Niedziela, 29 Listopada 2020 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Pozew przeciwko dyrekcji. Aktualizacja

Małgorzata Henszke i Marzenna Osowicka są stronami w procesie karnym. Teraz spotkają się także w sądzie pracy.

Małgorzata Henszke i Marzenna Osowicka są stronami w procesie karnym. Teraz spotkają się także w sądzie pracy.

Z pozwem do sądu pracy przeciwko dyrekcji Gimnazjum nr 1 o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu w ubiegłym tygodniu wystąpiła nauczycielka Marzenna Osowicka.

O swoich krokach powódka powiadomiła media, bo w jej opinii w szkole od trzech lat trwa sytuacja patowa. Nadal toczy się proces karny wytoczony Marzennie Osowickiej i Alicji Kreft przez dyrektor Małgorzatę Henszkę o pomówienie o mobbing. Jednym z argumentów podnoszonych przez nauczycielkę jest bierność organu prowadzącego wobec konfliktu między pracownikiem a pracodawcą. - Inercja organu prowadzącego, brak reakcji burmistrza i Rady Miejskiej (organ władny rozstrzygać skargi nauczycieli na dyrektora) na sytuację konfliktową pomiędzy pracownikiem i pracodawcą w podległej szkole, jak również brak procedur antymobbingowych postulowanych przez samych nauczycieli, rodziców oraz organizacje pozarządowe, to zaniechania, które uniemożliwiły normalizację sytuacji – podkreśla Marzenna Osowicka.

Reklama | Czytaj dalej »

Pismo M. Osowickiej

Jak do zarzutów o braku reakcji odnosi się organ prowadzący, czyli burmistrz? Przewodniczący komisji konkursowej wiceburmistrz Jan Zieliński o sprawie wie, ale nie chce jej na razie komentować. - Do tej kwestii odniosę się w czwartek. Dziś nie chciałbym komentować, bo jutro jest konkurs – odpowiada. W ratuszu w środę odbędzie się konkurs na stanowisko dyrektora w Gimnazjum nr 1. Startują w nim zwaśnione Małgorzata Henszke i była wicedyrektorka Alicja Kreft. Trzecią osobą jest człuchowianin Wojciech Podgórski.

Przypomnijmy, że do sądu pracy już wcześniej zdecydowała się pójść wspomniana wyżej Alicja Kreft.

Aktualizacja, 11.09, komentarz wiceburmistrza Jana Zielińskiego

- Burmistrz powołuje dyrektora placówki. Dyrektor jest suwerenem. On zatrudnia, on odpowiada. O relacjach w szkole traktuje statut bądź regulamin, gdzie wszystkie elementy są uwzględnione. To pozostaje w gestii suwerena. Natomiast w dalszej kolejności, jeżeli jest problem  personalny, to pracownik ma różne kierunki dochodzenia swoich praw, jeżeli uważa, że ktoś ich nie przestrzega. Może iść do sądu. Z komunizmem skończyliśmy. Burmistrz nie jest sekretarzem partii. Na tym polega demokracja. Jeżeli pracownik skarży się do urzędu, to burmistrz zwraca się do dyrektora i sygnalizuje ten problem i prosi go o rozwiązanie.
- A jeśli pracownik poskarżył się na mobbing do urzędu na piśmie i nie dostał odpowiedzi? - dopytuje reporterka.
- To jest taka sugestia jak z czasów minionych. Do sekretarza partii przychodził problem i on decydował o tym co ma być. Dyrektor jest suwerenem. Regulamin wskazuje drogę pracownikowi dochodzenia swoich praw, jeśli uważa, że zostały one pogwałcone. Jeśli konflikt poprzez np. związki zawodowe nie został rozwiązany, to wówczas pracownik sprawę kieruje do sądu i sąd jest instytucją, która powinna tę kwestię rozsądzić, ocenić i wydać wyrok.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

551 komentarzy

~był sobie Zbychu
pomawiający ile się da i kogo się da, brrrrrr obrzydliwe postępowanie... Było sobie też anonimowe szkalowanie, które uznał za godne siebie, bo przecież to bezkarne. Uwaga, takie Zbychy żyją obok nas! Jutro takowi pomyślą chwilę o wieczności nad grobami innych, a później do kompa i nieważne pod jakim nickiem nieśmiałe szkalowanie będzie ich udziałem ...
31 Października 2014, godzina 21:53
Oceniono 71 razy -9
~do Anki
Państwowa Inspekcja Pracy działa skutecznie i ani Pinokio ani żadna ponętna baba nie jest w stanie zauroczyć. Dlatego zamiast gdybać trzeba zabrać się do roboty i szukać pomocy u tych, którzy czuwają nad PRAWEM PRACOWNICZYM. W zakładzie, w którym pracuję również dochodziło do nieprawidłowości i ściągnęliśmy odpowiednie instytucje, które zrobiły kontrolę i dość szybko "głowy poleciały" i to nasze działanie się opłacało.
31 Października 2014, godzina 21:53
Oceniono 37 razy 25
~Paris
Oj trójeczko, trójeczko - do czasu to wszystko, bo ja pier..dyknie, to z wielkim hukiem i wstydem. A posadki za Ziemnickiego Pinokio nie dostanie wtedy.
31 Października 2014, godzina 21:46
Oceniono 45 razy 31
~gość
Zaczyna się robić gorąco wokół pinokia, kropla drąży skałę. Kiedyś siedzieli byści cicho, a teraz zaczynacie mówić. To już pierwszy krok. To już mały sukces. Odwagi.
31 Października 2014, godzina 21:45
Oceniono 44 razy 36
~Anka
Pinokio to czaruś, jak wyślą kobietę na inspekcję, tak ją omamocze, że zapomni, po co przyszła. Jak wyślą faceta, to jego prawa ręka wchodzi do gry (nie dosłownie, tylko vicedyrektorka :-)))) i nawija o oświacie itp. Trudny orzech do zgryzienia, 2 osoby trząsą 100 osobami, ciekawy przypadek psychologiczny, albo dobre plecy!!!!
31 Października 2014, godzina 21:43
Oceniono 48 razy 36
~do Anka
Zróbcie tak jak i innych zakładach pracy ściągnijcie Państwową Inspekcję Pracy, aby bronić swoich praw pracowniczych, a zobaczycie jak można szybko coś w waszym zakładzie zmienić. Nikt nie ma prawa łamać prawa pracy i Karty Nauczyciela. ODWAGI.
31 Października 2014, godzina 21:39
Oceniono 43 razy 35
~do Jola
Naucz się czytać ze zrozumieniem, gdyż tobie to już nawet psychiatra nie pomoże. A ja nie słyszałem, aby któryś przełożony zakładał sprawę karną swoim podwładnym, fałszował podpis świadka i okłamywał świadków. Mam ci jeszcze parę smaczków z przeszłości przypomnieć? Jest ich bardzo dużo.
31 Października 2014, godzina 21:36
Oceniono 41 razy 35
~Anka
W trojce nikt nic nie powie, za dobrze stary (pinokio) sie kryje, a stara (ta gruba) za dobrze ma gadane, nie ma dowodów, nie ma nic na papierze, bo jak tu grafologa zatrudnic na 100 lat sprawdzania wszystkiego i do tego księgowego chyba z UE z wszystkimi tytułami z rachunkowości, aby dotrzec do sedna. Nic z tego, ci którzy by mogli cos powiedziec, siedza cicho, bo dodatki motywacyjne maja, a jak przyjdzie nowy dyrektor, to dodatki beda po 30 zlotych, albo wcale. Czy wiecie, że tam belfry kółka zainteresowań za darmo robią? Nie z karcianych, bo na karcianych siedzą na świetlicy, trzaskają dodatkowe zajęcia poza planem, poza pracą!!!! Tak społecznie, za darmo, za friko, aby prace mieć, bo zaraz wyjazd ze szkoły. Pracują na umowy roczne, nawet mianowani nauczyciele, UMOWY ROCZNE!!!!! Wtedy zasuwasz jak pinokio zagra, bo inaczej po roku wypad. Koleżanka pracyje tam 4 rok, pełne kwalifikacje, ciągle na rok!!!!!!!
31 Października 2014, godzina 21:33
Oceniono 52 razy 34
~Zbychu
Chyba była sobie szkoła nr 3, był sobie tam dyrektor z parciem na szkło, któremu tylko na lansie w mediach zależało, za ktorego chyba na lewo bibliotekarka lekcje odprawiała i nawet oceny na koniec roku/ półrocze stawiała. Były chyba też mode nauczycielki płaczące po kątach i w toaletach po rozmowie z dyrektorem lub z wicedyrektorem (jedna nawet poroniła, młoda, zdrowa kobieta, ciągle w 3 zapłakana), były chyba też nauczycielki uciekające z tej szkoły w siną dal. Były też tam chyba stare belfiary, które tyłek mu lizały za 700 zł dodatku motywacyjnego i chyba kryły na każdym kroku. Takie szkoły nr 3 są chyba w całej Polsce.
31 Października 2014, godzina 21:14
Oceniono 42 razy 22
~~Jola
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
31 Października 2014, godzina 21:13
Oceniono 51 razy -25
~Obserwator
Bardzo szkoda, że w trójce nie ma takiej odważnej osoby jak Osowicka.
31 Października 2014, godzina 20:52
Oceniono 41 razy 31
~gość
Ale coś musi chyba być na rzeczy w SP Nr 3. Ten głos z 20.15 z wczoraj bardzo mnie zaniepokoił. Zobaczymy jak rozwinie się sytuacja. Ludzie w końcu zaczną mówić. Wszystkich nie zastraszą. Więcej wiary w ludzi. Do niedawna nikt nie odważyłby się skrytykować wysokiego urzędnika z ratusza. A teraz proszę, języki się rozpuściły...i to co usłyszeliśmy okazało się straszne. Wręcz nie do uwierzenia. Powtarzam więcej wiary w ludzi. Krzywdzić i ranić ludzi można tylko do pewnego momentu, a później....Później jest już tylko łatwiej. Powodzenia i odwagi. Siła jest w nas.
31 Października 2014, godzina 16:24
Oceniono 50 razy 32
~Do gościa
Chyba upadłeś na głowę. Kto się odważy coś mówić po tym, co zrobiono Kreftowej i Osowickiej? Burmistrz powiedział, że w tym mieście mobbingu nie ma i kropka. Nie ma o czym dyskutować. Oto jest prawda objawiona!
31 Października 2014, godzina 16:12
Oceniono 45 razy 35
~gość
Ktoś ostro atakuje SP Nr 3 - 29.10.2014 godz.20.15-, może warto przyjrzeć się sprawie bliżej, pomóc. Może faktycznie nauczyciele i pracownicy szkoły uśmiechy mają tylko przyklejone, a doznają silnych negatywnych emocji, o których boją się mówić? Odwagi!!! Może warto o tym powiadomić ratusz, organ prowadzący, bądź kuratorium? Cierpienie jednego pracownika warte jest uwagi otoczenia. Nie pozwólmy na to, starajmy się pomóc. Zachęcam do odwagi i głośnego mówienia o problemie.
31 Października 2014, godzina 15:24
Oceniono 53 razy 35
~won z ekipą rządzącą
Co za bagno w tym mieście! Sędzia skorumpowany przez burmistrza, prokuratura umarza doniesienia o popełnieniu przestępstw przez urzędników w magistracie i starostwie, ustawione konkursy, przetargi, powszechna korupcja, kolesiostwo, nepotyzm i mobbing. 3 X NIE dla Finstera!
31 Października 2014, godzina 10:40
Oceniono 51 razy 37

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 382.00 DKKDKK 59.30 60.80
EUREUR 442.00 454.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 407.00 422.00 NOKNOK 41.40 42.90
GBPGBP 491.00 506.00 SEKSEK 43.20 44.70
Aktualizacja: 2020-11-29 16:22
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 380.00 DKKDKK 59.70 60.50
EUREUR 446.00 450.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 411.00 418.00 NOKNOK 41.80 42.60
GBPGBP 495.00 502.00 SEKSEK 43.60 44.40
Aktualizacja: 2020-11-29 16:22
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś zadowolony z nauczania zdalnego?
Ceny paliw2020-11-27

E95 E98 ON LPG
BP 4.74 zł 5.09 zł 4.54 zł 2.34 zł
Circle K 4.69 zł - 4.49 zł 2.29 zł
Lotos Optima 4.71 zł - 4.51 zł 2.29 zł
MZK 4.69 zł 4.74 zł 4.49 zł 2.28 zł
Orlen 4.74 zł 5.03 zł 4.54 zł 2.34 zł
PKS 4.54 zł - 4.34 zł 2.23 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij