Poniedziałek, 01 Marca 2021 | Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. arch, mz

Dobre wyniki w parku, fatalne w rowach. Aktualizacja

Od wczoraj (10.07) wędkarze w parku Tysiąclecia mogą znowu moczyć przysłowiowy kij. Za oddaniem łowiska do użytku stoją dobre wyniki badań mikrobiologicznych i fizyko-chemicznych. W parkowych stawach zawartość E. Coli i Enterokoków kałowych mieści się w normach. Gorzej sytuacja przedstawia się w rowach przy ulicach Brzozowej i Działkowej. Tutaj przekroczenia są i to wielotysięczne. Próbki pobrano też przy separatorze.

 

- W zbiorniku, w którym jest fontanna, E. Coli mamy 170 na 1000 dopuszczalnych, kałowych 90 na 400 dopuszczalnych. Czterokrotnie i pięciokrotnie mniej niż górna norma. Nie ma więc żadnych zagrożeń fontannami, wodotryskami. Targowisko może funkcjonować, mieszkańcy też mogą spokojnie chodzić w parku, o czym świadczą te badania – cieszy się burmistrz Chojnic Arseniusz Finster. Parametry w zbiorniku, w którym po awarii w znacznej mierze woda została wypompowana, są jeszcze lepsze. Na dopuszczalnych 1000 jest 130 E. Coli i 30 kałowych na dopuszczalnych 400. - W tej wodzie, gdybyśmy dopuścili, to można by się spokojnie kąpać i bez skutku zdrowotnego wypić pól litra tej wody. Nie będę deklarował, że wypiję te pół litra wody, ale że się wykąpię to pewne – deklaruje włodarz.

Reklama | Czytaj dalej »

Trzeciego z parkowych zbiorników nie przebadano, bo zdaniem burmistrza nie był zagrożony. Jeśli chodzi o badania fizyko-chemiczne, to włodarz wyciągnął z nich średnią.- Mamy drugą klasę wód na pięć możliwych – mówi Finster.

 

Niepokojące są wyniki wody pobranej z rowów przy ul. Działkowej i Brzozowej. - Na Brzozowej mamy 3000 E. coli, kałowe mieszczą się w normie. Tam czyściliśmy rów i to dało najprawdopodobniej taki skutek – informuje włodarz. W wodzie przy Działkowej kałowych jest 5100, a E. Coli 40 000. - Zdaniem Miejskich Wodociągów i wydziału komunalnego te wody będą się oczyszczać same. Gdyby policzyć masę objętości wody, jaka jest w parku, do masy objętości w rowach, to ma się jak tysiąc do dwóch. Tej wody jest bardzo mało, dlatego te wyniki są takie kiepskie – tłumaczy Finster. 15 lipca urząd miejski powtórzy badania wody, po których zdecyduje co dalej. Rozważana jest możliwość bagrowania rowów.

 

- Wszystkie zagrożenia związane z tą awarią ustąpiły, a dowodem na to są badania, podkreślam i fizyko-chemiczne, i drobnoustrojowe, o które wszyscy prosili i się nimi martwili. Innych badań nie zamierzam przeprowadzać, bo nie ma nawet pra pra pra przyczyny, dla której mógłbym je zrobić, typu inne drobnoustroje chorobotwórcze czy bakterie. Nie ma nic innego w tej wodzie – zapewnia włodarz. - Czy chojniczanie łowią tylko dla przyjemności, czy też konsumują, to już jest ich sprawa, ale można na pewno te ryby konsumować – dodaje burmistrz.

 

 

Wyniki badań fizyko-chemicznych (fontanna, zbiornik 2)

 

Wyniki badań mikrobiologicznych (fontanna, zbiornik 2)

 

Aktualizacja 14.07.14 r. godz.11:54


Publikujemy wszystkie wyniki badań otrzymane z Urzędu Miejskiego w Chojnicach (w piątek otrzymaliśmy jedynie wyniki badań z dwóch miejsc w parku). Przy wlocie do parku przed separatorem, podobnie jak w rowach przy ul. Działkowej i Brzozowej, przekroczenia są znaczne. E. Coli jest 48000 na 1000 dopuszczalnych, Enterokoków kałowych 7800 na 400 dopuszczalnych.

- Rowy to są urządzenia wodne niedostępne dla mieszkańców. Separator będziemy czyścić i czyścimy tak, by poprawić sytuację, bo ten separator zbiera ropopochodne. Natomiast problemem jest to, że jest dużo torfu i ten torf zapycha separator. Ale to cały czas na bieżąco realizujemy – komentuje wyniki burmistrz Arseniusz Finster.

 

Wyniki badań mikrobiologicznych i fizyko-chem. (rów przed al. Brzozową)

 

Wyniki badań mikrobiologicznych i fizyko-chem. (rów przy ul. Działkowej)

 

Wyniki badań mikrobilogicznych i fizyko-chem. (Park Tysiąclecia - przed separatorem)

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~gość
Jacku Studziński ratuj!!!
18 Lipca 2014, godzina 17:04
Oceniono 1 raz 1
~gość
Długa władza psuje ale też długo chojniczanie czekali na zmiany . Bo stare zgniłe musi odejść w najbliższych samorządowych wyborach . Miastu jest potrzebna świeża i młoda krew a nie starych aparatczyków wrośniętych korzeniami i układami w stołki
13 Lipca 2014, godzina 11:26
Oceniono 17 razy 11
~ekolog
Kto jest odpowiedzialny za park przy ul. Wielewskiej ? Nasadzone tam drzewa w 80 % uschły nikt o nie nie dba nie są podlewane . Ciężkie unijne pieniądze poszły w błoto . Poza tym jest to kibel dla psów bo chodzą tam psiarze park jest obsrany i obsikany przez kejtry . Są rozbrajane kosze na śmieci niszczone krzewy i roślinność przez łobuzów grających w parku piłkę nożną .Ktoś przecież jest odpowiedzialny za ten stan !
13 Lipca 2014, godzina 11:19
Oceniono 13 razy 11
~jotdwatrzy
A gdzie tam zrobiono wszystko. Swego czasu przy Alei Brzozowej zbudowano studnię tylko po to żeby ukryć przed społeczeństwem wylot ścieków do rowu bo Studzik tam robił zdjęcia. Zamiast zrobić porządek z kanalizacją ukryto jej wylot i teraz też próbuje się ukryć niewygodne wyniki badań. Do stawu cały czas dopływają kolejne ścieki. Chyba nikt nie wierzy że jedna awaria spowodowała zamulenie całych separatorów i rowów, to się od dawna gromadziło i będzie się nadal gromadzić jeżeli nie zlikwiduje się podłączeń kanalizacji sanitarnej do kolektora burzowego.
12 Lipca 2014, godzina 22:18
Oceniono 21 razy 17
~gość
Studzik został liderem opozycji,gratulujemy. Podobno po wyborach ma być wiceburmistrzem
12 Lipca 2014, godzina 22:09
Oceniono 19 razy 13
W tej wodzie, gdybyśmy dopuścili, to można by się spokojnie kąpać i bez skutku zdrowotnego wypić pól litra tej wody. Nie będę deklarował, że wypiję te pół litra wody, ale że się wykąpię to pewne – deklaruje włodarz.


Mi się tu przypomina akcja pewnego Francuskiego generała czy innego ministra, który wykąpał się w wodzie atolu Mururoa, a chciał tym udowodnić, że woda nie jest skażona po francuskich próbach jądrowych i można tam spokojnie pływać i wypoczywać. Nawet w TV pokazywali.

A tu w Chojnicach jest to zwykłe działanie pod publiczkę, żeby pozyskać kilka punktów na + w przedwyborczych sondażach. Czy po tej kąpieli Pan burmistrz przyzna się, że ma 2 tyg. rozwolnienie, jakieś uczulenie, wykwity itp.? A co zrobi jak się zachłyśnie tą wodą? No i czy jest to zachęta dla innych, żeby się tam kąpali? A czy w ogóle, tam nie ma zakazu kąpieli? A nie nie można się kąpać, no chyba ,że burmistrz złamie przepis, który sam ustalał:
http://s3.ifotos.pl/img/zakazJPG_ewshxre.JPG

Ja nie oczekuję takich pokazówek tylko zapewnienia, że zrobiono wszystko, żeby zneutralizować zagrożenie, winnych tego stanu rzeczy przykładnie ukarano i dołożono wszelkich starań żeby taka sytuacja się nie powtórzyła. A póki moim zdaniem cała akcja była robiona z partyzanta. Coś tam wypompowano, ale nie wszystko. Coś tam zbadano, ale nie wszystko. Coś tam jest dobre, ale nie wszystko. Coś tam Burmistrz powie, ale nie wszystko. Ktoś tam jest winny, ale nie do końca. O co kurcze chodzi?
12 Lipca 2014, godzina 20:32
Oceniono 28 razy 18
~john
O nie, burmistrz chce nasz wszystkich powybijać i mieć całe Chojnice na własność! Ale na szczęście mamy rycerza na białym koniu, pana Studzińskiego, który stawił mu czoła i cały plan Finstera, żeby pozbyć się mieszkańców za pomocą rozpylania w powietrzu E. coli i groźnych enterokoków może legnąć w gruzach. Jak dobrze, że nie użył wąglika!
12 Lipca 2014, godzina 15:19
Oceniono 23 razy 13
~ada
studzik jesteś gość, czekamy na ciebie w listopadowych wyborach
12 Lipca 2014, godzina 10:09
Oceniono 33 razy 23
~???...
...Bagrowanie – mechaniczne usuwanie warstwy osadów dennych ze zbiorników wodnych lub cieków.

Usunięcie ze zbiornika części osadów dennych jest równoznaczne z usunięciem zdeponowanego w nich ładunku substancji biogennych, dlatego działanie to jest zaliczane do zabiegów rekultywacyjnych jezior.

Problemem tego zabiegu są wysokie koszty wydobywania osadów z dna oraz ich zagospodarowanie. Kosztochłonność jest wynikiem pracy specjalistycznych maszyn, czasochłonności tego zabiegu oraz utylizacji osadów...,...?
12 Lipca 2014, godzina 07:00
Oceniono 33 razy 27
~....
...Tej wody jest bardzo mało, dlatego te wyniki są takie kiepskie – tłumaczy Finster. 15 lipca urząd miejski powtórzy badania wody, po których zdecyduje co dalej. Rozważana jest możliwość bagrowania rowów...,....,
12 Lipca 2014, godzina 06:58
Oceniono 33 razy 27
W godzinach wieczornych byłem przy separatorach. Jaki jest stan sanitarny wody w tym rowie proszę sobie jutro pójść i zobaczyć. Obawiam się, że czeka nas powtórka "z rozrywki". Niestety.

Próbowałem w dniu dzisiejszym z Urzędu Miejskiego pozyskać wyniki badań zleconych 3 lipca 2014 roku. Interesowały mnie w szczególności te za separatorami. Bez skutku. Obiecano mi, że mogę starać się o nie w poniedziałek. Domyślam się, że są niepomyślne stąd burmistrz "zapomniał" o nich powiedzieć podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Jak jest faktycznie zobaczymy w poniedziałek.
11 Lipca 2014, godzina 22:13
Oceniono 49 razy 41
~gość
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lipca 2014, godzina 22:11
Oceniono 33 razy -25
~Finio bredzi
Burmistrz ryzykuje życie i zdrowie mieszkańców. Skandal!
11 Lipca 2014, godzina 21:39
Oceniono 43 razy 33
~...???
...Dziś Aruś ogłosił ambitny plan dla Parku, plan dostał kryptonim .... ?,. Akcja ma polegać na pogłębianiu dna i trzymaniu się koryta...,.
11 Lipca 2014, godzina 17:48
Oceniono 57 razy 37
~No właśnie
A jak tam wyniki badań za separatorami? Aby z tamtego miejsca brać próbki nawoływali panowie Wituszyński i Studziński. Próbki zostały pobrane, a burmistrz wynikami się nie pochwalił. Czyżby zapomniał? Tak złe, że przemilczana sprawa?
11 Lipca 2014, godzina 17:23
Oceniono 37 razy 23

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 383.00 DKKDKK 60.00 61.50
EUREUR 447.00 459.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 42.40 43.90
GBPGBP 517.00 532.00 SEKSEK 43.50 45.00
Aktualizacja: 2021-03-01 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.00 378.00 DKKDKK 60.40 61.20
EUREUR 451.00 455.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 416.00 NOKNOK 43.30 44.10
GBPGBP 520.00 526.00 SEKSEK 44.10 44.90
Aktualizacja: 2021-03-01 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy dotacja w wysokości 5 tys. zł z urzędu miejskiego byłaby dla Ciebie wystarczającą zachętą do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne?

Ceny paliw2021-03-01

E95 E98 ON LPG
BP 5.18 zł 5.54 zł 5.04 zł 2.58 zł
Circle K 5.13 zł - 4.99 zł 2.53 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 5.09 zł 5.14 zł 4.99 zł 2.53 zł
Orlen 5.18 zł 5.48 zł 5.04 zł 2.56 zł
PKS 5.13 zł - 4.99 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij