Wtorek, 19 Marca 2024 | Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
KPP Chojnice

Święto Policji

Wczoraj w auli Starostwa Powiatowego w Chojnicach odbyła się akademia z okazji przypadającego w dniu 24 lipca Święta Policji. Podczas uroczystości z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku inspektora Czesława Koszykowskiego oraz przedstawicieli samorządów wręczono odznaczenia oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe.

Jak co roku chojniccy policjanci uroczyście obchodzili swoje święto. Z tej okazji wczoraj o godz. 9.30 odbyła się akademia, w czasie której funkcjonariusze otrzymali odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych brązową odznakę „Zasłużony Policjant” otrzymał Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Chojnicach nadkomisarz Tomasz Kąkolewski. Zgodnie z aktem mianowania Komendanta Głównego Policji na stopień podinspektora awansował Naczelnik Wydziału Kryminalnego nadkomisarz Jarosław Piechowski. Na wyższe stopnie służbowe awansowano 67. funkcjonariuszy.

Reklama | Czytaj dalej »

Podczas uroczystości, ze strony przedstawicieli samorządu lokalnego, administracji i służb współpracujących na rzecz bezpieczeństwa popłynęło wiele ciepłych słów oraz życzeń dla funkcjonariuszy. Komendant Powiatowy Policji w Chojnicach inspektor Krzysztof Pestka złożył gratulacje awansowanym, a wszystkim policjantom i pracownikom policji podziękował za zaangażowanie w codzienną służbę.

Policjanci uczcili też pamięć funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Chojnicach zamordowanych w czasie wojny.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

30 komentarzy

~tak tak
Zbyniu hahahahah masakra z taką rodzinką...
11 Sierpnia 2014, godzina 07:56
Oceniono 119 razy 113
~aaaaaaaaaaaaaaaaa
Do "wiadomo". Widze,ze mam do czynienia z osoba o -- niskim poziomie inteligencji. Dziewczynko, bo tak sie przedstawilas masz problem. Albo jestas chora psychicznie i uzalezniona od internetu, albo powinien byc to sygnal dla Ciebie - zglos sie do Poradni Psychiatrycznej. Bedzie to z pozytkiem dla Ciebie, rodziny i otoczenia. Jeszcze jedno, pamietaj, ze IP mozna bez problemu ustalic !!!! Do mnie juz nie pisz bo nie jestes na moim poziomie.
08 Sierpnia 2014, godzina 13:48
Oceniono 52 razy 40
~do aaaaaaa
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Sierpnia 2014, godzina 07:42
Oceniono 91 razy -73
~iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Przestancie wypisywac brednie i ci z jednej i ci z drugiej strony. Jak baby plotkary. WSTYD. W zadnej firmie tak sie nie opluwaja !!!!!!!!!!!!. Czas aby IP stalo sie jawne. Brawo p. Burmistrzu.!!!!!!
07 Sierpnia 2014, godzina 20:44
Oceniono 43 razy 27
~aaaaaaaaaaaa
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Sierpnia 2014, godzina 18:37
Oceniono 86 razy -20
~Wiadomo
od razu kto temat nakręca biedna niedoceniona dziewczynko ("bratowa" Ciesz się , że jeszcze tam pracujesz a nie wylewaj żali przez rodzinę na forum
07 Sierpnia 2014, godzina 08:28
Oceniono 156 razy 84
~wwwwww
Dla zainteresowanych odsyłam do Portalu Policji Państwowej,
Portal o przedwojennej Policji:



" Nazwiska oficerów i szeregowych Policji Państwowej

i Policji Województwa Śląskiego więzionych

w Ostaszkowie są w większości znane.

Oprócz nich wielu innych policjantów
poniosło śmierć z ręki okupanta sowieckiego w roku 1939 i latach następnych.
Nie wszyscy zginęli w boju.

Byli skrytobójczo mordowani i mogli mieć tylko nadzieję, że ich śmierć nie będzie daremna.
Pozostali w bezimiennych, zapomnianych mogiłach.

Lista nie jest więc kompletna.



Bardzo trudno określić straty Policji polskiej we wrześniu 1939 roku.

Liczbę poległych i zamordowanych szacuje się na około 3 tysiące.

Do niewoli sowieckiej dostało się prawie 12 tysięcy policjantów.

Większość z nich trafiła do łagrów, z których nie było powrotu.

Wzięci do niewoli sowieckiej polscy policjanci zostali wiosną 1940 roku zamordowani przez NKWD w Twerze i nnych miejscach, i potajemnie pogrzebani w wielu bezimiennych masowych grobach, między innymi w Miednoje i Bykowni.


Wielu policjantów kontynuowało walkę o wolną Polskę.

Wielu współpracowało z ruchem oporu i oddało życie za ojczyznę.
Ginęli na wszystkich frontach II wojny światowej.

Los kilku tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego jest nadal nieznany.


Ich imiona pozostaną na zawsze wyryte w sercach bliskich.
Niechże ten ślad utrwali się również ku pamięci kolejnych pokoleń.


Należy im się nasza cześć i szacunek! Świadectwo grobów z Katynia, Charkowa, Miednoje i Bykowni zobowiązuje żyjących".

W internecie jest wiele pozycji poświęconych tym Tragicznym wydarzeniom.
07 Sierpnia 2014, godzina 08:19
Oceniono 34 razy 34
~ciekawski
Powinno się mówić więcej o tych którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej w obozach rozrzuconych na wschodzie

"Zbrodnia katyńska (ros. Катынский расстрел, ang. Katyń massacre) – zbrodnia komunistyczna

polegająca na rozstrzelaniu wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad
10 tys. oficerów wojska i policji , na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska).
Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych ze zbrodnią katyńską nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.
W języku mniej oficjalnym na określenie zbrodni katyńskiej używane są metonimiczne wyrażenia „Katyń” i „Las Katyński”

Charakter zbrodni – ofiary, miejsca pochówku, ocena prawna
Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów)
którzy po agresji ZSRR na Polskę, uzgodnionej przez ZSRR z III Rzeszą na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni. Zamordowano także kilkutysięczną grupę funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), Straży Granicznej i Służby Więziennej. Poza tym wśród ofiar było przeszło 7 tys. osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Rodziny ofiar zbrodni przebywające na tych terenach – ok. 22–25 tys. rodzin (ponad 60 tys. osób) – wysiedlono w kwietniu 1940 roku do Kazachstanu na podstawie uchwały Biura Politycznego KC WKP(b) z 2 marca 1940 roku podjętej na wniosek Ławrientija Berii i Nikity Chruszczowa
Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi. Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska.

Zbrodnia ta, ze względu na jej ideologiczne umotywowanie względami klasowymi, a faktycznie narodowymi, masowość i ówczesny sojusz ZSRR z III Rzeszą, jest według oceny prawnej Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej – uznawana za ludobójstwo, zbrodnię przeciwko ludzkości i zbrodnię wojenną, w sprawie której od 30 listopada 2004 roku prowadzone jest śledztwo o sygnaturze S 38/04/Zk. Polska ocena prawna zbrodni jest odrzucana przez Rosję, następcę prawnego ZSRR. 16 kwietnia 2012 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w wydanym przez siebie wyroku nazwał zbrodnię katyńską „zbrodnią wojenną popełnioną przez władze ZSRR” (ang. war crime committed by the USSR authorities).
W lipcu 2012 roku krewni ofiar zbrodni katyńskiej odwołali się od tego wyroku do Wielkiej Izby Trybunału, wnioskując, by zbadała ona, czy Rosja rzetelnie prowadziła śledztwo katyńskie
.
Jeńcy polscy w niewoli radzieckiej (od 1939 roku).
Polscy jeńcy wojenni wzięci do niewoli we wrześniu 1939 roku przez Armię Czerwoną zostali następnie wbrew konwencjom międzynarodowym przekazani NKWD, które skupiło ich w specjalnie utworzonym systemie obozów NKWD dla jeńców polskich, podlegającym Zarządowi ds. Jeńców Wojennych NKWD.
Nastąpiło to po oddzieleniu oficerów od szeregowych i podoficerów, których przekazano stronie niemieckiej, skierowano do pracy przymusowej w obozach Gułagu lub zwolniono.
NKWD aresztowało również funkcjonariuszy Policji Państwowej, KOP i innych formacji mundurowych (wraz z szeregowymi i podoficerami), a także osadników wojskowych, ziemian, fabrykantów i urzędników.
Po różnych działaniach mających miejsce do marca 1940 roku, m.in. przemieszczeniach, wyselekcjonowaniu osób gotowych do współpracy po indywidualnych szczegółowych przesłuchaniach wszystkich jeńców, aresztowaniach w obozach, większość oficerów Wojska Polskiego i policjantów więzionych w ZSRR – ok. 15 tys. – skoncentrowano w trzech obozach specjalnych: obozie w Kozielsku (urządzonym w dawnej prawosławnej Pustelni Optyńskiej), obozie w Starobielsku i obozie w Ostaszkowie (gdzie przetrzymywani byli funkcjonariusze Policji, KOP, Straży Granicznej i Służby Więziennej), urządzonym w dawnej Pustelni Niłowo-Stołobieńskiej.
Decyzja Politbiura WKp
Wniosek Ławrentija Berii z akceptacją członków Politbiura WKP(b) – podstawa decyzji katyńskiej z 5 marca 194

Pierwsza strona dokumentu
2 marca 1940 roku Ławrientij Beria – Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych ZSRR (szef NKWD) – skierował do Józefa Stalina tajną notatkę nr 794/B (794/Б), w której po zdefiniowaniu, że polscy jeńcy wojenni (14 736 osób – w tym 97 proc. Polaków oraz więźniowie w więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy (18 632 osoby, z tego 1207 oficerów i 5141 policjantów
– ogółem 57 proc. Polaków) stanowią zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy sowieckiej, stwierdził, że NKWD ZSRR uważa za uzasadnione:
• rozstrzelanie 14,7 tys. jeńców i 11 tys. więźniów, bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia,
• zlecenie rozpatrzenia spraw i podejmowania decyzji trójce NKWD w składzie: Wsiewołod Mierkułow, Bogdan Kobułow (wpisany odręcznie zamiast skreślonego nazwiska najprawdopodobniej Berii otwierającego wykaz), Leonid Basztakow.

Notatka posiada cztery zatwierdzające podpisy: Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa i Mikojana oraz dopiski sekretarza: Kalinin – za, Kaganowicz – za. Zgodnie z notatką Biuro Polityczne KC WKP(b) w dniu 5 marca 1940 roku wydało tajną decyzję nr P13/144 z zaproponowaną przez Berię treścią.
14 marca 1940 roku w gabinecie Bogdana Kobułowa, szefa Głównego Zarządu Gospodarczego NKWD, odbyła się narada. Oprócz Kobułowa uczestniczyło w niej kilkanaście osób, m.in. Piotr Soprunienko, szefowie zarządów NKWD obwodu smoleńskiego, kalinińskiego i charkowskiego, ich zastępcy oraz naczelnicy tzw. wydziałów komendanckich wymienionych zarządów obwodowych NKWD.
To im wówczas zlecono wymordowanie jeńców. 22 marca 1940 roku Beria wydał tajny rozkaz nr 00350 „O rozładowaniu więzień NKWD USRR i BSRR” – w tych więzieniach przetrzymywano głównie obywateli polskich. 3 kwietnia 1940 roku z obozu w Kozielsku wyruszył pierwszy transport jeńców kierowanych na egzekucję do Katynia; wysyłkę skazanych prowadzono na podstawie list dyspozycyjnych przysyłanych z Moskwy".


07 Sierpnia 2014, godzina 07:12
Oceniono 36 razy 36
~MISURATA
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Sierpnia 2014, godzina 01:06
Oceniono 79 razy -21
~a, ja znam
A, ja znam takiego co dostal taki sam medal co K........ ale po 25 latach sluzby. mysle,ze zasluzyl, a wy zazdrosnicy co myslicie ?
03 Sierpnia 2014, godzina 22:00
Oceniono 69 razy -9
~xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
oj zazdrośnicy ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
możne sami coś zrobicie pokażecie

i medal

dostaniecie........................................................................................................................................
tylko za co.................

pewnie za

krytykę...........................................................................................................................
03 Sierpnia 2014, godzina 18:41
Oceniono 52 razy 34
~iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Sierpnia 2014, godzina 11:07
Oceniono 97 razy -41
~psia suka
Medal zasługi za ku...stwo i długi.Do tego wcześniejsza emerytura,trzynastka,chorobowe na katar 100%,itd.Na Kaszubskiej wystawie psów też było medalowo,tyle tylko że tam były same pieski rasowe ....... .
03 Sierpnia 2014, godzina 06:46
Oceniono 62 razy 2
~..
Kąkolewski dostał odznakę za to samo co z bożej łaski vice prezes Klauzo tytuł Chojniczanina Roku 2013. pozdrawiam środkowym palcem wszystkich zainteresowanych nagrodami w policji
02 Sierpnia 2014, godzina 17:44
Oceniono 73 razy 1
~chojniczanin obiektywny
zbliża się mecz i już się uaktywniło spedalone towarzystwo kiboli, weźcie się hołoto do normalnej roboty a nie siedzccie na utrzymaniu rodziców i pajacujecie tylko na forach internetowych
02 Sierpnia 2014, godzina 17:41
Oceniono 51 razy -9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 405.00 DKKDKK 52.00 54.00
EUREUR 429.00 439.00 RUBRUB 3.96 4.22
CHFCHF 444.00 454.00 NOKNOK 33.40 35.00
GBPGBP 501.00 511.00 SEKSEK 37.40 38.70
Aktualizacja: 2024-03-18 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.31 402.10 DKKDKK 52.10 53.90
EUREUR 431.77 435.00 RUBRUB 3.97 4.21
CHFCHF 445.31 451.74 NOKNOK 33.50 34.90
GBPGBP 503.68 509.92 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-03-18 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?





Ceny paliw2024-03-18

E95 E98 ON LPG
BP 6.63 zł 7.33 zł 6.91 zł 2.85 zł
Circle K 6.49 zł - 6.77 zł 2.79 zł
Moll Chojnice 6.49 zł - 6.79 zł 2.79 zł
MZK 6.4 zł 6.99 zł 6.69 zł 2.83 zł
Orlen 6.49 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.79 zł
PKS 6.45 zł - 6.71 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij