Czwartek, 20 Stycznia 2022 | Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Tak na postulaty rowerzystów

Od prawej Wojciech Czapiewski. Obok podpis składa Jerzy Erdman.

Od prawej Wojciech Czapiewski. Obok podpis składa Jerzy Erdman.

Na petycję podpisaną na początku sierpnia przez cyklistów łaskawym okiem patrzy burmistrz. Jej inicjatorem jest Wojciech Czapiewski, który wnioskował o zlikwidowanie kostki kamiennej na drodze dla rowerów w miejscu zatoczek autobusowych na ulicy Sukienników w Chojnicach na wysokości parku 1000-lecia i Galerii Trzebiatowskiego.

- Zapoznałem się i zaleciłem w miarę posiadanych środków realizację tego postulatu – deklaruje Arseniusz Finster. Wojciech Czapiewski wnioskował do urzędu także o zwiększenie ilości stojaków na rowery. - Rzeczywiście nie wygląda to zbyt dobrze, jeżeli trzeba przypinać rower np. do drzewa. Stojaków powinno być więcej – uważa burmistrz. - Sprzyjamy temu, żeby mieszkańcy jeździli tymi środkami komunikacji – podkreśla.

Reklama | Czytaj dalej »

Mimo że oficjalnej odpowiedzi autor petycji jeszcze nie dostał, ufa, że słowa włodarza są wiążące. - Dziękuję wszystkim za wsparcie, zaangażowanie oraz burmistrzowi Chojnic za współpracę pomimo rowerowej krytyki z mojej strony. Mam nadzieję, że konstruktywnej, bo innej nie zamierzałem prowadzić - dziękuje Wojciech Czapiewski, aktywny użytkownik Chojnice24.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~Cyklotyk
Bruk w zatoczkach to "pikuś" w porównaniu do bruku na jednej z toruńskich ulic :-)
http://nowosci.com.pl/122931,Bruk-na-ulicy-to-halas.html
30 Sierpnia 2014, godzina 23:03
Oceniono 18 razy 0
~Cykloesteta
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Sierpnia 2014, godzina 22:07
Oceniono 17 razy -11
~Cyklotyk
No cóż - stopień mentalnego zabetonowania niektórych "decydentuf" budzi najwyźszy szacunek... A może zbyt wiele od "użendnikuf", "projektantuf" i "wykonafcuf" wymagamy? Jeśli ktoś całe życie wozi swoje tłuste d4 samochodem i przestrzeń publiczną zna wyłącznie zza szyb swojej mniej lub bardziej wypasionej bryki to trudno się dziwić, że dla niego wyrwikóła jest lepsza od stojaka "U", nawierzchnia z kostki betonowej jest gładsza od tafli szkła, a kilkucentymetrowe krawężniki rower pokonuje niczym poduszkowiec...
30 Sierpnia 2014, godzina 06:31
Oceniono 22 razy -2
~rowerzysta
http://stary.rowerowy.bialystok.pl/index.php?art=1160
30 Sierpnia 2014, godzina 03:55
Oceniono 20 razy -4
~Cyklotyk
W Chojnicach to by mogła być np. stylizowana sylwetka tura - vide np. foto 24, 25 z podanego linku :-) Oczywiście zawsze będę podkreślał: konstrukcja stojaka MUSI pozwalać na bezproblemowe przypięcie bicykla za ramę i koło nie tylko linką czy łańcuchem, ale także U-lockiem. Jeśli stojak tego wymagania nie spełni (bo wiele konstrukcji z podanego linku, mimo że są efektowne, wspomnianego warunku nie spełnia), to będzie co najwyżej kawałkiem złomu...
28 Sierpnia 2014, godzina 14:06
Oceniono 26 razy -2
@pumeX
Dzięki! Na razie nie zamierzam się poddawać. Jest sporo rzeczy do zrobienia, więc nie składam broni. A teraz gwóźdź programu.
Zapoznałem się i zaleciłem w miarę posiadanych środków realizację tego postulatu – deklaruje Arseniusz Finster

Rzeczywistość okazała się niestety mniej cukierkowa i za szybko sukces został odtrąbiony.
To oficjalna odpowiedź Pana Burmistrza:
W odpowiedzi na pismo z dnia 04.08.2014 w sprawie zlikwidowania kostki kamiennej na drodze dla rowerów w miejscu zatoczek autobusowych na ulicy Sukienników w Chojnicach i zastąpienie jej kostką betonową bezfazową informuję, że realizacja wniosku może być możliwa po upływie gwarancji tj. po 23.11.2015 rok.

http://ifotos.pl/zobacz/DSC00219J_eaxewhw.JPG/
z której wynika, że inwestycja może być możliwa do zrealizowania, więc nie jest to żadne zapewnienie (w sumie to zrozumiałe, bo gwarancja, bo wybory, niepewna przyszłość). Jednak wydaje mi się , że na konferencji prasowej mogło to być inaczej powiedziane, wtedy nie byłoby rozczarowania. Tym bardziej , że konferencja prasowa na której padły słowa na "Tak" odbyła się 22-08 a pismo wytworzone zostało 20-08 ,więc nie można się zasłaniać niewiedzą.
Do tematu wrócę po upływie terminu gwarancji, bo teraz właściwie nie ma o czym pisać.
ps. na stojaki nie dostałem odpowiedzi, jak przyjdzie to wrzucę do wglądu.
pps.
Zresztą dobry stojak nie musi być "prymitywnym" kawałkiem wygiętej w "U" rury, ale może mieć bardziej wyrafinowaną formę, dopasowaną do konkretnej przestrzeni.

masz 100% racji. Może się powtórzę, ale jeszcze raz wrzucę link do oryginalnych i bezpiecznych stojaków rowerowych w przestrzeni miejskiej
http://flavorwire.com/280168/25-awesome-and-unusual-bike-racks
Wojciech Czapiewski
27 Sierpnia 2014, godzina 16:53
Oceniono 27 razy -3
~gosc
brawo to jest dobry pomysl
27 Sierpnia 2014, godzina 12:43
Oceniono 23 razy -7
~Maryśka
W Chojnicach jest już stowarzyszenie rowerowe. To oni sięgają po granty, to oni są traktowani przez urzędników jako praktycznie jedyny partner do konsultacji w dziedzinie rowerowej. I trudno z nimi rywalizować w tej kwestii. A to dlatego, że ich działania ograniczają się do sporadycznego pojawiania się w życiu mieszkańców miasta ale za to często przytakują i chwalą pomysły ratusza i pozostałych komórek samorządów. Nie widać z ich strony konstruktywnej krytyki wobec władz, wytykania notorycznie popełnianych błędów. Voojtowi cudem udało się jakoś przebić ponieważ poświęcił na to bardzo dużo prywatnego czasu i miał upór. Większość rowerzystów raczej nie dałoby rady się tak zaangażować.
27 Sierpnia 2014, godzina 11:45
Oceniono 28 razy -4
~pumeX
Ja za bardzo nie widzę szans w samotnej walce z systemem. To rola (oprócz oczywiście w lwiej częsci samorządowców) aktywnego, silnego stowarzyszenia rowerowego ze sporym poparciem rowerzystów, a takiego niestety nie mamy w Chojnicach.

To nie tak, Pana działania mają silne poparcie na forum oraz osiągnął Pan ostatnio pierwszy większy sukces, to powinien być początek a nie koniec walki z systemem. Stowarzyszenie można założyć. Można nawet wstępnie zacząć od grupy na facebooku skierowanej do osób gotowych podpisywać się pod kolejnymi petycjami czy w inny sposób wspierać działania mające na celu poprawić kondycję rowerową Chojnic. Można to nawet nazwać stowarzyszeniem. To taki pomysł. Ale gdyby Pan teraz poprzestał to poprzednie działania byłyby niemal stratą czasu, problem ledwie co został dostrzeżony i miałby się Pan teraz poddawać.
27 Sierpnia 2014, godzina 09:16
Oceniono 26 razy -8
~Cyklotyk
Fajnie, że w piśmie zwróciłeś uwagę na typ stojaków. Zresztą dobry stojak nie musi być "prymitywnym" kawałkiem wygiętej w "U" rury, ale może mieć bardziej wyrafinowaną formę, dopasowaną do konkretnej przestrzeni. Przykłady łatwo znaleźć w sieci. Zawsze jednak powinien umożliwiać bezpieczne parkowanie bicykla, czyli przypięcie u-lockiem za ramę i koło. Decyzja "miasta" o wyborze i montażu dobrej jakości stojaków (czyli "U" byłaby dobrym przykladem dla właścicieli sklepów, zakładów usługowych itp, bo obecnie z uporem stawiają przed swoimi "biznesami" tandetne, niefunkcjonalne i niebezpieczne dla bicykli "wyrwikółki"...
27 Sierpnia 2014, godzina 06:54
Oceniono 28 razy -6
W kontekście stojaków: obowiązkowo muszą to być stojaki U-kształtne, a nie badziewiaste "wyrwikółki", a miejsca ich montażu powinny być w miarę możliwości skonsultowane z mieszkańcami, użytkownikami rowerów...

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/830bb7ad5a868655.html
to pismo o jakie stojaki wnioskowałem. Jakie będą, zobaczymy po montażu.

czy efektem interwencji będą kolejne INNOWACYJNE ZATOKI AUTOBUSOWE połączone ze ścieżką rowerową?

mam nadzieję Panie Wojtku, że to nie będzie taka inwestycja z deszczu pod rynnę...

Też jestem przeciwny takiemu projektowaniu ulic i takiemu oznaczaniu, co wielokrotnie mówiłem/pisałem. Niestety nie widzę progresu bo:
ulica Zielona , Chojnice : http://s2.ifotos.pl/img/022JPG_espnhrq.JPG
Modernizacja drogi nr 240 http://ifotos.pl/zobacz/DSC00201J_espshhh.JPG/

jak widać projektanci i zarządcy dróg i tak robią co chcą. Bezmyślne projekty są wprowadzane w życie, nawet tam gdzie jest miejsce na swobodne rozdzielenie ruchu, bez szkody dla nikogo. Ja za bardzo nie widzę szans w samotnej walce z systemem. To rola (oprócz oczywiście w lwiej częsci samorządowców) aktywnego, silnego stowarzyszenia rowerowego ze sporym poparciem rowerzystów, a takiego niestety nie mamy w Chojnicach.

@Cykloesteta
napisałeś:
Większym problemem są wysokie krawężniki.

źródło: http://chojnice24.pl/artykul/18761/petycja-rowerzystow/0/#comments
to oczywiście dłuższa batalia, ale np. dzisiaj tj. 26-08-2014 się zapytałem osobiście pana Tadeusza Zakrzewskiego, przedstawiciela Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów ze Starogardu Gdańskiego, który uczestniczy w modernizacji drogi nr 240 o przejazdy/uskoki na modernizowanej drodze dla rowerów (pieszych?). Na razie nie wygląda to dobrze, ale oczywiście Pan Zakrzewski zna temat i zapewnił mnie, że będzie to zrobione dobrze tj. zgodnie z projektem i normą, która dopuszcza uskok do 0 - 1cm w takich miejscach. Pozostaje zawierzyć fachowcowi.

Co do reszty Chojnic, to PINB pan Kolc nawet nie odpowiedział na moje zgłoszenia. Na dzień dzisiejszy nie można tego pana traktować poważnie i pozostaje wnioskowanie do zarządców dróg lub do wyższej instancji nadzoru budowlanego.

Oczywiście ja ze swojej strony jestem chętny do wspólnych inicjatyw, wspólnego pisania wniosków, czy zbierania podpisów.
Wojciech Czapiewski
26 Sierpnia 2014, godzina 17:13
Oceniono 37 razy -7
~hm
czy efektem interwencji będą kolejne INNOWACYJNE ZATOKI AUTOBUSOWE połączone ze ścieżką rowerową?

mam nadzieję Panie Wojtku, że to nie będzie taka inwestycja z deszczu pod rynnę...
26 Sierpnia 2014, godzina 14:35
Oceniono 31 razy -9
~Cykloesteta
Kostki szkoda - w tych niewielu miejscach w pobliżu starego miasta estetycznie nawiązuje do centrum i harmonizuje z sąsiadującymi budynkami, murami. Jeżdżę rowerem dużo i nie uważam żeby w takiej skali była jakąkolwiek przeszkodą w jeździe.
26 Sierpnia 2014, godzina 14:26
Oceniono 37 razy 19
~Cyklotyk
W kontekście stojaków: obowiązkowo muszą to być stojaki U-kształtne, a nie badziewiaste "wyrwikółki", a miejsca ich montażu powinny być w miarę możliwości skonsultowane z mieszkańcami, użytkownikami rowerów...
26 Sierpnia 2014, godzina 14:00
Oceniono 34 razy -6
~pumeX
brawo, oby to był dopiero początek pozytywnych zmian

jako następny problem do odstrzału sugeruję znaki drogowe postawione na środku ciągów pieszo-rowerowych, bo powodują wypadki.
26 Sierpnia 2014, godzina 13:40
Oceniono 34 razy -4

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 394.00 406.00 DKKDKK 59.60 61.10
EUREUR 446.00 458.00 RUBRUB 5.10 5.80
CHFCHF 428.00 443.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 535.00 550.00 SEKSEK 42.60 44.10
Aktualizacja: 2022-01-19 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 402.50 DKKDKK 60.20 61.00
EUREUR 450.50 455.50 RUBRUB 5.10 5.80
CHFCHF 432.00 439.00 NOKNOK 432.00 439.00
GBPGBP 539.00 546.00 SEKSEK 43.20 44.00
Aktualizacja: 2022-01-19 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy odczuwasz skutki smogu w Chojnicach?

Ceny paliw2022-01-19

E95 E98 ON LPG
BP 5.82 zł 6.18 zł 5.87 zł 3.18 zł
Circle K 5.77 zł - 5.82 zł 3.13 zł
Lotos Optima 5.8 zł - 5.84 zł 3.15 zł
MZK 5.72 zł 5.82 zł 5.77 zł 3.13 zł
Orlen 5.8 zł 6.04 zł 5.84 zł 3.18 zł
PKS 5.77 zł - 5.82 zł 3.13 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij