Wtorek, 20 Października 2020 | Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. mz

Strażacy z pompą znowu w parku. Aktualizacja

Mniej więcej od godz. 14.30 w parku Tysiąclecia trwa akcja wypompowywania zanieczyszczonej wody z rowu melioracyjnego przy separatorze. Odławiane są też ryby. - Wypompowujemy wodę na chwilę obecną – powiedział nam jeden ze strażaków uczestniczących w akcji. Z jej dowódcą nie udało nam się niestety skontaktować. Obecny na miejscu ogrodnik miejski odmówił komentarza w sprawie odsyłając nas do dyrektora wydziału komunalnego. Jarosław Rekowski też okazał się nieosiągalny. Więcej informacji jutro.

 

Aktualizacja 17.07.14 r. godz. 14:02

Reklama | Czytaj dalej »

Rozszczelnienie się kanału sanitarnego na terenie bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji przyczyną wczorajszej awarii w parku Tysiąclecia.

- Dzisiaj udało się zidentyfikować, że instalacja wewnętrzna odprowadzająca wody deszczowe i instalacja sanitarna odprowadzająca ścieki bytowe z budynków MZK w pewnym miejscu się przecinają. Prawdopodobnie rozszczelnił się kanał sanitarny i poprzez studnie do kanalizacji deszczowej i dalej poprzez rowy ścieki trafiły do parku Tysiąclecia – mówi prezes miejskich wodociągów Tomasz Klemann.

O ściekach wydobywających się z kanalizacji przy ul. Działkowej Miejskie Wodociągi około godz. 6.00 zaalarmowali zaniepokojeni mieszkańcy. Najpierw ścieki zaczęli odpompowywać pracownicy wodociągów, później do akcji włączyli się strażacy. - Wypompowaliśmy około 200 m3 wody w parku Tysiąclecia. Przed godz. 19 przerzuciliśmy się przed separator i spompowaliśmy te ścieki i całą wodę, która spływała w kierunku rowów za ulicą Brzozową przed przepustem. Około 20 było widać dno na odcinku przed przepustem na ul. Brzozowej. Dla nas zastanawiająca jest ilość osadów, które są w rowie pomiędzy separatorem a stawami, ponieważ po ostatniej awarii rowy były bagrowane i wyrzucony został nadmierny osad, a w tej chwili zgromadziło się już około 20 cm tego mułu. Czyli ten rów działa jako osadnik – mówi prezes.

Dzisiaj Miejskie Wodociągi usuwają przyczynę awarii na terenie bazy MZK przy ul. Angowickiej. Przy okazji chcą znaleźć zasypane studnie starego kanału i udrożnić go. - Gdyby on zadziałał, ścieki trafiłyby do ulicy Angowickiej na wysokości szkoły zawodowej nr 2, a nie do parku – tłumaczy Klemann.

O komentarz w sprawie wczorajszych wydarzeń poprosiliśmy dyrektora wydziału komunalnego chojnickiego ratusza. - Nie mam zezwolenia na udzielanie informacji w tej sprawie. Na jutrzejszej konferencji burmistrz przedstawi temat – usłyszeliśmy od Jarosława Rekowskiego.

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

69 komentarzy

~...Jeśli by do tego doszło, to wyciągnę konsekwencje wobec prezesa Miejskich Wodociągów i dyrektora
...Jeśli by do tego doszło, to wyciągnę konsekwencje wobec prezesa Miejskich Wodociągów i dyrektora wydziału komunalnego...
...Zanieczyszczenie wody w Parku 1000 - lecia było jednym z tematów w trakcie sesji Rady Miejskiej.
2014-06-17

Podczas wczorajszej (16.06.) sesji rady miejskiej rajcy dociekali, jakie działania poczyniły władze miasta po niekontrolowanym wpływie ścieków do Parku 1000 - lecia.
- Ta sytuacja dużo nas nauczyła – wyjaśniał burmistrz Arseniusz Finster. - Skażony odpadami został rów dolotowy i pierwszy zbiornik. Cały czas wspierała nas straż pożarna, sprzęt Miejskich Wodociągów, OSP z Pawłowa i Charzyków, pracownicy firm pp. Stencla i Kiedrowskiego, 20 osób z prac interwencyjnych.

Radnych interesowały skutki i dalsze wnioski.

- Rów dolotowy został oczyszczony mechanicznie, osad przewieziony został do oczyszczalni ścieków na Igłach. Odłowiliśmy ryby, przenieśliśmy je do największego stawu. Skażona woda trafiła do instalacji sanitarnej a stamtąd – do oczyszczalni. Padło 27 ryb, ptactwo nie uległo skażeniu, pozostał dyskomfort zapachowy. Zastawy założone są cały czas, natlenianie uruchomione non-stop, teraz będziemy mieszać wodę, by się przemieszała. Cały czas prowadzimy badania jakości wód.

W sprawie ekologicznej katastrofy w parku nie wszystkie sprawy są już jasne i pewne.

- Odpowiedź na pytanie - co zaczopowało ten rurociąg - poznamy w piątek – wyjaśniał dalej burmistrz . - Ta sytuacja się nie może powtórzyć, Będziemy bardzo ściśle monitorować feralne miejsce, poza tym firmy muszą oddawać ścieki o właściwej frakcji. Zdechłe ryby trafiły do utylizacji, ale będziemy poddawać badaniu te, które pozostały w zbiornikach wodnych. Nie wykluczam też zainstalowania dodatkowych urządzeń w rowie doprowadzającym wodę do parku...
17 Lipca 2014, godzina 17:53
Oceniono 40 razy 12
Przesłanki o tym, że może być źle były już w 2009 roku. Pan Marek Wituszyński (ówczesny) prezes Fundacji Ekologicznej Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej chyba wiedział co się stanie jak nie zostanie ten park poprawnie zaprojektowany:
http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/chojnice-ekolodzy-pilnuja-zieleni-w-parku-1000-lecia,58007,t,id.html
no i teraz mamy skutki.
ps. daleko idących konsekwencji raczej nie będzie, bo burmistrz mówi o szczęściu w nieszczęściu, wychwyceniu w porę, więc i kaliber sprawy za mały do ich wyciągania:
Do awarii doszło na terenie bazy MZK. Szczęśliwie woda nie dopłynęła do parku. Wychwyciliśmy ją w rowach. Wypompowaliśmy według mojej oceny około 30 metrów sześciennych wody zmieszanej ze ściekami.

źródło http://www.weekendfm.pl/?n=49730&-scieki_w_rowie
17 Lipca 2014, godzina 17:19
Oceniono 39 razy 7
~no i odezwał się piszący dinozaur - dragon
chociaż naukowcy uważają, że latających osobników nie było. Wypadłeś z obiegu, więc zaplanuj sobie letni okres emerytalny na łonie natury, np. w Parku 1000-lecia. Polecam materac i opalanie na środku krystalicznie czystego stawu, popijając biologicznie aktywną, orzeźwiającą wodę.
17 Lipca 2014, godzina 16:45
Oceniono 28 razy -4
~Do "zero" vel Marcin Wałdoch
Zapewne przypuszczasz, że tylko ty jeden znasz angielski to do wiadomości wszystkich internautów podaję tytuły 2 ARTYKUŁÓW wymienionych przez Ciebie :
R. Chmara, „Obfitość i współwystępowanie w społeczności roślin wodnych” - "Badania ekologiczne", Springer, 2013.
R. Chmara, „Czynniki, kontrolowanie częstotliwości i biomasy roślinności zanurzonej w jeziorach Wkrzańska dostarczane z powierzchni wody na wody gruntowe”, "Boreal środowisko badawcze", 2014.
Rzeczywiście ekspert wysokiej klasy.
17 Lipca 2014, godzina 16:44
Oceniono 26 razy 20
~CIEKAWY - 2
Jeden emeryt przeciwko PChS-owi i pięciu narwańców siedzących 24h przed kompem którzy piszą pod kilkoma nickami wszystko co im ślina na jęzor przyniesie, dajcie sobie wreszcie siana i zamiast pisania jedźcie gdzieś nad jezioro żeby odpocząć ciule sakramenckie! MAM RACJĘ CZY NIE?
17 Lipca 2014, godzina 16:34
Oceniono 26 razy 16
~ef
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Lipca 2014, godzina 16:31
Oceniono 25 razy -13
~czy smoki wyginęły?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Lipca 2014, godzina 16:17
Oceniono 26 razy -16
~gość
Burmistrz zawsze dotrzymuje słowa, jak mówi, że wyciągnie konsekwencje służbowe wobec dyrektora wydziału komunalnego i prezesa miejskich wodociągów to tak będzie. Uwierzcie. Trochę szkoda dyr. komunalki bo ostatnio zwiera ostre cięgi
17 Lipca 2014, godzina 16:14
Oceniono 25 razy -7
~Spirit Bear
Taka woda w której jest dużo gó.... to najlepsza woda na młyn nawiedzonego Marcina i niejakiego "Studzika", oni zacierają rączki i przebierają nóżkami żeby tylko tych ścieków było jak najwięcej! K.... co za mściwi i małostkowi ludzie, że aż mi ich żal!
17 Lipca 2014, godzina 15:57
Oceniono 35 razy 1
~hydrolog
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Lipca 2014, godzina 15:53
Oceniono 28 razy -14
~gość
oj przybywa problemów, przybywa, a opozycja tylko ręce zaciera hahaha
17 Lipca 2014, godzina 15:16
Oceniono 24 razy -2
~DO PONIŻEJ!!!
Dlaczego OŚLE zapomniałeś się podpisać nickiem "CYNGEL" myślisz, że cię nie rozszyfruję?
Jesteś za głupi żeby ci się to udało!!!
17 Lipca 2014, godzina 15:12
Oceniono 42 razy -4
~...???, CZEKAMY NA KONKRETY OBECNY BURMISTRZYNIU...
....cyt:...Nie daj Boże, żeby się to powtórzyło mówi Arseniusz Finster.-Jeśli by do tego doszło, to wyciągnę konse-kwencje wobec prezesa Miejskich Wodociągów i dyrektora wydziału komunalnego.,...ar. Ryby nie padły, a wszystko jest polityką, Maria E., Gazeta Pomorska, poniedziałek,07.07.1014 r. str.12.,.
17 Lipca 2014, godzina 15:01
Oceniono 40 razy 6
~gosc
hahah a może to szambo wypłynęło z ratusza? xd

Poszukajcie w wodzie śladów stażystek, rozwodów, powiązanych z zaklepanym miejscem w pierwszej ławce Bazyliki Mniejszej, poszukajcie też teczek czy innych papierów potwierdzających kompetencje tej kliki..
17 Lipca 2014, godzina 14:46
Oceniono 30 razy -6
~wyszło przydługie
Jak do tej pory, na chojnicką alfę i omegę kreuje się nikt inny, a niemiłościwie nam panujący burmistrz. Wie wszystko na każdy temat. Wie kto kogo zna, kto z kim spaceruje w "przestrzeni miejskiej" i ogłasza to na swoich konferencjach prasowych.
Ogłasza, że mobbingu w jednej ze szkół nigdy nie było i nie ma, gdy proces o pomówienie w tej sprawie ciągnie się już 3 rok i jeszcze się nie skończył. Sędzia jeszcze nie wie, ale burmistrz juz jest przekonany.
Ogłasza, że nie zabierał dodatków wychowawczyniom w klasach zerowych chojnickich szkół, bo tych dodatków nigdy nie było. Zarzuca osobie, która go o to upomina kłamstwo i nie potrafi ani przeprosić, ani przyznać się do błędu.
Podważa opinie wydane przez RIO (Regionalna Izba Obrachunkowa), bo uważa je za nielogiczne. Upiera sie przy własnej logice, chociaż jest ona niezgodna z obowiązującymi przepisami.
Przebudował Park 1000-lecia, pompując w to zadanie ponad 20 mln zł pochodzących ze środków unijnych i kasy miasta. Inwestycja nigdy nie została zakończona i jak widać z jej dopracowaniem jest bardzo źle. Urzędnicy nie panują nad tym jakiej jakości woda wpływa do parku.
Ogłasza, że woda w parku jest nieszkodliwa, chociaż nigdy nie sprawdził tego na własnej skórze. Zachęca żeby chojniczanie ryzykowali włanym zdrowiem, bo miasto musi oszczędzać na niezbędnych badaniach.

Dla zainteresowanych (znalezione przez google): Pan dr Rafał Chmara jest między innymi Adiunktem w Pracowni Ekologii Wód Słodkich na Międzyuczelnianym Wydziale Boitechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest pracownikiem naukowym zajmującym się między innymi dziedziną, w której się wypowiedział się na ostatniej konferencji PChSu. Czy te kompetencje są lepsze do oceny stanu chojnickich wód, niż opinie mgr inż. budowy maszyn oraz dr ekonomii - proszę ocenić samemu.
17 Lipca 2014, godzina 13:50
Oceniono 38 razy 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 394.00 DKKDKK 60.40 61.90
EUREUR 453.00 462.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 419.00 434.00 NOKNOK 40.60 42.10
GBPGBP 496.00 508.00 SEKSEK 43.00 44.50
Aktualizacja: 2020-10-20 13:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 387.00 391.00 DKKDKK 61.00 61.70
EUREUR 455.00 458.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 423.00 430.00 NOKNOK 41.20 42.00
GBPGBP 498.00 504.00 SEKSEK 43.60 44.30
Aktualizacja: 2020-10-20 13:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-10-14

E95 E98 ON LPG
BP 4.62 zł 4.98 zł 4.47 zł 2.13 zł
Circle K 4.57 zł - 4.36 zł 2.08 zł
Lotos Optima 4.59 zł - 4.54 zł 2.09 zł
MZK 4.58 zł 4.73 zł 4.42 zł 2.05 zł
Orlen 4.58 zł 4.83 zł 4.37 zł 2.09 zł
PKS 4.57 zł - 4.36 zł 2.07 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij