Niedziela, 29 Listopada 2020 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Pozew przeciwko dyrekcji. Aktualizacja

Małgorzata Henszke i Marzenna Osowicka są stronami w procesie karnym. Teraz spotkają się także w sądzie pracy.

Małgorzata Henszke i Marzenna Osowicka są stronami w procesie karnym. Teraz spotkają się także w sądzie pracy.

Z pozwem do sądu pracy przeciwko dyrekcji Gimnazjum nr 1 o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu w ubiegłym tygodniu wystąpiła nauczycielka Marzenna Osowicka.

O swoich krokach powódka powiadomiła media, bo w jej opinii w szkole od trzech lat trwa sytuacja patowa. Nadal toczy się proces karny wytoczony Marzennie Osowickiej i Alicji Kreft przez dyrektor Małgorzatę Henszkę o pomówienie o mobbing. Jednym z argumentów podnoszonych przez nauczycielkę jest bierność organu prowadzącego wobec konfliktu między pracownikiem a pracodawcą. - Inercja organu prowadzącego, brak reakcji burmistrza i Rady Miejskiej (organ władny rozstrzygać skargi nauczycieli na dyrektora) na sytuację konfliktową pomiędzy pracownikiem i pracodawcą w podległej szkole, jak również brak procedur antymobbingowych postulowanych przez samych nauczycieli, rodziców oraz organizacje pozarządowe, to zaniechania, które uniemożliwiły normalizację sytuacji – podkreśla Marzenna Osowicka.

Reklama | Czytaj dalej »

Pismo M. Osowickiej

Jak do zarzutów o braku reakcji odnosi się organ prowadzący, czyli burmistrz? Przewodniczący komisji konkursowej wiceburmistrz Jan Zieliński o sprawie wie, ale nie chce jej na razie komentować. - Do tej kwestii odniosę się w czwartek. Dziś nie chciałbym komentować, bo jutro jest konkurs – odpowiada. W ratuszu w środę odbędzie się konkurs na stanowisko dyrektora w Gimnazjum nr 1. Startują w nim zwaśnione Małgorzata Henszke i była wicedyrektorka Alicja Kreft. Trzecią osobą jest człuchowianin Wojciech Podgórski.

Przypomnijmy, że do sądu pracy już wcześniej zdecydowała się pójść wspomniana wyżej Alicja Kreft.

Aktualizacja, 11.09, komentarz wiceburmistrza Jana Zielińskiego

- Burmistrz powołuje dyrektora placówki. Dyrektor jest suwerenem. On zatrudnia, on odpowiada. O relacjach w szkole traktuje statut bądź regulamin, gdzie wszystkie elementy są uwzględnione. To pozostaje w gestii suwerena. Natomiast w dalszej kolejności, jeżeli jest problem  personalny, to pracownik ma różne kierunki dochodzenia swoich praw, jeżeli uważa, że ktoś ich nie przestrzega. Może iść do sądu. Z komunizmem skończyliśmy. Burmistrz nie jest sekretarzem partii. Na tym polega demokracja. Jeżeli pracownik skarży się do urzędu, to burmistrz zwraca się do dyrektora i sygnalizuje ten problem i prosi go o rozwiązanie.
- A jeśli pracownik poskarżył się na mobbing do urzędu na piśmie i nie dostał odpowiedzi? - dopytuje reporterka.
- To jest taka sugestia jak z czasów minionych. Do sekretarza partii przychodził problem i on decydował o tym co ma być. Dyrektor jest suwerenem. Regulamin wskazuje drogę pracownikowi dochodzenia swoich praw, jeśli uważa, że zostały one pogwałcone. Jeśli konflikt poprzez np. związki zawodowe nie został rozwiązany, to wówczas pracownik sprawę kieruje do sądu i sąd jest instytucją, która powinna tę kwestię rozsądzić, ocenić i wydać wyrok.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

551 komentarzy

~szkolne njusy
Nauczyciele w gim 1 nie chcą sie obudzić. Poparcie finstera dla dyrektorki - mobberki paraliżuje wszystkich i pozwala im spokojnie przesypiać kolejne rewelacje o rządach henszkowej na szkolnym folwarku. NIK też powinien sprawdzić wysokość wynagrodzenia jej męża płaszczącego d.....pę przed monitoringiem. Księgowa jakiś czas temu szepneła coś na temat kwoty powalającej z nóg szarego człowieka...
11 Października 2014, godzina 11:22
Oceniono 54 razy 40
~gość
jestem przerażony tym co się dzieje w mieście, ludzie obudźcie się
11 Października 2014, godzina 10:48
Oceniono 54 razy 40
~Iluzja neutralności i jej koszt
Są dwa rodzaje neutralności - pozorna i autentyczna. Pozorna neutralność to postawa "siedzę cicho, nic nie widzę, nic nie słyszę", która tworzy poczucie pozornego bezpieczeństwa. W sytuacji kryzysowej tzw. pozornie neutralni są zawsze pierwsi na liście, aby zmienić ich status na ofiary. Dlaczego? Ponieważ swoją postawą udowodnili, że będą "siedzieć cicho". Autentyczna neutralność polega na obiektywnej ocenie faktów i zgłaszaniu sprzeciwu, gdy jest uzasadniony. Sprzeciw może być anonimowy, np. podczas wyborów.

Jest mnóstwo przykładów pokazujących, że znacznie łatwiej jest żerować na "cichych myszkach" niż na głośnych wrogach. Ile "cichych myszek" straciło miejsce pracy na korzyść "świnek morskich", o których usłyszała co najwyżej najbliższa rodzina? Uderz w głośnego wroga, a usłyszą wszyscy.

Pozorna neutralność jest bardzo kosztowna.
11 Października 2014, godzina 10:44
Oceniono 48 razy 44
~zszokowany
Co się dzieje w naszym mieście? Dlaczego pozwalamy na to, aby niszczyć ludziom życie? Podobno takie rzeczy działy się w PRL, a teraz niby mamy demokrację, wolność...Kiedy ogłupiali ryneczkiem i parkiem spacerowym ludzie otworzą oczy na to co tu się dzieje? Czy naród stał się bezwolną kukłą?
11 Października 2014, godzina 10:17
Oceniono 46 razy 40
~observer
Czarno widzę. Dziadki popierają satrapę który metodycznie wykańcza opozycję. W białych rękawiczkach wydaje polecenia swoim sługusom (Bonna, Daszkiewicz), żeby zwalniali ludzi politycznie niewygodnych. I głośno krzyczy w Pomorskiej że to nie on maczał palce w zwolnieniach. Półinteligent bo lepiej by zrobił siedząc cicho.
11 Października 2014, godzina 10:14
Oceniono 44 razy 34
~observer
Chamstwo! I drobnomieszczaństwo! Publiczne pieniądze rozdzielane po cichu swoim pupilom. A pozostali nauczyciele zachowują się jak tłuczki do ziemniaków i dają się wodzić dyrektorce za nos wierząc w kłamstwa jakie im podaje. W tej szkole jest konieczna kontrola NIKU.
11 Października 2014, godzina 10:04
Oceniono 48 razy 40
~ALE JAJA
TERAZ JUŻ JEST JASNE DLACZEGO DYREKCJA STARA SIE TAK USILNIE UKRYĆ PRZED NAUCZYCIELAMI W JAKIEJ WYSOKOŚCI KAŻDY Z NICH DOSTAJE DODATEK MOTYWACYJNY. DYREKTORKA H. ZAPEWNIŁA SOBIE LOJALNOŚĆ I KŁAMSTWA W SĄDZIE SWOJEJ WICE L. DAJĄC JEJ POD STOŁEM PRZEZ LATA PONAD SZEŚĆ STÓW CO MIESIĄC.
10 Października 2014, godzina 13:14
Oceniono 48 razy 34
~Szkolny krezus finansowy
Ale tylko w tej szkole juź w 2011roku jedna osoba dostawała potajemnie ponad 600 złotych dodatku motywacyjnego na miesiąc, gdy tymczasem inni nauczyciele i wychowawcy jeszcze dzisiaj dostają po 50 złotych. To jest niezgodne z prawem i każdy, kto ma jako takie pojęcie o przepisach, o tym wie. W państwowej placówce powinny być jasno określone przez radę miasta zasady wypłacania i stawki dodatku. Przepraszam. Oczywiście wszędzie tylko nie w Chojnicach. Chojnice to państwo w państwie!
10 Października 2014, godzina 08:23
Oceniono 48 razy 30
~gość
w każdej szkole pracownicy udają, że nie wiedzą ile kto dostaje.. wiedzą także, żę jest to narzędzie finansowego mobbingu i powinno być zniesione lub w sposób jawny i otwarty przyznawane.. mierny, marionetkowy dyrektor i tak najwyższe dodatki przyznaje wg kodu genetycznego, tzn. koleżankom, córkom, zięciom, pociotkom itp. życiowym nieudacznikom i oczywiście wg. wytycznych ratuszowych podłych i mściwych urzędasów
10 Października 2014, godzina 07:47
Oceniono 52 razy 40
~z neta
Dodatki motywacyjne to nie są dane wrażliwe.
Dane osobowe szczególnie chronione (wrażliwe)

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, dane osobowe szczególnie chronione (wrażliwe) to:

dane ujawniające:
pochodzenie rasowe lub etniczne,
poglądy polityczne,
przekonania religijne lub filozoficzne,
przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową,

dane o stanie zdrowia, kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym,

dane dotyczące:
skazań, orzeczeń o ukaraniu i mandatów karnych
innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym.
10 Października 2014, godzina 07:38
Oceniono 30 razy 24
~Ludzie mówią
Dyrekcja szuka winnego kto wyniósł dane o dodatkach motywacyjnych nauczycieli.. Podejrzewa pracowników administracji. Szuka haka szczególnie na jedną osobę która jest podejrzewana. A prawda jest banalnie prosta. Liste dodatków motywacyjnych wicedyrektorka Loll przechowywała w regulaminie przyznawania dodatków co jest nie dopuszczalne i dała komuś kto o ten regulamin poprosił do skserowania. Chyba policja albo prokuratura powinna przesłuchać tą wice. Ciekawe co grozi wicedyrektorowi za nie zabezpieczenie i dopuszczenie do wycieku danych wrażliwych?
10 Października 2014, godzina 06:09
Oceniono 44 razy 34
~Kinga
Pani Marzenko, jak tam wczoraj poszło w sądzie pracy? Podzieli się Pani wrażeniami?
09 Października 2014, godzina 08:40
Oceniono 44 razy 24
~do szepcik też szeptem
To nie klątwa. To tylko błogosławieństwo burmistrza Finstera, który faworyzuje dyrektorkę. Dyrektorka Henszke rządzi jak na własnym folwarku - wynagradza publicznymi pieniędzmi (dodatkami motywacyjnymi) lojalność swoich oddanych podwładnych. Niektórzy w sądzie decydują się nawet na kłamstwa pod przysięgą, żeby zasłużyć na dodatek motywacyjny wielokrotnie wyższy od tych, które otrzymują pozostali nauczyciele..
06 Października 2014, godzina 06:28
Oceniono 50 razy 34
~szepcik
też słyszałem, że dokument wyszedł z biura wicedyrektorki ale ona ze strachu szuka kozła ofiarnego. Ta szkoła jest już chyba "skazana" na konflikty i dziwne sytuacje. Może ktoś rzucił na nią klątwę?
05 Października 2014, godzina 15:48
Oceniono 38 razy 24
~do poniższych komentarzy
Jeśli się dostaje większą kasę od innych to nikomu się tego nie mówi, a tym bardziej nie ujawnia się listy potwierdzającej ten fakt. Żeby coś takiego pisać to trzeba posiadać dowody.
05 Października 2014, godzina 11:53
Oceniono 40 razy 24

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 382.00 DKKDKK 59.30 60.80
EUREUR 442.00 454.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 407.00 422.00 NOKNOK 41.40 42.90
GBPGBP 491.00 506.00 SEKSEK 43.20 44.70
Aktualizacja: 2020-11-29 16:52
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 380.00 DKKDKK 59.70 60.50
EUREUR 446.00 450.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 411.00 418.00 NOKNOK 41.80 42.60
GBPGBP 495.00 502.00 SEKSEK 43.60 44.40
Aktualizacja: 2020-11-29 16:52
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś zadowolony z nauczania zdalnego?
Ceny paliw2020-11-27

E95 E98 ON LPG
BP 4.74 zł 5.09 zł 4.54 zł 2.34 zł
Circle K 4.69 zł - 4.49 zł 2.29 zł
Lotos Optima 4.71 zł - 4.51 zł 2.29 zł
MZK 4.69 zł 4.74 zł 4.49 zł 2.28 zł
Orlen 4.74 zł 5.03 zł 4.54 zł 2.34 zł
PKS 4.54 zł - 4.34 zł 2.23 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij