Piątek, 07 Sierpnia 2020 | Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

O bezpieczeństwie tym razem w ratuszu

Na pierwszym planie dyrektor Jarosław Rekowski, za nim burmistrzowie.

Na pierwszym planie dyrektor Jarosław Rekowski, za nim burmistrzowie.

Kolejne spotkanie na temat bezpieczeństwa komunikacyjnego w mieście odbyło się dziś w ratuszu. W ubiegłym tygodniu organizatorami podobnego spotkania byli członkowie Projektu Chojnicka Samorządność. Dziś też gościli w sali obrad, a burmistrz udzielił im głosu, sam najpierw przez pół godziny referując drogowe inwestycje ostatnich 15 lat za 370 mln zł, z czego 200 mln pochłonęła budowa obwodnicy.

- Proszę nie odbierać tego jako chwalenie się. Chciałem pokazać, jak zmieniły się Chojnice, by dyskutujący porównali do innych miast – zastrzegł Arseniusz Finster. Porównania i statystyki dotyczące zdarzeń drogowych z udziałem pieszych przedstawił następnie młodszy aspirant Arkadiusz Pankau. Ilość wypadków drogowych z udziałem pieszych w ciągu ostatnich trzech lat spadła. W zeszłym roku było ich 7 (2011-19, 2012-13). W Pruszczu Gdańskim w ubiegłym roku było ich 8, w Kościerzynie 14. - To lepsze statystyki. Infrastruktura ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa – mówił policjant Arkadiusz Pankau. Niestety w wyniku wypadków w zeszłym i tym roku zginęły dwie osoby. W porównywanych miastach zero. Ofiary nie były sprawcami wypadków, tylko kierowcy, którzy: nie udzielili pierwszeństwa przejazdu, nieostrożnie przejeżdżają przez pasy i nie dostosowują prędkości do warunków na drodze. - Piesi także w ostatnim momencie wchodzą na przejście – zauważył mundurowy. Policja upomina, każe mandatami i działa prewencyjnie poprzez różne akcje jak trzeźwy poranek czy pasy. Na kulturę użytkowników dróg jednak rady nie ma.

Reklama | Czytaj dalej »

By było bezpiecznie, konieczne jest także właściwe oznakowanie dróg. Tym zajmuje się komisja ds. oznakowania, w skład której wchodzą m.in. radni, mający reagować na sygnały mieszkańców. - W ubiegłym roku na oznakowanie pionowe wydaliśmy 95 tys. zł, na poziomie 50 – poinformował Jarosław Rekowski, dyrektor wydziału komunalnego, zasiadający w tejże komisji.

Nad bezpieczeństwem pieszych pochylili się także działacze Projektu Chojnicka Samorządność, którzy zaniepokojeni wypadkami śmiertelnymi z udziałem pieszych w ostatnich kilku miesiącach postanowili przeprowadzić akcję informacyjną dotyczącą bezpieczeństwa pieszych i rozdawać odblaski. - Naszym celem jest sytuacja taka, jak w Pruszczu czy Kościerzynie, gdzie nikt nie zginął. Postulujemy wizję zero, czyli uniknięcie zdarzeń – mówił Kamil Kaczmarek. Jego zdaniem nakłady poczynione na infrastrukturę, o których mówił burmistrz, nie spowodowały, że przejścia są na miarę XXI wieku. Jako przykłady podał skrzyżowanie ul. Angowickiej z Brzozową, gdzie nie działały przyciski wzbudzające, niewidoczną zebrę nieco dalej przy skrzyżowaniu z Parkową, inne braki przy Bytowskiej, Brzozowej, wreszcie nowe rondo biszkoptowe. - Pomimo kilku miesięcy od zakończenia budowy oznakowania nie ma. Nie można tak oddać do użytku – wytknął. Przedstawione propozycje są następujące: doświetlenie przejść, odblaskowe tło dla pionowych znaków, pulsacyjne światło, tzw. kocie oczy. Do tego edukacja i wspólne działania służb i mieszkańców.

- Nadmiar informacji to dezinformacja. Co to jest przejście na miarę XXI wieku? – zapytał Kaczmarka zastępca komendanta straży miejskiej Arkadiusz Megger. Ten tłumaczył swoją definicję jako miejsce, gdzie koncentruje się na bezpieczeństwie wszystkich użytkowników drogi. Także burmistrz dziwił się temu określeniu. - Myślałem, że wypunktujecie konkretnie. Nie powiedzieliście nic odkrywczego, a wizja zero jest utopijna – opozycji zarzucił włodarz. Choć burmistrz Finster, początkowo ograniczył czas spotkania do 1,5 godziny, to pozwolił jeszcze dokończyć wypowiedzi. Radosław Sawicki za głosami rowerzystów przytoczył kilka przykładów nietrafionego skomunikowania choćby wzdłuż ul. Sukienników. Miał też pytanie do przedstawicieli policji: - Dlaczego nie odpowiedzieliście na zaproszenie na naszą debatę o bezpieczeństwie? Organizator spotkania uznał jednak, że to nie czas i miejsce na takie pytanie. - Ja nie miałem zaproszenia, dopiero wówczas, gdy pytaliście o salę – zauważył burmistrz.

Choć na spotkaniu obecny był dyrektor zarządu dróg powiatowych, to na uwagi do ronda biszkoptowego ustosunkował się Arseniusz Finster, broniąc drogowców, którzy grubowarstwowe oznakowanie mogą wykonać dopiero w odpowiedniej temperaturze. Cienko malować kilkukrotnie za to się nie opłaca.

Dwugodzinne spotkanie nie zakończyło się wypracowaniem rozwiązań, ale chociaż chęcią kolejnego spotkania, które następnym razem po uwadze Sawickiego, ma odbyć się w godzinach popołudniowych. - Nasze uwagi w formie pisemnej wraz z dołączonymi zdjęciami prześlemy do wszystkich zainteresowanych – zadeklarował Kamil Kaczmarek.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

60 komentarzy

~lanie asfaltu hahahahahhaha
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Marca 2014, godzina 10:02
Oceniono 21 razy -11
~fax
po co te dwie marionety zieliński i pokrzywnicki na tym spotkaniu? parweniusz finio i jego nadęte wypowiedzi..co to ma być? nie ma siły przebicia aby robić karierkę poza chojnicami, więc gnije tutaj w lokalnym grajdole..
20 Marca 2014, godzina 09:16
Oceniono 20 razy 14
~mętna woda
Mi też się wydaje, że prowadzona jest kampania wyborcza w ratuszu a od tego chwalenia się az mnie zemdliło. Wyborca ma rację! Czas na zmiany!
20 Marca 2014, godzina 09:12
Oceniono 19 razy 13
~nieśmiały parafianin
Miło jest usłyszeć, że po okresie kłamstw, krętactw, sabotowania i lekceważenia przez burmistrza Arka Finstera spraw bezpieczeństwa drogowego w naszym mieście, łaskawca raczył dołączyć się do tej ważnej inicjatywy podjętej przez PChS.

Problem bezpieczeństwa drogowego jest na tyle skomplikowany, że dla wszystkich jest sporo pracy. Nasze lokalne urzędy i urzędnicy w ratuszu, gminie, i starostwie powinni starannie nadzorować kompletne i logiczne planowanie, wykonanie, i oznakowanie infrastruktury drogowej, gdzie piesi, rowerzyści, i ruch samochodowy będą mogli poruszać się jak najczęściej osobnymi jezdniami i korytarzami komunikacyjnymi. Jednym z najbezpieczniejszych miejsc w Chojnicach jest ul. Kościuszki, gdzie ruch samochodowy nie ma wstępu i piesi i rowerzyści są bezpieczni - i jak pamiętam - nie odnotowano tam żadnego wypadku.

Wykonawcy ulic, dróg dla rowerów i chodników także mają ważną funkcje, by budowane przez nich drogi były bezpieczne i trwałe - by nie było w nich dziur, slupów w środku drogi, wysokich krawężników, nierówności, i także by miały odpowiednia szerokość i jakość nawierzchni. Oczywiście urzędnicy z gminy, ratusza lub starostwa powinni na bieżąco interesować się naszymi drogowymi inwestycjami - przede wszystkim jakością nowo wykonywanych i remontowanych ciągów komunikacyjnych.

Praca policji jest także bardzo cenna dla zapienienia bezpieczeństwa na naszych ulicach. Wielkim sukcesem policji są działania edukacyjne na temat bezpieczeństwa drogowego prowadzone w chojnickich szkołach. W ostatnich latach mam wrażenie jest coraz mniej wypadków z udziałem dzieci - wysiłek edukacyjny policji w chojnickich szkołach przynosi wymierne efekty i obniża ilość wypadków z odziałem dzieci i młodzieży! Za ten sukces należą się policjantom gratulacje.
Jakkolwiek, mam wrażenie, że wiele jest jeszcze do zrobienia na chojnickich ulicach. Policjanci powinni częściej edukować i pouczać kierowców, którzy agresywnie jeżdżą na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. Jest wielu kulturalnych i przestrzegających przepisów kierowców, lecz jest także spora ilość agresywnych chamów, którzy myślą, że są jedynymi użytkownikami dróg, a wszyscy inni powinni im się usuwać z drogi. Takich agresywnych kierowców nasi dzielni policjanci powinni zmuszać do ponownego szkolenia w przepisach drogowych - teoretycznych i praktycznych. Także, poza akcjami mającymi na celu wyłapanie pijanych kierowców, policja powinna więcej czasu poświęcać na wyłapywanie niebezpiecznych kierowców, którzy w czasie jazdy używają telefonów - jakże często można zobaczyć kierowców korzystających z telefonów nawet gdy przejeżdżają przez przejścia dla pieszych. Zajęci telefonami kierowcy nie poświęcają dostatecznej uwagi na warunki drogowe i na innych użytkowników dróg i stanowią bardzo duże zagrożenie dla innych użytkowników chojnickich ulic. Według statystyk z wielu krajów Europy zachodniej obecnie więcej wypadków jest powodowanych przez kierowców używających w czasie jazdy samochodem telefonu niż przez pijanych kierowców. I ten pojawiający się problem powinien być poważnie potraktowany przez policjantów z ruchu drogowego.

Jestem wdzięczny i podziwiam działaczy PChS-u za podjecie istotnego tematu bezpieczeństwa na naszych chojnickich drogach. Mam nadzieje, że nasz burmistrz Arek dołączy do nich i także poważnie potraktuje problem bezpieczeństwa drogowego w Chojnicach. Będzie dobrze, gdy burmistrz Arek chociaż przestanie sabotażować działania innych, którzy próbują poprawić bezpieczeństwo chojniczan na naszych ulicach i drogach.

Życzę wszystkim wielu sukcesów w polepszaniu bezpieczeństwa mieszkańców na ulicach naszego miasta i powiatu.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
20 Marca 2014, godzina 09:08
Oceniono 25 razy 13
~pytanie retoryczne
Czyż nie jest to typowa kampania wyborcza - prezentowanie sukcesów z piętnastolecia? Czyż Finster nie wykorzystuje ratusza do promowania się przed wyborcami?
20 Marca 2014, godzina 08:39
Oceniono 15 razy 9
~do poniżej
Czyli co? Parska, pluje czy płacze, bo nie rozumiem?
20 Marca 2014, godzina 08:33
Oceniono 9 razy -1
~xyz
Mnie najbardziej podobało się jak burmistrz pouczał Kaczmarka, że "asfaltu się nie leje". Wszyscy doskonale wiedzą, że powszechnie tak się mówi.
Ja powiem tak. Burmistrz podczas wielu spotkań "wodę leje". Bynajmniej nie wiadrem czy wężem?
20 Marca 2014, godzina 08:27
Oceniono 19 razy 13
~chojniczanka
Zadałam sobie trud, żeby obejrzeć relację z debaty na żywo. Nie było to łatwe. Raziła przesadna pewność siebie burmistrza, buta i arogancja wobec przedstawicieli opozycji oraz próby manipulacji przebiegiem spotkania. Zabranie gros czasu na chwalenie się inwestycjami wykonanymi w ciągu 15 lat – jakby to miało znaczenie dla wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa komunikacji. Brak kultury dyskusji – przerywanie interlokutorom, przepychanki słowne, wrzucanie niemerytorycznych wtrętów (m in. o zwartej zabudowie miasta, coś o Banku Spółdzielczym – wrzuta jak z kosmosu), nieprzewidzenie wystąpienia reprezentanta Zarządu Dróg. Chaos. Szok. Bardzo niemiłe wrażenie ze spotkania prowadzonego przez włodarza.
20 Marca 2014, godzina 08:24
Oceniono 19 razy 13
~ciekawy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Marca 2014, godzina 08:23
Oceniono 26 razy -12
~R. Sowiecki
Aby podnieść bezpieczeństwo na drogach trzeba skończyć z ruchem radykalnie prawicowym zwanym "prawostronnym" lub "faszystowskim" i wprowadzić w powiecie ruch skrajnie lewicowy zwany "lewostronnym" lub "postępowym"!
20 Marca 2014, godzina 08:18
Oceniono 24 razy -2
~wyborca
Po co na tym spotkaniu trzech burmistrzów - pytam? Panie Finster czy naprawdę nie masz Pan pomysłu, aby tych swoich zastępców w coś zaangażować? Może dać miotłę w garść i pozamiataliby rynek? Za co płacimy im jako podatnicy tak zawrotne gaże? Za spijanie kawusi? I tak nie mieli nic podczas tych obrad do powiedzenia. Czas na zmiany. Głosuję na Mariusza Brunkę i ludzi z Projekt Chojnicka Samorządność.
20 Marca 2014, godzina 08:14
Oceniono 19 razy 13
~Chojniczanin
Na ul.Młodzieżowej,Obr Chojnic czy Gdańskiej brak znaków pionowych informujących o przejściach dla pieszych wraz ze ścieżka rowerową.Może Straż Miejska jeżdżąc po ulicach miasta by zrobiła dobry uczynek i może łaskawie te nieprawidłowości wyłapała.Bo głosy ludu nic nikogo nie obchodzą.
20 Marca 2014, godzina 07:14
Oceniono 15 razy 9
~klev
w każdym temacie usiłuje mieć ostatnie zdanie, nie potrafi dyskutować, wciąż poucza i pedagogizuje .. mam nadzieję, że te cechy wykorzysta niedługo w swoim nowym, prywatnym, zalegalizowanym związku, bo zabierając głos publicznie już tylko wywołuje śmieszność
20 Marca 2014, godzina 07:13
Oceniono 21 razy 13
~chojniczanin
Rondo w Charzykwie. Idzie grupa kobiet środkiem ronda, przejście jest 10 m dalej, ale po kiego, środkiem przecież bliżej. Przepuściłem otworzyłem szybę i poinformowałem, że obok jest przejście. Zdziwienie totalne, a ten czego się czepia ?. Skrzyżowanie w Chojnicach, skręcam w prawo, do przejścia dla pieszych zbliża się rowerzysta ( nie ma tam ścieżki rowerowej ). Słuchawki na uszach, kaptur na głowie, nawet nie zwolnił, przejechał mi prze nosem. Całe szczęście ,że obserwowałem go wcześniej.
Wszyscy narzekają na kierowców, ale piesi chodzą jak chcą, podobnie większość rowerzystów. jeszcze się nie zdarzyło aby ktoś przeprowadzał rower przez skrzyżowanie. Tylko co któryś się w ogóle rozejrzy
19 Marca 2014, godzina 23:38
Oceniono 19 razy 7
~sami
Cóż za aktywność przedwyborcza, czuję się dopieszczony, nie wiem jak to wytrzymam przez 9mc, co ogłoszenie to pan finster
19 Marca 2014, godzina 23:10
Oceniono 17 razy 5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.00 380.00 DKKDKK 58.20 59.70
EUREUR 434.00 446.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 403.00 418.00 NOKNOK 40.30 41.40
GBPGBP 481.00 496.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2020-08-06 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 376.00 DKKDKK 58.70 59.40
EUREUR 438.00 442.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 412.00 NOKNOK 40.70 41.30
GBPGBP 486.00 492.00 SEKSEK 42.30 43.00
Aktualizacja: 2020-08-06 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-08-06

E95 E98 ON LPG
BP 4.44 zł 4.79 zł 4.3 zł 1.93 zł
Circle K 4.39 zł - 4.25 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.27 zł 1.9 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.25 zł 1.93 zł
Orlen 4.44 zł 4.69 zł 4.3 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij