Niedziela, 29 Listopada 2020 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Pozew przeciwko dyrekcji. Aktualizacja

Małgorzata Henszke i Marzenna Osowicka są stronami w procesie karnym. Teraz spotkają się także w sądzie pracy.

Małgorzata Henszke i Marzenna Osowicka są stronami w procesie karnym. Teraz spotkają się także w sądzie pracy.

Z pozwem do sądu pracy przeciwko dyrekcji Gimnazjum nr 1 o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu w ubiegłym tygodniu wystąpiła nauczycielka Marzenna Osowicka.

O swoich krokach powódka powiadomiła media, bo w jej opinii w szkole od trzech lat trwa sytuacja patowa. Nadal toczy się proces karny wytoczony Marzennie Osowickiej i Alicji Kreft przez dyrektor Małgorzatę Henszkę o pomówienie o mobbing. Jednym z argumentów podnoszonych przez nauczycielkę jest bierność organu prowadzącego wobec konfliktu między pracownikiem a pracodawcą. - Inercja organu prowadzącego, brak reakcji burmistrza i Rady Miejskiej (organ władny rozstrzygać skargi nauczycieli na dyrektora) na sytuację konfliktową pomiędzy pracownikiem i pracodawcą w podległej szkole, jak również brak procedur antymobbingowych postulowanych przez samych nauczycieli, rodziców oraz organizacje pozarządowe, to zaniechania, które uniemożliwiły normalizację sytuacji – podkreśla Marzenna Osowicka.

Reklama | Czytaj dalej »

Pismo M. Osowickiej

Jak do zarzutów o braku reakcji odnosi się organ prowadzący, czyli burmistrz? Przewodniczący komisji konkursowej wiceburmistrz Jan Zieliński o sprawie wie, ale nie chce jej na razie komentować. - Do tej kwestii odniosę się w czwartek. Dziś nie chciałbym komentować, bo jutro jest konkurs – odpowiada. W ratuszu w środę odbędzie się konkurs na stanowisko dyrektora w Gimnazjum nr 1. Startują w nim zwaśnione Małgorzata Henszke i była wicedyrektorka Alicja Kreft. Trzecią osobą jest człuchowianin Wojciech Podgórski.

Przypomnijmy, że do sądu pracy już wcześniej zdecydowała się pójść wspomniana wyżej Alicja Kreft.

Aktualizacja, 11.09, komentarz wiceburmistrza Jana Zielińskiego

- Burmistrz powołuje dyrektora placówki. Dyrektor jest suwerenem. On zatrudnia, on odpowiada. O relacjach w szkole traktuje statut bądź regulamin, gdzie wszystkie elementy są uwzględnione. To pozostaje w gestii suwerena. Natomiast w dalszej kolejności, jeżeli jest problem  personalny, to pracownik ma różne kierunki dochodzenia swoich praw, jeżeli uważa, że ktoś ich nie przestrzega. Może iść do sądu. Z komunizmem skończyliśmy. Burmistrz nie jest sekretarzem partii. Na tym polega demokracja. Jeżeli pracownik skarży się do urzędu, to burmistrz zwraca się do dyrektora i sygnalizuje ten problem i prosi go o rozwiązanie.
- A jeśli pracownik poskarżył się na mobbing do urzędu na piśmie i nie dostał odpowiedzi? - dopytuje reporterka.
- To jest taka sugestia jak z czasów minionych. Do sekretarza partii przychodził problem i on decydował o tym co ma być. Dyrektor jest suwerenem. Regulamin wskazuje drogę pracownikowi dochodzenia swoich praw, jeśli uważa, że zostały one pogwałcone. Jeśli konflikt poprzez np. związki zawodowe nie został rozwiązany, to wówczas pracownik sprawę kieruje do sądu i sąd jest instytucją, która powinna tę kwestię rozsądzić, ocenić i wydać wyrok.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

551 komentarzy

~Anka
Najlepsze jest to, że Pinokio prywatnie jest miły i dowcipny, naprawdę! Można z nim pożartować, jest oczytany i zawsze w temacie, do tego bardzo błyskotkiwy - taki milusi, cwany...... lis :-) Ale szkoła ma uchybienia w funkcjonowaniu oraz w postepowaniu z pracownikami jak i w relacjach personalnych. Czasami zastanawia mnie, kto tam jest gorszy: Pinokio czy ta ...obrośnięta tłuszczem larwa (tak ją tu ktoś nazwał?) Czasami oni obaj udają dobrego i złego policjanta, tylko kto naprawde jest tym złym???? Ode mnie to wszystko - teraz kolej na innych, ponieważ media maja większą władzę, niż chody w ratuszu.
01 Listopada 2014, godzina 12:55
Oceniono 57 razy 35
~gość
Brawo Anka za odwagę, pamiętaj kropla drąży skałę. Podejrzewam, że on się przestraszy i będzie chciał naprawiać nieprawidłowości. Jeden sukces odniosłaś, zaczęto o tym mówić. Jestem w dużym szoku, po tym co napisałaś. Do tej pory same pochwały, a tu taki klops.... Czyżby to była tylko gruba warstwa pudru, a pod nią...BRAWO, trzymaj się i się nie poddawaj. Udało Ci się dużo, bardzo dużo. Oby inni się zmobilizowali i Ci pomogli.
01 Listopada 2014, godzina 12:43
Oceniono 57 razy 31
~Anka
Do obserwatora - niestety, takie życie, w tv też jednym oddechem oglądamy śmierć kilkudziesięciu ludzi, a zaraz potem przepiękne otwarcie hotelu w Dubaju. Przywykliśmy do tego, ale cieszy mnie, że jest jeszcze ktoś wrażliwy na kontrastowość. Po tylu latach w tej szkole człowiek staje się gruboskórny i nic nie dziwi, ani nie szokuje. To dopiero wierzchołek góry lodowej i mam nadzieję, że ludzie zaczną o tym mówić. Co do mobbingu – musi być długotrwały, a dobitne, jednorazowe zbesztanie kobiety nie jest mobbingiem, tylko poniżeniem. Mobbing jest bardzo trudno jest udowodnić, to nowe pojęcie w Polsce i dlatego raczej z góry zakazane na przegranie. W tej szkole poniżają ludzi, wykorzystują dobra wole i kulturę osobista jak i chęć do pracy. Nie raz tam się słyszy – To chcesz tu pracować, czy nie? Zawsze można się przejść i sprawdzić umowy a pracę – za Pinokia 99% tylko roczne, tak samo jak i darmowe kółka zainteresowań, tzw. społeczne. Proszę iść szukać dyrektora- nie znajdzie się go, proszę zajrzeć na lekcje przyrody z dyrektorem – od lat są robione w sali komputerowej, proszę zerknąć kto je prowadzi i czyj podpis jest w dzienniku jako prowadzącego lekcje. Niestety, ludzie tu wypowiadający się mają rację, ale czytając ich wypowiedzi, odnoszę wrażenie, że przeszli do tego na porządku dziennym i traktują to jako kolejną ciekawostkę z murów trójki. Jakby ktoś naprawdę chciał, mógłby zebrać niepodważalne dowody i zgłosić to gdzie trzeba. Jest tam chyba ponad 120 pracowników. Ploteczki zawsze są, masz ukochany burmistrz też kobietki ma, ale na miłość boską – W SZKOLE???!!!!!
01 Listopada 2014, godzina 12:25
Oceniono 66 razy 30
~obserwator
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Listopada 2014, godzina 11:52
Oceniono 91 razy -17
~Anka
Rozgrzewa, rozgrzewa, ciągle na zwykły komplement chodzi nakręcona przez godzinę. Tak to jest jak baba chłopa nie ma! Pinokio kolorku nabrał, bicepsów, w dzinsach, glanach i w skórze dla motocyklistów na rady przychodzi. Ta druga w nim zabujana, ten wrzeszczący na dzieciaki koń roboczy "Co mogę jeszcze dla Pana zrobić?" nadal panuje tam i za jeden uśmiech nadal skłonna wszysyko robić - papierologia, lekcyjki, gazetki i inne pierdoły. Jaką postać przypomina? Freddy Krueger? Wisz o kogo chodzi?
01 Listopada 2014, godzina 09:14
Oceniono 49 razy 35
~wow
hmm.. nadal rozgrzewa tę starą pudrowaną prukwę?
01 Listopada 2014, godzina 08:49
Oceniono 49 razy 35
~Anka
A może Pinokio nie czaruje już aż tak, ponieważ zajęty jest Roszpunką? A Roszpuknka koleguje się i z Pinokiem, i z młodym wuefistą z tej samej szkoły i ze swoim małżonkiem. Ostatno przy wigilijnym stole tak słodko uśmiechała sie do Pinokia (to było przed czy po wspólnej wizycie w solarium?), a pod stołem słodkie smsy do młodzieńca od wuefu wysyłała. Roszpunka chuda, ale spust do patyków ma!
01 Listopada 2014, godzina 08:45
Oceniono 51 razy 33
~Anka
Na korytarzu spotykasz go, czy w tej sali zmysłów, sali dościawczania świata?
01 Listopada 2014, godzina 08:39
Oceniono 46 razy 30
~gość
Anka twoja wypowiedź z 21.43 rozśmieszyła mnie do bólu "pinokio to czaruś". Jaki tam z niego czaruś. Ja niczego takiego nie widzę, a spotykam go codziennie na korytarzu, hahaha.
31 Października 2014, godzina 23:18
Oceniono 51 razy 33
~gość
w końcu coś zaczyna się dziać, dzięki, ludzie powolutku zaczynają mówić, odwagi
31 Października 2014, godzina 22:32
Oceniono 63 razy 45
~rodzic
Rzeczywiście w trójce w tamtym roku młoda nauczycielka poroniła, a jeszcze chciałam iśc do niej na rozmowę w sprawie mojego dziecka, ale cyrk....dobrze, że ostatni rok syn tam chodzi!!!!
31 Października 2014, godzina 22:05
Oceniono 64 razy 32
~Bardzo Was proszę
zabierzcie się do pracy i walczcie o swoje prawa pracownicze w odpowiednich instytucjach. Chociaż trochę przełożeni się przestraszą i będą kontrolować swoje poczynania. POWODZENIA
31 Października 2014, godzina 22:04
Oceniono 47 razy 35
~Zbychu
Pani Zosia nie zrobiłaby brrrr..... to chyba ktoś inny z trójki, bo uderz w stół...... A tak swoją drogą - nie dopytuj się o mocne dowody rzeczowe, bo możesz sie zdziwić. Komórkę dziś z aparatem i nagrywaniem głosu każdy ma.
31 Października 2014, godzina 22:02
Oceniono 53 razy 35
~DO był sobie Zbychu
Pani Zosiu, to Pani?
31 Października 2014, godzina 21:58
Oceniono 41 razy 35
~Iga
Ludzie, każdy dyrektot należy do jakiś związków zawodowych dla nauczycieli, które zazwyczaj kryją im tyłki, inaczej każdy dyrek by był zwalniany po miesiącu. Wyobraźcie sobie, co taki przez lata poniżany nauczyciel z pensją 2500 z 24 godzinami lekcji czuje, kiedy raptem otrzymuje funkcję dyrektora za 6500zł za 3 godziny lekcji! Toż każdemu może obdije woda sodowa do głowy, rządzenie ludzmi, państowymi pieniędzmi, zero kontroli, żyć nie umierać.
31 Października 2014, godzina 21:57
Oceniono 43 razy 35

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 382.00 DKKDKK 59.30 60.80
EUREUR 442.00 454.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 407.00 422.00 NOKNOK 41.40 42.90
GBPGBP 491.00 506.00 SEKSEK 43.20 44.70
Aktualizacja: 2020-11-29 17:52
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 380.00 DKKDKK 59.70 60.50
EUREUR 446.00 450.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 411.00 418.00 NOKNOK 41.80 42.60
GBPGBP 495.00 502.00 SEKSEK 43.60 44.40
Aktualizacja: 2020-11-29 17:52
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś zadowolony z nauczania zdalnego?
Ceny paliw2020-11-27

E95 E98 ON LPG
BP 4.74 zł 5.09 zł 4.54 zł 2.34 zł
Circle K 4.69 zł - 4.49 zł 2.29 zł
Lotos Optima 4.71 zł - 4.51 zł 2.29 zł
MZK 4.69 zł 4.74 zł 4.49 zł 2.28 zł
Orlen 4.74 zł 5.03 zł 4.54 zł 2.34 zł
PKS 4.54 zł - 4.34 zł 2.23 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij