Sobota, 15 Sierpnia 2020 | Imieniny: Marii, napoleona, Stelii ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

PiS też za publikacją rejestru umów

Burmistrz Arseniusz Finster.

Burmistrz Arseniusz Finster.

- Rejestr nie jest tajny, ani schowany. Każdy może przyjść i się z nim zapoznać - przekonywał Arseniusz Finster na sesji, podczas której radni odrzucili skargę na burmistrza, że ten rejestru umów zawieranych przez urząd nie chce umieścić na stronie internetowej.

Sprawę podnosili działacze Projektu Chojnicka Samorządność wnioskując by rejestr umów był dostępny w internecie. Ze strony urzędu spotkali się jednak z odmowami. W rejestrze znajdują się wszystkie umowy, jakie urząd zawiera z zewnętrznymi podmiotami. Kamil Kaczmarek z PChS postanowił wyręczyć urzędników i po wizycie w ratuszu, gdzie udostępniono mu rejestr, opublikował jego obszerny fragment. - Na bazie takich wrzutek próbuje się budować niepokoje społeczne – uważa Arseniusz Finster. Adwersarze burmistrza wytknęli bowiem kilka pozycji jak np. obsługę supertoalety za 25 tys. zł, eksploatację fontanny czy koszty pobytu delegacji zagranicznych na Dniach Chojnic. Burmistrz poczuł się wywołany do odpowiedzi. - Obsługa takiej toalety w Poznaniu kosztuje 29 tys. zł, a gdyby była tam zatrudniona osoba, to są już koszty 50-70 tys. zł – wyliczał na sesji. Fontanną opiekuje się Centrum Park. - 4 tysiące to miesięczny ryczałt. Warto porównać, jak te koszty wyglądają gdzie indziej. W Gdańsku za Neptuna to 7 tys. zł – porównywał burmistrz. Podkreślał, że do kosztów pobytu delegacji dołożyła się również druga strona. W swoich wywodach na temat rejestru Finster posiłkował się prezentacją multimedialną, podczas której czynił porównania do innych samorządów. Dowodził, że rejestr prowadzony w tutejszym urzędzie jest nawet o wiele szerszy, niż inne. Na dowód wyświetlił karty z rejestru bez zakrytych danych. - Proszę skierować kamerę w inną stronę i nie robić zdjęć – zaznaczył. - Nie ma obowiązku prowadzenia rejestru online – stoi na stanowisku burmistrz. Cały czas podkreśla, że ten jest dostępny, ale nikt poza PChS-em się nie zgłaszał do urzędu by go przejrzeć.

Reklama | Czytaj dalej »

Możliwości podjęcia polemiki z burmistrzem, nie otrzymał Kamil Kaczmarek. - Prosiłem o głos, ale nie udzielono mi go. Nie będę przecież krzyczał – powiedział adwersarz burmistrza. - Nie zmieniam zasad. Każdy może przyjść na komisję i zabrać głos. Sesja to nie czas i miejsce – argumentował przewodniczący rady Mirosław Janowski.

Wobec odrzucenia skargi (14 głosów za przy 3 wstrzymujących) i niemożności dojścia do głosu ten postanowiła zabrać opozycja w radzie. - Wnioskujemy o udostępnienie na stronie BIP rejestru umów w trosce o zachowanie pełnej przejrzystości wykorzystania środków publicznych – zaproponował Bartosz Bluma z klubu PiS. Wszak, jak przypomniał radny, lokalny samorząd może pochwalić się nagrodą dla przejrzystej gminy. - Mówię nie ze względu na perfidię działania osoby, która ukradła rejestr – odpowiedział Arseniusz Finster. Radny Prawa i Sprawiedliwości odcinał się jednak od wniosku PChS, tłumacząc że to pokłosie dyskusji na komisji rewizyjnej. - Rejestr jest przecież w formie elektronicznej, wystarczy zanonimizować dane personalne i inne drażliwe. Pokażmy, że się nie boimy. To zależy od woli radnych i burmistrza – argumentował.

Wydaje się, że ta argumentacja w końcu trafiła do burmistrza. W ratuszu ma zostać przygotowane pewne zestawienie z bazą danych, oczywiście zanonimizowane. Wobec tych obietnic ze swoim wnioskiem klub PiS się wstrzymał, na rezultaty czekając do września.

- Jeżeli rejestr będzie opublikowany, to kończy sprawę – uważa Kamil Kaczmarek. Nie zamierza za to pozwolić na obrazę własnej osoby i oskarżanie o kradzież przez burmistrza. Sprawie przyjrzeć ma się sąd oraz Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. - Dziś na sesji zostały upublicznione dane osobowe z rejestru – zauważył Kaczmarek.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

62 komentarzy

~ZZO - wrogie przejęcie?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wrogie_przej%C4%99cie

Stowarzyszenie PChS bezdyskusyjnie działa na korzyść miasta. Wywierana presja decyzyjna w warunkach całkowitego deficytu informacji rodzi poważne wątpliwości co do celu zbycia udziałów ZZO. Pętla zadłużenia zaciska miejski kark?
30 Lipca 2014, godzina 20:46
Oceniono 35 razy 15
Na bazie takich wrzutek próbuje się budować niepokoje społeczne – uważa Arseniusz Finster

ależ oczywiście Panie Burmistrzu. Ludzie, obywatele, mieszkańcy Chojnic mają prawo być zaniepokojeni tym na co idą publiczne (ich) pieniądze.
30 Lipca 2014, godzina 20:19
Oceniono 31 razy 7
~Ekonomiczna analiza
Średnia masa stolca u osób zdrowych to około 300-500 g. Warto zweryfikować i poinformować opinię publiczną jaki jest średni koszt jednej porcji według analizy ekonomicznej burmistrza. Być może dzięki temu zupełnie nowe znaczenie zostanie przypisane wyrażeniu "gówno warte".
30 Lipca 2014, godzina 17:49
Oceniono 31 razy 3
~do zdegustowanego mieszkańca
Drzesz ryja, że jest toaleta ale bardzo droga w obsłudze, gdyby nie było toalety też darłbyś mordę debilu, że przyjezdni a zwłaszcza turyści leją i srają po krzakach! Zastanów się pusty łbie czy z jakiegokolwiek rozwiązania byłbyś zadowolony!
30 Lipca 2014, godzina 17:40
Oceniono 35 razy -7
~ANTY-PChS
SAWIK o tej swojej nawiedzonej OPOZYCJI napisałeś samą prawdę przytaczając słowa burmistrza /jeżeli rzeczywiście je powiedział/ ! Może to jednak twój wymysł który powstał w twojej główce rozgrzanej obecnie panującymi upałami ?
30 Lipca 2014, godzina 16:53
Oceniono 39 razy -5
~zdegustowany mieszkaniec
Jeżeli na obsługę supertoalety wydaje się 25 tysięcy miesięcznie, to jaki przynosi ona dochód? Codziennie musiałyby z niej skorzystać średnio 833 osoby, żeby zrównoważyć taki wydatek. A gdzie zysk? Burmistrz wpakował nas w niezłe szambo instalując tę toaletę. Wzorcowy przykład MARNOTRAWSTWA!
30 Lipca 2014, godzina 15:52
Oceniono 35 razy 1
~do Radka Sawickiego
Znakomita ocena chojnickiej rzeczywistości i traktowania obywateli przez burmistrza. Pełen szacun Panie Radku! Jest Pan przykładem merytoryczności i obywatelstwa zaangażowanego. Niedługo się ośmielę i za Pana przykładem także będę komentować wydarzenia pod własnym nazwiskiem. Ale na razie obawiam się o siebie i swoją rodzinę. Mamy kilka przykładów ludzi, których burmistrz próbował niszczyć karierę zawodową i życie za odmienne poglądy i jawną krytykę.
30 Lipca 2014, godzina 12:15
Oceniono 47 razy 11
~fantom
Dziękuję członkom PChS-u za odważne działanie. Liczba odwiedzin w tym okresie imponująca. Na marginesie, zarówno format pliku, jak i niezależna strona udostępniająca dane nie zostały wybrane przypadkowo.
30 Lipca 2014, godzina 10:12
Oceniono 37 razy 3
Inny termin z prywatnego katalogu terminów pana burmistrza: OPOZYCJA - banda oszołomów, nieodpowiedzialnych ludzi, zadymiarzy, mącicieli, ignorantów, którzy złośliwie utrudniają pracę urzędnikom, piszą listy, zapytania, żądania wyjaśnień, czasami też organizują szczególnie denerwujące protesty uliczne; którzy nie mają szacunku dla władzy (a przecież części z nich ojców znam, części z nich byłem nauczycielem!); którzy krytykują dla krytyki i opluwają dla opluwania; którzy nie są konstruktywni i mają czelność mieć własne (oczywiście niczym nieuzasadnione) zdanie na tematy polityki miejskiej.
30 Lipca 2014, godzina 09:54
Oceniono 51 razy 11
~Sadzonka
Nadchodzi nowe, lepsze. Burmistrz podczas jednej sesji musiał ustąpić dwa razy - najpierw pod naporem krytyki zmodyfikował Uchwałę intencyjna dotyczącą ZZO, później zadeklarował publicznie stworzenie rejestru, choć wcześniej przez 3 miesiące odmawiał. Wystarczyło dwóch zdecydowanych, przygotowanych merytorycznie radnych i zmieniono dwie złe decyzje. Będziemy mieli leopsze miasto, gdy takich radnych będzie nie 2., a przynajmniej 12!
30 Lipca 2014, godzina 09:23
Oceniono 43 razy 11
Burmistrz Finster nie ujawni rejestru umów zawieranych przez Miasto w internecie tylko dlatego, że chce tego stowarzyszenie PChS. Taka była nerwowa i spontaniczna (przy tym też głupia) argumentacja podczas konferencji Arseniusza Finstera w Lasku Miejskim. Cytat z pamięci: "Nikt nie chce oglądać tych umów, oprócz PChS!". Burmistrz zapomina, że członkowie PChS to też obywatele! Aktywni i krytyczni, więc w mniemaniu włodarza należy ich marginalizować, stawiać poza nawias. W prywatnym katalogu terminów pana burmistrza OBYWATEL to posłuszny płatnik podatków i niemy, bezkrytyczny konsument podsuwanych dóbr. Lecz, co cieszy, burmistrzowi sytuacja w mieście wymyka się spod kontroli. Nikt nie interesuje się rejestrem umów? Hmmm, ponad 600 osób przejrzało pliki pdf, które PChS umieścił w internecie.
30 Lipca 2014, godzina 09:22
Oceniono 47 razy 11
~podatnik
Nie ma sensu podnosić sobie ciśnienie ponieważ jesienią możemy to wszystko zmienić a wystarczy iść na wybory pokazując środkowy palec tym,których mamy dosyć. Rodacy !!!!! Trzeba działać a nie tylko narzekać i pisać na forach.Przekonajmy znajomych,że warto iść głosować. Powiatowi,gminie,miastu potrzebne jest nowe otwarcie,nowa krew,racjonalne i odpowiedzialne myślenie a to zapewnią nowe twarze. ....... Rozpoczynamy wielkie wietrzenie chojnickich urzędów ???
29 Lipca 2014, godzina 17:57
Oceniono 53 razy 15
~gość
chojnicki teatr ratuszowy przedstawia spektakl pt. ,,JA z nim TU RZĄDZĘ" zdjęcia 15 i 20 demaskują
hipokrytów: f. udaje, że wie co mówi, a w. udaje, że akceptuje, co mówi f.

29 Lipca 2014, godzina 12:25
Oceniono 39 razy 1
~echhhhhhhh
jakie to się już robi żałosne i męczące. Nie obchodziło mnie wcześniej, co się dzieje w tym mieście ale teraz widzę i ja, że czas na zmiany. Trzeba iść na wybory i to koniecznie!
29 Lipca 2014, godzina 11:28
Oceniono 45 razy 3
~Zbigniew Opas
W 2012 roku p. Robert Wajlonis zarobil w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów 2440 zlotych. W roku ubiegłym już 3605 złotych. Dla Niego to nie są żadne pieniądze, bo w Urzędzie zarabia około 160 tysięcy rocznie. Do tego dochodzi Kacelaria za 36 tysięcy rocznie. Zastanawia ten 50-cio procentowy wzrost wynagrodzenia. Przy takiej polityce można się spodziewać wzrostu opłat za śmieci. A swoją drogą, to bogatemu dodaje się trzysta złotych miesięcznie na lody, a wielu niezamożnym tyle musi wystarczyć na cały miesiąc.
29 Lipca 2014, godzina 11:23
Oceniono 57 razy 15

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.00 380.00 DKKDKK 58.00 59.50
EUREUR 433.00 445.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 401.00 416.00 NOKNOK 40.70 41.90
GBPGBP 478.00 493.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2020-08-15 10:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 376.00 DKKDKK 58.60 59.30
EUREUR 437.00 441.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 413.00 NOKNOK 41.10 41.60
GBPGBP 484.00 490.00 SEKSEK 42.30 43.00
Aktualizacja: 2020-08-15 10:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-08-06

E95 E98 ON LPG
BP 4.44 zł 4.79 zł 4.3 zł 1.93 zł
Circle K 4.39 zł - 4.25 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.27 zł 1.9 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.25 zł 1.93 zł
Orlen 4.44 zł 4.69 zł 4.3 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij