Kwartalnik Chojnicki ma już dwa lata
Dziewiąty numer bezpłatnego pisma społeczno - kulturalnego jest już dostępny, m.in. w sklepiku z pamiątkami na chojnickim rynku. Jak przyznaje Mieczysław Bloch, który z piątkowej promocji wydawnictwa wynosił pod pachą cały karton z 9. numerem, ten rozchodzi się zawsze na pniu. Kto nie zdąży zdobyć wersji papierowej, na dniach powinien znaleźć elektroniczną na stronie wydawcy, czyli miejskiej biblioteki.
- Stuknęły nam dwa lata. Były różne oczekiwania. Tekstów jest coraz więcej i coraz więcej dobrych. Poruszyliśmy pióra - cieszy się redaktor naczelny Kazimierz Jaruszewski. Najnowszy numer Kwartalnika rozpoczyna rozdział pn. Wojna w pamięci chojniczan. Trzy opublikowane wspomnienia to owoc rozstrzygniętego we wrześniu konkursu, na który spłynęły prace autorstwa ośmiu osób. Najlepsza, autorstwa Jana Malickiego, doczeka się druku w "Zeszytach Chojnickich". Wspomnienia Urszuli Steinke, Bernarda Cieślika i Czesława Łońskiego, także docenione przez jury, trafiły do 9. Kwartalnika. Inicjatywa konkursu została dobrze przyjęta i, jak zapowiadają organizatorzy, doczeka się drugiej edycji. - To był impuls, żeby w rodzinach porozmawiać o czasach wojny - przyznała Ilona Drobińska, która zamierza swoją mamę zachęcić do przelania wspomnień na papier.
Reklama | Czytaj dalej »
W kronice wydarzeń odnotowano Noc Poetów, Dzień Seniora, Noce operetkowe, nadanie honorowego obywatelstwa Reinholdowi Wietkampowi, Narodowe Czytanie Trylogii, II Zjazd Zabytkowych Pojazdów i powstanie Automobilklubu Chojnickiego, wizytę chojniczan w niemieckich miastach - partnerskim Emsdetten i Munster czy wreszcie Chojnicką Odyseję. O udziale chojniczan w międzynarodowym konkursie "Odyseja Umysłu" tekst popełnił Marcin Szopiński. Trener "odyseuszy" w 2011 roku z dwoma drużynami miał okazję wyjechać do USA na światowy finał. Największy sukces to 4. miejsce licealistów z II LO i 14. drużyny z Zespołu Szkół nr 7 na świecie. - Wielu nam pomogło wówczas w zebraniu pieniędzy na wyjazd, za co dziękuję - mówił nauczyciel, który miał pod opieką grupy w różnym wieku. - Obojętnie, ile mają lat, każdego to wciąga. Młodzi cały czas szukają Odysei - skwitował. Długo by opowiadać, o czym w konkursie chodzi, więc trener odesłał do działu na chojnice24, który powstał jeszcze przed wyjazdem do USA.
W części historycznej Kazimierz Jaruszewski w półwiecze śmierci Stefana Bieszka przybliża jego postać, z kolei Mariusz Brunka odnajduje chojnickie korzenie G.D. Fahrenheita. Redaktor naczelny wychodząc od fascynacji związanych z nazewnictwem przybliża czytelnikom bogatą i dość niezwykłą, jak sam przyznaje, historię wsi Upiłka. W oficynie artystycznej z uzdolnionym chojniczaninem, studentem edukacji artystycznej w Lublinie, Kamilem Jerzykiem rozmawia Andrzej Ortmann.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!