Środa, 24 Lutego 2021 | Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch./KPP Chojnice

Akt oskarżenia przeciwko sprawcom rozboju

Prokuratura w Lęborku skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Słupsku przeciwko trzem młodym chojniczanom, którzy odpowiedzą za rozboje dokonane w lutym i marcu tego roku w Chojnicach. Dwóch zostało oskarżonych o rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Jeden o współudział. W rozbojach uczestniczył także nieletni, którym zajmie się sąd rodzinny.

W połowie marca policja zatrzymała czterech młodych mężczyzn podejrzewanych o napady na sklepy, do których doszło w lutym i marcu. Posługując się przedmiotem przypominającym broń i nożem zagrozili obsłudze i ukradli kilkaset złotych. Jak informuje prokurator rejonowy z Lęborka Jadwiga Rokicka-Ostapko, dwie osoby odpowiedzą za czyny z art. 280 § 1 kk i 280 § 2 kk. Pierwszy dotyczy rozboju, za co grozi od 2 do 12 lat więzienia. Dodatkowo, jeżeli sprawca posługuje się niebezpiecznym przedmiotem (§ 2), podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat trzech. Wobec Adriana A. i Karola B. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego. Wobec Juliana W. zastosowano poręczenie majątkowe (chojnicka prokuratura złożyła w tej sprawie zażalenie, ale zostało ono oddalone). - Przedstawiliśmy mu zarzut z art. 18 § 3 k.k. w związku z art. 280 § 2 kk, czyli udzielenia pomocy w dokonaniu rozboju – informuje prokurator rejonowy i dodaje, że W. za udzielenie pomocy, podobnie jak jego kompanom za dokonanie czynu, grozi taka sama kara. Od trzech lat wzwyż do nawet 15 lat pozbawienia wolności. - To są sprawcy młodociani i sąd może sięgnąć po nadzwyczajne złagodzenie kary – wyjaśnia prokurator Rokicka-Ostapko.

Reklama | Czytaj dalej »

Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Słupsku. Śledztwo prowadziła lęborska prokuratura, ponieważ chojnicka wyłączyła się ze sprawy. Ojciec jednego z oskarżonych jest bowiem znanym w środowisku prawnikiem. Jego syn nie został skreślony z listy uczniów szkoły przy Nowym Mieście, jak jego dwóch kompanów, którzy przebywają obecnie w areszcie. - Dlaczego z listy skreślono dwóch, a nie trzech uczniów? - zapytanie na sesji rady powiatu złożył Aleksander Mrówczyński. W piśmie do komisji edukacji przy radzie powiatu, dyrektor Zespołu Szkół Paweł Boczek, odpowiedział: - „W powyższej sprawie sąd nie ustosunkował się do trzeciej osoby”. Poinformował tylko o 3-miesięcznym areszcie dla Adriana A. i Karola B. (dziś słupski sąd miał zdecydować o jego przedłużeniu). Akt oskarżenia był gotowy pod koniec maja. Jak informuje prokurator z Lęborka, zawiadomienie o tym fakcie wówczas zostało wysłane do szkoły. - Jeszcze oficjalnie nic nie dotarło do nas, oprócz wcześniejszego pisma o areszcie dwóch uczniów – odpowiada dyrektor Paweł Boczek. - O trzecim nie wiemy nic. Ani oficjalnie, ani plotkarsko, że tak powiem – przyznaje dyrektor. - Dopiero gdy wpłynie oficjalne pismo, rada pedagogiczna je przeanalizuje. Są specjalne procedury – dodaje.

Sprostowanie na podstawie wyjaśnień A. Mrówczyńskiego

Omylnie podaliśmy, że zapytanie o skreślenie uczniów nastąpiło podczas sesji rady powiatu. Faktycznie klub PiS złożył wniosek podczas obrad komisji edukacji. W jego imieniu Aleksander Mrówczyński wnioskował, by zaprosić na komisję dyrektora Pawła Boczka, by osobiście odpowiedział na dwa pytania: - Dlaczego uczniowie zostali skreśleni, a nie zawieszeni? Dlaczego dwóch, a nie trzech? Powyższy wniosek został odrzucony. W jego miejsce wicestarosta Przemysław Biesek-Talewski zaproponował, by te same pytania do dyrektora złożyć na piśmie.

 

art. 280
§ 1. Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności,

podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 2. Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem,

podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Art. 18.

§ 3

Odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

55 komentarzy

~Młody bandyta zabrał się do bandyckiego rzemiosła zanim nauczył się fachu od tatusia!

Bandzior zawsze zostanie bandziorem. Chociaż by zdegenerowany tatuś, dziadek, i ich sprzedajni i skorumpowani poplecznicy (jak na przykład przekupny dyrektor szkoły, skorumpowany prokurator, czy skorumpowany sędzia) tuszowali przestępstwa młodego bandziora to i tak ludzie będą pamiętali o bandyckich przestępstwach i kto się ich dopuścił!

Gdy młody człowiek jest wychowywany w zdegenerowanej rodzinie, w środowisku gdzie złodziejstwo, oszustwa, korupcja, i sprzedajność są normą to traktuje to jako coś normalnego. Jednakże taka ignorancja i pogarda niesie za sobą negatywne efekty - bo otwarta przestępczość jest oficjalnie karalna. Tatuś, dziadek i inni członkowie zdegenerowanej rodziny potrafią kamuflować swoje przestępstwa, i to umożliwia im życie w relatywnej bezkarności pośród skorumpowanych degeneratów z jakimi preferencyjnie mają przestępcze relacje. A młody bandzior w poczuciu naiwnej bezkarności zabrał się do bandyckiego rzemiosła zanim nauczył się od tatusia i dziadka kamuflować swoje bandyckie i złodziejskie działania.

A szeregowi policjanci zanim zorientowali się, że złapanym za rozboje bandziorem, który napadał na sklepy jest synalek członka korupcyjnej kliki, ogłosili sukces w złapaniu przestępców, który dopuścili się bandyckich napadów. A po fakcie, nawet skorumpowanemu Krzyśkowi Pestce - szefowi chojnickiej policji było trudno zatuszować sprawę i ukryć fakt, że bandytą jest najmłodszy synalek ratuszowego degenerata, znanego w mieście z oszustw, korupcji, i z pospolitego złodziejstwa społecznego mienia.
04 Września 2015, godzina 14:52
Oceniono 33 razy 9
~Ciekawe czy tatuś zaangażował już nieodrodnego synka w chórze kościelnym?
W kościelnym chórze tatuś nauczy swego synka jak udawać i stwarzać pozory porzadnego czlowieka. Zakłamanie, korupcja, kamuflowanie oszustw, złodziejstwa, i innych przestępstw to główna domena kleru - młody bandyta będzie uczyć się od najlepszych oszustów.
04 Września 2015, godzina 14:49
Oceniono 33 razy 9
~Co porabia młody bandzior?
Czy nadal uczy się bandyckiego rzemiosła od tatusia?
04 Września 2015, godzina 01:15
Oceniono 35 razy 3
~gość
Co tam słychać u najsłynniejszego młodzieńca Chojnic?
27 Września 2014, godzina 21:31
Oceniono 45 razy 9
~gość
18 Lipca 2014, godzina 22:20
Oceniono 26 razy -8
~Marcin Dobaj
Do poniżej to forum nie o wyborach tylko radykalnych zmian ,bo mieszkańcy miasta Chojnice dobrze wiedzą co powinno ulec zmianie. Ale bez listopadowych wyborów nie nastąpi próba zmiany oraz konkretnej poprawy .
10 Czerwca 2014, godzina 12:07
Oceniono 58 razy 12
~K.
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
09 Czerwca 2014, godzina 23:23
Oceniono 70 razy -30
~Marcin Dobaj
Cieszy mnie to że wybory już w listopadzie bo drodzy mieszkańcy jeśli mi zaufacie i na burmistrza mnie wybierzecie to Roberta W ze stanowiska (Dyrektora dyrektorów) w końcu się już pozbędziecie. Oraz nastąpi likwidacja straży miejskiej i innych stanowisk biurokratycznych takich jak zastępcy burmistrza. Nie zapominając o wprowadzeniu programu oszczędnościowego na kosztach biurokratycznych i zmniejszeniu ceny mieszkań z 50% na 10% oraz pozostałych innych.
09 Czerwca 2014, godzina 13:01
Oceniono 70 razy 14
~ktoś
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
09 Czerwca 2014, godzina 12:54
Oceniono 65 razy -31
~reer
Ja na miejscu Juliana już bym się z miasta wyprowadził i zmienił tożsamość, bo jak julek nie pójdzie siedzieć a jego koledzy ze szkolnej ławki w końcu wyjdą to dopiero będzie się działo.
09 Czerwca 2014, godzina 10:42
Oceniono 45 razy 27
~gość
cenzor ze średniowiecznym mózgiem usunął większość dosadnych komentarzy.. pewnie za chwilę jakiś posmarowany prokurator napisze coś miłego w sprawie w(EDIT)????
09 Czerwca 2014, godzina 05:56
Oceniono 48 razy 44
~nie bądźmy naiwni
Wydaje mi sie że większość internautów pozostaje w totalnej nieświadomości dotyczącej prawdziwych układów pomiędzy nieodległymi prokuraturami. Wiadomo że zastępcą prokuratora okręgowego w Słupsku jest człowiek powiązany z chojnicką nomenklaturą. Dlatego nieważne jest czy sprawa Juliana toczyć się będzie w Lęborku w Miastku Człuchowie czy Chojnicach. Powiązania pomiedzy tymi ludźmi sprawią że chłopcy zostaną osądzeni adekwatnie do dojść jakie posiadają ich rodzice. W przypadku dwóch młodocianych już wyrzuconych ze szkoły sprawa jest oczywistaże że takich chodów ich tatusiowie nie mają.
08 Czerwca 2014, godzina 10:48
Oceniono 79 razy 63
~tupet
Czy na tym forum wypowiada się jeden z oskarżonych? Mam nadzieję, że dla dobra waszego i społeczeństwa wymiar sprawiedliwości potraktuje was sprawiedliwie.
08 Czerwca 2014, godzina 08:55
Oceniono 68 razy 60
~do poniżej
czym zostałeś przekupiony bandyto?
08 Czerwca 2014, godzina 07:27
Oceniono 67 razy 55
~Karol
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Czerwca 2014, godzina 02:44
Oceniono 83 razy -51

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 366.00 378.00 DKKDKK 59.70 61.20
EUREUR 445.00 457.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 404.00 419.00 NOKNOK 43.00 44.50
GBPGBP 517.00 531.00 SEKSEK 43.90 45.40
Aktualizacja: 2021-02-24 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 375.00 DKKDKK 60.20 60.90
EUREUR 449.00 453.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 407.00 415.00 NOKNOK 43.50 44.20
GBPGBP 520.00 526.00 SEKSEK 44.30 45.00
Aktualizacja: 2021-02-24 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy dotacja w wysokości 5 tys. zł z urzędu miejskiego byłaby dla Ciebie wystarczającą zachętą do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne?

Ceny paliw2021-02-22

E95 E98 ON LPG
BP 5.08 zł 5.44 zł 4.94 zł 2.55 zł
Circle K 5.03 zł - 4.89 zł 2.53 zł
Lotos Optima 5.04 zł - 4.91 zł 2.53 zł
MZK 4.92 zł 4.98 zł 4.79 zł 2.42 zł
Orlen 5.08 zł 5.38 zł 4.94 zł 2.53 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij