Piątek, 07 Sierpnia 2020 | Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Po co burmistrzowi IP?

Adres IP, czyli Internet Protocol address, to unikatowy numer przyporządkowany urządzeniom sieci komputerowych. Co burmistrzowi po adresach IP internautów, w tym czytelników naszego portalu? Jak przyznaje, dzięki danym uzyskanym za pośrednictwem prokuratury, sam konfrontuje się ze swoimi adwersarzami. Nie wirtualnie, a telefonicznie.

Arseniusz Finster poczuł się wywołany do odpowiedzi przez Mariusza Brunkę, kontrkandydata na stanowisko burmistrza. Ten niedawno zarzucił mu wyłudzanie numerów IP z pomocą prokuratury. Sprawy te nie zawsze mają swój finał w sądzie. Do tej pory regularnie przed obliczem Temidy burmistrz spotyka się z charzykowianinem Mariuszem Janikiem. - Ściągałem też inne IP i zawsze stosuję prostą metodę. W momencie, kiedy mam IP i mam adresata, dzwonię do niego i pytam, czy tak naprawdę o mnie sądzi – nie ukrywa burmistrz Finster. - Ja tych IP nie zbieram po to, żeby kogoś gnębić, tylko docieram: piszesz, że jestem taki i taki, więc dlaczego tak sądzisz? Chciałbym to wiedzieć jako człowiek. Mam do tego prawo – zastrzega włodarz.

Reklama | Czytaj dalej »

Prokuratura wielokrotnie po zawiadomieniu złożonym przez burmistrza zwalniała redakcję portalu Chojnice24.pl z obowiązku zachowania tajemnicy służbowej w celu podania IP i umożliwienia wystąpienia do sądu z prywatnym aktem oskarżenia z art. 212 par. 2 kk (pomówienie za pomocą środków masowego komunikowania). Do redakcji wpływały również pisma od włodarza, który wnosił o usuwanie wpisów naruszających jego dobra osobiste, umieszczonych m.in. przez osobę o nicku Nieśmiały parafianin. Obie ścieżki postępowania nie zawsze szły ze sobą w parze, np. burmistrz nigdy nie domagał się usunięcia wpisu (wpis nie znika, zostaje ukryty, a niezbędne dane zabezpieczone – przyp. red.), który cytował podczas konferencji prasowych, a którego autorstwo przypisuje Kamilowi Kaczmarkowi. Arseniusz Finster początkowo chciał iść do sądu ze swoim adwersarzem, potem z tego zrezygnował. Wpis następującej treści znajduje się nadal na portalu:

„Jeśli ktoś nie widzi, że chodzi tu o "dożynanie watahy" to albo gazet nie czyta, albo nie mieszka tu zbyt długo. Rodzina Osowickich, to jedna z najznakomitszych, najpożądniejszych rodzin w tym mieście i wielu to boli! Niestety narazili się władzuni i teraz muszą odcierpieć, ale po wyborach karta się odwróci i będzie można rozliczać przekręty - te prawdziwe - wilemomilionowe” (pisownia oryginalna).

Słowa o "dorzynaniu watahy" nie odnoszą się więc do władzy a opozycji, która po wyborach mogłaby rozliczyć "przekręty" władzy. Na koniec pozostaje jeszcze postawić pytania: kiedy chodzi o ochronę dóbr osobistych, a kiedy o nr IP przypisany autorowi danego komenatrza? Ciekawe, jakie stanowisko w tej sytuacji zająłby Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych?

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

72 komentarzy

Zwróćcie uwagę, że we wpisie o którym rozmawiamy nie ma słowa o Finsterze. Z treści wpisy nie wynika w żaden sposób, że może być to o nim..... W artykule do którego dodano ten wpis też nie ma nic o Finsterze. Więcej jest mowa o Skai, przedstawicielu władzy powiatowej. Czyli wpisujący miał na myśli rozliczenie władzy powiatowej a nie miejskiej....?
W takim razie czy działanie Finstera można nazwać "wyłudzeniem " danych osobowych za pomocą chojnickiej prokuratury?
I który to chojnicki prokurator jest tak "inteligentny" i uznał, że ten wpis może w jakikolwiek sposób "obrażać" Finstera?????
04 Sierpnia 2014, godzina 22:24
Oceniono 27 razy 1
~rom.
Widok tego paluszka Burmistrza --- BEZCENNY !!!
04 Sierpnia 2014, godzina 21:56
Oceniono 27 razy 1
~Wyrok NSA
Wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2013 r. sygn. I OSK 1666/12 jest bardzo ostrożny i w praktyce płynąca z niego konkluzja jest taka, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i nie można z góry powiedzieć, czy administrator w każdym przypadku ma obowiązek udzielania informacji o numerze IP osobie, która tego żąda.

Po pierwsze administrator nie ma praktycznie żadnej możliwości zbadania, czy osoba która się zgłasza o udostępnienie danych osobowych jest faktycznie osobą okrzywdzoną. Po drugie nie ma żadnej pewności w jakim celu osoba ta chce uzyskać konkretne dane – samo jej zapewnienie, że są one potrzebne do sprawy sądowej jest w zasadzie nic nie warte.

Moim zdaniem administrator nie powinien nigdy dobrowolnie przekazywać żadnych danych osobowych jakie posiada jeżeli występuje o nie osoba trzecia. Udostępnianie posiadanych danych jest bowiem karalne. Natomiast odmowa ich udostępnienia karalna nie jest.


Więcej: http://www.kodeksinternetowy.pl/udostepnianie-danych-osobowych-adres-ip/
04 Sierpnia 2014, godzina 21:53
Oceniono 25 razy 1
~Ważne!
Już nie trzeba prokuratora, bo od roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał oznaczający zmianę dotychczasowych zasad udostępniania danych osobowych internautów. Kiedyś mogła je poznać np. tylko prokuratura, lecz teraz każdy, kto poczuje się w sieci poszkodowany.
04 Sierpnia 2014, godzina 21:43
Oceniono 25 razy -3
~Wyborca
Dwa linki w takich sprawach o ustalenie IP. Nie wszędzie prokuratury spełniają prośby lokalnych VIP-ów.

"Tarnowski radny donosi na internautów do prokuratury" - "(...) Do tarnowskich śledczych wpłynęło zawiadomienie o zniesławieniu na jednym z takich forów tarnowskiego radnego, Tadeusza Mazura z ugrupowania Tarnowianie.
- Prokurator odmówił wszczęcia dochodzenia w tej sprawie. Czyn ten ścigany jest z oskarżenia prywatnego, brak jest interesu społecznego w objęciu tego rodzaju czynu ściganiem z urzędu - tłumaczy Potoczek Bara."

"Kto powinien ustalać adres IP pomawiającego w sieci" (Gazeta Wyborcza - Kraków) - "(...) Wszystko zaczęło się od niepochlebnych wpisów na forum lokalnego portalu internetowego. - Niektóre były bardzo wulgarne i agresywne, zarzucały staroście nawet znęcanie się nad rodziną - mówi mecenas Monika Brzozowska, reprezentująca limanowskiego luminarza. On sam poczuł się publicznie pomówiony. Zawiadomił więc policję. A to wiązało się najpierw z ustaleniem adresów IP komputerów. Limanowska prokuratura odmówiła ścigania z urzędu, uznając, że starosta może sam wystąpić z prywatnym aktem oskarżenia do sądu. A skoro sprawcy mają być ścigani z prywatnego oskarżenia, nie ustalała już, kto był autorem wpisów i z jakich adresów internetowych one pochodziły. (...) Doświadczony krakowski prokurator (prosi o anonimowość) przyznaje, że problem jest. - Sam odbieram telefony od znajomych, którzy pytają, co mają zrobić, bo prowadzą np. firmę i ktoś ich zbluzgał na forum internetowym. Ale ludzie chcą to załatwić rękami prokuratury, bo tak jest wygodniej i lepiej. I nic nie kosztuje. Tymczasem my jesteśmy przecież od ścigania poważnych przestępstw. Inaczej przy tym, co dzieje się w internecie, nie robilibyśmy nic innego, tylko bez przerwy ustalali IP autorów wpisów na forach. Nie mówiąc o kosztach - tłumaczy."
04 Sierpnia 2014, godzina 21:32
Oceniono 19 razy -5
~Kamil Kaczmarek
Merytoryczna dyskusja o problemach miasta jest zastępowana przez pseudo-problemy. Spory pomiędzy osobami zaangażowanymi w życie miasta nie służą miastu. Chojnice mają wile nierozwiązanych problemów, by zająć się właśnie nimi, a nie członkami opozycji.

Niedawno zmarł człowiek, który w odpowiedzi na postulaty reform, zamiast likwidować problemy, zlikwidowal opozycję. Taka krótkowzroczna strategia nie może się udać! - a takie były pierwsze postulaty sierpnia '80:
1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawod. wynikająca z ratyfikowanej przez PRL konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy.
2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkujących oraz osobom wspomagającym.
3. Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji PRL wolność słowa, druku i publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla wszystkich wyznań.
4. Przywrócić do poprzednich praw:
a) ludzi zwolnionych w 1970 i 1976 r.,
b) studentów wydalonych z uczelni za przekonania.
Zwolnić więźniów politycznych: E. Zadrożyńskiego, J. Kozłowskiego, M. Kozłowskiego.
5. Podać w środkach przekazu informację o utworzeniu się MKS-u i opublikować jego żądania.
6. Podjąć realne działania w celu wyprowadzenia kraju z sytuacji kryzysowej poprzez: podawanie publicznej pełnej inform. o sytuacji społ.-gosp., umożliwienie wszystkim uczestniczenia w dyskusji nad programem reform.(...)

Bez porównywania skali - 34 lata później postulaty w Chojnicach moglibyśmy mieć podobne..
04 Sierpnia 2014, godzina 21:21
Oceniono 37 razy -3
~Różne cytaty z Seksmisji w formie dialogu
F: Dzień dobry, zastałem Jolkę?
Obywatel: Nie wytrzymam! Permanentna inwigilacja! No nie wytrzymam!

F: Co się dzieje? No o co chodzi? Przecież miało być tak pięknie. Wywiady miały być...
Obywatel: Ja tu widzę niezły burdel!

F: Kierunek – wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja.
Obywatel: Nasza cywilizacja zawaliła się w gruzy, a tobie tylko dupy w głowie!
04 Sierpnia 2014, godzina 21:12
Oceniono 33 razy 11
Burmistrz A. Finster może opowiadać te swoje bajeczki, że "ma prawo". Nie zmienia to nijak faktu, że to co robi to jest czystej wody INWIGILACJA OBYWATELI oraz próba ich ZASTRASZANIA! Burmistrz nie znosi krytyki, z pozycji władzy zwalcza każdy niezależny głos w tym mieście. Burmistrz świadomie manipuluje i kłamie, by utrzymać swoją pozycję. Choroba (patologia) z każdym rokiem postępuje, przez co cierpią obywatele i miasto. Co pocieszające (dla obywateli, nie dla burmistrza), jest to ostatnie stadium. Nasz Imperator toczy się po równi pochyłej w dół.

Panie Burmistrzu, oszczędzę Panu fatygi i wydzwaniania po prokuratorach. To pisałem ja, Radosław Sawicki. Z pełną odpowiedzialnością za swoje słowa.
04 Sierpnia 2014, godzina 20:19
Oceniono 55 razy 23
~Dopadne Cie!
Paluch Terminatora.. Nienawiść w sercu, strach w oczach. Władza deprawuje!
04 Sierpnia 2014, godzina 20:13
Oceniono 35 razy 11
~Do Oczy i uszy
No właśnie skąd ma numery telefonów? Może by tak zainteresować tym prokuraturę? Tą krajową.
04 Sierpnia 2014, godzina 19:03
Oceniono 41 razy 11
~wyborca
Taki uczony człowiek z tytułem naukowym, a czytać ze zrozumieniem nie potrafi?
Oczywiście, że w tym wpisie o "dożynaniu watahy" chodzi o opozycję.

Czas na zmiany. Głosuję na Mariusza Brunkę i ludzi z Projekt Chojnicka Samorządność.
A tak na marginesie. "Pierwszy" nie tylko dzwoni, również pisma ludzie otrzymywali. Warto zapytać czy za publiczne czy za swoje były wysyłane? A wieść po okolicy się roznosi i traci się wyborców.

Reasumując. Widocznie chłop nie dorósł do piastowania urzędu, bo powinien wliczyć krytykę, a nawet krytykanctwo w okres swego panowania. Czas odpocząć. Wybory jesienią.
04 Sierpnia 2014, godzina 19:00
Oceniono 43 razy 13
~Oczy i uszy
Ściągałem też inne IP i zawsze stosuję prostą metodę. W momencie, kiedy mam IP i mam adresata, dzwonię do niego i pytam, czy tak naprawdę o mnie sądzi (...) Ja tych IP nie zbieram po to, żeby kogoś gnębić, tylko docieram: piszesz, że jestem taki i taki, więc dlaczego tak sądzisz? Chciałbym to wiedzieć jako człowiek. Mam do tego prawo


Znamy te metody doskonale, ale obawiam się, że te telefoniczne "wyjaśnienia" przestają działać. Ludzie nie boją się tych "wyjaśnień" i nie mam pewności, czy chciałby pan wiedzieć co naprawdę obywatele myślą o edukacji, życiu prywatnym i sposobach zarządzania oraz uprawiania polityki. Na obiektywną ocenę nie zaradzi nawet prokuratura ani podręczny prawnik. No, ale zawsze może wygrać ciekawość, więc czekamy na telefony. Proszę nam jeszcze powiedzieć skąd pan ma numery telefonów do mieszkańców?

Zupełnie na marginesie (oczywiście bez związku z tematem), polecam lekturę:
"Oczy i uszy bezpieki. Metody inwigilacji społeczeństwa przez Służbę Bezpieczeństwa
za pomocą środków technicznych (...)
".: http://ipn.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0008/56438/1-19342.pdf
04 Sierpnia 2014, godzina 18:54
Oceniono 35 razy 11

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 382.00 DKKDKK 58.20 59.70
EUREUR 437.00 447.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 402.00 417.00 NOKNOK 40.40 41.50
GBPGBP 483.00 496.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2020-08-07 14:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 373.00 378.00 DKKDKK 58.70 59.40
EUREUR 439.00 442.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 413.00 NOKNOK 40.80 41.30
GBPGBP 485.00 491.00 SEKSEK 42.20 42.90
Aktualizacja: 2020-08-07 14:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-08-06

E95 E98 ON LPG
BP 4.44 zł 4.79 zł 4.3 zł 1.93 zł
Circle K 4.39 zł - 4.25 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.27 zł 1.9 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.25 zł 1.93 zł
Orlen 4.44 zł 4.69 zł 4.3 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij