Niedziela, 29 Listopada 2020 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Pozew przeciwko dyrekcji. Aktualizacja

Małgorzata Henszke i Marzenna Osowicka są stronami w procesie karnym. Teraz spotkają się także w sądzie pracy.

Małgorzata Henszke i Marzenna Osowicka są stronami w procesie karnym. Teraz spotkają się także w sądzie pracy.

Z pozwem do sądu pracy przeciwko dyrekcji Gimnazjum nr 1 o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu w ubiegłym tygodniu wystąpiła nauczycielka Marzenna Osowicka.

O swoich krokach powódka powiadomiła media, bo w jej opinii w szkole od trzech lat trwa sytuacja patowa. Nadal toczy się proces karny wytoczony Marzennie Osowickiej i Alicji Kreft przez dyrektor Małgorzatę Henszkę o pomówienie o mobbing. Jednym z argumentów podnoszonych przez nauczycielkę jest bierność organu prowadzącego wobec konfliktu między pracownikiem a pracodawcą. - Inercja organu prowadzącego, brak reakcji burmistrza i Rady Miejskiej (organ władny rozstrzygać skargi nauczycieli na dyrektora) na sytuację konfliktową pomiędzy pracownikiem i pracodawcą w podległej szkole, jak również brak procedur antymobbingowych postulowanych przez samych nauczycieli, rodziców oraz organizacje pozarządowe, to zaniechania, które uniemożliwiły normalizację sytuacji – podkreśla Marzenna Osowicka.

Reklama | Czytaj dalej »

Pismo M. Osowickiej

Jak do zarzutów o braku reakcji odnosi się organ prowadzący, czyli burmistrz? Przewodniczący komisji konkursowej wiceburmistrz Jan Zieliński o sprawie wie, ale nie chce jej na razie komentować. - Do tej kwestii odniosę się w czwartek. Dziś nie chciałbym komentować, bo jutro jest konkurs – odpowiada. W ratuszu w środę odbędzie się konkurs na stanowisko dyrektora w Gimnazjum nr 1. Startują w nim zwaśnione Małgorzata Henszke i była wicedyrektorka Alicja Kreft. Trzecią osobą jest człuchowianin Wojciech Podgórski.

Przypomnijmy, że do sądu pracy już wcześniej zdecydowała się pójść wspomniana wyżej Alicja Kreft.

Aktualizacja, 11.09, komentarz wiceburmistrza Jana Zielińskiego

- Burmistrz powołuje dyrektora placówki. Dyrektor jest suwerenem. On zatrudnia, on odpowiada. O relacjach w szkole traktuje statut bądź regulamin, gdzie wszystkie elementy są uwzględnione. To pozostaje w gestii suwerena. Natomiast w dalszej kolejności, jeżeli jest problem  personalny, to pracownik ma różne kierunki dochodzenia swoich praw, jeżeli uważa, że ktoś ich nie przestrzega. Może iść do sądu. Z komunizmem skończyliśmy. Burmistrz nie jest sekretarzem partii. Na tym polega demokracja. Jeżeli pracownik skarży się do urzędu, to burmistrz zwraca się do dyrektora i sygnalizuje ten problem i prosi go o rozwiązanie.
- A jeśli pracownik poskarżył się na mobbing do urzędu na piśmie i nie dostał odpowiedzi? - dopytuje reporterka.
- To jest taka sugestia jak z czasów minionych. Do sekretarza partii przychodził problem i on decydował o tym co ma być. Dyrektor jest suwerenem. Regulamin wskazuje drogę pracownikowi dochodzenia swoich praw, jeśli uważa, że zostały one pogwałcone. Jeśli konflikt poprzez np. związki zawodowe nie został rozwiązany, to wówczas pracownik sprawę kieruje do sądu i sąd jest instytucją, która powinna tę kwestię rozsądzić, ocenić i wydać wyrok.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

551 komentarzy

~kandydatka do pracy
To jeszcze nic, umówił się ze mną na rozmowę o pracę i czekałam pod gabinetem ok. 2 godzin!!!!!! Król przyszedł luźnym krokiem - ani przepraszam, ani słowa wyjaśnienia. Szok!
03 Listopada 2014, godzina 14:55
Oceniono 44 razy 38
~Z gimnazjum wiadomo którego
U nas najwyższy dodatek jest teraz w wysokości 138 zł - dane z prokuratury. Nawet osoba, która od wielu lat miała bardzo, bardzo wysoki dodatek, kilkakrotnie wyższy od obecnego, ma obecnie 138 zł.
03 Listopada 2014, godzina 14:47
Oceniono 26 razy 22
~do snajpera
Jest, jest, nie wiem ile osób taki otrzymuje, ale ktos dostaje 700zł!!!!! Wez policz 120 nauczyceli z NAJNIŻSZĄ pensją 1800zł, 4% od każdej pensji(bo tyle szkoła dostaje na dodatki motywacyjne od urzędu) to minimum 8600, teraz podziel to na dup...lizów, to akurat wyjdzie po 700 zł. Teraz weź pod uwagę, że 1800 to minimum, a tam zarabiają więcej znacznie więcej, nawet do 4000 na rękę. Pinokio musi te dodatki wykazywać, to żadna tajemnica państowa, a jak masz znajomości w wydziale oświaty..................
03 Listopada 2014, godzina 14:12
Oceniono 37 razy 27
~snajper
Z tymi dodatkami 700+ to chyba przesadziliście. Nawet w najbardziej znanym gimnazjum tylko jedna osoba przez kilka semestrów miała dodatek w okolicach 600 zł. Ale jej się należało Wszyscy wiedzą za co Pani dyrektor to tak ładnie na radzie wytłumaczyła
03 Listopada 2014, godzina 13:57
Oceniono 38 razy 24
~gość
ta kreatura działa od lat według prostego schematu: jak jakiejś nauczycielki nie lubi (bo jej zazdrości urody, powodzenia albo pierścionka zaręczynowego) to nastawia roszczeniowych rodziców przeciwko tej osobie.. wykorzystuje swoją pseudo-psychologiczną wiedzę (same kursy i szkolenia zaocznie robione, za cudze pieniądze raczej rzetelnej wiedzy nie dają!) i demonstruje pogardę dla wszystkiego, co owa nauczycielka robi.. można się starać na 300%. to nic nie da, ONA zawsze znajdzie jakiś błąd, zakrzyczy w swoim gabinecie, upokorzy, zdeprecjonuje.. ONA tym żyje, to ją kręci i daje życiowego kopa! w tej gromadzie współdziałają od lat i wspierają ją inne babsztyle z dodatkami motywacyjnymi 700 +, podam inicjały i tak wiadomo o kogo chodzi.. e.k, m.r, z.s, d.l, b.w, m.c, h.n, których oczywiście nie pozdrawiam.
03 Listopada 2014, godzina 13:13
Oceniono 54 razy 32
~wow
przecież on od wielu lat chałturzy za pozwoleniem ratuszowych pierdzieli w innych placówkach.. nie wiecie gdzie???
03 Listopada 2014, godzina 12:48
Oceniono 46 razy 36
~matka
na temat mobbingu się nie wypowiem, ale jeśli chodzi o zastanie dyrektora w gabinecie, to faktycznie graniczy z cudem... czekam godzinę, auto stoi, a sekretarka twierdzi że do gabinetu jeszcze nie dotarł! generalnie w poniedziałek, środę i piątek to zapomnij, że zastaniesz dyrektora, intendentka zresztą też chyba czerpie przykład "z góry", a może w tak licznej szkole powinno się ją zatrudnić na cały etat, żeby drzwi do jej gabinetu były częściej otwarte?
03 Listopada 2014, godzina 10:22
Oceniono 50 razy 38
~do Zosi
Zosiu, jak dziś w pracy spojrzesz nam w oczy? Mniej honor i odejdź teraz, póki tak mało zostało powiedziane na tym formum. Pinokio pewnie od wczoraj przez całą noc siedzi w szkole i w papierach porządek robi, może zrobi Kochana Zosiu, na emeryturę idzź, z dala od ludzi i dzieci, bo się zwyczajnie nie nadajesz. Nagroda dyrektora co roku, ale za co? Pinokiowi widocznie pasujesz, ale 100 ofiar wystarczy już.
03 Listopada 2014, godzina 07:28
Oceniono 67 razy 31
~do CBA
Tak - stara kadra, z 20 latami pracy, z dodatkami po 700zł, jedzie razem z dyrekcją na plecach i krzywdzie nas, młodych, bez żadncyh dodatków, albo 60zł dodatku!!!! Nic nie robią, ylko pod nosem, bo więcej nauczycieli, to więcej kasy na ICH DODATKI MOTYWACYJNE! Ciągle tam ktoś na coś pieniądze zbiera, gdzie to sie wszystko rozchodzi? Ktoś to konktoluje? Niech CBA, bo nikt inny do brudów tam nie dojdzie, lepiej sprawdzi wszystkie pieniędze wpłacane do trójki od instytucji i sponsorującuch dzieci upośledzone i na wózkach, i ile z tego naprawdę przeszło do tych dzieci!!!!! Tutaj też szukajcie, w finansach!
03 Listopada 2014, godzina 07:20
Oceniono 56 razy 28
~do ~nauczyciel SP3
O których dzieciach mówisz - może o tej córce nauczycielki z jej własnej szkoły, której Mycha tak nienawidziła, że tej zdolnej dziewczynce, wygrywającej konkursy, nigdy ręki nie podała z gratulacjami, na apelach omijała dzieciaka szerokim łukiem, nienawidziła do szpiku kości i tę nienawiśc pokazywała bez żenady na apelach!!! Pinokio słyszał skargi matki, ale twierdził, że ta przesadza, tak Myche bronił. A dziewczynka na każdym rozdaniu nagród, byla omijana i ignorowana przez wicę. Piękne mi to oddanie. Chcesz więcej przykładów??????
03 Listopada 2014, godzina 07:08
Oceniono 64 razy 34
~Do poniżej
U nas od lat jest taki sam podział pracowników. I co nic się nie zmienia. A vice się pasie na naszej krzywdzie. Tłuszcz też leje się jej gdzie popadnie.
03 Listopada 2014, godzina 06:53
Oceniono 46 razy 34
~do nauczyciel SP3
Ciekawe, który lizus to napisał? I dziwne, że się nie podpisał Ludzie w SP3 dzielą się na D...LIZÓW i tych zgnębionych! Żeby tym pierwszym było dobrze, to robią wszystko, żeby XXL było dobrze (nie oznacza to wcale, że dobrze wykonują swoją pracę). Natomiast pracownicy "drugiej kategorii" robią wszystko, żeby dobrze wykonywać swój zawód (czasami nawet robią dużo za dużo), ale jeśli nie potrafią odpowiednio lizać d...y XXL i mają swoje zdanie, to po prostu są zgnębieni.
Dzisiaj będziecie musieli zderzyć się z rzeczywistością, ale ja w Was wierzę! Nie poddajcie się! Otworzyły się pewne drzwi, których już tak łatwo nie da się zamknąć i postarajcie się o to! Nie zmarnujcie szansy, bo wszystko będzie jak dawniej! A tym LIZUSOM nie dajcie sobie wmówić, że jesteście gorsi, bo to nieprawda!!!! Niech zwycięży DOBRO, a ZŁO niech w końcu powróci do tych, którzy je rozsiewają!!!!!!!!!
03 Listopada 2014, godzina 06:31
Oceniono 58 razy 24
~nauczyciel SP3
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Listopada 2014, godzina 00:01
Oceniono 94 razy -26
~gość
Do zobaczenia jutro w pokoju nauczycielskim. Już nic nigdy nie będzie takie samo. Coś pękło w ludziach, coś się zmieniło. Dzięki!!!
02 Listopada 2014, godzina 22:54
Oceniono 54 razy 42
~gość
MOBBING w polskich sądach zawsze przegrywa, ale poniżanie, dyskryninowanie, upadlanie, psychiczne znęcanie się, wykańczanie człowieka, niszczenie i krzywdzenie pracowników ma sznsę na sprawiedliwy wyrok. A co to jest, to każdy już dobrze wie!!!
02 Listopada 2014, godzina 22:31
Oceniono 42 razy 36

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 382.00 DKKDKK 59.30 60.80
EUREUR 442.00 454.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 407.00 422.00 NOKNOK 41.40 42.90
GBPGBP 491.00 506.00 SEKSEK 43.20 44.70
Aktualizacja: 2020-11-29 17:22
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 380.00 DKKDKK 59.70 60.50
EUREUR 446.00 450.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 411.00 418.00 NOKNOK 41.80 42.60
GBPGBP 495.00 502.00 SEKSEK 43.60 44.40
Aktualizacja: 2020-11-29 17:22
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś zadowolony z nauczania zdalnego?
Ceny paliw2020-11-27

E95 E98 ON LPG
BP 4.74 zł 5.09 zł 4.54 zł 2.34 zł
Circle K 4.69 zł - 4.49 zł 2.29 zł
Lotos Optima 4.71 zł - 4.51 zł 2.29 zł
MZK 4.69 zł 4.74 zł 4.49 zł 2.28 zł
Orlen 4.74 zł 5.03 zł 4.54 zł 2.34 zł
PKS 4.54 zł - 4.34 zł 2.23 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij