Wtorek, 11 Sierpnia 2020 | Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. (aw).

Konsultacje społeczne jeszcze przed wyborami

Burmistrz deklaruje, że będzie konsultował z mieszkańcami os. Asnyka zmianę przebiegu drogi wojewódzkiej nr 212, która ma biec w ich bliskim sąsiedztwie. I to jeszcze przed wyborami. Na plus wyborcy z pewnością będą mogli zapisać odsunięcie tego korytarza transportowego od swoich posesji. Czy jednak zadowoli ich 20 czy 30 metrów?

Przypomnijmy, że pomysł polega na wyprowadzeniu ruchu z centrum miasta przez drogę potocznie nazywaną małą obwodnicą. Kierowcy wjeżdżający od strony Bytowa wojewódzką 212 będą mogli skręcić w drogę naprzeciwko ulicy Leśnej, która „wyleci” na Człuchowskiej, a następnie 14 Lutego. Nowe rozwiązanie drogowe mieścić się ma w granicach miasta. Z tego powodu już kilka miesięcy temu spotkało się to z protestem ze strony mieszkańców osiedla Asnyka. Na razie droga wyrysowana jest w planie zagospodarowania przestrzennego, ale nad koncepcją szczegółową pracuje już biuro projektowe z Gdańska. - Odbędą się konsultacje społeczne, na które zaprosimy wszystkich mieszkańców osiedla Asnyka. Zawiadomienie trafi do domów – zapewnia burmistrz Arseniusz Finster. - Z mojej strony jest deklaracja o maksymalnym odsunięciu tego korytarza transportowego od osiedla, tak żeby te odległości nie pogarszały jakości życia. Jest tyle miejsca na gruncie miejskim, że nawet o 20, 30 metrów można odsunąć trajektorię tej ulicy, którą chcemy budować – deklaruje włodarz. To maksymalne ustępstwo, bo nie ma w planie wyjścia poza teren miejski.

Reklama | Czytaj dalej »

W ramach przetargu na zlecenie koncepcji szczegółowej wzmocnienia korytarza transportowego poprzez zmianę przebiegu drogi nr 212 wykonawca ma opracować kilka wariantów. - Czy będą 2, 3 czy 5, to będzie zależało od inwencji projektanta. To zależy czy i w jaki sposób skomunikuje drogę z istniejącymi ulicami np. Asnyka czy Żeromskiego – mówi Jacek Domozych, dyrektor wydziału B-I z ratusza. Czy i kiedy mieszkańcy będą mogli wnieść uwagi? - Na pewno już przy pierwszej koncepcji będą konsultacje, jeszcze przed wyborami – informuje Waldemar Gregus, dyrektor wydziału GP.

Koncepcję szczegółową inwestycji, która jest zgłoszona do Chojnicko-Człuchowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, realizuje pracownia projektowa z Gdańska za prawie 200 tys. zł. Na jej opracowanie ma czas do 27 lutego przyszłego roku.

Arseniusz Finster nie podziela obaw mieszkańców, którzy boją się natężonego ruchu i hałasu pod swoimi oknami. - Przebieg drogi wojewódzkiej w terenie zabudowanym to 50 km/h. Ta droga nie pogorszy jakości życia mieszkańców osiedla, a wręcz poprawi. Daje szansę, by połączyć ją z innymi drogami osiedlowymi – argumentuje włodarz. Zdaniem Aliny Urbańskiej, której dom do niedawna stał najbliżej wytyczonej w planie miejscowym drogi, ta będzie blokowała rozwój osiedla. - W moim sąsiedztwie powstają nowe domy. Osiedle było zaprojektowane do granic miasta. Są jeszcze działki niezabudowane. Niech zostanie wybrane takie rozwiązanie, by nie blokować perspektyw rozwoju osiedla – podkreśla.

W specyfikacji istotnych warunków zamówienia zapisano: „projekt przewiduje zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego, szczególnie tranzytowego przez centrum miasta (…). Projektowana zmiana przebiegu drogi wojwódzkiej nr 212 ma na celu przede wszystkim skrócenie czasu dojazdu do tursytycznych regionów nadmorskich oraz stworzenie możliwości bezpiecznego przejazdu przez Chojnice wraz z odciążeniem miasta z ruchu tranzytowego.”

- Czy nie lepiej efektywniej wykorzystać ostatnią transzę środków unijnych na drogi by wyprowadzić ruch poza miasto, budując drogę, która będzie służyła latami? – poddaje pod rozwagę mieszkanka. - My mieszkańcy os. Asnyka (zwłaszcza zachodniej i południowo-zachodniej jego części) nie jesteśmy przeciwko planowanej inwestycji. Uważamy, że jest bardzo potrzebna, jednak prosimy o jej realizację w jak największym oddaleniu od istniejących już nieruchomości. Pozwólmy na rozwój osiedla, a to rzeczywiście będzie służyło wyprowadzeniu natężonego ruchu z miasta Chojnice - zaznacza w imieniu swoim i swoich sąsiadów.

Mapka MPZP

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

~zero
Dopóki nie zmieni się w Chojnicach władz, konsultacje społeczne, o czym wspominałem wielokrotnie i będe powtarzał jak mantrę są kpiną ze społeczeństwa. Rządzi nami, albo raczej zarządza banda byłych ORMOwców post -komunistów i współpracowników tajnych służb. I to nie są żarty ani wymysły, tylko realia w którym przyszło nam żyć. Kolejny członek ORMO to Antoni Szlanga, radny miejski, członek kilku komisji Rady Miejskiej:

http://polityka-chojnice.blogspot.com/2014/07/ludzie-finstera-cz-ii-antos-z-ormo.html
27 Lipca 2014, godzina 00:27
Oceniono 9 razy 7
~Marcin Dobaj
Od kiedy pokazała się mapa przy targowicku schyłku Ul. Kościerskiej a Ul. Młodzieżowej to pokazała się objazdówka. A kiedy to nastąpiło po otwarciu obwodnicy południowej.
26 Lipca 2014, godzina 09:56
Oceniono 10 razy 8
~Marcin Dobaj
A objazdówka na pograniczu miasta Chojnice była już dawno w planach skoro widać ją było na mapie przy targowisku koło Ul. Młodzieżowej.
25 Lipca 2014, godzina 18:27
Oceniono 14 razy 8
~Marcin Dobaj
Obwodnica zachodnia powinna przebiegać na pograniczu powiatu Chojnickiego i powiatu Człuchowskiego . Skoro jesteśmy w oddali od trójmiasta . Więc pierw powinniśmy się złączyć z Czuchowem sprowadzając inwestorów na zakłady pracy zwalniając z podatków dając również szanse polakom na otwieranie zakładów pracy na tych samych zasadach co inwestorów z zagranicy. A zakłady pracy otwierać na pograniczu ruchliwych ulic Miasta a osiedli tam nie budować. A koszty budowy obwodnicy zachodniej dla Chojnic a dla Człuchowa wschodniej rozłożyć tym samym na dwa powiaty w celu współpracy.
25 Lipca 2014, godzina 18:23
Oceniono 13 razy 7
~asocjal
Mamy w naszym mieście plany związane z budową dróg poddawane pod konsultacje społeczne, są plany od razu spisywane na straty przy pomocy opinii publicznej jak np. zmiany organizacji ruchu w ścisłym centrum ale mamy też nowe drogi, których się nie konsultuje, nie informuje nawet o takich zamiarach tylko uchwala się plany miejscowe w wyniku których powstaje nowe droga. Przykładem niech będzie droga z Placu Piastowskiego do Parku 1000-lecia, która to przy okazji obsłuży nowe osiedle budowane przez znajomego burmistrza.
25 Lipca 2014, godzina 18:05
Oceniono 8 razy 4
~uwaga
Wybudujemy nową drogę, a świnki i transporty odpadów, popularnie zwane "śmierdzielami" jak jeżdziły przez centrum, tak nadal jeździć będą.
25 Lipca 2014, godzina 11:24
Oceniono 11 razy 5
~wyborca
Swoje "konsultacje" burmistrz może sobie wsadzić... między bajki. W sprawach likwidacji przedszkoli jedno po drugim też były "konsultacje", zresztą nie tylko w tych sprawach - głos ludzi wcale się nie liczy. To jest rozmydlanie tematów.
Tylko wybory mogą coś zmienić. Temu panu już dziękujemy.
25 Lipca 2014, godzina 09:00
Oceniono 22 razy 16
chodzi więc głównie o budowe ulicy miejskiej a nie tranzytowej (obwodnicy).
Moim zdaniem jest to "cwana" próba znalezienia płatnika inwestycji miejskiej.
25 Lipca 2014, godzina 07:13
Oceniono 17 razy 11
~jotdwatrzy
Dobrze wiesz że planowana jest też przebudowa "skopanego" węzła w Nieżychowicach. Zresztą i bez tego pojazdy jadące z Bytowa w kierunku Tucholi oraz na trasie Sępólno-Bytów mogłyby ominąć newralgiczne rondo przy Mc Donaldzie. Poza tym nie tylko chodzi o tranzyt, również o ruch lokalny np. z Osiedla Leśnego i Charzyków w kierunku Mostostalu, Zrembu czy Polipolu.
25 Lipca 2014, godzina 05:27
Oceniono 7 razy 5
niech mi ktoś wytłumaczy co sie zmieni w mieście jeśli chodzi o ruch turystyczny na trasie wjazd od Tucholi-wyjazd na Bytów...?
przecież to rozwiązanie o którym opowiada Finster nic nie zmiejszy ruchu na Tucholskiej,Gdańskiej, Sukienników.....miasto i tak pozostanie zakorkowane!
on doskonale wie ze tylko "przedłużenie" obwodnicy DK22 od węzła Nieżywieć do drogi wojewódzkiej 212 poza Chojnicami w kierunku na Bytów moze cos zmienic.....
piszą o tym eksperci w analizie drogowej ktora Finster jakis czs temu zlecil.....
to o czym jest teraz piszecie to tylko sposob Finstera na wybudowanie drogi na nowym osiedlu na kogos koszt, zeby nie wydac kasy ktorej i tak nie mamy, a zeby umozliwic sprzedaz dzialek w tym terenie....
24 Lipca 2014, godzina 23:58
Oceniono 16 razy 10
~jotdwatrzy
Masz jakieś wiarygodne dane że można pobudować drogę poza terenem miasta "przy tej samej kwocie" czy tak sobie gdybasz? Ta droga jest potrzebna bo przez miasto nie idzie przejechać, jeżeli tych kilku mieszkańców chciało mieszkać na odludziu to po co kupowali działki w mieście tuż przy PLANOWANEJ OD DAWNA drodze?
24 Lipca 2014, godzina 22:34
Oceniono 11 razy -1
~errare humanum est
Jak wynika z mapy "korytarz transportowy" nadal pozostanie w mieście. Jaki sens jego budowy? Przy tej samej kwocie można go wybudować poza terenem miasta jak DK22. Może to zbyt oczywiste?
24 Lipca 2014, godzina 18:09
Oceniono 23 razy 11

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 382.00 DKKDKK 58.20 59.70
EUREUR 434.00 446.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 402.00 417.00 NOKNOK 40.20 41.40
GBPGBP 484.00 495.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2020-08-10 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.00 378.00 DKKDKK 58.60 59.30
EUREUR 438.00 442.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 412.00 NOKNOK 40.70 41.30
GBPGBP 486.00 492.00 SEKSEK 42.30 43.00
Aktualizacja: 2020-08-10 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-08-06

E95 E98 ON LPG
BP 4.44 zł 4.79 zł 4.3 zł 1.93 zł
Circle K 4.39 zł - 4.25 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.27 zł 1.9 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.25 zł 1.93 zł
Orlen 4.44 zł 4.69 zł 4.3 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij