Niedziela, 25 Października 2020 | Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Szpital nadal milczy. Aktualizacja

Wyniki kontroli wewnętrznej w chojnickim szpitalu, którą wszczęto po anonimowym donosie dotyczącym chirurga Ireneusza Osowickiego, nadal nie  zostały podane do wiadomości publicznej. Dziwi to szczególnie w kontekście informacji z NFZ, że organ swoją weryfikację zakończył co najmniej przed tygodniem i nie dopatrzył się niewłaściwego wydania publicznych środków. Aktualizacja (godz. 14.15) - dyrektor Leszek Bonna poinformował w wydanym oświadczeniu, że umowa z lekarzem została rozwiązana, a sprawa zgłoszona do prokuratury.


Poniżej treść oficjalnej odpowiedzi, którą do redakcji portalu wysłał dokładnie przed tygodniem (19.02) rzecznik prasowy POW NFZ Mariusz Szymański.

„Weryfikacja świadczeń, które raportują nam szpitale odbywa się rutynowo z wykorzystanie specjalnego oprogramowania informatycznego. Szpital ma możliwość zapoznawania się na bieżąco z rezultatami takiej weryfikacji korzystając z aplikacji o nazwie „Portal świadczeniodawcy”. W przypadku zaistnienia jakiejkolwiek nieprawidłowości szpital „widzi” ją i ma świadomość, że NFZ nie zapłaci za takie zakwestionowane  świadczenie do momentu wyjaśnienia go. Taki właśnie mechanizm zadziałał w chojnickim szpitalu, co potwierdził nam dyrektor placówki.  Nieprawidłowość wykazana przez system kontrolny NFZ dała podstawy do przeprowadzenia wewnętrznego postępowania wyjaśniającego w szpitalu. Dyrekcja szpitala podjęła w konsekwencji znane decyzje personalne i poinformowała NFZ, że wycofuje zakwestionowane świadczenie z listy rozliczeniowej.
Żadne pieniądze publiczne nie zostały więc w związku z tym niewłaściwie wydane.
Dla pomorskiego NFZ sprawa jest już zasadniczo wyjaśniona i zakończona. Wszelkie decyzje związane ze wspomnianym zdarzeniem w chojnickim szpitalu leżą w tej chwili już tylko wyłącznie po stronie kierownictwa lecznicy”.
Z poważaniem
Mariusz Szymański
Rzecznik prasowy POW NFZ

Reklama | Czytaj dalej »

Oficjalne stanowisko NFZ z konkluzją, że żadne publiczne pieniądze nie zostały w związku z tym niewłaściwie wydane, skierowaliśmy równocześnie do dyrekcji Szpitala Specjalistycznego i Starostwa Powiatowego w Chojnicach z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie.
Władze powiatu w swoich odpowiedziach (wysłanych tego samego dnia, czyli 19.02) skierowały nas do dyrekcji szpitala, jednak do tej pory żadnej odpowiedzi z placówki nie otrzymaliśmy. Opublikujemy ją niezwłocznie po otrzymaniu.

Poniżej treść odpowiedzi mailowej od starosty Stanisława Skai i etatowego członka zarządu powiatu Marka Szczepańskiego, pełniącego również funkcję przewodniczącego rady społecznej szpitala.

„Proszę zwrócić się o zajecie oficjalnego stanowiska w tej sprawie Dyrekcję szpitala ,pozdrawiam Ss”


"Witam
Adresatem zadanego przez Panią pytania powinien być świadczeniodawca (SP ZOZ), którego reprezentuje Dyrektor Szpitala. Jeśli mam się odnieść do sprawy jako przewodniczący rady społecznej szpitala, to czekamy na wyniki kontroli wewnętrznej i płynące z niej wnioski  Dyrekcji szpitala. Zakres działania rady społecznej reguluje art. 48 ustawy o działalności leczniczej. W związku z powyższym nie jestem uprawniony do komentowania decyzji płatnika jakim jest NFZ".

Z poważaniem

Marek Szczepański
Członek Zarządu Powiatu Chojnickiego

Aktualizacja - treść maila z godz. 13:18 z oświadczeniem dyrektora L. Bonny

"Szpital nie otrzymał żadnego anonimu w sprawie niewłaściwego postępowania lekarza. Taki anonim trafił do Starostwa i został przekazany Dyrektorowi w celu wyjaśnienia. Z uwagi na ogólną jego treść Szpital nie podjął żadnych czynności wyjaśniających.

Do Szpitala w połowie stycznia b.r. dotarło pismo z POW NFZ w Gdańsku z prośbą o wyjaśnienie rozliczenia porad jednego pacjenta w poradni chirurgicznej. W trakcie wyjaśniania sprawy Szpital ustalił, że ten pacjent nie był w poradni chirurgicznej, a jeden z lekarzy udokumentował kilka porad dla tej osoby tak jakby była w niej przyjęta. Lekarz przedstawił dokumenty na podstawie których Szpital otrzymał zapłatę za te świadczenia z NFZ i w dalszej kolejności zapłacił lekarzowi za udzielone porady, które de facto nie miały miejsca. W wyniku ustaleń Szpital musiał liczyć się z konsekwencjami za nienależnie pobrane pieniądze z NFZ, naliczeniem kary umownej, a w ostateczności wypowiedzeniem umowy nie ze swojej winy. Taki stan ustalony przez Szpital spowodował wyrywkową kontrolę, której celem było ustalenie czy powyższy przypadek jest odosobniony i czy dokumentacja medyczna prowadzona jest przez lekarza w sposób prawidłowy. W związku z wyrywkową kontrolą
i stwierdzonymi licznymi przypadkami nieprawidłowości w prowadzonej przez lekarza dokumentacji Szpital rozwiązał umowę o udzielanie zamówienia na świadczenia zdrowotne przez tego lekarza. Podczas rozmowy Dyrektora Szpitala i Zastępcy ds. medycznych z lekarzem zostały przedstawione mu okoliczności rozwiązania umowy. Po tym fakcie Szpital przeprowadził dalszą kontrolę obejmującą rok 2013. Kontrola 2013 roku wskazała na pewien rodzaj powtarzających się nieprawidłowości

w dokumentacji medycznej, która spowodowała podejrzenie, że:

  • w Szpitalu lekarz nie udzielał faktycznie świadczeń zdrowotnych w takim zakresie jaki wykazywał w dokumentacji,

  • lekarz na podstawie powyższej dokumentacji obciążał Szpital fakturami za nie udzielone zdaniem Szpitala świadczenia,

  • przedstawił Szpitalowi dokumenty w których potwierdzał zdarzenia niezgodne ze stanem faktycznym, a które były podstawą do otrzymania środków z NFZ przez Szpital.

Zdaniem Szpitala, na podstawie przeprowadzonej kontroli wewnętrznej istnieje podejrzenie, że
w części dokumentacji medycznej prowadzonej przez lekarza dochodziło do rażących nieprawidłowości wyżej opisanych.

Na podstawie nieprawidłowych dokumentów lekarz obciążał Szpital fakturami za nie udzielone naszym zdaniem świadczenia finansowane ze środków NFZ. W dalszej kolejności te dokumenty stanowiły podstawę do rozliczeń Szpitala z NFZ. Wobec tego stanu rzeczy Szpital ma obowiązek powiadomienia o swoich podejrzeniach Prokuraturę.

Szpital nie ma uprawnień i możliwości aby samodzielnie ocenić postępowanie lekarza. W ostatecznym rozrachunku to Prokuratura i Sąd ocenią czy faktycznie doszło do poświadczenia nieprawdy
w dokumentach i pobrania na tej podstawie nienależnych pieniędzy. Szpital oświadcza, że podstawą rozwiązania umowy z lekarzem nie było podejrzenie popełnienia przestępstwa, a wyłącznie stwierdzone rażące nieprawidłowości w prowadzonej przez niego dokumentacji i grożące z tego tytułu szpitalowi konsekwencje.

Co do lekarzy pracujących w chojnickim szpitalu wobec których Prokuratura postawiła zarzuty informuję, że Szpital przeprowadził postępowanie wyjaśniające, w którym dokonał oceny dokumentacji medycznej. W ocenie Szpitala, wbrew stawianym zarzutom, pacjent był leczony prawidłowo przez lekarzy Szpitala, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Na podstawie obserwacji zleconych badań
i otrzymanych wyników podejmowane były decyzje we właściwym czasie, adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta w danym czasie. Szpital stwierdził, że dokumentacja medyczna prowadzona byłą prawidłowo, nie stwierdził jej fałszowania i nie został o tym poinformowany przez organa prowadzące śledztwo. W związku z tym w chwili obecnej Szpital nie ma podstaw do rozwiązania umów z tymi lekarzami".

Leszek Bonna

Dyrektor

Szpitala Specjalistycznego

w Chojnicach

 

 Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

213 komentarzy

~niepokój
no i z tego co tu się czyta, to człowieka zgroza bierze i też uważam, że szpital powinien być dokładnie skontrolowany a każdy lekarz prześwietlony.
02 Marca 2014, godzina 19:52
Oceniono 9 razy 9
~osmiany
naciąganie to nieuczciwość,
skoro postępowali nieuczciwie teraz musieli wylecieć albo musza drzec czy nie wyleca
nie wolno postepowac nieuczciwie, jak to sposób na funkcjonowanie szpitala zawsze można to podac do prokuratury, skoro jedna strona może to i druga również,

chory kraj, chory powiat, chory szpital, a do wyborow jeszcze tak daleko
02 Marca 2014, godzina 18:56
Oceniono 8 razy 8
~ciekawe co piszecie powyżej
Za to mnie interesuje to, co się dzieje w samym szpitalu i brakiem nadzoru. Uważam, że bez pełnej kontroli to jest tylko skubnięcie tematu wyciągania kasy z NFZ jak to robi wiele szpitali i to już są fakty, gdyż o tym można przeczytać w mediach krajowych. Szpitale po prostu naciagają NFZ na kasę każąc lekarzom zawyżać usługi i kombinować przy programach w których wpisują to wszystko co robią przy pacjencie. To jest tajemnica poliszynela, a mnie ciekawi jak to jest w naszym szpitalu bo mi nie pasuje skąd akurat dyrektor wiedział co szukać u jednego lekarza a u innych to już nie szuka? Czy teraz dał znak innym, że muszą siedziec cichutko jak trusie bo wykorzysta to co o nich wie? Bardzo dziwna sprawa i nie wierzę w przypadkowość.
02 Marca 2014, godzina 18:48
Oceniono 16 razy 12
~bęc bęc
ej no to będzie z tego chyba większy dym
02 Marca 2014, godzina 17:23
Oceniono 11 razy 9
~xyx
Nie będzie łatwo teraz się wyplątać. Dyrektor szpitala narobił sobie kłopotu rozgłaszając tak tę sprawę. Teraz smrodek przechodzi na niego i innych lekarzy. Za chwilę się okaże, że dyrektora też trzeba będzie skontrolowac. I co wtedy wyjdzie?
02 Marca 2014, godzina 17:07
Oceniono 14 razy 8
~do nnn ze strony siódmej
Ludzi oburza poczucie niesprawiedliwego podejścia i szczególnego nagłaśniania tej sprawy. A daleko jest jeszcze do tego żeby doszło do stwierdzenia: tak lub nie. Jednak smród już jest i chyba o to komuś chodziło. Poza tym albo kontroluje się wszystkich i oczyszcza sytuację, albo będziemy czytać jeszcze więcej komentarzy, co tylko nakręci ludzi. Zresztą po tym co człowiek czyta w internecie o tym, jak to szpitale ciągną kasę z NFZ nieziemsko przy tym kombinując to nie wierzę że w jakiejś palcówce jest na 100% ok. System nie jest szczelny i to się wykorzystuje. Jak szpital dobrze to pilnuje i kontroluje to nic złego nie przejdzie bo niby jak? Ale najwyraźniej do pewnego czasu przymykało się oko na wiele kombinacji wielu lekarzy, aż trzeba było znaleźć haka na jednego z nich i niech się teraz O. tłumaczy a plujki lecą ...
02 Marca 2014, godzina 16:56
Oceniono 10 razy 4
~do chojnice
a skąd wiesz JAKA jest PRAWDA? Bo na razie to są wyłącznie przypuszczenia i podejrzenia. Nie wiemy co się składa na kwotę 100 tyś., które jak powiedział dyrektor dopiero mają być zwrócone i tu kłamiesz. Prokuratura ma to przeanalizować i są dwie drogi postępowania a nam nic do tego. Jednak niektórzy nie mogą, wręcz nie potrafią powstrzymać się od kąsania i wymądrzania. Wiesz ile jest zawiadomień o podejrzenie a potem są one umarzane, bo nie ma przestępstwa tylko komuś się coś wydawało?
02 Marca 2014, godzina 16:51
Oceniono 10 razy 6
~co wy na to internauci?
"Szpitale kupują specjalne programy, dzięki którym wyciągają z NFZ pieniądze. W szpitalach furorę robią dwa typy programów komputerowych: grupery i optymalizatory. Elegancko można powiedzieć, że ułatwiają one rozliczanie się z Narodowym Funduszem Zdrowia. Mniej elegancko: służą do dojenia państwowej kasy. NFZ nie zbiera informacji dotyczących tzw. optymalizatorów JGP. Równocześnie NFZ potwierdził, że od momentu wprowadzenia systemu JGP wydatki na szpitale rosną – od niespełna 24 mld w roku 2008 do ponad 30 mld wedle planu na ten rok ( 2013 r.). Oczywiście wzrost nie jest wyłącznie konsekwencją stosowania przez szpitale elektronicznego wspomagania. Nasi rozmówcy z branży medycznej szacują, że dzięki gruperom i optymalizatorom szpitale wyciągają z NFZ dodatkowo ok. 150 mln zł rocznie."

Z artykułu wynika, że szpitale kombinują, jak mogą aby wyciągać pieniądze z NFZ. No to kto za to odpowiada i czyja to jest wina?
02 Marca 2014, godzina 16:50
Oceniono 11 razy 9
~chojnice
Skoro szpital oddał 100tys za nienależne świadczenia, tzn że chyba ktoś robił kierownictwo w balona. Czego się spodziewacie jako dowodu? Filmów, nagrań, publicznych oświadczeń? To bardzo nieetyczne za takie coś stało się w tym szpitalu. Dobrze że wreszcie definitywnie przerwano takie praktyki. Nikomu naprawdę nie można już wierzyć. Trzeba ufać i sprawdzać i to ostro.
02 Marca 2014, godzina 16:45
Oceniono 13 razy -3
~do Beaty
Nie wiesz czasami dlaczego była dyrektorka gimnazjum 1 Małgorzata H. pojawiła się w piątek na pogrzebie dawnej pracownicy szkoły? Zachowywała się jak na towarzyskim party szczebiocząc i wdzięcząc do znajomych.Można było podsłyszeć tematy rozmów... Zachowanie nie godne osoby która przyszła oddać zmarłej osobie ostatnią posługę. Czy ona juz nie panuje nad swoimi emocjami? Zwolnienie Osowickiego przez Bone tak ją uszczęśliwiło że już nie kryje sie z tym co czuje? I to na pogrzebie?
02 Marca 2014, godzina 16:34
Oceniono 11 razy 1
~do Beaty
Beato, inteligencja nie jest twoją najmocniejszą stroną za to lubisz oczerniać innych, ubliżać im i kłamać. Jesteś pod tym względem obrzydliwa/wy. Kościółek zaliczyłaś/łeś? A my wiemy co nam sugerujesz pisząc o O. Jesteś podejrzana/y o popełnienie przestępstwa z art. 212 Kodeksu karnego - jak się z tym czujesz?Jak to jest, gdy innych się znieważa, a samemu ma się brud za uszami? I wiem, że piszesz pod innymi nickami A słyszałaś/łeś, że winny się tłumaczy i jak to mówią uderz w stół a nożyce się odezwą? Jesteś cieniutka/ki w rozgrywaniu.
02 Marca 2014, godzina 14:31
Oceniono 20 razy 12
~do Ciekawy
Nic o tym nie słyszałem ale masz rację - nie ma sensu rozpowszechniać przypuszczeń lub zasłyszanych plotek, bo mogą być niepotwierdzone a człowieka się skrzywdzi. Jednak nie każdy ma takie podejście, niektórzy wręcz lubują się w oskarżaniu i skazywaniu człowieka. Ale to jest wynik całkowitej nieznajomości przepisów oraz braku kontroli nad powstrzymaniem złośliwości. Po przeczytaniu uważnie tego, co napisał dyrektor i co powiedział prokurator nie widzę nigdzie stwierdzenia o jakiego lekarza chodzi i z jakiego powodu ma być zwrot tych 100 tyś zł - nigdzie nie ma konkretów ale niektórzy forumowicze uwielbiający wydawać wyroki zanim prokuratura zabierze się do pracy już oczerniają narażając się na zarzut naruszenia sławnego art. 212 k.k. A wszczęcie postępowania nie jest jednoznaczne z udowodnieniem winy - do tego jeszcze daleka droga.
02 Marca 2014, godzina 14:16
Oceniono 20 razy 18
~Beata
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Marca 2014, godzina 13:47
Oceniono 27 razy -13
~Ciekawy
Słyszeliście może, że niedawno było coś nie tak z chirurgiem Stefanem K., bo różne plotki krążą których jednak nie chcę tutaj wpisywać bez upewnienia się, że jednak coś miało miejsce! Łatwo kogoś opluć, ale później trudno to zetrzeć!
02 Marca 2014, godzina 13:41
Oceniono 14 razy 14
~do powyżej
też słyszałem, że to facet i nawet przeczuwam jak ma na imię Judzi ile się da jako Beata więc do wpisu z godz. 12.39 nie przekreślaj kobiet o tym imieniu, bo to facet robi im pod górkę. A szczególnie się uaktywnia przy wpisach o Panu Marcinie W. i o PCHSie zwróćcie na to uwagę. Niestety ta osoba ma rozdwojenie jeaźni, bo i pisze pod innymi nickami. Ot, taka przypadłość chorobowa
02 Marca 2014, godzina 13:05
Oceniono 24 razy 8

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 380.00 392.00 DKKDKK 60.40 61.90
EUREUR 451.00 463.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 419.00 434.00 NOKNOK 40.60 42.10
GBPGBP 495.00 510.00 SEKSEK 43.00 44.50
Aktualizacja: 2020-10-24 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 389.00 DKKDKK 60.90 61.60
EUREUR 456.00 460.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 423.00 430.00 NOKNOK 41.10 41.90
GBPGBP 501.00 507.00 SEKSEK 43.50 44.30
Aktualizacja: 2020-10-24 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-10-21

E95 E98 ON LPG
BP 4.63 zł 4.89 zł 4.33 zł 2.19 zł
Circle K 4.53 zł - 4.28 zł 2.09 zł
Lotos Optima 4.55 zł - 4.35 zł 2.11 zł
MZK 4.57 zł 4.72 zł 4.36 zł 2.05 zł
Orlen 4.65 zł 4.99 zł 4.42 zł 2.14 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij