Czwartek, 15 Kwietnia 2021 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Nie takich konsultacji oczekiwali...

Mieszkańcy osiedla Asnyka i Kolejarz byli przekonani, że wypowiedzą się o przebiegu drogi, nazywanej małą obwodnicą, która ma rozładować ruch w centrum, a będzie biegła koło ich domów. Tym bardziej, że zaproszono ich na konsultacje. Te dotyczyły jednak innych kwestii. Na zmianę trajektorii jest już za późno.

 

Chojniczanie z tego rejonu miasta dość licznie przybyli na spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu pn. "Wzmocnienie korytarza transportowego południowego poprzez zmianę przebiegu drogi wojewódzkiej nr 212 w Chojnicach wraz z budową węzła na drodze krajowej nr 22", które odbyło się w środowe popołudnie. Wszak urzędnicy na czele z burmistrzem zapewniali ich, że będą mogli wybrać spośród kilku wariantów. Trzy przedstawione przez projektantów w wielkim skrócie różniły się zastosowaniem na skrzyżowaniach albo sygnalizacji świetlnej, albo prawoskrętów czy też budowy rond.

Reklama | Czytaj dalej »

- Zmianom nie podlega przebieg. To nie jest ten etap - wątpliwości mieszkańców od razu rozwiali projektanci. Nie tego się spodziewali, bo kiedy swój niepokój artykułowali m.in. przy okazji uchwalania planu miejscowego, to słyszeli zapewnienia, że jeszcze będzie czas na konsultacje. Kiedy w styczniu reprezentacja mieszkańców pojawiła się na wspólnym posiedzeniu komisji rady miejskiej, usłyszała z ust burmistrza: - W ramach MOF będą na to pieniądze i wtedy będzie czas na postulaty i konsultacje. Szef komisji komunalnej Antoni Szlanga nawet działania mieszkańców uznał za wyprzedzające. Uspokojeni mieszkańcy zawierzyli zapewnieniom i czekali na "właściwy" moment. - Bardzo nam przykro, że nie dotrzymał pan słowa. Kolejny raz się zawiedliśmy - Alina Urbańska, która już od roku pisze pisma w imieniu grupy mieszkańców i chodzi wokół sprawy, zwróciła się do burmistrza obecnego na spotkaniu. Mieszkanka Asnyka od fundamentów domu do krawędzi jezdni będzie miała 23,5 metra. - To uczciwa odległość - ocenił Arseniusz Finster. - Może dla drogi gminnej tak, ale dla wojewódzkiej to nie jest przyzwoita odległość - protestowała. - To niech pani zbierze podpisy mieszkańców, że nie chcecie tej drogi i nie będzie zbudowana - poradził jej włodarz, po czym wyszedł ze spotkania. - Od roku o tym rozmawiamy. Jeszcze 17 lipca podczas konsultacji strategii MOF pan burmistrz uspokajał nas, mówił, żebyśmy się nie martwili.  A teraz załatwił nas koncertowo. Okazał brak szacunku wobec nas - rozkłada ręce chojniczanka.

Mieszkańcy ul. Gryfa Pomorskiego na os. Kolejarz też nie mieli tęgich min. Jedna z rodzin uważa, że kiedy 1,5 roku kupowała działkę o budowie korytarza transportowego mowy nie było. Na reklamację już za późno, bo dom, od którego będzie ok. 17 metrów do drogi już jest prawie gotowy. Tymczasem, jak przekonywał projektant, odległość 13 metrów jest wystarczająca, by nie przekroczyć dopuszczalnych norm hałasu, tym bardziej że droga w dużej części będzie położona poniżej zabudowań. Nie było to wielkim pocieszeniem dla mieszkańców, którzy w związku z zaproszeniem na konsultacje mieli większe oczekiwania. Korzystając jednak z obecności projektantów i dyrektorów ratusza przyglądali się mapkom, odmierzali odległości od drogi, sprawdzali, jaki będą mieli dojazd. Ich uwagi zostały odnotowane przez dyrektora wydziału planowania przestrzennego Waldemara Gregusa.

Według projektu droga łącząca ulicę Bytowską z Człuchowską, 14 Lutego i obwodnicą, gdzie powstanie węzeł, będzie miała 3,1 km długości i dwustronne ciągi pieszo-rowerowe. Według prognoz długoletnich w 2035 roku w ciągu doby będzie się nią poruszało ok. 4 tys. pojazdów. Ruch w centrum miasta ma zmniejszyć się o ok. 25-35 %. Projekt powstaje w ramach Chojnicko-Człuchowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Prezentacja, mapa i formularz opinii dostępne są tutaj

Aktualizacja, godz. 11:23, oświadczenie burmistrza nadesłane mailem o godz. 9:10

Oświadczam, że brałem udział w spotkaniu, które opisuje powyższy artykuł. Byłem obecny od 17.00 do 18.20. W tym czasookresie odbyła się prezentacja i część konsultacji związanych z pytaniami – w tym z pytaniem Pani Urbańskiej. O godz. 18.30 odbywałem umówioną wizytę u lekarza. Na spotkaniu do końca pozostali dyr. J. Domozych, dyr. T. Kamiński, dyr. W. Gregus, dyr. J. Rekowski i projektanci. Moje wyjście ze spotkania przed jego zakończeniem nie miało znaczenia dla dalszego przebiegu spotkania. Jeżeli chodzi o odległość projektowanej drogi od zabudowań, to określają ją normatywy, o których mówili projektanci. W przypadku Pani Urbańskiej jest 23,5 m przy 13 metrach wynikających z normatywów dla obciążenia ruchem w 2013 roku. Zdaję sobie sprawę z faktu, że Pani Urbańska chciałaby, aby było to np. 235 metrów. To niestety nie jest możliwe. Ważne jest też to, że inni mieszkańcy, którzy otrzymali odpowiedzi akceptują odległość – jest tylko jedna osoba, która nie akceptuje – to Pani Alina Urbańska. Nowy przebieg drogi 212 jest moim zdaniem cywilizacyjną szansą rozwoju Chojnic i Osiedla Asnyka.

Arseniusz Finster

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

50 komentarzy

~no.1
Szkoda, że burmistrz w swoim wpisie nie odniósł się do tzw. konsultacji. Czyli gotów jestem do dyskusji a i tak zrobimy według pierwszego projektu.
01 Listopada 2014, godzina 17:48
Oceniono 58 razy 54
~gość
Mieszkańcy Chojnic głosujmy na mieszkańców Chojnic, a nie sąsiednich gmin
31 Października 2014, godzina 22:28
Oceniono 76 razy 68
~Czas na zmiany
Dobry gospodarz przede wszystkim dla o dobro wszystkich mieszkańców, a nie tylko kolesiów i wybrańców. Poplecznicy mogą nawet w godzinach pracy rozwieszać swoje ulotki wyborcze i do tego jeszcze wysokie pensje zabierają.
31 Października 2014, godzina 21:58
Oceniono 72 razy 68
~do poniżej
Też jestem za Brunką. Przynajmniej jest mieszkańcem Chojnic, a nie powiatu człuchowskiego.
31 Października 2014, godzina 21:46
Oceniono 70 razy 62
~Brunka na burmistrza
Warto zagłosować na Brunkę, gdyż czas dla obecnego "gospodarza" już przemija.
31 Października 2014, godzina 20:46
Oceniono 76 razy 66
~ dziwaczne wyjaśnienia..
wyjście burmistrza nie było eleganckie, zostanie zapamiętane jako foch narcystycznego starca, przerażonego wizją utraty intratnej posadki..
31 Października 2014, godzina 19:29
Oceniono 82 razy 72
~odnośnie Bytowskiej
Ludzie, którzy budowali domy przy ul. Bytowskiej wiedzieli gdzie je stawiają. Wiedzieli, że jest to droga o dużym natężeniu ruchu. Mieszkańcy ul. Gryfa Pomorskiego, którzy całkiem niedawno zakupili swoje działki (UM je pierwotnie sprzedawał) zostali postawieni przed faktem dokonanym. Kupowali działki niemalże między polami, a teraz okazuje się, że po sąsiedzku będą mieli obwodnicę.
31 Października 2014, godzina 18:41
Oceniono 64 razy 48
~gość
Ten artykuł pozwolił mi podjąć decyzję. Wybieram p. Brunkę, czas na zmianę. Czas na nowych ludzi.
31 Października 2014, godzina 16:28
Oceniono 86 razy 76
~wyborca
Finster-Obiecajda
Inżynier mechanik a doktorat z ekonomii i do tego w Rosji .
Jedna wielka kpina z wyborców. Pamiętacie - twierdził ,
że jak wbuduje galerię w miejscu kinoteatru, to zwiększą się obroty sklepów w centrum miasta.
Dziwię się PO kogo oni popierają .Wspieranie Burmistrza ,którego czas minął-to strzał w stopę.
31 Października 2014, godzina 16:26
Oceniono 76 razy 66
~gość
Panie burmistrzu, mówię panu NIE!!!
31 Października 2014, godzina 14:01
Oceniono 81 razy 71
~wyborca
Potwierdzam.że nie tylko Pani Urbańska jest niezadowolona z bliskości drogi spełniającej rolę obwodnicy.Sugerowanie, że Pani Urbańska oczekuje odległosci od budynku do drogi 235 m
jest chamstwem . To Pan Burmistrz powinien zadbać o mieszkańców tej części miasta by projekt
nie budził takich emocji. A może wybierzmy kogoś innego na burmistrza , kogoś z nowym spojrzeniem ,kogoś komu nie będzie chodziło tylko o zaspokojenie swoich ambicji. Odejdż waść wstydu oszczędż!
31 Października 2014, godzina 13:50
Oceniono 92 razy 76
~obecny
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
31 Października 2014, godzina 13:46
Oceniono 83 razy -61
~Poradnia językowa
~CZASOOKRES Pana Burmistrza Finstera
Wypowiedzi Pana Burmistrza Finstera:

"Burmistrz Arseniusz Finster – Panie Przewodniczący. Wysoka Rado. Państwo radni i również media otrzymały wydruki autopoprawek, jest ich dzisiaj dość dużo, za co bardzo przepraszam, ale proszę zwrócić uwagę na CZASOOKRES przygotowywania sesji, były to dwa tygodnie (...)" Protokół nr XIV/07 z 21 grudnia 2007 r.

"Burmistrz Arseniusz Finster – p. Przewodniczący, Wysoka Rado. Radnym zostały dostarczone dwie autopoprawki: Pierwsza dotyczy budżetu i są to autopoprawki wynikające ze zmian uwarunkowań finansowania naszego budżetu w CZASOOKRESIE pomiędzy wysłaniem materiałów do Państwa, a sesją Rady Miejskiej (...)" Protokół nr XXVIII/04 z 20 grudnia 2004r.

"Burmistrz Arseniusz Finster – Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Chciałbym wnieść trzy zmiany do porządku obrad, które zostały przedłożone przed momentem radnym. Pierwsza to au-topoprawka do uchwały budżetowej, wynikająca przede wszystkim ze zmian, które dokonały się w CZASOOKRESIE od przekazania Państwu materiałów do dnia dzisiejszego (...)" Protokół nr XXXVII/05 z dnia 6 października 2005 r.

"Burmistrz Arseniusz Finster - (...) W przypadku „Gabi” musimy pamiętać, że jest to kompleks firm, które są zlokalizowane w miejscowości Piaski koło Poznania, w Więcborku i w Chojnicach, czyli jest to grupa firm i właściciel firmy mówi, że Więcbork zastosował daleko idące ulgi podatkowe nawet na CZASOOKRES 3-lat, taką decyzję podjął Pan Burmistrz. Więcborka. (...)" Protokół nr 1/06 z posiedzenia Komisji Budżetu i Rynku Pracy, odbytego w dniu 1 lutego 2006 r.

(...) itd.

Jak widać, Pan Burmistrz Finster używa z zamiłowaniem tego wyrażenia "czasookres" również podczas konferencji prasowych. W słowniku języka polskiego nie ma takiego słowa, więc pytam o definicję tego temrinu w języku polskim. Więc co to słowo oznacza Panie Burmistrzu?
24 Lutego 2014, godzina 13:47 Oceniono 3 razy 3

~Zbigniew Opas
Protokół z obrad Rady Miejskiej XL/2014 z dnia 27 stycznia 2014 roku:
Burmistrz Arseniusz Finster – ...Czasookres na odwołanie jest do 31 stycznia i jest około 8 milionów euro na odwołania, czyli to nie jest tak, że odwołując się trzeba kogoś wypchnąć z listy, tylko te wnioski, które będą uwzględnione, mają finansowanie.

Od wykształconego człowieka mamy prawo oczekiwać poprawnej polszczyzny.
24 Lutego 2014, godzina 13:31
31 Października 2014, godzina 13:21
Oceniono 32 razy 26
~Jaki lekarz?
Znowu ginekolog-położnik, jak to już kiedyś było, gdy wystawiał zwolnienia do sądu?
31 Października 2014, godzina 13:12
Oceniono 44 razy 36
~wyborca
Trzeba przewietrzyć urząd, powiew świeżości jeszcze nikomu nie zaszkodził, a może przynieść dużo dobrego.
31 Października 2014, godzina 12:43
Oceniono 74 razy 66

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 377.00 387.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 451.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 518.00 531.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-15 16:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 384.00 DKKDKK 60.60 61.40
EUREUR 453.00 457.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 408.00 416.00 NOKNOK 44.70 45.50
GBPGBP 520.00 527.00 SEKSEK 44.50 45.20
Aktualizacja: 2021-04-15 16:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.66 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.61 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.63 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.63 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij