Piątek, 07 Sierpnia 2020 | Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

PiS też za publikacją rejestru umów

Burmistrz Arseniusz Finster.

Burmistrz Arseniusz Finster.

- Rejestr nie jest tajny, ani schowany. Każdy może przyjść i się z nim zapoznać - przekonywał Arseniusz Finster na sesji, podczas której radni odrzucili skargę na burmistrza, że ten rejestru umów zawieranych przez urząd nie chce umieścić na stronie internetowej.

Sprawę podnosili działacze Projektu Chojnicka Samorządność wnioskując by rejestr umów był dostępny w internecie. Ze strony urzędu spotkali się jednak z odmowami. W rejestrze znajdują się wszystkie umowy, jakie urząd zawiera z zewnętrznymi podmiotami. Kamil Kaczmarek z PChS postanowił wyręczyć urzędników i po wizycie w ratuszu, gdzie udostępniono mu rejestr, opublikował jego obszerny fragment. - Na bazie takich wrzutek próbuje się budować niepokoje społeczne – uważa Arseniusz Finster. Adwersarze burmistrza wytknęli bowiem kilka pozycji jak np. obsługę supertoalety za 25 tys. zł, eksploatację fontanny czy koszty pobytu delegacji zagranicznych na Dniach Chojnic. Burmistrz poczuł się wywołany do odpowiedzi. - Obsługa takiej toalety w Poznaniu kosztuje 29 tys. zł, a gdyby była tam zatrudniona osoba, to są już koszty 50-70 tys. zł – wyliczał na sesji. Fontanną opiekuje się Centrum Park. - 4 tysiące to miesięczny ryczałt. Warto porównać, jak te koszty wyglądają gdzie indziej. W Gdańsku za Neptuna to 7 tys. zł – porównywał burmistrz. Podkreślał, że do kosztów pobytu delegacji dołożyła się również druga strona. W swoich wywodach na temat rejestru Finster posiłkował się prezentacją multimedialną, podczas której czynił porównania do innych samorządów. Dowodził, że rejestr prowadzony w tutejszym urzędzie jest nawet o wiele szerszy, niż inne. Na dowód wyświetlił karty z rejestru bez zakrytych danych. - Proszę skierować kamerę w inną stronę i nie robić zdjęć – zaznaczył. - Nie ma obowiązku prowadzenia rejestru online – stoi na stanowisku burmistrz. Cały czas podkreśla, że ten jest dostępny, ale nikt poza PChS-em się nie zgłaszał do urzędu by go przejrzeć.

Reklama | Czytaj dalej »

Możliwości podjęcia polemiki z burmistrzem, nie otrzymał Kamil Kaczmarek. - Prosiłem o głos, ale nie udzielono mi go. Nie będę przecież krzyczał – powiedział adwersarz burmistrza. - Nie zmieniam zasad. Każdy może przyjść na komisję i zabrać głos. Sesja to nie czas i miejsce – argumentował przewodniczący rady Mirosław Janowski.

Wobec odrzucenia skargi (14 głosów za przy 3 wstrzymujących) i niemożności dojścia do głosu ten postanowiła zabrać opozycja w radzie. - Wnioskujemy o udostępnienie na stronie BIP rejestru umów w trosce o zachowanie pełnej przejrzystości wykorzystania środków publicznych – zaproponował Bartosz Bluma z klubu PiS. Wszak, jak przypomniał radny, lokalny samorząd może pochwalić się nagrodą dla przejrzystej gminy. - Mówię nie ze względu na perfidię działania osoby, która ukradła rejestr – odpowiedział Arseniusz Finster. Radny Prawa i Sprawiedliwości odcinał się jednak od wniosku PChS, tłumacząc że to pokłosie dyskusji na komisji rewizyjnej. - Rejestr jest przecież w formie elektronicznej, wystarczy zanonimizować dane personalne i inne drażliwe. Pokażmy, że się nie boimy. To zależy od woli radnych i burmistrza – argumentował.

Wydaje się, że ta argumentacja w końcu trafiła do burmistrza. W ratuszu ma zostać przygotowane pewne zestawienie z bazą danych, oczywiście zanonimizowane. Wobec tych obietnic ze swoim wnioskiem klub PiS się wstrzymał, na rezultaty czekając do września.

- Jeżeli rejestr będzie opublikowany, to kończy sprawę – uważa Kamil Kaczmarek. Nie zamierza za to pozwolić na obrazę własnej osoby i oskarżanie o kradzież przez burmistrza. Sprawie przyjrzeć ma się sąd oraz Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. - Dziś na sesji zostały upublicznione dane osobowe z rejestru – zauważył Kaczmarek.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

62 komentarzy

~agata
Życzę Finiowi kolejnej kadencji. Z Blumą Haliżakiem Sawickim i Kaczmariem szybko pożałuje, że znów kandydował. Świeża krew zamęczy starego wygę - z korzyścią dla miasta i jego mieszkańców!
28 Lipca 2014, godzina 23:24
Oceniono 51 razy 5
~powodzenia panie Kaczmarek!
Myśle że burmistrz czuje że władza mu sie wymyka z rąk. Dlatego zachowuje sie tak agresywnie. Przestał myśleć racjonalnie i publicznie obraża Kaczmarka. Mam nadzieje że Kaczmarek nie popuści i wniesie pozew o naruszenie dóbr osobistych albo o pomówienie. Paragraf 212 kk.
28 Lipca 2014, godzina 23:17
Oceniono 49 razy 3
~Stary uczeń
Burmustrz Finster wchodząc na radę miasta nie spodziewał si3, że polegnie. Przypuścił atak niczym wściekły nosorożec na PChS, Kaczmarka i całą opozycję. Naubliżał, wyśmiał, pomówił i czuł się już zwycięzcą. Minęły trzy godziny i wyszedł na tarczy. Haliżak, Bluma i zakneblowany, ale obecny Kaczmarek uśmiechający się do kamery załatwili starego lisa na cacy. Spektakularna porażka, imponująca zapowiedź tego co może czekać nas w kampanii!
28 Lipca 2014, godzina 23:13
Oceniono 49 razy 7
~mieszkaniec powiatu
Brawa dla pana Kaczmarka! Słusznie domaga się jawności umów i przejrzystości w działaniach włodarza. Postawa burmistrza udowadnia, że ma coś do ukrycia.
28 Lipca 2014, godzina 23:08
Oceniono 49 razy 7
~Anna
Panie Kamilu niech Bóg Pana błogosławi! Przywraca mi Pan wiarę w ludzi. Zwłaszcza w ludzi młodych. Od dawna myślałam że młodzi nie chcą angażować sie w politykę bo co innego im w głowie. Pana zaangażowanie i konsekwencja pokazują że sprawy miasta i mieszkających tutaj ludzi nie są Panu obojętne. Ja już od dawna widzę że Pan Burmistrz sprzeniewierzył się ludziom i Bogu. Już nie będę na niego głosować. Za Pana będę sie modlić żeby nie zabrakło Panu wytrwałości.
28 Lipca 2014, godzina 22:50
Oceniono 55 razy 3
~chichot historii
Jednostki zdeprawowane przez władzę prędzej czy później sięgną dna. Brak etyki w postępowaniu z mieszkańcami miasta doprowadza do upadku. Albo do wywiezienia na taczkach...
28 Lipca 2014, godzina 22:01
Oceniono 55 razy 11
~do Smerfa Marudy
Podzielam zdanie. Chamstwo i prostactwo w wydaniu burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej. Przy cichym i bezwolnym poparciu radnych bezradnych, z których nikt nie reaguje, gdy ojciec miasta gnoi bezprawnie obywatela. Podziwiam Pana Kaczmarka - pomimo młodego wieku jest bardziej merytoryczny i kulturalny od przedstawicieli władzy. Poza butą, arogancją, próbami ukrycia nadmiernych wydatków oraz totalnym zakłamaniem nic już więcej nie reprezentują sobą. To porażające...
28 Lipca 2014, godzina 21:54
Oceniono 55 razy 11
~burmistrz oskarża, obywatel zakneblowany
Pan przewodniczący RM nie udziela prawa głosu obywatelowi skargi na działania burmistrza. Następnie nie reaguje, gdy burmistrz bezpodstawnie zarzuca temu "uciszonemu" obywatelowi kradzież rejestru umów (co jest niezgodne z prawdą, bowiem rejestr został wyłącznie elektronicznie skopiowany w obecności urzędników). Obywatelowi odebrano prawo do obrony wobec bezpodstawnych publicznych oskarżeń wygłaszanych przez burmistrza za przyzwoleniem przewodniczącego RM. Prywatny folwark.
28 Lipca 2014, godzina 21:51
Oceniono 57 razy 11
~Smerf Maruda
I jeszcze chciałbym kamyczek do ogródka Pana Przew. RM. Można było dopuścić do głosu na sesji autora skargi. Statut Rady nie zabrania tego. Wystarczyło tylko zademonstrować dobrą wolę, którą kiedyś Pan pokazał działaczom Arcan Historii na sesji. Co prawda przyszło ich dwóch, ale zdecydował Pan, że tylko jeden z nich może dostać dostęp do mikrofonu. Świat nie zawalił się, gdy na sesji zaprezentował się Radek Sawicki. Także nic się nie stało w marcu 2014 na sesji Rady Powiatu, gdy mieszkanka Gotelpia bez wcześniejszego awizowania się, bez wsparcia radnego powiatowego, z marszu w trakcie sesji dostała zgodę p.Skórczewskiego, by z mównicy mogła swobodnie wypowiedzieć się. Suchej nitki nie zostawiła na władzach powiatu, ale nie przerwano jej wypowiedzi. Pełna kultura. A jak Pan na tym tle wygląda?
28 Lipca 2014, godzina 21:41
Oceniono 51 razy 7
~Smerf Maruda
Oglądając dziś transmisję z sesji RM o mało co nie udławiłbym się, gdybym akurat jadł w czasie punktu "interpelacje i zapytania". Powodem był p.Mielke. Nagle przewodniczacy RM oddaje mikrofon p.Mielkemu, bo zgłosił się do głosu. Szok!!! Kiedyś, gdy był w opozycji, to osobiście formułował tyle ostrych pytań, co aktualni radni przez dwie sesje dają radę zadać. Ale gdy przeszedł do koalicji, to praktycznie zamilkł. Pomyślałem sobie - "No, zbliżają się wybory i teraz dołoży burmistrzowi". Ale jednak nic z tego. AM zgłosił się tylko po to, by ... odczytać komunikat o sukcesie bokserki z Boxing Team, gdzie jest prezesem.
28 Lipca 2014, godzina 21:30
Oceniono 51 razy 5
Mówię nie ze względu na perfidię działania osoby, która ukradła rejestr – odpowiedział Arseniusz Finster.

1. O tym czy ktoś coś ukradł zadecyduje sąd, bo na razie są to publiczne pomówienia.
2. Mówię nie bo...? Do mnie takie dziecinne wytłumaczenie nie przemawia. To tak jakby powiedzieć, że Kaczmarek pokazał mi język i teraz go nie lubię i zrobię mu na przekór. Urzędnik Państwowy i burmistrz 40 tyś miasta - brawo za logiczne, silne mocne argumenty przeciwko.
Sesja to nie czas i miejsce – argumentował przewodniczący rady Mirosław Janowski.

a kiedy jest ten czas i miejsce? Tylko władza może się wypowiedzieć i publicznie nazwać kogoś złodziejem a obywatel już nie może nic? Musi z pokorą przyjąć cios na klatę? Stronniczość Janowskiego jest porażająca.
No to teraz czekamy na realizację. Brawo.
28 Lipca 2014, godzina 21:28
Oceniono 57 razy 11
~Brawo i wielkie dzięki!
Członkowie PChS oraz panowie radni Bluma i Haliżak są aktywnie zaangażowani w odważne promowanie zasad społeczeństwa obywatelskiego. Wielkie dzięki za wasze działania. Niestety, można odnieść wrażenie, że pozostali radni tworzą teatr pantomimy dla jednego widza. Oszczerstwa kierowane przez burmistrza w stronę pana Kaczmarka powinny znaleźć swój finał w sądzie.
28 Lipca 2014, godzina 20:52
Oceniono 61 razy 7
~zero
Żałosny jesteś Żebyś ty chociaż wiedział o czym ty piszesz.
28 Lipca 2014, godzina 20:49
Oceniono 55 razy 41
~DO PONIŻEJ!!!
"Chłopcze" to możesz sobie mówić do swojego synalka jeżeli go masz, lub będziesz kiedyś mieć - w co bardzo wątpię! Takie dziecko zapewne wolałoby dorastać w rodzinie zastępczej niż męczyć z kimś takim jak ty! Co ty bredzisz o ciężkiej pracy, kiedy ty się zhańbiłeś jakąś ciężką pracą, za taką pewnie uważasz to co razem z koleżką wyprawialiście w Irlandii, za co dostaliście tam kopa w dupę i wypie...... was z tej "pracy" na zbity pysk?
28 Lipca 2014, godzina 20:47
Oceniono 57 razy 15
~zero
A co Ty taki ciekawy za co mi płacą? Nie muszę się z tego spowiadać publicznie. Bo nie utrzymują mnie podatnicy w przeciwieństwie do ciebie. Masz manię. Uważasz, że jedyna uczciwa praca, to praca urzędnicza , bo całe życie tacy jak Ty idą po wypłatę z publicznego wiaderka nalaną. Nie wiesz co to prawdziwa ciężka praca, ani też nie masz pojęcia co to znaczy utrzymać się w tym kraju za najniższą krajową, więc uspokój się chłopcze. Moi mocodawcy na pewno nie mieszkają w Moskwie, ani w Waszyngtonie. Raczej w Chojnicach i nazywają się chojniczanie. Waszych mocodawców znamy z pokłonów jakie oddajcie jak takie wierne sowieckie karykatury.
28 Lipca 2014, godzina 20:38
Oceniono 61 razy 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.00 380.00 DKKDKK 58.20 59.70
EUREUR 434.00 446.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 403.00 418.00 NOKNOK 40.30 41.40
GBPGBP 481.00 496.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2020-08-06 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 376.00 DKKDKK 58.70 59.40
EUREUR 438.00 442.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 412.00 NOKNOK 40.70 41.30
GBPGBP 486.00 492.00 SEKSEK 42.30 43.00
Aktualizacja: 2020-08-06 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-08-06

E95 E98 ON LPG
BP 4.44 zł 4.79 zł 4.3 zł 1.93 zł
Circle K 4.39 zł - 4.25 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.27 zł 1.9 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.25 zł 1.93 zł
Orlen 4.44 zł 4.69 zł 4.3 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij