Wtorek, 22 Czerwca 2021 | Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

To nie przejdzie

Wnioski Krzysztofa Haliżaka, który reprezentuje 1-osobowy klub, nie przeszły.

Wnioski Krzysztofa Haliżaka, który reprezentuje 1-osobowy klub, nie przeszły.

Radni wnioski swojego autorstwa mogą składać na sesji. Te złożone przez miejskich rajców z opozycji przy arytmetyce w radzie szans na przejście nie mają. Z jednym wyjątkiem taki los spotkał dziś pomysły adwersarzy burmistrza.

Na sesji rady miejskiej (22.09) radni pochylili się nad uchwałą w sprawie stypendiów i nagród dla sportowców, trenerów i działaczy. - Co z nauką? - zastanawiał się Krzysztof Haliżak. - Promujemy tylko tych, którzy uganiają się za skórzanym balonem – skwitował. - To po co burmistrzowi asystent do spraw nauki? – pytał retorycznie. Zgłosił więc wniosek by zmniejszyć wysokość stypendiów o połowę. W regulaminie stypendialnym zapisano, za jakie osiągnięcia sportowe można premiować sportowców. Okazuje się, że nawet gdyby Chojniczanka spadła do III ligi, piłkarze mogą liczyć na stypendia od miasta. Zdaniem opozycyjnego radnego, żadnej motywacji to nie stanowi. - Czyli to wygląda tak. Czy się stoi, czy się leży, kasa się należy – powiedział Haliżak, proponując, by III ligę zamienić na ekstraklasę. - Wpiszmy ligę mistrzów od razu – zdenerwował się Arseniusz Finster, który zarzucił koledze z opozycji, że chce by system stypendialny spotkał paraliż, na co zgody nie będzie. - Może zgłosi pan system stypendialny Haliżaka pod obrady, a nie zmienia już gotowy – odpowiedział. Radny już nieraz dał się poznać jako przeciwnik znaczącego dotowania kultury i sportu z miejskiej kasy. - Sport jest domeną zainteresowań indywidualnych. Nie musi być finansowany w tak dużym stopniu – próbował przekonać innych. Wtedy starczyłoby może na pomoc dla tych ze smykałką do nauki. Burmistrz nie mógł się zgodzić z argumentacją swojego adwersarza. - Mamy wielu kibiców. Na mecze chodzi po 2,5-3 tysiące – wyliczał. O dziwo w sukurs włodarzowi przyszedł inny opozycyjny radny. Bartosz Bluma z PiS zauważył, że to dzięki finansowaniu drużyny Chojniczanki, miała szansę zaistnieć w pierwszej lidze. Miał też swoją propozycję do regulaminu. Mianowicie, by wpisać zapis o terminie, kiedy kluby mogą składać wnioski o wsparcie dla swoich zawodników. Radni z koalicji podchwycili ten pomysł. Do końca każdego kwartału w ratuszu będą czekać na dokumenty. Pomysły Haliżaka po storpedowaniu przez burmistrza odpadły. Wszyscy poza wnioskodawcą byli na nie.

Reklama | Czytaj dalej »

Klub PiS był autorem jeszcze jednego wniosku. Przypomniał burmistrzowi o obietnicy zamieszczenia w internecie rejestru umów zawieranych przez magistrat i chciał ją wyegzekwować. Ten miał być dostępny w BIP-ie we wrześniu. Po tym jak w sieci zamieścił go adwersarz burmistrza Kamil Kaczmarek, urzędnicy mają sporo pracy w związku z licznymi zapytaniami, dotyczącymi konkretnych zleceń. - Musimy udzielać informacji. Daje to dużo pracy urzędnikom. To czysta destrukcja – przekonywał radnego Blumę. - Nie mamy nic do ukrycia. Nie wyjdzie żadne szydło, nie ma worka.

Burmistrz wytykał, że Radosław Sawicki chce wiedzieć, kto z chojniczan przy okazji wizyty delegacji z Emsdetten uczestniczył w biesiadzie przy pstrągu. - To członkowie Stowarzyszenia Partnerstwa Miast jedli pstrąga. Ja go nie jadłem – przyznał Finster. Wniosek PiS, by rejestr był na miejskiej witrynie do końca września, upadł. Burmistrz zadeklarował jednak, że mimo, iż jego zdaniem prócz kilku osób, nikt się nim nie interesuje, to do końca miesiąca powinien być dostępny online po odpowiedniej obróbce.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~Zbigniew Opas
Panie Bluma, finansowanie zawodowych kopaczy nie jest zadaniem własnym gminy. Pieniądze szerokim strumieniem płyną z miejskiej kasy, a więc obciążają podatnika z Chojnic. W takim razie dlaczego mieszkaniec Chojnic płaci za bilet tyle samo, co mieszkaniec np. sąsiedniego samorządu, który nic nie dokłada ze swojego budżetu. Wójt np. nie dzieli się z miastem dochodami z tytułu podatków płaconych przez galerię handlową. Reprezentuje Pan partię, która ma Sprawiedliwość w nazwie. Jaka to sprawiedliwość, że do interesu zwanego Chojniczanką dokłada Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który żyje z czynszów płaconych przez biedne wdowy, emerytów, rencistów i bezrobotnych. Oni pośrednio finansują Chojniczankę, ale na spektakle nie chodzą, bo nie stać ich na kupno biletu. Podobnie rzecz wygląda z basenem, dlaczego mieszkaniec Chojnic płaci za bilet, tyle samo, co mieszkaniec sąsiedniego samorządu? Taka Sprawiedliwość ma się jak pięść do nosa.
25 Września 2014, godzina 13:07
Oceniono 9 razy 7
~Ona
A co to za hipster ten po lewej?
24 Września 2014, godzina 11:28
Oceniono 7 razy 7
~doopa
Czy radny Pajdak kiedyś na którejś sesji przemówił?!
Czy radny Pepliński przysypia?!
Co za kabaret...
23 Września 2014, godzina 15:40
Oceniono 13 razy 11
~jan
caly budżet na chojniczankę nie zgadzam się z tym aby moja - nasza spoleczna kasa szla na kopanie pilki bo nie lubię pilki nożnej niech na tą piłkę płacą zainteresowani
23 Września 2014, godzina 15:13
Oceniono 24 razy 20
~Politolog
Szacunek dla Radnych p. Haliżaka . Bardzo się cieszę, że ludzie z opozycji wykorzystują posiadaną przez siebie wiedzę dla dobra społeczności lokalnej. To oni nas reprezentują. Po to również jest opozycja, by stawiać niewygodne pytania. Rządzący powinni się liczyć ze zdaniem opozycji i czasem starać się jednak realizować ciekawe pomysły. Chociażby to był pomysł opozycji. To takie teoretyczne podejście. Niestety wielu rządzących na całym naszym świecie stara się pominąć mechanizmy demokratyczne wypracowywane przez lata by autorytarnie realizować jedyne słuszne rozwiązania. Życzę nam wszystkim wielu takich radnych, którzy biją podobno pianę. Konstruktywna krytyka jest potrzebna.
23 Września 2014, godzina 14:30
Oceniono 22 razy 20
~x-Teodoziusz-x
Jak ja mam iść na koncert organizowany przez miasto i płacić za to 50 zł.To dlaczego kibice za bilet na Chojniczankę nie mogą płacić 50 zł?Niech miasto zrzuci płacenie tych stypendiów na kibiców a się okaże ile tak naprawdę kibiców ma Chojniczanka.Nam do biletów na koncerty organizowane przez Palucha nikt nie daje zniżki.Więc nie proszę ale żądam by bilety były po tyle samo co na koncerty organizowane przez miasto!!!Widać właśnie w tym jednym przykładzie że miasto dotuję sport ale nie sztukę i kulturę.Bo coś mi się wydaje że sport i kibole krzyczący na siebie nie mają nic wspólnego z sztuką!!!A druga sprawa na co łożą sponsorzy?Jest ich z koło 50 firm,więc ile tak naprawdę wrzuca się w czarną dziurę która zwie się Chojniczanka?Policzmy biorę najniższą podawaną liczbę przez Finsteriusza Wspaniałego czyli 2.5 tysiąca mnożę to przez 50 zł wychodzi za mecz 125 tysięcy możemy to pomnożyć przez mecze domowe w trakcie sezonu czyli 17 meczy daję to kwotę 2.125.000 zł ileż to ja znalazłem kasy na stypendia dla tych piłkarzy którzy nie mają nic wspólnego z Chojnicami.No tak ale ja się nie pcham do koryta i nie wycieram sobie mordy frazesami które nic wspólnego z demokracją samorządową nie mają...
23 Września 2014, godzina 13:20
Oceniono 21 razy 15
~Zbigniew Opas
Gmina na Sardynii pomaga finansowo tym swoim mieszkańcom, którzy z powodu wysokiego bezrobocia zdecydują się na emigrację. Władze lokalne deklarują gotowość kupienia biletu w jedną stronę. Można wyjechać do dowolnego państwa europejskiego. Chojniczanie mogą tylko pomarzyć o takiej pomocy. Skarbiec miasta nie tylko, że jest pusty, ale zadłużony ponad miarę.
23 Września 2014, godzina 10:54
Oceniono 23 razy 21
~Obietnica AF
O rejestrze umów: "Tak więc ja jestem za wnioskiem, ale jaki rejestr, w jakim kształcie, to pozwólcie Państwo, że przedłożę którejś z Komisji, albo na połączonych Komisjach wzór takich rejestrów i jestem w stanie na pewno je tutaj, jeżeli teraz mamy końcówkę lipca, to gdzieś na początek września przygotować"
23 Września 2014, godzina 07:44
Oceniono 21 razy 17
~ale..
najzdolniejsi młodzi ludzie już stąd wyjechali, tylko patologiczne potomstwo urzędasów krąży po mieście lansując się na budzących odrazę nazwiskach i stanowiskach korupcyjnych i rodziców
23 Września 2014, godzina 06:54
Oceniono 35 razy 25
~jotdwatrzy
Coś z logiką nie za bardzo u pana burmistrza. Skoro prawie nikt nie interesuje się umowami zawieranymi przez ratusz to skąd te liczne zapytania o umowy? Tak liczne że urzędników sparaliżowało.
22 Września 2014, godzina 22:56
Oceniono 29 razy 23
~podatnik!
Jak ktoś ze swojego hobby uczynił zawód (piłkarze) to niech znajdzie sobie pracodawcę, który będzie za jego usługi płacił. Dlaczego ja podatnik mam płacić komuś wynagrodzenie (pardon stypendium) za to, że on uprawia piłkę kopaną, albo jakiś inny boks? Są sponsorzy, kadra, stypendia ministra sportu itd. Skoro tak wielu kibiców chodzi na meczu, to niech przed stadionem stoi skarbonka z napisem- na stypendia dla piłkarzy i osoby zainteresowane oglądaniem piłkarzy płacą im. Mistrz olimpijski Pan Brodka pracuje jako strażak (nieporównywalne osiągnięcie do środka tabeli w polskie I lidze), niech mi ktoś powie, kto z naszych sportowców- piłkarzy, bokserów, etc. pracuje zawodowo?
Radny Haliżak ma 100 procent racji- więcej środków dla tych, którzy reprezentują nasze szkoły w olimpiadach przedmiotowych i potrafią odróżnić transformatę Fouriera od transformaty Laplace'a- to oni są przyszłością miasta i naszego państwa, a nie piłkarz- którzy dzisiaj są w Chojnicach, za pół roku w Gdyni, a potem w Olsztynie.
Pozdrawiam kibiców!
22 Września 2014, godzina 21:29
Oceniono 35 razy 27
~gość
Poraża skala wysokości zarobków prezesów chojnickich spółek oraz władzy w ratuszu. Jak to się ma do zarobków szeregowych pracowników? Jestem oburzona i dam temu wyraz w nadchodzących wyborach. Po 16 latach mówię dość, czas na zmiany i ukrócenie tego rozpasania finansowego
22 Września 2014, godzina 21:08
Oceniono 24 razy 14
~W końcu wiemy ile wynosi faktyczna inflacja rządów PO, a co z emerytami...
W końcu wiemy ile wynosi faktyczna inflacja rządów PO, a co z emerytami..., u nich podwyżka jak inflacja przekracza cztery procent w danym roku, bez sumowania, to dostają podwyżkę emerytur, co burmistrzyni i rajcy, co...EDEK Z KRAINY KREDEK.
22 Września 2014, godzina 19:59
Oceniono 27 razy 15
~PAŃSTWO W PAŃSTWIE...
Obecny burmistrz musi odejść, by ludziom żyło się lepiej...
22 Września 2014, godzina 19:42
Oceniono 31 razy 19
~Co tak dużą inflację zgotowały rządy PO, że prezes nie ma za co kupić i co włożyć go garów by przeż
Co tak dużą inflację zgotowały rządy PO, że prezes nie ma za co kupić i co włożyć go garów by przeżyć miesiąc...GORZAŁA TRZY.
22 Września 2014, godzina 19:41
Oceniono 25 razy 13

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 378.00 387.00 DKKDKK 60.00 61.50
EUREUR 449.00 458.00 RUBRUB 5.10 5.70
CHFCHF 407.00 422.00 NOKNOK 43.20 44.70
GBPGBP 523.00 535.00 SEKSEK 43.60 45.10
Aktualizacja: 2021-06-22 12:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 381.00 385.00 DKKDKK 60.40 61.20
EUREUR 451.50 455.50 RUBRUB 5.10 5.70
CHFCHF 411.00 418.00 NOKNOK 43.70 44.50
GBPGBP 525.00 531.00 SEKSEK 44.00 44.80
Aktualizacja: 2021-06-22 12:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?





Ceny paliw2021-06-22

E95 E98 ON LPG
BP 5.52 zł 5.88 zł 5.42 zł 2.29 zł
Circle K 5.46 zł - 5.36 zł 2.24 zł
Lotos Optima 5.48 zł - 5.38 zł 2.26 zł
MZK 5.46 zł 5.51 zł 5.36 zł 2.24 zł
Orlen 5.49 zł 5.74 zł 5.39 zł 2.29 zł
PKS 5.46 zł - 5.36 zł 2.29 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij