Wtorek, 27 Października 2020 | Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
KPP Chojnice

Seniorze! Nie daj się oszukać!

Mimo apeli policjantów, prowadzonych akcji profilaktycznych i informacji medialnych, oszuści działający między innymi metodą "na wnuczka", wciąż wyłudzają pieniądze od starszych osób. Nie bądźmy obojętni - zadbajmy o bezpieczeństwo naszych najbliższych!


W związku z dużą ilością przestępstw, których ofiarami padają głównie osoby starsze, podejmujemy wszelkiego rodzaju działania mające na celu skuteczne ściganie oszustów. Uznaliśmy, że jednym z elementów skutecznych oddziaływań profilaktycznych w tym zakresie będzie edukacja osób starszych i ich rodzin.


A oto kilka porad dla osób starszych, jak postępować, aby nie ulec manipulacji oszusta:

Reklama | Czytaj dalej »Seniorze! Daj sobie czas do namysłu

Po pierwsze: rozmowę z osobą, która podaje się wnuczka czy inną bliską osobę, powinieneś zakończyć komunikatem typu: "Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny".

Skorzystaj z pomocy bliskich

Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej.

Koniecznie powiadom Policję!

Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać tę sytuację. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od rzekomego wnuczka, nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Cię chronić, nie bój się zwracić do nas o pomoc. Znane są przypadki, kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników.

Inne porady dla starszych osób

Nie wpuszczaj do domu nieznanych Ci osób. Poproś rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego judasza i blokadę drzwi w postaci łańcucha.

Wszystkie wizyty instalatorów i innych przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane na tablicy ogłoszeń, jeżeli mieszkasz na wsi, takie informacje mogą być przekazywane za pomocą kurendy. Nie bój się legitymować przychodzących do Ciebie osób przed wpuszczeniem do domu. Nigdy, pod żadnym pozorem nie powierzaj swoich pieniędzy obcym osobom. Kiedy wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję.

Najlepszym miejscem przechowywania pieniędzy jest konto bankowe.

Nie trzymaj dużych sum gotówki w domu, takie miejsca ukrycia pieniędzy jak przysłowiowa skarpetka, szafka z bielizną, skrytka pod materacem, puszka po kawie czy schowanie pieniędzy pomiędzy kartki książki, nie uchronią Twoich pieniędzy przed złodziejem.

Źródło: KGP

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

2 komentarze

~chojnicki senior

Jeżeli wyłudzanie pieniędzy "na wnuczka" jest ścigane przez policje jako przestępstwo, to także "sprzedawanie miejsc w raju" i wyłudzanie pieniędzy za "ochronę przed klątwami i zaklęciami" także powinno być ścigane przez policje jako pospolite przestępstwo.
17 Października 2014, godzina 19:15
Oceniono 9 razy 5
~nieśmiały parafianin
Oszukiwanie seniorów i wyłudzanie od nich pieniędzy "na wnuczka" jest godne potępienia! Jakkolwiek wydaje mi się, że nasi chojniccy seniorzy, a także spora cześć naszego społeczeństwa jest znacznie częściej nabierana i naciągana na pieniądze przez oszustów, którzy oferują "protekcje przed klątwą, mocami piekielnymi, czarami i urokami wiedźm, i także, sprzedają komfortowe miejsca w raju na życie wieczne po śmierci".

Chojniccy oszuści, by naciągnąć dobrodusznych lecz naiwnych seniorów, i by podtrzymywać strach i obawy przed klątwą i czarami, codziennie odprawiają gusła, zaklęcia, magiczne rytuały, błogosławieństwa, i magiczne świecenia. Lokalni oszuści przebrani w ornaty i tekturowe kapelusze odprawiają gusła i świecą w Chojnicach i regionie wszystko co się da - mosty, budynki, zakłady pracy, samochody, policyjne samochody i pały, komputery, jedzenie, mieszkania, i także ludzi. I każdy naiwny i ogłupiały człowiek w Chojnicach i regionie korzysta z usług czarowników i szamanów by przeciwdziałać klątwom, czarom, i zaklęciom - i starosta, burmistrz, i policjanci, urzędnicy, prokuratorzy i sędziowie, lekarze i pielęgniarki, rzemieślnicy, przedsiębiorcy, kierowcy, właściciele domów i mieszkań, i prawie każdy ma coś wyświecone lub wybłogosławione. A co każdy dobrze wie - zawodowi oszuści i fachowcy od czarów, guseł, zaklęć, błogosławieństw, i magicznych świeceń nie będą tego robić za darmo - a i ochrona przed klątwą, siłami piekielnymi, czarami, zaklęciami, urokami, i zapewnienie sobie komfortowego miejsca w raju na życie wieczne po śmierci, jest warte każdej ceny - każdej złotówki jaką oszustom uda się wyłudzić od naiwnych ludzi!

Jeżeli przychodzi do czarów i zaklęć to zawsze można liczyć na pomoc profesjonalnych szamanów, czarowników, i egzorcystów spośród kleru katolickiego! Dlatego nasze mądre i zapobiegliwe lokalne władze w Chojnicach, jak starostwo i ratusz, i sąsiednich gminach, by zdjąć klątwy i zaklęcia z nowych mostów, dróg, samochodów, i budynków zawsze wzywają księży i kler katolicki - bo jak przychodzi do czarów, egzorcyzmów i zapobiegania klątwom to są fachowcy z największymi umiejętnościami. Tak wiec w naszym regionie nikt zabobonów się nie boi, bo lokalni księża odprawiają konieczne czary, zaklęcia, święcąc i błogosławiąc, i wszystko inne co się da by ochronić ogłupiałych chojniczan magicznymi formułami przed piekielnymi siłami i klątwami. Nawet nasza bohaterska chojnicka policja (co niechybnie potwierdzi pani Madzia Stolp, rzecznik KPP w Chojnicach), by zapobiec klątwom, złym duchom, i by diabeł nie miał do nich przystępu. Nasi dzielni policjanci ani trochę nie boją się mocy piekielnych ani czarów, bo regularnie wzywają profesjonalnych szamanów - księży katolickich - by odprawiali stosowne czary i zaklęcia. Każdy w Chojnicach dlatego wie, że policjanci ani na krztę nie obawiają się zabobonów, czarta, i klątw, bo na wszelki wypadek każdy ich budynek, każdy samochód który używają, każda policyjna pała, i każdy komputer w komendzie jest wielokrotnie wyświecony i wybłogosławiony przez lokalnych księży.

Aktualnie nie wiem kto świadczy te ekstremalnie ważne dla Komendy Powiatowej Policji te magiczne usługi, gusła, i czarodziejskie świecenia, lecz jeszcze do niedawna nasi chojniccy policjanci korzystali z usług najlepszego nad najlepszymi fachowca od zaklęć, czarów, święceń, i błogosławień -- arcymistrza nad arcymistrzami wielebnego księdza Wiesia Madziąga, który sam jeden po pijanemu skutecznie odprawiał wszystkie czary, zaklęcia, egzorcyzmy, świecenia i błogosławieństwa i jednocześnie pięknie je celebrował. Nie ma, oj nie ma pośród chojnickiego kleru katolickiego drugiego mistrza co by tak pięknie celebrował wszystkie gusła i tak skutecznie chronił swoimi zaklęciami i czarami naszych chojnickich policjantów przed klątwami i diabelskimi czarami. Żaden policjant nie odważy się wsiąść do służbowego samochodu, jeżeli nie był on fachowo poświęcony i pobłogosławiony przez wielebnego arcymistrza Wiesia Madziąga lub jakiegoś pomniejszego lokalnego księdzyka! Tak wiec nasze lokalne społeczeństwo powinno brać przykład z naszych stróży prawa, z urzędników starostwa i ratusza, którzy żadnych zabobonów się nie boją, bo są fachowo chronieni przed klątwami, czarami i czarcią mocą profesjonalnymi zaklęciami, czarami, błogosławieństwami, i świeceniami dokonanymi przez lokalnych świętobliwych egzorcystów z chojnickiego kościoła katolickiego. Bo naprawdę, nie ma się co obawiać czarów i mocy piekielnych jeżeli każda rolka papieru toaletowego, każdy ołówek, i każdy spinacz biurowy jest uroczyście wyświecony podczas wykwintnie celebrowanej uroczystości odprawianej przez zawodowego szamana przepranego w ornaty i tekturowy kapelusz?

Tak wiec obywatele Chojnic i okolicy - wystrzegajcie się oszustów, szczególnie amatorów, którzy dokonują niefachowych zaklęć i czarów! Korzystajcie jedynie z fachowych usług i zaklęć wykonywanych przez zawodowych czarowników, zaklinaczy, i egzorcystów chojnickiego kościoła katolickiego. Niech chojnicka policja będzie dla was chwalebnym i dobrym przykładem komu zawierzyć jeżeli chcecie zapobiec klątwom, i wpływom mocy piekielnych - jeżeli chodzi o czary to chojnicka policja jedynie wierzy w gusła, czary, magiczne świecenia, i błogosławieństwa odprawione przez chojnicki kler katolicki!nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
17 Października 2014, godzina 16:52
Oceniono 14 razy 6

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 395.00 DKKDKK 60.60 62.10
EUREUR 454.00 464.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 419.00 434.00 NOKNOK 41.00 42.50
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 43.40 44.90
Aktualizacja: 2020-10-27 15:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 387.00 391.00 DKKDKK 61.00 61.70
EUREUR 456.00 460.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 424.00 430.00 NOKNOK 41.60 42.40
GBPGBP 501.00 507.00 SEKSEK 43.90 44.60
Aktualizacja: 2020-10-27 15:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy popierasz protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?
Ceny paliw2020-10-21

E95 E98 ON LPG
BP 4.63 zł 4.89 zł 4.33 zł 2.19 zł
Circle K 4.53 zł - 4.28 zł 2.09 zł
Lotos Optima 4.55 zł - 4.35 zł 2.11 zł
MZK 4.57 zł 4.72 zł 4.36 zł 2.05 zł
Orlen 4.65 zł 4.99 zł 4.42 zł 2.14 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij