Niedziela, 27 Września 2020 | Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. (aw)

Pożar kamienicy w centrum miasta

Ogień wybuchł w budynku przy ul. Podgórnej 4 po godzinie 2 w nocy. Z palącego się mieszkania na drugim piętrze strażacy ewakuowali pięć osób, w tym dwójkę dzieci. Poszkodowani trafili do szpitala.

Łącznie w kamienicy w nocy przebywało 21 osób. Poza ewakuowanymi osobami z drugiego piętra, pozostałym mieszkańcom udało się wyjść z budynku samodzielnie. - Po ewakuacji przystąpiliśmy do akcji gaśniczej. Z uwagi na bardzo wysoką temperaturę nie dało się wejść do środka, więc wszystkie działania prowadziliśmy z zewnątrz przy pomocy naszego podnośnika oraz drugiego zadysponowanego z jednostki w Człuchowie – informuje kpt. Marcin Wróblewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Na miejscu pracowało kilka zastępów straży pożarnej, w tym jednostki OSP z gminy Chojnice. Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do straży ok. godz. 2:40. Akcja trwała do wczesnych godzin rannych.

Reklama | Czytaj dalej »

Na razie przyczyny pożaru nie są znane.

Aktualizacja

Pogorzelcom z Podgórnej pomocy udziela już miasto. Na początek to zapewnienie posiłków w miejskiej jadłodajni przy parafii Matki Bożej Królowej Polski, dachu nad głową i zasiłków pieniężnych, a także pomocy psychologicznej. Dziś rano na śniadaniu z rodzinami dotkniętymi tragedią spotkał się burmistrz Arseniusz Finster. - Dwie rodziny wielodzietne, łącznie 11 osób, znajdują się już w hostelu przy ul. Piłsudskiego. Pozostałe 2- i 3-osobowe oraz trzy osoby pojedyncze w porozumieniu ze starostą znajdą schronienie w powiatowej bursie przy ul. Świętopełka. Będą przebywać tam 3-4 tygodnie. Mamy osiem wolnych mieszkań socjalnych i komunalnych w zarządzie ZGM, które chcemy najpierw wyremontować, a następnie przydzielić pogorzelcom – informuje burmistrz Finster. Mieszkańcy, którzy ucierpieli w pożarze, otrzymają także zasiłek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Dla pojedynczych osób to tysiąc złotych, dla rodzin 2-osobowych dwa, a dla 3-osobowych i powyżej 3 tysiące złotych – wylicza włodarz. Miasto zapewni też transport i przechowalnię ocalałych z pożaru rzeczy. Zbiórkę dla pogorzelców organizuje również Caritas.

- Kamienica najprawdopodobniej będzie do rozbiórki – mówi włodarz.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

33 komentarzy

~ciekawe
Podobno burmistrz chce jak najszybciej rozebrać nadpalony budynek. Ciekawe skąd taki pośpiech? Czy zbadano jaka była przyczyna pożaru? Czy dokonano ekspertyzy? Czy nie było zaniedbań ze strony ZGM?
15 Lipca 2014, godzina 07:14
Oceniono 11 razy 9
~Beata
Na Mickiewicza też są kamienice w opłakanym stanie
14 Lipca 2014, godzina 23:32
Oceniono 9 razy 7
~Marcin Dobaj
Trzeba oznajmić mieszkańcom że chcącym pracować nie stanie się krzywda ponieważ nie sprawiedliwi pracodawcy będą ponosić za złe traktowanie pracownika w 100% konsekwencje. A państwo powinno bronić pracowników i stać po stronie pracowników, oraz sprawiedliwych pracodawców .
11 Lipca 2014, godzina 12:24
Oceniono 20 razy 18
~anonim
Ukrainie pomagano zewsząd, natomiast o chojniczanach zapomniano.Dlaczego w kościołach nie zbierają na tace dla tych ludzi ?
11 Lipca 2014, godzina 09:01
Oceniono 19 razy 11
~anonim
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lipca 2014, godzina 08:56
Oceniono 17 razy -11
~NO POWIEDZ, NO PO CO NAM OBECNY BURMISTRZYNIO JAK NAM SZKODY ZNOWU W MIEŚCIE WYRZĄDZIŁO, NO POWIEDZ
NO POWIEDZ, NO PO CO NAM OBECNY BURMISTRZYNIO JAK NAM SZKODY ZNOWU W MIEŚCIE WYRZĄDZIŁO, NO POWIEDZ PO CO...,...ARUŚ...
10 Lipca 2014, godzina 18:35
Oceniono 11 razy 7
~Marcin Dobaj
Podany komentarz poniżej przykro Mi ale prawda .
10 Lipca 2014, godzina 12:54
Oceniono 22 razy 18
~Marcin Dobaj
Podgórna 4, Chojnice
W zasadzie burmistrz Chojnic Arseniusz Finster obiecał że tom kamienice rozbierze jeszcze w tym roku z powodu złego stanu technicznego tego budynku. To w takim razie czemu skoro o tym już wiedziano ,to jeszcze tego nie rozpoczęto . Czyli jako głowa miasta nie podjął ostatecznej decyzji w tej sprawie i naraził mieszkańców na niebezpieczeństwo utraty życia.

10 Lipca 2014, godzina 12:12
Oceniono 28 razy 18
~Marcin Dobaj
Chojnice: stuletnia kamienica w bardzo złym stanie


Chojnice,
Kamienica,
remont kamienicy

Mieszkańcy budynku przy ul. Ogrodowej 5 w Chojnicach nie chcą mieszkać w najbrzydszej kamienicy w mieście. Ponadto z powodu tragicznego stanu technicznego budynku obawiają się o zdrowie i życie.
Pani Maria Czarnowska wewnątrz kamienicy
Maria Czarnowska codziennie zmiata tynk i gruz sypiący się z sufit.

W kamienicy tynk sypie się na głowy mieszkańców, schody się rozpadają, a barierek lepiej nie chwytać, ponieważ są bardzo niestabilne. – Ta kamienica ma sto lat. To był kiedyś najpiękniejszy budynek w Chojnicach – mówi z rozrzewnieniem najstarsza mieszkanka Zofia Bloch.

Teraz, przejeżdżając ulicą Ogrodową, na kamienicę nikt już nie zwraca uwagi, chyba że tynk spadnie komuś na głowę. Zdarzyło się już, że kawałek elewacji od strony ulicy spadł na samochód. Budynek jest w opłakanym stanie.

Wygląd kamienicy odstrasza

Trzeba patrzeć pod nogi, bo schody się rozpadają, barierki się trzęsą, ściany są popękane, a tynk spada na głowę. – Zimą to dopiero jest tragedia. Teraz to przynajmniej nie jest ślisko. Jak spadnie śnieg to mamy ślizgawkę – mówi Irena Łuczywek, mieszkanka kamienicy. – Mieszkają tu praktycznie same starsze osoby i rodziny z małymi dziećmi.

Administratorem kamienicy jest od dwóch lat Zakład Zagospodarowania Odpadów z Nowego Dworu. Wcześniej pieczę nad nim sprawował chojnicki Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej. I zarówno obecny zarządca, jak i poprzedni, nie kwapili się do remontów. - Piszemy petycje i za każdym razem odpowiedź jest ta sama: nie ma pieniędzy - mówi Maria Czarnowska.

Na pytanie, kiedy był remont w tym budynku, panie chwytają się za głowę. Od czasu ostatniej inwestycji minęło około 45 lat. Odnowiono wtedy klatkę schodową. Przed dwoma laty zerwano zewnętrzny tynk ze ścian, a okna ZGM wymieniał około 40 lat temu. – Na szczęście nie leje się nam na głowę woda, bo dwa lata temu zrobili dach - dodaje Czarnowska.

Najgorzej jest właśnie w jej mieszkaniu, usytuowanym na poddaszu. Nie można go dogrzać, wieje ze wszystkich stron. Na parapetach porozkładane koce, obrus aż powiewa. Tak nieszczelne są okna. Natomiast na ścianach wilgoć.

Mieszkańcy tego budynku płacą czynsze i to duże. Zastanawiają się, gdzie są te pieniądze. – Wstydzimy się zaprosić kogoś do domu – mówi Anna Przyszlak. Do budynku schodzą się bezdomni z całego miasta. Raz podpalili rury na klatce, kiedyś ktoś załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. Administracja nie chce założyć domofonu. Tłumaczy, że nie ma na to pieniędzy.

- My jesteśmy tylko administratorem budynku, wszelkie zgody na remonty wydaje zarządca budynku - informuje administratorka kamienicy ZZO Monika Moczadło. - Budynek ma aktualne przeglądy techniczne i jest pod stałą obserwacją, nie jest zostawiony bez nadzoru. Sporo schodzi się tam młodzieży, która nadużywa alkoholu i niszczą klatkę.

Miasto robi tylko to co musi.

Spytaliśmy w urzędzie miasta, jak można pomóc tym mieszkańcom. Niestety, nie ma dobrych wieści. – Miasto jest zastępczym właścicielem kamienicy – informuje dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Mirosław Rekowski. – Utrzymujemy budynek w stanie bezpieczeństwa. Nie robimy dużych remontów, które wymagają ogromnych nakładów pieniędzy. Nie robimy nic nadto, niż trzeba. Musimy zabezpieczyć, aby sprawne były instalacje elektryczne, kominowe, piecowe. To pochłania już środki pieniężne. Wszystkie utrudnienia mieszkańcy powinni zgłaszać administracji.
10 Lipca 2014, godzina 11:46
Oceniono 22 razy 18
~Marzenia o Balturium i o parku zatopionym w ściekach
ale niestety wielomilionowa kosmetyka wyborcza przestaje działać. Chojniczanie mają oczy panie burmistrzu.
10 Lipca 2014, godzina 10:10
Oceniono 17 razy 11
~Lista Spółek Prawa Handlowego Urzędu miejskiego w Chojnicach: - Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Sp.
Lista Spółek Prawa Handlowego Urzędu miejskiego w Chojnicach: - Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. adres: ul. Bankowa 13, 89-600 Chojnice tel. (52) 397 24 28, 397 50 09 e-mail: sekretariat@zgm.chojnice.pl http://zgm.chojnice.pl/ - Miejskie Wodociągi spółka z o.o. w Chojnicach 89-600 Chojnice, Plac Piastowski 27a tel. (52) 3974176, 3970976, fax. (52) 3970001 e-mail: sekretariat@wodociagi.chojnice.pl http://www.wodociagi.chojnice.pl/ Miejski Zakład Komunikacji spółka z o.o. w Chojnicach 89-600 Chojnice, ul. Angowicka 53 tel. (52) 397651112, fax. (52) 3973566 e-mail: mzk@mzk.chojnice.pl http://www.mzk.chojnice.pl/ Centrum Park Chojnice Sp. z o.o. ul. Huberta Wagnera 1, 89-604 Chojnice tel. (52) 396 64 44, fax. (52) 396 64 41 e-mail: biuro@centrumpark.eu http://www.centrumpark.eu/ Chojnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. adres: ul. Mickiewicza 12a, 89-600 Chojnice tel. (52) 397 91 16 e-mail: biuro@tbs.chojnice.pl http://tbs.chojnice.pl/ Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. adres: ul. Bankowa 13, 89-600 Chojnice tel. (52) 397 24 28, 397 50 09 e-mail: sekretariat@zgm.chojnice.pl http://zgm.chojnice.pl/ Promocja Regionu Chojnickiego Biuro Promocji Regionu Chojnickiego Stary Rynek 4 89-600 Chojnice tel. (52) 397 05 97 fax (52) 397 36 75 e-mail: promocja@chojnice.pl http://promocja.chojnice.pl/ Zakład Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór Sp. z o.o. adres: Nowy Dwór 35 , 89-600 Chojnice tel. (52) 39 87 846, 33 55 062, fax.: (52) 33 55 061 e-mail: sekretariat@zzonowydwor.pl http://www.zzonowydwor.pl/ źródło: http://bip.miastochojnice.pl/index.php?pid=22, 2014.07.10.
Jednostki budżetowe: ...
Jednostki budżetowe: Szkoły: - Zespół Szkół nr 7 (Szkoła Podstawowa nr 7, Gimnazjum nr 3) - Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. J.Rydzkowskiego - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Pamięci Kolejarzy Chojnickich - Szkoła Podstawowa nr 5 im. J.H. Derdowskiego - Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II - Gimnazjum nr 2 Żłobek - Żłobek Miejski Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej Dyrektor OPR: mgr Agnieszka Kortas - Koczur 89-600 Chojnice, ul. Strzelecka 31 tel./fax 0-52 3973574 e-mail: opr.chojnice@wp.pl www.opr-chojnice.pl Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chojnicach Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Chojnice Dyrektor MOPS: Elżbieta Szczepańska 89-600 Chojnice, ul. Wysoka 3 tel. 0-52/ 3972594, 3977121 e-mail: mops.chojnice@wp.pl www.mopschojnice.pl źródło: http://bip.miastochojnice.pl/index.php?pid=19, 2014.07.10.,
10 Lipca 2014, godzina 06:50
Oceniono 9 razy 3
~rodowitachojniczanka
zgadzam sie w pełni z wypowiedzią lokatora i stare przysłowie się sprawdza mądry Polak po szkodzie... w naszym kraju mało rzeczy jest normalnych jesteśmy zacofani niestety....
09 Lipca 2014, godzina 21:22
Oceniono 11 razy 7
~gość
a co na to konserwator i architekt?
09 Lipca 2014, godzina 21:16
Oceniono 13 razy 7
~ulało mi się
i o to chodziło, będzie piękny parking przy ratuszu, ale co na to pawlaczka, do rozbiórki ? takie wczesne rokokoko ?
09 Lipca 2014, godzina 20:46
Oceniono 15 razy -7
~Lokator
Budynek wymagał generalnego remontu, priorytetową sprawą była wymiana instalacji elektrycznej w budynku. Po wizycie elektryka w 2013 r. na kontroli stwierdził on iż instalacja jest do wymiany wręcz pilna.
Po poinformowaniu jednej z administratorek budynku, odparła ona te stwierdzenie iż o niczym takim nie słyszała.
W dniu wczorajszym ( wtorek ) po uprzednim umówieniu się z administratorką P. Żyła pracownik ZGM-u
aby w sąsiednim budynku zabrać niezbędne rzeczy i dokumenty.
Odpowiedziała cyt. " Poświecę się i przyjdę na tą godz. 16 "
To do chol....y czy my lokatorzy jesteśmy dla administracji którą utrzymujemy czy administracja dla nas.
Zostaliśmy bez niczego chcieli byśmy prosić o pomoc prawną, jak możemy odzyskać jakie kolwiek zadość uczynienie od ZGM-u za ich zaniedbania.
Przebywamy obecnie w :
Powiatowa Bursa dla Młodzieży Szkolnej
Świętopełka 1
89-620 Chojnice
Pomorskie

Stacjonarny:
52 397 29 96
Stacjonarny:
52 397 29 87
Chętnie przyjmiemy taką pomoc spotkanie można zorganizować w godzinach popołudniowych kontaktując się z Bursą.
Nie chcemy prawników z urzędów miasta itp. z wiadomych powodów.
Serdecznie dziękujemy.

W takiej samej sytuacji jest budynek na ul. Ogrodowej i też zapewne miasto czeka na tragedię.
Zapewne nie pozostawię tego jako lokator tylko w mediach chojnickich, będę prosił o pomoc media ogólnopolskie.
09 Lipca 2014, godzina 18:07
Oceniono 31 razy 23

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 396.00 DKKDKK 60.10 61.60
EUREUR 448.00 459.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 414.00 429.00 NOKNOK 39.80 41.30
GBPGBP 490.00 505.00 SEKSEK 41.90 43.40
Aktualizacja: 2020-09-26 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 392.00 DKKDKK 60.70 61.30
EUREUR 451.00 455.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 418.00 425.00 NOKNOK 40.30 41.00
GBPGBP 494.00 500.00 SEKSEK 42.50 43.10
Aktualizacja: 2020-09-26 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-23

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.53 zł 2.04 zł
Circle K 4.64 zł - 4.48 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.49 zł 2.01 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.47 zł 1.99 zł
Orlen 4.69 zł 4.95 zł 4.53 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij