjęta. Lekarz przedstawił dokumenty na podstawie których Szpital otrzymał zapłatę za te świadczenia z NFZ i w dalszej kolejności zapłacił lekarzowi za udzielone porady, które de facto nie miały miejsca. W wyniku ustaleń Szpital musiał liczyć się z konsekwencjami za nienależnie pobrane pieniądze z NFZ, naliczeniem kary umownej, a w ostateczności wypowiedzeniem umowy nie ze swojej winy. Taki stan ustalony przez Szpital spowodował wyrywkową kontrolę, której celem było ustalenie czy powyższy przypadek jest odosobniony i czy dokumentacja medyczna prowadzona jest przez lekarza w sposób prawidłowy. W związku z wyrywkową kontrolą
i stwierdzonymi licznymi przypadkami nieprawidłowości w prowadzonej przez lekarza dokumentacji Szpital rozwiązał umowę o udzielanie zamówienia na świadczenia zdrowotne przez tego lekarza. Podczas rozmowy Dyrektora Szpitala i Zastępcy ds. medycznych z lekarzem zostały przedstawione mu okoliczności rozwiązania umowy. Po tym fakcie Szpital przeprowadził dalszą kontrolę obejmującą rok 2013. Kontrola 2013 roku wskazała na pewien rodzaj powtarzających się nieprawidłowości

w dokumentacji medycznej, która spowodowała podejrzenie, że:

  • w Szpitalu lekarz nie udzielał faktycznie świadczeń zdrowotnych w takim zakresie jaki wykazywał w dokumentacji,

  • lekarz na podstawie powyższej dokumentacji obciążał Szpital fakturami za nie udzielone zdaniem Szpitala świadczenia,

  • przedstawił Szpitalowi dokumenty w których potwierdzał zdarzenia niezgodne ze stanem faktycznym, a które były podstawą do otrzymania środków z NFZ przez Szpital.

Zdaniem Szpitala, na podstawie przeprowadzonej kontroli wewnętrznej istnieje podejrzenie, że
w części dokumentacji medycznej prowadzonej przez lekarza dochodziło do rażących nieprawidłowości wyżej opisanych.

Na podstawie nieprawidłowych dokumentów lekarz obciążał Szpital fakturami za nie udzielone naszym zdaniem świadczenia finansowane ze środków NFZ. W dalszej kolejności te dokumenty stanowiły podstawę do rozliczeń Szpitala z NFZ. Wobec tego stanu rzeczy Szpital ma obowiązek powiadomienia o swoich podejrzeniach Prokuraturę.

Szpital nie ma uprawnień i możliwości aby samodzielnie ocenić postępowanie lekarza. W ostatecznym rozrachunku to Prokuratura i Sąd ocenią czy faktycznie doszło do poświadczenia nieprawdy
w dokumentach i pobrania na tej podstawie nienależnych pieniędzy. Szpital oświadcza, że podstawą rozwiązania umowy z lekarzem nie było podejrzenie popełnienia przestępstwa, a wyłącznie stwierdzone rażące nieprawidłowości w prowadzonej przez niego dokumentacji i grożące z tego tytułu szpitalowi konsekwencje.

Co do lekarzy pracujących w chojnickim szpitalu wobec których Prokuratura postawiła zarzuty informuję, że Szpital przeprowadził postępowanie wyjaśniające, w którym dokonał oceny dokumentacji medycznej. W ocenie Szpitala, wbrew stawianym zarzutom, pacjent był leczony prawidłowo przez lekarzy Szpitala, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Na podstawie obserwacji zleconych badań
i otrzymanych wyników podejmowane były decyzje we właściwym czasie, adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta w danym czasie. Szpital stwierdził, że dokumentacja medyczna prowadzona byłą prawidłowo, nie stwierdził jej fałszowania i nie został o tym poinformowany przez organa prowadzące śledztwo. W związku z tym w chwili obecnej Szpital nie ma podstaw do rozwiązania umów z tymi lekarzami".

Leszek Bonna

Dyrektor

Szpitala Specjalistycznego

w Chojnicach

 

 Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

213 komentarzy

~wsx
@ chojnice: A czy jak pani na targowisku nie patrzy to kradniesz skarpety? Czy brak dokładnego nadzoru usprawiedliwia złodziejstwo? Jak najbardziej jestem za kontrolą innych lekarzy.
27 Lutego 2014, godzina 20:46
Oceniono 21 razy 5
~wsx
@ 20.38 Zacytuj gdzie napisałem, że miała coś wspólnego z tym procederem? Wysunąłem jej nazwisko jedynie dlatego, że często w komentarzach kontrola pojawia się jako sprawa polityczna, żeby zaszkodzić pani Osowickiej (czego nie wykluczam), ale uważam, że jej nie zaszkodzi jeśli chodzi o tegoroczne wybory, no chyba, że "uderzy" trochę w rodzinne finanse, ale jak się okazało to prawdopodobnie słusznie. Z tego co się orientuję to tzw. czytanie ze zrozumieniem pojawia się już w podstawówce, więc chyba nie jest takie trudne, nie? Pozdrawiam.
27 Lutego 2014, godzina 20:44
Oceniono 19 razy -5
~do wsx
Niektórzy pamiętają jak Wojciech H. oddawał pod osłoną nocy skradziony sprzęt audiowizualny podrzucając go do Gimnazjum 1. Żeby uniknąć odpowiedzialności.
27 Lutego 2014, godzina 20:44
Oceniono 17 razy 9
~chojnice
Sprawdzić wszystkich lekarzy, skoro nadzór jest taki jak widać, może i inni działali podobnie. Może wówczas będzie można łatwiej dostać się do lekarza.
27 Lutego 2014, godzina 20:41
Oceniono 24 razy 14
~wsx
A no i patrząc na komentarze (np. dymisja!) to widzę, że najlepiej potępić Bonnę, który nie dopilnował (chociaż w końcu wyłapał pracownika), niż tego, który prawdopodobnie dopuścił się złodziejstwa. Brawo!
27 Lutego 2014, godzina 20:38
Oceniono 26 razy -6
~do wsx
A w jaki sposób Pani Osowicka miała coś wspólnego z tym procederem? Wkradła się do systemu informatycznego szpitala? Rodzina H. ze skóry wyłazi żeby Osowickich zelżyć. Nieprawdopodobne, niesmaczne, obrzydliwe.
27 Lutego 2014, godzina 20:38
Oceniono 26 razy 2
~gonguś
Jak to było...Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada?
27 Lutego 2014, godzina 20:34
Oceniono 17 razy 9
~wsx
Ja się pytam czy lekarz O. zwróci pieniądze szpitalowi? Bo 100 tys. to całkiem niemała kwota. Przynajmniej połowę powinien zwrócić, czyli tyle ile schował do kieszeni (a to już udowodniono w wyniku kontroli). A to jest aż tyle "porad", że wykluczam tu pomyłkę, jak dla mnie jest to działanie z premedytacją. Skontrolowany celowo czy nie - bardzo dobrze się stało, że go przyłapali (o ile faktycznie jest winny, ale z tego co się dowiedziałem to jest to bardzo prawdopodobne). Trzeba tępić takie zachowania, starać się je wykrywać jak najszybciej. A czy prokuratura postawi zarzuty i udowodni celowość złodziejstwa to jest już osobna sprawa.

Ale większość osób tutaj się wypowiadających i tak będzie pisało, że stał się niewinną ofiarą. Dla nich nieważne jest, że prawdopodobnie zostali okradzeni za swoich składek na NFZ. Uważam iż ta sprawa i tak nie będzie miała wpływu na wybory, pani Osowicka nie miała nic wspólnego z tym procederem.
27 Lutego 2014, godzina 20:34
Oceniono 22 razy -6
~kij ma dwa końce
Bonna chce udupić Osowickiego. To widać gołym okiem. Ale zapomniał, że sam jako dyrektor szpitala ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie szpitala. Moim zdaniem przekręci się na tym...
27 Lutego 2014, godzina 20:28
Oceniono 23 razy 11
~do ~do dymisja!
Zapytaj dyrektora Bonnę. On sam juz sie pogubił chcąc udupić Osowickiego
27 Lutego 2014, godzina 20:22
Oceniono 21 razy 11
~do dymisja!
zapłacić, czy oddać? Jak to jest dokładnie?
27 Lutego 2014, godzina 20:15
Oceniono 14 razy 12
~podział kasy - znaleziony fragment
Niejaki "chirurg" napisał:
NFZ faktycznie płaci za poradę od 15 do 50 złotych w zależności od jej typu. Lekarz w szpitalu w Chojnicach dostaje z tego 50%. Resztę zatrzymuje szpital.

http://chojnice24.pl/artykul/17592/szpital-kontroluje-aktualizacja/255/#comments

Widzimy, że 50% pieniędzy otrzymanych z NFZ trafia do szpitalnej kasy. Wyobraźmy sobie, oczywiście to czysta spekulacja, że nieprawidłowości były normą w dłuższym okresie. Pomyślcie o konsekwencjach finansowych dla szpitala i powiatu. Zastanówmy się więc, jakie są szanse na przeprowadzenie w tej chwili obiektywnej kontroli wszystkich lekarzy. Teraz, czyli ze znacznym opóźnieniem i jak zgaduję - po wykorzystaniu otrzymanych środków finansowych. Zachęcam do samodzielnego myślenia i nikogo nie posądzam o naiwność.
27 Lutego 2014, godzina 20:12
Oceniono 17 razy 17
~dymisja!
Leszek Bonna powinien się podać do dymisji. Nie dopilnował sytuacji, ze szpital teraz musi zapłacić 100.000.
27 Lutego 2014, godzina 20:11
Oceniono 22 razy 12
~do powyżej
U niektórych z samodzielnym myśleniem jest krucho Tacy ludzie są bardzo podatni na manipulacje i łykają wszystko jak młode pelikany No i potem człowieka osądzają, a nie wiedzą biedactwa w czym rzecz. Efekt procesu odmóżdżania
27 Lutego 2014, godzina 20:08
Oceniono 17 razy 11
~do chojnice i dami
Na kilometr śmierdzi że to h(EDIT) piszą. Dajcie se siana bo drogą oczerniania lekarza nic nie wygracie.
27 Lutego 2014, godzina 20:08
Oceniono 23 razy 7

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 380.00 392.00 DKKDKK 60.40 61.90
EUREUR 451.00 463.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 419.00 434.00 NOKNOK 40.60 42.10
GBPGBP 495.00 510.00 SEKSEK 43.00 44.50
Aktualizacja: 2020-10-24 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 389.00 DKKDKK 60.90 61.60
EUREUR 456.00 460.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 423.00 430.00 NOKNOK 41.10 41.90
GBPGBP 501.00 507.00 SEKSEK 43.50 44.30
Aktualizacja: 2020-10-24 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-10-21

E95 E98 ON LPG
BP 4.63 zł 4.89 zł 4.33 zł 2.19 zł
Circle K 4.53 zł - 4.28 zł 2.09 zł
Lotos Optima 4.55 zł - 4.35 zł 2.11 zł
MZK 4.57 zł 4.72 zł 4.36 zł 2.05 zł
Orlen 4.65 zł 4.99 zł 4.42 zł 2.14 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij