Środa, 02 Grudnia 2020 | Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Temat kobiet zdominowali... mężczyźni

Od lewej: Beata Królicka, Barbara Kłodzińska, Jacek Kowalik i Kornelia Żywicka.

Od lewej: Beata Królicka, Barbara Kłodzińska, Jacek Kowalik i Kornelia Żywicka.

Podczas debaty o udziale kobiet w życiu publicznym najbardziej słyszalne były... męskie głosy. Ta odbyła się wczoraj w sali obrad ratusza, a jej organizatorkami były Beata Królicka, która w swojej działalności naukowej zajmuje się m.in. kwestią dyskryminacji i równouprawnienia, oraz Ludomiła Paczkowska, pełnomocnik burmistrza ds. kobiet i równości. Do udziału zaproszono mieszane składy przedstawicieli różnych opcji politycznych.

Powodem do dyskusji były parytety, czyli równy udział płci w życiu publicznym i tzw. kwoty, czyli sytuację, z którą mamy do czynienia w nadchodzących wyborach, gdzie minimum dla płci to 35 %. Statystycznie udział kobiet w życiu publicznym rośnie, ale powoli. - Ten poziom jest dalej niezadowalający – mówiła prowadząca debatę Beata Królicka. Czy odgórnie narzucone kwoty będą przyczynkiem do zmian społecznych i mentalnych? - Uważam, że po jakimś czasie kwoty będą niepotrzebne – mówił Leszek Redzimski. A Barbara Kłodzińska zauważyła, że ważniejsze jest jakie miejsce kobieta na liście zajmie.

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta i burmistrz podkreślali, że w ich urzędach w większości pracuje płeć piękna. - Tylko napotykają na szklany sufit. W zarządzie powiatu nie ma żadnej kobiety – zauważyła inicjatorka spotkania. W ratuszu też większością wydziałów kierują mężczyźni. Tylko 3 spośród 15 są w rękach kobiet (jednym - USC, kierują kobieta i mężczyzna). Kobiety za to, jak zauważył Arseniusz Finster, dominują w obszarze opieki społecznej czy oświaty. - Są lepiej wykształcone i zorganizowane. Organizacje pozarządowe opierają się na pracy kobiet – wychwalał Mariusz Brunka. - Muszą być jednak lepsze od mężczyzn, żeby coś osiągnąć – odparła Justyna Barwina – Myszka. Starosta obawiał się o rolę mężczyzn, w sytuacji, gdy kobiety coraz częściej wychodzą poza przywołaną przez niego przysłowiową kuchnię i wychowanie dzieci. - Nie zastąpimy kobiet w różnych sferach – stwierdził Arseniusz Finster, który do swojego komitetu z trudem zebrał panie. - Nie chcą się do końca zaangażować w życie polityczne. Z tym problemu nie miał jego kontrkandydat Mariusz Brunka, który kobiety aktywne społecznie postrzega jako szczególnie atrakcyjne. - Pan Brunka tu uwodzi kobiety, a jak dostać się do zarządu jakiejś organizacji, gdy mężczyźni wzajemnie się wspierają? – ripostowała Ludomiła Paczkowska. W sukurs przyszła jej Barbara Kłodzińska, która przysłuchując się dyskusji, jak sama stwierdziła, dostała białej gorączki m.in. na słowa burmistrza i starosty.

- Mamy prawo udziału w życiu publicznym, to nie żadne chciejstwo. W Chojnicach jest prawie 52 % kobiet, a nie mamy takich możliwości reprezentatywności. Myślałam, że macie inne podejście, że kobiecie można pomóc, że jest jakiś podział obowiązków. Sama potrzeba dyskusji o tym świadczy i pytanie – jaka jest rola kobiet w życiu publicznym? Białej gorączki dostałam. Taka sama jak mężczyzny – mówiła poirytowana przedstawicielka kobiet i była to bodaj najdłuższa i najbardziej konkretna wypowiedź z ust kobiety. Kłodzińska sama reprezentowała obszar pomocy społecznej, mocno obsadzony przez kobiety. Prowadziła Dom Pomocy Społecznej. Jej zdaniem kobiety aktywnie działają właśnie w stowarzyszeniach, bo tam widać rezultaty ich pracy. - W polityce tak szybko nie jest – uważa. A samorządowcy bronili się, że mówili o stereotypach, a nie swoich poglądach.

- Nikomu nie zabraniam startować i angażować się – zastrzegł Skaja. - Kandydatki, które się zgłosiły, mają naprawdę dobre pomysły. To inne spojrzenie i inna wrażliwość – doceniał szef powiatowych struktur PO Leszek Redzimski. Mariusz Brunka wypomniał, że z jedną mógł nawet rywalizować o burmistrzowski fotel, ale partia postanowiła nikogo nie wystawić...

Wiele uczestnicy debaty mówili także o rozwiązaniach ustawowych dotyczących świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego, przemocy i biedzie. Kiedy problemy w czterech kątach spędzają sen z powiek, to ciężko od kobiet wymagać aktywności poza nimi. I tak błędne koło się zamyka, więc warto, by na wyższych szczeblach władzy rola kobiet wzrastała. - W parlamencie zasiada tylko 20 % kobiet. Trzeba zachęcić do udziału w życiu publicznym, a w kontekście najbliższych wyborów do oddania głosu – zakończyła debatę Królicka.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym
Tagi: debata

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

16 komentarzy

~a może mi jakaś pani wytłumaczyć
jak to jest, przy waszej rzekomej wrażliwości, że kobieta mobbinguje inną kobietę? Dręczy ją i poniża? Jak to się układa w waszej głowie i z czego wynika takie zachowanie? To my faceci jesteśmy niby gruboskórni i przepychamy się łokciami. A wy, niby delikatne istotki, czułe i wrażliwe niejednokrotnie potraficie lepiej od nas dokuczyć drugiemu człowiekowi.
01 Listopada 2014, godzina 14:15
Oceniono 3 razy 1
~dobrze powiedziane
Mamy prawo udziału w życiu publicznym, to nie żadne chciejstwo. W Chojnicach jest prawie 52 % kobiet, a nie mamy takich możliwości reprezentatywności. Myślałam, że macie inne podejście, że kobiecie można pomóc, że jest jakiś podział obowiązków. Sama potrzeba dyskusji o tym świadczy i pytanie – jaka jest rola kobiet w życiu publicznym? Białej gorączki dostałam. Taka sama jak mężczyzny – mówiła poirytowana przedstawicielka kobiet i była to bodaj najdłuższa i najbardziej konkretna wypowiedź z ust kobiety. Kłodzińska sama reprezentowała obszar pomocy społecznej, mocno obsadzony przez kobiety.
01 Listopada 2014, godzina 14:10
Oceniono 3 razy 3
~a.
Jakie wnioski z debaty?
30 Października 2014, godzina 15:24
Oceniono 1 raz 1
~tomle
Kobiety i mężczyźni różnią się od siebie i nic z tym się nie da zrobić! Kobiety są bardziej dokładne, skrupulatne liczy się dla nich bezpieczeństwo, mężczyźni mają większą skłonność do ryzyka, lepszą wyobraźnię. Najlepszym przykładem jest sposób prowadzenia samochodu: facet jest na miejscu znacznie szybciej, a kobieta znacznie bezpieczniej. Częściej menager ma sekretarkę niż menagerka sekretarza, prawda? Oczywiście to nie reguła a trend, ale właśnie te preferencje są przyczyną struktury udziału kobiet w życiu politycznym czy zawodowym a nie "nieprzychylność" lub brak pomocy.
30 Października 2014, godzina 12:39
Oceniono 5 razy 5
~Karolina Szczepańska
Moim zdaniem problem w tym, że kobieta zwyczajnie ma więcej na głowie niż mężczyzna. Dzieci, praca zawodowa, dom, często opieka nad osobami starszymi w rodzinie. To wszystko powoduje, że ma mniej czasu (i pewnie ochoty) na działalność społeczną i polityczną. A jak już ma to woli konkretne działania od bicia piany i długich dyskusji.
30 Października 2014, godzina 12:08
Oceniono 7 razy 7
~słuchacz debaty
dopóki kobiety nie przestaną żreć się we własnym towarzystwie, być zazdrosne o pozycję, urodę, czy chociażby ciuchy , tak długo będą przegrywać z mężczyznami, którzy we własnym gronie potrafią dogadywać się na każdy temat. Świetnie ten temat podjęła Justyna Barwina – Myszka. Kobiety nie potrafią się wzajemnie wspierać!
30 Października 2014, godzina 11:12
Oceniono 15 razy 7
~do "słuchający uważnie"
W dużej mierze jest tak przez stereotypy, że tylko mężczyzna nadaje się do kierunków ścisłych. Bynajmniej nie objawia się to jawną dyskryminacją, ale bardziej niekoniecznie poważnym traktowaniem kobiet, które zajmują się "męskimi" dziedzinami czy też zakładaniem z góry, że mężczyzna lepiej rozwiąże ten sam problem. Panuje podejście, że kobieta to ciekawostka a mężczyzna to specjalista w dziedzinie.

Myślę, że podobnie jest w polityce. Da się zauważyć, że w przypadku kobiet-polityków najszerzej komentowany jest ich wygląd, albo sam fakt, że w ogóle zajmuje się polityką. Także pakowanie się do polityki to dobrowolne nastawianie się na seksistowskie traktowanie.
30 Października 2014, godzina 11:10
Oceniono 5 razy 3
~tata
Nie będę ukrywać, że dzieci na ogół mówią "ja chcę do mamy!". Nikt nie powinien się czuć dyskryminowany faktem, że kobiety różnią się isotnie od mężczyzn. To nie jest dyskryminacja, tylko specjalizacja. Z naturą się nie dyskutuje. Żądanie równouprawnienia w każdej sytuacji jest porównywalne do użycia przymusu wobec dzieci, tak aby usunąć naturalną preferencję wobec mamy.
30 Października 2014, godzina 11:01
Oceniono 7 razy 7
~jotdwatrzy
Dlatego że kobiety mają inne mózgi. Nie GORSZE ani nie LEPSZE tylko INNE niż mężczyźni. Polecam poczytać książkę "Płeć mózgu" http://lubimyczytac.pl/ksiazka/136520/plec-mozgu-o-prawdziwej-roznicy-miedzy-mezczyzna-a-kobieta do nabycia w dobrych księgarniach Na szczęście współautorką jest kobieta, bo gdyby napisał ją mężczyzna to by go feministki zjadły. O rzekomym "szklanym suficie" opowiada pani Paczkowska, wieloletni dyrektor szkoły.
30 Października 2014, godzina 10:42
Oceniono 5 razy 5
~słuchający_uważnie
Zagadka dla feministek- dlaczego na uczelniach technicznych ZNAKOMITĄ większość stanowią mężczyźni? Przecież każdy ma równe szanse zdobyć zawód inżyniera melioracji, budownicta, architekta, itd. Dlaczego tak się dzieje?
30 Października 2014, godzina 09:52
Oceniono 7 razy -5
~do poniżej
jak ci sie nie podoba " w naszym kraju" to zawsze możesz wyjechac do innych "nowoczesnych i tolerancyjnych", w szególności poecam kraje muzułmanskie, tam kobiety mają życie prawie jak w madrycie
30 Października 2014, godzina 08:47
Oceniono 15 razy -7
~Koneser
Widziałem transmisję i pomimo uczestnictwa kandydatów w wyborach dyskusja była merytoryczna i sympatyczna, bez znamion agitacji. Tymczasem pewna Pani z PO wniosła skargę na prowadzenie agitacji w ratuszu... Szkoda, że koalicjantowi władzy nie przeszkadzały wystąpienia burmistrzów Finstera i Zielińskiego, w których sprawie postępowanie prowadzi Policja ze Starogardu Gdańskiego...
30 Października 2014, godzina 08:42
Oceniono 7 razy 3
~cd.
pani dorota wellman jakiś czas temu w kontekście ciągłej kontroli i zaglądania do kobiecej macicy przez zidiociałych fundamentalistów katolickich nie wytrzymała na wizji i powiedziała głośno to, co każda normalna kobieta myśli http://www.sadistic.pl/wkurwiona-dorota-wellman-vt321664.htm
30 Października 2014, godzina 08:04
Oceniono 15 razy 11
~odp.
ponieważ kobiety są wielozadaniowe, usiłują pogodzić życie rodzinne z pracą zawodową, a to jest w polsce cholernie trudne.. stulecia katolickiej ,,moralności" ustawiły faceta w roli wygodnickiego patriarchy, egoistycznie skupionego na własnej karierce i to niezależnie czy jest miernym klechą czy głupawym urzędnikiem.. posiadanie penisa jest wciąż w naszym zaściankowym kraju kryterium zawodowego i politycznego sukcesu
30 Października 2014, godzina 07:57
Oceniono 15 razy 11
~obserwator
Przecież większość kobiet głosuje na mężczyzn- to jest fakt. Pytanie dlaczego tak się dzieje? To jest clou tego wszytskiego i tym tematem powinni zająć się naukowcy. Dlaczego kobiety są nadreprezentowane w zawodach fryzjerka, pilęgniarka, nauczycielka, sprzątaczka?
30 Października 2014, godzina 07:11
Oceniono 9 razy 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 369.00 380.00 DKKDKK 59.10 60.60
EUREUR 444.00 453.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 40.80 42.30
GBPGBP 488.00 501.00 SEKSEK 42.60 44.10
Aktualizacja: 2020-12-02 17:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 375.00 DKKDKK 59.80 60.50
EUREUR 446.00 450.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 410.00 418.00 NOKNOK 41.40 42.20
GBPGBP 490.00 497.00 SEKSEK 43.10 43.90
Aktualizacja: 2020-12-02 17:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś zadowolony ze stanu miejskiej zieleni?
Ceny paliw2020-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 4.74 zł 5.09 zł 4.54 zł 2.34 zł
Circle K 4.69 zł - 4.49 zł 2.29 zł
Lotos Optima 4.71 zł - 4.51 zł 2.31 zł
MZK 4.69 zł 4.74 zł 4.49 zł 2.28 zł
Orlen 4.74 zł 5.03 zł 4.54 zł 2.34 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij