Piątek, 07 Sierpnia 2020 | Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

O bezpieczeństwie tym razem w ratuszu

Na pierwszym planie dyrektor Jarosław Rekowski, za nim burmistrzowie.

Na pierwszym planie dyrektor Jarosław Rekowski, za nim burmistrzowie.

Kolejne spotkanie na temat bezpieczeństwa komunikacyjnego w mieście odbyło się dziś w ratuszu. W ubiegłym tygodniu organizatorami podobnego spotkania byli członkowie Projektu Chojnicka Samorządność. Dziś też gościli w sali obrad, a burmistrz udzielił im głosu, sam najpierw przez pół godziny referując drogowe inwestycje ostatnich 15 lat za 370 mln zł, z czego 200 mln pochłonęła budowa obwodnicy.

- Proszę nie odbierać tego jako chwalenie się. Chciałem pokazać, jak zmieniły się Chojnice, by dyskutujący porównali do innych miast – zastrzegł Arseniusz Finster. Porównania i statystyki dotyczące zdarzeń drogowych z udziałem pieszych przedstawił następnie młodszy aspirant Arkadiusz Pankau. Ilość wypadków drogowych z udziałem pieszych w ciągu ostatnich trzech lat spadła. W zeszłym roku było ich 7 (2011-19, 2012-13). W Pruszczu Gdańskim w ubiegłym roku było ich 8, w Kościerzynie 14. - To lepsze statystyki. Infrastruktura ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa – mówił policjant Arkadiusz Pankau. Niestety w wyniku wypadków w zeszłym i tym roku zginęły dwie osoby. W porównywanych miastach zero. Ofiary nie były sprawcami wypadków, tylko kierowcy, którzy: nie udzielili pierwszeństwa przejazdu, nieostrożnie przejeżdżają przez pasy i nie dostosowują prędkości do warunków na drodze. - Piesi także w ostatnim momencie wchodzą na przejście – zauważył mundurowy. Policja upomina, każe mandatami i działa prewencyjnie poprzez różne akcje jak trzeźwy poranek czy pasy. Na kulturę użytkowników dróg jednak rady nie ma.

Reklama | Czytaj dalej »

By było bezpiecznie, konieczne jest także właściwe oznakowanie dróg. Tym zajmuje się komisja ds. oznakowania, w skład której wchodzą m.in. radni, mający reagować na sygnały mieszkańców. - W ubiegłym roku na oznakowanie pionowe wydaliśmy 95 tys. zł, na poziomie 50 – poinformował Jarosław Rekowski, dyrektor wydziału komunalnego, zasiadający w tejże komisji.

Nad bezpieczeństwem pieszych pochylili się także działacze Projektu Chojnicka Samorządność, którzy zaniepokojeni wypadkami śmiertelnymi z udziałem pieszych w ostatnich kilku miesiącach postanowili przeprowadzić akcję informacyjną dotyczącą bezpieczeństwa pieszych i rozdawać odblaski. - Naszym celem jest sytuacja taka, jak w Pruszczu czy Kościerzynie, gdzie nikt nie zginął. Postulujemy wizję zero, czyli uniknięcie zdarzeń – mówił Kamil Kaczmarek. Jego zdaniem nakłady poczynione na infrastrukturę, o których mówił burmistrz, nie spowodowały, że przejścia są na miarę XXI wieku. Jako przykłady podał skrzyżowanie ul. Angowickiej z Brzozową, gdzie nie działały przyciski wzbudzające, niewidoczną zebrę nieco dalej przy skrzyżowaniu z Parkową, inne braki przy Bytowskiej, Brzozowej, wreszcie nowe rondo biszkoptowe. - Pomimo kilku miesięcy od zakończenia budowy oznakowania nie ma. Nie można tak oddać do użytku – wytknął. Przedstawione propozycje są następujące: doświetlenie przejść, odblaskowe tło dla pionowych znaków, pulsacyjne światło, tzw. kocie oczy. Do tego edukacja i wspólne działania służb i mieszkańców.

- Nadmiar informacji to dezinformacja. Co to jest przejście na miarę XXI wieku? – zapytał Kaczmarka zastępca komendanta straży miejskiej Arkadiusz Megger. Ten tłumaczył swoją definicję jako miejsce, gdzie koncentruje się na bezpieczeństwie wszystkich użytkowników drogi. Także burmistrz dziwił się temu określeniu. - Myślałem, że wypunktujecie konkretnie. Nie powiedzieliście nic odkrywczego, a wizja zero jest utopijna – opozycji zarzucił włodarz. Choć burmistrz Finster, początkowo ograniczył czas spotkania do 1,5 godziny, to pozwolił jeszcze dokończyć wypowiedzi. Radosław Sawicki za głosami rowerzystów przytoczył kilka przykładów nietrafionego skomunikowania choćby wzdłuż ul. Sukienników. Miał też pytanie do przedstawicieli policji: - Dlaczego nie odpowiedzieliście na zaproszenie na naszą debatę o bezpieczeństwie? Organizator spotkania uznał jednak, że to nie czas i miejsce na takie pytanie. - Ja nie miałem zaproszenia, dopiero wówczas, gdy pytaliście o salę – zauważył burmistrz.

Choć na spotkaniu obecny był dyrektor zarządu dróg powiatowych, to na uwagi do ronda biszkoptowego ustosunkował się Arseniusz Finster, broniąc drogowców, którzy grubowarstwowe oznakowanie mogą wykonać dopiero w odpowiedniej temperaturze. Cienko malować kilkukrotnie za to się nie opłaca.

Dwugodzinne spotkanie nie zakończyło się wypracowaniem rozwiązań, ale chociaż chęcią kolejnego spotkania, które następnym razem po uwadze Sawickiego, ma odbyć się w godzinach popołudniowych. - Nasze uwagi w formie pisemnej wraz z dołączonymi zdjęciami prześlemy do wszystkich zainteresowanych – zadeklarował Kamil Kaczmarek.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

60 komentarzy

Dlaczego napisałem o rowerach i infrastrukturze rowerowej w kontekście bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Po pierwsze dlatego, że rowerzyści w nim uczestniczą i są niechronionymi jego uczestnikami, a po drugie, uważam że zwiększenie udziału ruchu rowerowego w życiu miasta na pewno da wiele plusów. Od zmniejszenia samochodów w mieście, rozładowania korków, zmniejszenia emisji spalin, zmniejszenia emisji hałasu, zmniejszenia stresu, nie będziemy musieli szukać nowych miejsc parkingowych. W rezultacie dostaniemy zdrowsze społeczeństwo.


tak napisałem i co znalazłem w :

Strategia Rozwoju Miasta Chojnice
na lata 2012-2020
Tom 2
Diagnoza obecnego stanu Chojnic i tendencji zmian w mieście na tle
uwarunkowań zewnętrznych

3.3 Gospodarka komunalna, mieszkaniowa, przestrzenna i ochrona
środowiska
3.3.1. Drogi i ulice

Problemy, potencjały i bariery w sferze infrastruktury dróg i ulic
Problemy
Dalszy wzrost motoryzacji (wytłuszczenie W. Czapiewski)
− Potrzeba wzrostu wydatków na utrzymanie, modernizację i rozbudowę dróg i ulic
wobec spodziewanych ograniczeń budżetowych
− Brak wschodniej i zachodniej obwodnicy miasta umożliwiających wyprowadzenia
ruchu poza centrum (DW 212 i 235)
Potencjały
− Położenie na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 22 i dróg wojewódzkich nr 212 i 235
− Dobrze rozwinięta miejska sieć dróg i ulic
− Dalszy rozwój transportu publicznego w miejsko-wiejskim układzie funkcjonalnym
Dalsza rozbudowa tras i popularyzacja transportu rowerowego (wytłuszczenie W. Czapiewski)
− Oszczędności czasu podróży, poprawa płynności i bezpieczeństwa oraz zmniejszenie
uciążliwości ruchu drogowego wskutek zmiany jego organizacji
− Rozbudowa urządzeń obsługi ruchu drogowego (m.in. parkingów)
Bariery
− Brak stabilnych i trwałych źródeł finansowych na utrzymanie, modernizację i
rozbudowę dróg i ulic


Dokąd powinien zmierzać rozwój Chojnic? Eksperci się wypowiedzieli, więc tylko trzeba dołożyć środków i sił, żeby to promować a nie rzucać kłody pod nogi i prowadzić politykę dyskryminacji i wykluczenia roweru z życia miasta.
Na zachodzie można, dlaczego nie w Chojnicach? Eksperci podali kierunek, ja podaję linka>>
http://www.zm.org.pl/?a=graz
Dalszy wzrost motoryzacji jest problemem i na pewno nie wpłynie pozytywnie na wzrost bezpieczeństwa w Chojnicach.

No i na koniec kilka linków dla "speców" z urzędów:

kampanie i jak to wygląda w innych miastach Polski
http://www.zm.org.pl/?a=zachowaj_1m-13a

coś o przejazdach rowerowych i ich rozwiązania. Kosztowne? Nie wydaje mi się.
http://www.zm.org.pl/?a=przejazdy-13a&img=1

Wojciech Czapiewski
23 Marca 2014, godzina 19:55
Oceniono 14 razy 6
~głosuję inaczej
Burmistrz jest najwyraźniej tak zaślepiony nienawiścią do osób z PcHSu że przestał się kontrolować i analizować swoje wypowiedzi. W tym roku zagłosuję na nowych kandydatów, bo mam już dosyć tego, co jest obecnie.
23 Marca 2014, godzina 14:42
Oceniono 23 razy 11
~przyznaję rację oburzonemu
Bardzo mi sie podoba wypowiedź oburzonego na chojnice.com:
Panie Burmistrzu, konsekwentnie mówimy o "Wizji zero". Przyjęta w Narodowym Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego stawia za cel eliminację ofiar śmiertelnych i krytycznie rannych. Przyjmując inny cel pogodzimy się z tym, że ktoś zginie - niech Pan zaproponuje kto? - ja nie chciałbym, żeby był to członek mojej rodziny, Pana, czy jakikolwiek obcy człowiek. Dlatego nie uważam, że jest to "Utopia". Czy lekarz może się zadowolić sytuacją, że w roku 2014 uratuje zdrowie większej ilości osób niż w 2013, czy raczej powinien walczyć o życie każdego z nich. Utopia? Każde życie jest ważne i wartościowe i należy eliminować zagrożenia, a nie uznawać je za nieusuwalne. Reprezentuje Pan i Pana Urzędnicy stary paradygmat myślenia o tych sprawach. I to oburza, boli i zastanawia.
23 Marca 2014, godzina 14:15
Oceniono 13 razy 5
~Zbigniew Opas
Właśnie przeczytałem, że Pan Pietrzyk wybiera się do Rady Powiatu. Poniżej przedstawiam pismo do Pana Ministra w celu wykorzystania doświadczenia p. Pietrzyka.

Szanowny Panie Ministrze,

W dniu 18.03.2014 roku powiedział Pan, że Ukraińcy chcą od nas nauczyć się jak budować samorząd. Miastem partnerskim dla Chojnic jest ukraiński Korsuń Szewczenkowski. W tym mieście wiceburmistrz Chojnic p. Edward Pietrzyk bywał wielokrotnie. Ostatnio zaproponował, by zaprosić Ukraińców do Chojnic, by zobaczyli jak wygląda europejskie miasto. Pan Pietrzyk od kilku kadencji jest radnym miejskim, a od 2002 roku jest wiceburmistrzem miasta, więc miał i ma duży wpływ na doprowadzenie miasta do obecnego stanu.

Poniżej przedstawiam jak wygląda „europejskie” miasto z punktu widzenia zwykłego mieszkańca.

Bezrobocie
Oficjalne bezrobocie w Chojnicach przekracza 20% i znacznie przekracza średnią krajową. Wielu mieszkańców musiało wyjechać za chlebem. Pozostali zimę spędzają w nieogrzewanych mieszkaniach, bo brakuje pieniędzy na opał. Tymczasem władza obiecuje podgrzewane boisko za 3 mln zł. By żyło się lepiej.
Mieszkania komunalne
Czynsze za mieszkania komunalne są bardzo wysokie. Prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej zarabia potężne pieniądze. Odmowę remontów tłumaczy brakiem środków. Tymczasem ZGM ma pieniądze, by występować jako sponsor pospolitego ruszenia przez przypadek zwanego Chojniczanką.
Podatki
Zadłużenie miasta wynosi ponad 50 milionów złotych. Chojnickie podatki należą do tych z górnej półki. Doszło do tego, że włodarz zamieszkał na terenie sąsiedniej gminy, w której żyje się taniej. Mniej zamożnych na to nie stać.
Drogi
Sprawy gminnych dróg są zadaniem własnym samorządu. W 2011 roku zbudowano osiem ulic miejskich za 3.7 mln złotych. Zamiast budować następne ulice pieniądze marnuje się na utrzymanie straży miejskiej. W roku 2012 utrzymanie tej formacji kosztowało 1.8 mln złotych, a w 2013 już 2 mln złotych. Za dwa lata utrzymania straży można wybudować 8 ulic. Mieszkańców nikt nie pyta, czy chcą straży, czy nowych ulic. Władza wie wszystko najlepiej.
Przedszkola
W dużym mieście powiatowym nie ma żadnego przedszkola samorządowego! Urząd Miasta zamiast pomagać, marnuje pieniądze na sprawy sądowe o dopłaty. Urząd rzekomo nie ma pieniędzy, ale wynajmuje dodatkowego prawnika, któremu płaci 5000 zł miesięcznie. Za te pieniądze 50 dzieci z uboższych rodzin mogłoby otrzymywać posiłek w szkole. Ale jak to wytłumaczyć burmistrzowi, który w czasach biedy kupił szafę do swojego gabinetu za 80 tysięcy złotych. Syty głodnego nie zrozumie.
Odpady komunalne
Celem Ustawy była poprawa gospodarki odpadami. Podatnik nie wie jaki jest rzeczywisty koszt gospodarowania odpadów. Tymczasem Zakład Zagospodarowania Odpadów znajduje się wśród sponsorów kopaczy skórzanego gałgana. Z pewnością, nie taki był cel Ustawy.
Kultura
Za miejskie pieniądze wyremontowano i utrzymuje się basztę, w której urządzono galerię osoby prywatnej. Skoro tak, to dlaczego na baszcie nie napisano, że jest to obiekt miejski. Umieszczenie nazwiska artysty sugeruje, że jest to obiekt prywatny. Wobec tego niech płaci na utrzymanie galerii, a nie obraża zwiedzających, że to hołota.
Trzynastki
Miasto Chojnice ma największe zadłużone w swojej historii, ale władza, jak gdyby nigdy nic, otrzymuje wysokie nagrody pieniężne, tzw. trzynastki. Czy za takie zadłużenie nagroda im się należy?
Biurokracja
Jeszcze nigdy w historii miasto nie miało tak dużego zadłużenia, ale też nie miało tak nadęcie rozbudowanej biurokracji, która rozrasta się proporcjonalnie do zadłużenia.
Wydział Gospodarowania Przestrzenią i Nieruchomościami kierowany był od ponad 20-tu lat przez tego samego Dyrektora. W Wydziale pracowało 9-ciu urzędników. W związku z totalną wyprzedażą miejskich nieruchomości należało się spodziewać zmniejszenia liczby urzędników. Nic z tego. Wydział został podzielony i utworzony nowy etat dyrektorski.
Basen
Basen przynosi straty, które pokrywa budżet miasta. Prezes stwierdza, że zrobił już wszystko co mógł, aby ograniczyć koszta. Zamiast takiemu gościowi obniżyć wynagrodzenie, co zmniejszy koszta i zmobilizuje do skutecznego działania, basen organizuje koncert z okazji 12-letniego przynoszenia strat dla budżetu miasta.
Sport
Dla obecnej władzy Chojniczanka jest oczkiem w głowie. Trzy tysiące złotych dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na organizację letniego wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin i po trzy tysiące złotych miesięcznie z budżetu miasta dla każdego przybysza z odległego miasta i kraju, za kopanie skórzanego gałgana.
Miejski Zakład Energetyki Cieplnej
Ciepłownia ze swojej działalności ma takie zyski, że stać ją na wyłożenie kilku milionów złotych na wykupienie innego podmiotu. Co z tego ma miasto Chojnice? Nic, bo wcześniej samorząd pozbył się kury znoszącej złote jajka. Trudno to zrozumieć. Tak samo jak tego, że zakład nazywa się nadal miejski, mimo że miejskim już dawno nie jest.
Apteka
Za pieniądze pozyskane z budżetu państwa, miasto wybudowało przychodnię lekarską. Samorząd wydzierżawia z tego obiektu aptekę, co przynosi wymierne korzyści. Co robi samorząd? Wystawia aptekę na sprzedaż. Tak jakby jednorazowy zysk ze sprzedaży był korzystniejszy od dzierżawy. Nie ma to nic wspólnego ani z ekonomią, ani ze zdrowym rozsądkiem.
Obiekty handlowe
Samorząd jest właścicielem lokali handlowych, które przynoszą duże dochody z tytułu dzierżawy. Zamiast czerpać zyski, samorząd prowadzi totalną wyprzedaż, w myśl zasady po nas choćby potop.

Panie Ministrze,

Podane przykłady pokazują, że warto skorzystać z doświadczenia takich działaczy jak p. Pietrzyk i wysłać Ich z bratnią pomocą na Ukrainę. Teraz tacy „samorządowcy” są tam bardziej potrzebni. Mieszkańcy Chojnic będą wdzięczni, bo może w ten sposób uda się zachować „część sreber” rodowych przed wyprzedażą.

Z poważaniem
Zbigniew Opas
21 Marca 2014, godzina 18:56
Oceniono 27 razy 17
~Marcin Dobaj
A JA RADNY PRZYSZŁEJ KADENCJI MAM DO BURMISTRZA KONKRETNE PYTANIE??????????????????????????????? SKORO MIASTO NA CZELE Z BURMISTRZEM ARSENIUSZEM FINSTEREM ROZSPRZEDAJĄ I MAJĄTKU SIĘ POZBYWAJĄ TO NA CO BIUROKRACJE ROZMNAŻAJĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
21 Marca 2014, godzina 15:19
Oceniono 18 razy 4
~Marcin Dobaj
A KTO TO WIDZIAŁ ŻEBY WRAZ Z POWIĘKSZANIEM ZADŁUŻENIA MIASTA TO POWIĘKSZAĆ BIUROKRACJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
21 Marca 2014, godzina 12:44
Oceniono 19 razy 9
~Zbigniew Opas
Co tam bezpieczeństwo. Ważne, że administracja rośnie w siłę.

1. Urzędnik pragnie mnożyć podwładnych, a nie rywali
2. Urzędnicy przysparzają sobie nawzajem pracy, jedni drugim – C. Northcote Parkinson, Singapur 1958.

W istocie rzeczy nie ma w ogóle żadnej współzależności pomiędzy liczbą urzędników, a ilością wykonywanej pracy. Wzrostem liczby urzędników rządzi bowiem prawo Parkinsona i wzrost ten będzie dokładnie taki sam bez względu na to, czy pracy będzie więcej, mniej, czy też nie będzie jej w ogóle.
Małomiasteczkowy burmistrz może mieć jednego zastępcę, ale w ten sposób przysparza sobie tylko rywala. Już zbyt wielu zastępców wygrało wybory, by być obojętnym na taką ewentualność. Zatem należy powołać dwóch zastępców. Dodadzą znaczenia, a ponadto podzieliwszy pracę na dwóch zastępców, burmistrz będzie jedynym urzędnikiem ogarniającym całość. Teraz należy zwiększyć liczbę urzędników podlegających każdemu zastępcy, stąd niczym nieuzasadniony wzrost liczby stanowisk dyrektorskich. Dyrektorzy też muszą mieć swoich urzędników, którzy nadadzą im znaczenia.
Wydział Gospodarowania Przestrzenią i Nieruchomościami kierowany był od ponad 20-tu lat przez tego samego Dyrektora. W Wydziale pracowało 9-ciu urzędników. W związku z totalną wyprzedażą miejskich nieruchomości należało się spodziewać zmniejszenia liczby urzędników. Nic z tego. Wydział został podzielony i utworzony nowy etat dyrektorski. Zaskoczony był nawet nowy dyrektor, bo powiedział - awans był chyba prezentem na urodziny, które obchodzę 4 marca.
Wcześniej były przymiarki do powołania w Urzędzie Miasta drugiego skarbnika i dyrektora obiektów sportowych. Należy się spodziewać, że temat wkrótce powróci. Warto wspomnieć, że w przeszłości jeden urzędnik kierował Wydziałem Edukacji, Wychowania, Kultury, Sportu i Rekreacji. Obecnie Wydział Edukacji zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym Urzędu zajmuje się m.in. zatwierdzaniem projektów organizacji szkół i przedszkola oraz dokonywanie oceny pracy dyrektorów szkół i przedszkola. Urzędnicy są tak zapracowani, że nie zauważyli, że nie ma już ani jednego przedszkola samorządowego!
W ten sposób dochodzi do wzrostu liczby urzędników do wykonania tej samej pracy.
Teraz zaczyna działać czynnik 2, ponieważ zwiększona liczba urzędników stwarza sobie nawzajem tyle pracy, że wszyscy są całkowicie zajęci. W praktyce może wyglądać to, tak. Wpływający do urzędu dokument trafia najpierw do urzędnika, który decyduje, że sprawa należy do urzędnika A. Ten przedstawia projekt B, który go przerabia, zanim naradzi się z C, ten zaś prosi D, aby się tym zajął. Jednak D idzie na urlop i przekazuje akta E, który redaguje notatkę. Podpisana przez C notatka wraca do B, który swój projekt odpowiednio zmienia i kładzie nową wersję przed obliczem najwyższego urzędnika. Ten może od razu dokument podpisać, ale ma wiele spraw na głowie. Musi się zastanowić, który z zastępców ma iść na urlop, który ma pojechać w obronie linii kolejowych, który ma iść na otwarcie wystawy, który ma zająć się stażystkami w urzędzie, który ………( lista, którą można samemu uzupełnić).

Tak drogi podatniku. Biurokracja ma się całkiem dobrze. Na koniec spytasz, co na to Rada Miejska, która zgodnie z Ustawą kontroluje działalność burmistrza. Niektórzy o zarządzaniu nie mają żadnego pojęcia (np. ten z tatuażami), inni martwią się o swoją przyszłość (bo burmistrz zrobi taki ruch, że niektórzy radni ze stołków pospadają). Jeszcze inny dał powody do podejrzeń o brak poczytalności, a kolejny tłumaczy się z tego, co robił na basenie.

Jeszcze nigdy w historii miasto nie miało tak dużego zadłużenia, ale też nie miało tak nadęcie rozbudowanej biurokracji, która rozrasta się proporcjonalnie do zadłużenia.

21 Marca 2014, godzina 12:08
Oceniono 23 razy 15
~jajko
Wiosna, więc kolejna społeczna inicjatywa spotyka się z próbą ograniczenia jej do poziomu narzucania porządku dziobania. Dalszy komentarz nie ma sensu.
21 Marca 2014, godzina 11:52
Oceniono 7 razy 1
~Marcin Dobaj
Witam serdecznie ma osoba jako radny przyszłej kadencji już odpowiadała że należy zlikwidować co najmniej jedno stanowisko wiceburmistrza jeśli nie obu . Biorąc tym bardziej uwagę ze względu na zadłużenie miasta Chojnice sięgające 52 mln z odsetkami rocznymi 4 mln. Oraz zaciągniętym kredycie
5 mln z odsetkami rocznymi 1 mln . A obowiązkami dociążyć Dyrektora Generalnego oczywiście powołując na to stanowisko nową osobę. Ale podkreślam na tych osobach nie kończąc inne osoby też nie musiały by pełnić swych funkcji . BO URZĘDY SĄ DLA MIESZKAŃCÓW !!!!!!!!!!!!!!!!!!
21 Marca 2014, godzina 11:49
Oceniono 23 razy 13
~odp.
po szesnastu latach rządów pełnych plugastwa, megalomanii i narcyzmu, w otoczeniu kukiełkowych radnych i niekompetentnych aczkolwiek służalczych urzędasów, został wyhodowany karzeł, który cały czas jest przekonany, że jest ,,olbrzymem"..
21 Marca 2014, godzina 09:52
Oceniono 20 razy 14
~do nn
nie martw się, jak tak dalej pójdzie to społeczeństwo pokaże burmistrzowi i jego urzędnikom gdzie jest ich miejsce
21 Marca 2014, godzina 09:29
Oceniono 17 razy 7
~Do Voojt
Bardzo ciekawe informacje podałeś, jednak urzędników to raczej nie interesuje. Już godzina tego spotkania mówi sama za siebie dla kogo ono zostało zorganizowane. To nie było spotkanie o bezpieczeństwie. Rozpoczęła się kampania wyborcza. Było mnóstwo chwalenia się ale i ataków na członków PChS. Po prostu jest to niesmaczne i odsłuchiwanie tej pyskówki jest mało interesujące. Takiej agresji słownej powinniśmy powiedzieć stanowczo STOP! Może wymyślimy nowy znak dla urzędników, bo chyba zapomnieli KTO tu jest dla KOGO. W mojej ocenie to spotkanie niczego nie wniosło w zakresie jego tematu dlatego, że cel jak widzimy był inny. Ale czy to kogoś dziwi?
21 Marca 2014, godzina 09:27
Oceniono 13 razy 5
~nn
Radziu i Kamil wysłuchali wykładu, jak na lekcji w szkole, no i dobrze, niech każdy zna swoje miejsce
21 Marca 2014, godzina 09:18
Oceniono 15 razy -3
~charzykowianin
Ja czegoś nie rozumiem !!! Panowie z PCHS chcieli podyskutować o problemie bezpieczeństwa tak jak o innych problemach w Chojnicach nawet zostali zaproszeni przez p. burmistrza. A tam zostali " napadnięci" przez pokrzyjujących ,wyśmiewiających wręcz lżących urzędników i funkcjonariuszy. A społeczeństwo Chojnic nic na to nie reaguje.
21 Marca 2014, godzina 06:29
Oceniono 15 razy 5
~Taka sobie
Kampania ruszyła z kopyta Przypisywanie sobie czyichś pomysłów zaczyna dobrze wychodzić coniektórym. Poza tym nie było bojkotu spotkania w postaci nieobecności innych coniektórych Najważniejsze, że można POCHWALIĆ się swoimi SUKCESAMI. Kampania ma już szefa i stołki policzone :-) Nawet zebranie obecnych i byłych "sołtysów" osiedlowych zorganizowano by o sobie przypomnieć ile to się robi :-) na niby i po cichu :-)
20 Marca 2014, godzina 22:08
Oceniono 11 razy 5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.00 380.00 DKKDKK 58.20 59.70
EUREUR 434.00 446.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 403.00 418.00 NOKNOK 40.30 41.40
GBPGBP 481.00 496.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2020-08-06 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 376.00 DKKDKK 58.70 59.40
EUREUR 438.00 442.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 412.00 NOKNOK 40.70 41.30
GBPGBP 486.00 492.00 SEKSEK 42.30 43.00
Aktualizacja: 2020-08-06 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-08-06

E95 E98 ON LPG
BP 4.44 zł 4.79 zł 4.3 zł 1.93 zł
Circle K 4.39 zł - 4.25 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.27 zł 1.9 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.25 zł 1.93 zł
Orlen 4.44 zł 4.69 zł 4.3 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij