Niedziela, 29 Listopada 2020 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Pozew przeciwko dyrekcji. Aktualizacja

Małgorzata Henszke i Marzenna Osowicka są stronami w procesie karnym. Teraz spotkają się także w sądzie pracy.

Małgorzata Henszke i Marzenna Osowicka są stronami w procesie karnym. Teraz spotkają się także w sądzie pracy.

Z pozwem do sądu pracy przeciwko dyrekcji Gimnazjum nr 1 o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu w ubiegłym tygodniu wystąpiła nauczycielka Marzenna Osowicka.

O swoich krokach powódka powiadomiła media, bo w jej opinii w szkole od trzech lat trwa sytuacja patowa. Nadal toczy się proces karny wytoczony Marzennie Osowickiej i Alicji Kreft przez dyrektor Małgorzatę Henszkę o pomówienie o mobbing. Jednym z argumentów podnoszonych przez nauczycielkę jest bierność organu prowadzącego wobec konfliktu między pracownikiem a pracodawcą. - Inercja organu prowadzącego, brak reakcji burmistrza i Rady Miejskiej (organ władny rozstrzygać skargi nauczycieli na dyrektora) na sytuację konfliktową pomiędzy pracownikiem i pracodawcą w podległej szkole, jak również brak procedur antymobbingowych postulowanych przez samych nauczycieli, rodziców oraz organizacje pozarządowe, to zaniechania, które uniemożliwiły normalizację sytuacji – podkreśla Marzenna Osowicka.

Reklama | Czytaj dalej »

Pismo M. Osowickiej

Jak do zarzutów o braku reakcji odnosi się organ prowadzący, czyli burmistrz? Przewodniczący komisji konkursowej wiceburmistrz Jan Zieliński o sprawie wie, ale nie chce jej na razie komentować. - Do tej kwestii odniosę się w czwartek. Dziś nie chciałbym komentować, bo jutro jest konkurs – odpowiada. W ratuszu w środę odbędzie się konkurs na stanowisko dyrektora w Gimnazjum nr 1. Startują w nim zwaśnione Małgorzata Henszke i była wicedyrektorka Alicja Kreft. Trzecią osobą jest człuchowianin Wojciech Podgórski.

Przypomnijmy, że do sądu pracy już wcześniej zdecydowała się pójść wspomniana wyżej Alicja Kreft.

Aktualizacja, 11.09, komentarz wiceburmistrza Jana Zielińskiego

- Burmistrz powołuje dyrektora placówki. Dyrektor jest suwerenem. On zatrudnia, on odpowiada. O relacjach w szkole traktuje statut bądź regulamin, gdzie wszystkie elementy są uwzględnione. To pozostaje w gestii suwerena. Natomiast w dalszej kolejności, jeżeli jest problem  personalny, to pracownik ma różne kierunki dochodzenia swoich praw, jeżeli uważa, że ktoś ich nie przestrzega. Może iść do sądu. Z komunizmem skończyliśmy. Burmistrz nie jest sekretarzem partii. Na tym polega demokracja. Jeżeli pracownik skarży się do urzędu, to burmistrz zwraca się do dyrektora i sygnalizuje ten problem i prosi go o rozwiązanie.
- A jeśli pracownik poskarżył się na mobbing do urzędu na piśmie i nie dostał odpowiedzi? - dopytuje reporterka.
- To jest taka sugestia jak z czasów minionych. Do sekretarza partii przychodził problem i on decydował o tym co ma być. Dyrektor jest suwerenem. Regulamin wskazuje drogę pracownikowi dochodzenia swoich praw, jeśli uważa, że zostały one pogwałcone. Jeśli konflikt poprzez np. związki zawodowe nie został rozwiązany, to wówczas pracownik sprawę kieruje do sądu i sąd jest instytucją, która powinna tę kwestię rozsądzić, ocenić i wydać wyrok.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

551 komentarzy

~Krystyna
Zgadzam się z Tobą Paweł. Co do pragnień Polski. Chodzi o ludzi sumienia. Ja sama nie wiem jak mam dzieci wychowywać - uczyć ich chamstwa? Donoszenia na współpracowników? Przepychania się łokciami? Pogardzania nieporadnymi? Uległości wobec władzy i pracodawcy? To co mamy w aktualnej rzeczywistości to paranoja i matrix.
15 Września 2014, godzina 07:29
Oceniono 57 razy 41
~Paweł
To jest właśnie to chamstwo i i arogancja władzy którą już nie długo trzeba rozliczyć ...Koniec z dynozaurami co nie mogą się z dupami od swoich stołków odkleić ..Polacy pragną zmian , świeżości , ludzi mądrych , uczciwych i młodych u steru przyszłej władzy ....A nie bandyckich i gangsterskich rządów Platformiastych liberalnego masoństwa .. Polska woła o ludzi sumienia !
12 Września 2014, godzina 20:12
Oceniono 73 razy 45
~do mieszkańca Chojnic
Ciesze sie że są chojniczanie którzy nareszcie przestają patrzeć bałwochwalczo na Finstera
12 Września 2014, godzina 18:06
Oceniono 63 razy 45
~do anonima
Próbujesz złagodzić wydźwięk durnowatej wypowiedzi Zielińskiego ale jesteś bez szans...Twoje argumenty są też durnowate...
12 Września 2014, godzina 17:56
Oceniono 45 razy 35
~Jakub S.
Pani Marzenko, jestem Pani byłym uczniem i trzymam kciuki za Panią! Proszę się nie poddawać. Dla nas absolwentów traktowanie Pani przez burmistrza to żenada...
12 Września 2014, godzina 17:53
Oceniono 53 razy 35
~mieszkaniec Chojnic
Myślę że gościu na takim stanowisku powinien umieć dobierać słowa. A jeśli nie umie - lepiej niech się nie wypowiada. W przeciwieństwie do anonima ja także uważam, że władze miasta za wszelką cenę starają się stłumić protest nauczycielek, ich dopominanie się o należne prawa. Zwłaszcza burmistrz narzuca siłowe rozwiązanie konfliktu w tej szkole. Nie zważa na prawa demokratyczne i pracownicze. Taki człowiek stanowi zagrożenie dla demokracji w naszym mieście.
12 Września 2014, godzina 17:41
Oceniono 46 razy 40
~śmieszne
Wygłupił sie nasz Janek wiceburmistrz. Oj wygłupił...
12 Września 2014, godzina 17:28
Oceniono 46 razy 40
~chojnicanin
Komus się chyba pokręcił suweren z suwerennością (formą niezależności)...
12 Września 2014, godzina 14:46
Oceniono 40 razy 30
~anonim
Dziękujemy Marzennie Osowickiej za przypomnienie wszystkim definicji "suwerena" i chyba ma trochę racji ,że przez niektórych może być to zrozumiane bardzo bezpośrednio,zgodnie z podaną opisową definicją! Jednak wydaje się , że to opinia dość złośliwa...gdyż myślę,że dla wielu innych to wygląda na nawiązanie do suwerenności czyli niezależności (stanowiska dyrektora) , co wynika bardziej z kontekstu wypowiedzi! Czy..."Wyjaśnianie choremu społeczeństwu ' Dyrektor szkoły to suweren' ma na celu przekonanie tegoż społeczeństwa do zaakceptowania szczególnej roli namaszczonej przez ratusz osoby" ?! W moim przekonaniu , biorąc pod uwagę nawiązanie raczej do niezależności w podejmowaniu decyzji wygląda to zupełnie inaczej! Gdyby w wypowiedzi chodziło o porównanie do rodziny królewskiej , pani przeciwniczce prawnej dyrektor Małgorzacie Henszke wyrządzałoby to krzywdę i nie pasowałoby to do pani skrajnej opinii o bezwzględnym poparciu urzędu burmistrza dla pani Henszke bo mogłoby stać się niekończącym się pasmem kpin i szeregu nieprzyjemności! Konflikt w tej szkole jest stanowczo za długo , szkoła to własność uczących się dzieci i młodzieży, a nie pole niekończącej się bitwy...
12 Września 2014, godzina 13:21
Oceniono 35 razy -5
~Jan Kobuszewski - Rozum (1971)
12 Września 2014, godzina 06:24
Oceniono 26 razy 20
~Bajek z mchu i paproci – ciąg dalszy. Autor: Marzenna Osowicka
Fajnie jest być Wiceburmistrzem wypowiadającym się w sprawach, o których się ma jedynie mgliste pojęcie. Aczkolwiek będąc przeświadczonym o własnej nieomylności.
Osoby sprawujące władzę w Chojnicach przyzwyczaiły się do rytuału komentowania spraw dotyczących wydarzeń w lokalnej społeczności. Przy okazji dokonują swoistej (a często wręcz – kuriozalnej) interpretacji i wykładni prawa polegając na opiniach pewnego prawnika umocowanego w Ratuszu. Nie bacząc na niedostatki jego wiedzy, powtarzają w czambuł jego niesprawdzone opinie narażając się na śmieszność w odbiorze społecznym.
Niektórzy z nich polegają na własnym odczuciu pojmowania rzeczywistości i stąd czerpią przekonania, że ich opinia jest niepodważalna. Wyjaśnienie durnemu społeczeństwu, że „dyrektor szkoły to suweren” ma na celu przekonanie tegoż społeczeństwa do zaakceptowania szczególnej roli namaszczonej przez Ratusz osoby. Natomiast definicja suwerena – zgodnie z wyjaśnieniem zawartym w Wikipedii – nijak się ma do tezy wygłaszanej przez Wiceburmistrza:
Suweren (fr. souverain, najwyższy i ang. sovereign, suwerenny) – podmiot sprawujący niezależną władzę zwierzchnią.Prawa suwerena przynależą: urzędującym monarchom, pretendentom do tronów i tytularnym monarchom, papieżowi, niektórym wschodnim patriarchom (np. patriarsze Konstantynopola) oraz narodom rządzącym się w systemie demokratycznym (gdzie funkcjonuje zasada suwerenności ludu).
W Wielkiej Brytanii mianem tym opatruje się całą rodzinę królewską, która stanowi oficjalną instytucję tego państwa i jest formalnie częścią jego parlamentu. Na czele rodziny królewskiej stoi aktualnie panujący król. Do rodziny tej zaliczani są: rodzice i bezpośrednie rodzeństwo panującego króla oraz ich małżonkowie, dzieci i wnuczęta panującego króla oraz ich współmałżonkowie (chyba, że jakichś powodów zostaną wykluczeni z rodziny królewskiej).
Wszyscy członkowie rodziny królewskiej, ze względu na to, że są formalnie członkami ciała parlamentarnego, otrzymują pensję, fundusz reprezentacyjny i zakres obowiązków, którego szczegóły są uchwalane przez Izbę Lordów.

Na Litość Boską! Czymże dyrektorka Gimnazjum nr 1, wybrana przez szacowną 9-osobową komisję powołaną przez Burmistrza, zasłużyła sobie na porównanie z rodziną królewską bądź tytularnymi monarchami, pretendentami do tronów, patriarchami tudzież urzędującym papieżem?????????????
Fajnie jest być Wiceburmistrzem Chojnic rozdającym wirtualne przywileje forowanym przez Ratusz dyrektorkom…
PS
Bez względu na to, jak przedstawiciele Ratusza - umywając ręce od spraw niezałatwionych - będą starali się interpretować prawo na własną modłę, każda skarga nauczyciela na dyrektora podległej Ratuszowi szkoły winna być rozpatrzona przez Radę Miejską - organ do tego powołany. A Burmistrz - otrzymując na swoje biurko takową skargę - powinien ją tejże Radzie przekazać. Powinien się nad tą skargą pochylić, a nie zamiatać ją pod ratuszowy dywan.
12 Września 2014, godzina 01:10
Oceniono 64 razy 20
~zażenowany
Co za pierdoły wygaduje człowiek, którego pensja kosztuje co miesiąc kilkanaście tysięcy z kieszeni podatników? Dwa tygodnie się zastanawiał i w końcu wymyślił coś co mogło urodzić się tylko w głowie człowieka chorego na władzę. Nowomowa zwolennika wczesnego feudalizmu i końcowego pezetpeerowskiego aparatczyka: "dyrektor to suweren..." W dobie społeczeństwa obywatelskiego przedstawiciel władzy posługuje się sformułowaniami wziętymi z epoki feudalizmu. Albo z dowcipów w stylu: "przychodzi baba do lekarza..."
Do sekretarza partii przychodził problem i on decydował o tym co ma być.
He, he, he, problem decydował o tym, co ma być...
11 Września 2014, godzina 22:30
Oceniono 42 razy 30
~Zainteresowany
Coś tu się nie zgadza.
pracownik ma różne kierunki dochodzenia swoich praw, jeżeli uważa, że ktoś ich nie przestrzega.

Nawiązując do wypowiedzi wiceburmistrza: gdzie w tym wszystkim jest miejsce na podawanie przez dyrektora pracownika do sądu karnego o pomówienie?
11 Września 2014, godzina 21:09
Oceniono 34 razy 24
~kolo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Września 2014, godzina 18:05
Oceniono 46 razy -24
Wypowiedź zastępcy burmistrza, p. Jana Zielińskiego, to kolejny dowód na to, że jest to niewłaściwa osoba na niewłaściwym miejscu. Osoba, która stosuje nieuzasadnione porównania i która uprawia "spychologię". Zbędny etat, za który płacimy ponad 10.000 zł miesięcznie.
11 Września 2014, godzina 16:46
Oceniono 52 razy 34

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 382.00 DKKDKK 59.30 60.80
EUREUR 442.00 454.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 407.00 422.00 NOKNOK 41.40 42.90
GBPGBP 491.00 506.00 SEKSEK 43.20 44.70
Aktualizacja: 2020-11-29 17:22
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 380.00 DKKDKK 59.70 60.50
EUREUR 446.00 450.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 411.00 418.00 NOKNOK 41.80 42.60
GBPGBP 495.00 502.00 SEKSEK 43.60 44.40
Aktualizacja: 2020-11-29 17:22
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś zadowolony z nauczania zdalnego?
Ceny paliw2020-11-27

E95 E98 ON LPG
BP 4.74 zł 5.09 zł 4.54 zł 2.34 zł
Circle K 4.69 zł - 4.49 zł 2.29 zł
Lotos Optima 4.71 zł - 4.51 zł 2.29 zł
MZK 4.69 zł 4.74 zł 4.49 zł 2.28 zł
Orlen 4.74 zł 5.03 zł 4.54 zł 2.34 zł
PKS 4.54 zł - 4.34 zł 2.23 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij