Wtorek, 11 Maja 2021 | Imieniny: Igi, Mamerta, Miry ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Kaczmarek nie skłamał

Kamil Kaczmarek.

Kamil Kaczmarek.

Orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku, który rozpatrzył zażalenie Kamila Kaczmarka z Projektu Chojnicka Samorządność na postanowienie słupskiej okręgówki. Wcześniej członek opozycji musiał prostować informacje zawarte w swojej ulotce. Ostatecznie sprostowanie w mediach opublikować musi burmistrz Arseniusz Finster, który zarzucał mu kłamstwo.

 

Podane informacje dotyczyły oszczędności w związku z likwidacją stanowiska jednego zastępcy burmistrza. Kamil Kaczmarek oszacował je na 600 tys. zł i taką kwotę umieścił w swoich materiałach wyborczych. W związku z tym publicznie kłamstwo zarzucił mu burmistrz Arseniusz Finster. Okazało się, że dokładne koszty stanowią większą kwotę, bo dokładnie 683 tys. zł.

Reklama | Czytaj dalej »

„Skoro niemożliwie jest podanie dokładnej kwoty oszczędności to stwierdzenie Kamila Kaczmarka , że likwidacja jednego stanowiska wiceburmistrza przyniesie w skali kadencji 600.000 zł oszczędności nie może być uznane za nieprawdziwe . Zupełnie nie da się określić tezy wnioskodawcy jako kłamliwej , bowiem zarzut taki zakłada wypowiedź zawierającą informacje niezgodne z przekonaniem autora o prawdziwym stanie rzeczy . Trudności lub niemożność wyliczenia wszystkich oszczędności zmuszała do ich szacowania , z natury tylko w przybliżeniu ( podanie „ rzędu kwot ” ) . Tymczasem uczestnik potraktował cytowany fragment ulotki wyborczej wnioskodawcy jako nieprawdę i kłamstwo – uzasadnia sędzia sądu apelacyjnego Zbigniew Koźma. Sąd w Gdańsku zmienił zaskarżone postanowienie i nakazał Arseniuszowi Finsterowi umieszczenie sprostowania, m.in. na portalu Chojnice24. Jeszcze przed sądem pierwszej instancji Arseniusz Finster sam przyznawał, że użył zbyt mocnych słów. Wyrok SA w Gdańsku jest prawomocny i nie podlega zaskarżeniu.

Postanowienie SA w Gdańsku z dn. 17.11.14 r.

Jak korzystny dla siebie wyrok komentuje adwersarz burmistrza, któremu nie udało dostać się do rady miejskiej? - Szkoda, że tak późno, ale cieszę się, że Sąd Apelacyjny stwierdził, że atak przypuszczony przez Burmistrza na mnie samego i treść mojej ulotki był bezzasadny. Nie powinno się korzystając z zajmowanego stanowiska ferować wyroków - oceniać na zasadzie - ten kłamie, a ten mówi prawdę. Po nieprawomocnym wyroku w Sądzie Okręgowym pan Finster dzwonił do mediów i chwalił się, że wygrał, choć na sali sądowej przyznawał, że użył niewłaściwych słów. Tak nie powinno być. Cieszę się, że ta sprawa już za nami i czekam na sprostowanie - komentuje Kamil Kaczmarek.

Komentarz Arseniusza Finstera jest następujący: - Ja na posiedzeniu sądu okręgowego, gdzie sprawę wygrałem, proponowałem panu Kaczmarkowi ugodę. Gdy komentowałem kilka nieprawd z ulotki, użyłem zbyt mocnego słowa w odniesieniu do kwoty, gdzie on się pomylił w dół, a nie w górę. Moje przekroczenie słowne polega na tym, że mogłem to powiedzieć w taki spósób, że to jest nieprawda, bo źle wyliczył i dodać, że kosztuje 683 tys. zł. Dlatego byłem gotowy zamieścić sprostowania na dwóch portalach, które dawały film z mojej konwencji, a nie chciałem się zgodzić na publikację w innych mediach. Moje słowo było zbyt mocne, nieadekwatne do poruszonego problemu. Chciałem się zgodzić na porozumienie, a pan Kaczmarek się uparł, że nie. Wygrał sprawę apelacyjną, a ja szanuję ten wyrok i zamieszczę sprostowanie.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

110 komentarzy

~Burmistrz
Sprostowanie

„Arseniusz Finster oświadcza, że twierdzenie Kamila Kaczmarka, iż likwidacja jednego stanowiska wiceburmistrza przyniosłaby oszczędności w wysokości 600.000 zł nie jest nieprawdą i kłamstwem.”

Arseniusz Finster
Burmistrz Chojnic
20 Listopada 2014, godzina 09:31
Oceniono 7 razy 3
~Marzenna Osowicka
Witam Państwa! Udało mi się dzisiaj wstać trochę wcześniej i dzięki temu mogłam się zapoznać z Państwa wypowiedziami na forum. Fakt, że są osoby, które pokładają we mnie nadzieję na pomoc w rozstrzygnięciu kwestii związanych z dodatkami motywacyjnymi, jest także dla mnie ogromną motywacją. W najbliższym czasie postaram się "zgłębić" temat w sposób merytoryczny. Jednakże już teraz - ponieważ wcześniej zainteresowałam się tym problemem - mogę Państwa poinformować, że istnieje totalna dezinformacja ze strony niektórych dyrektorów szkół, którzy nie przekazują gronom pedagogicznym rzetelnych informacji. Jako nauczyciele jesteśmy funkcjonariuszami publicznymi (Ustawą z dnia 11 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2007 r. nr 80, poz. 542) wprowadzono do Karty Nauczyciela zapis przyznający nauczycielowi status funkcjonariusza publicznego i wynikającej z tego tytułu ochronie. Powyższa zmiana weszła w życie 24 maja 2007 r. Przypomnijmy, art. 63 ust. 1 Karty stanowi, że „nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.).”)
W związku z tym faktem - nauczyciele mają prawo do rzetelnej informacji dotyczącej ich dodatków motywacyjnych, a także - zgodnie z prawem - mają niezbywalne prawo do otrzymywania tychże dodatków. (Ani dyrektor szkoły ani organ prowadzący szkołę nie posiada kompetencji uprawniających do odebrania nauczycielowi dodatku motywacyjnego, ponieważ regulamin wynagradzania uwzględnia tylko warunki przyznawania dodatku.). Jakiekolwiek inne praktyki stosowane przez niektórych dyrektorów szkół uzasadniające odebranie nauczycielowi dodatku motywacyjnego (jak w przykładach podanych prze internautkę) są bezwzględnym naruszeniem przepisów prawa.
Z nauczycielskim pozdrowieniem - Marzenna Osowicka
20 Listopada 2014, godzina 07:32
Oceniono 25 razy 23
~odp.
folwark należy przewietrzyć.. gnój wyrzucić i starą zwierzynę do rzeźni odesłać
20 Listopada 2014, godzina 06:22
Oceniono 25 razy 21
~dla Pani Marzeny Osowickiej
Szanowna Pani, widzę, że Pani czyta to forum i mam nadzieję, że coś Pani zrobi również z dodatkami motywacyjnymi w gminach. W szkole, w której pracuję, dzieją się dziwne rzeczy z dodatkami: nikt nigdy nie wie, kiedy jest dokładny termin składania podań, aby potem się okazało…że za późno. Starzy nauczyciele robią to celowo młodym, ponieważ im więcej osób, tym mniejsze motywacyjne. Sekretarka nigdy nie wywiesza żadnej informacji o terminie podań, chociaż w przypadku składki w wysokości 1zł na OC nauczyciela, terminie rp, hospitacje – ulotki są w kolorach! Dodatki są 2 razy w roku; w czerwcu 2014r. składaliśmy podania, ale tym razem złożyło nas więcej, na radzie w lipcu, dyrektorka powiedziała, że zbyt wiele osób złożyło podania i nie wie, co z tym zrobić, że musi pomyśleć. jej pomyślunek polegał na tym, że przyznała podatki (300 i w górę) znowu tej samej ekipie, która terminy składania podań trzymała w takiej tajemnicy przez lata. Dodam, że w tej szkole są wprowadzone tylko 2 innowacje pedagogiczne (stare n-lki nawet za to się nie zabiorą, a n-lka matematyki na forum w pokoju n-lskim stwierdziła, że chociaż pracuje tyle lat, to nadal nie czuje się na tyle kompetentna, aby wprowadzić innowacje – szok!), i te 2 nauczycieli nie dostały w tym roku nawet 1 zł motywacyjnego (innowacje realizowane za friko!), a ta ‘niekompetentna’, otrzymała dodatek jak co roku, kilkaset złotych. Serce boli, brak motywacji do pracy, dziwne układy, stare n-lki śmieją się z nas. Nikt tego nie zrozumie, kto nie pracował w szkole, ale Pani zdaje sobie sprawę jak zdemotywowany może być nauczyciel takim stanem rzeczy. Co robić? Jak wisienkę na torcie dodam, że nagrodę dyrektora w tej samej szkole, (ok. 1200 na rękę) otrzymała nauczycielka, która swoją koleżankę z pracy, inną nauczycielkę, straszyła sądem, adwokatem oraz pisemną skargą do dyrektorki, na ponoć niewłaściwe wystawienie oceny jej dziecku, które chodzi do tejże szkoły, do tego pisemnie obrażała tą nauczycielkę, pisma z obelgami przekazane dyrektorce, która wezwała autorkę obelg na dywanik, a ta się nie stawiła, i chyba za to, ta sama dyrektorka przyznała jej w dni nauczyciela nagrodę dyrektora. Wszystko do udowodnienia. Pani Marzeno, co Pani na to? Ręce opadają.
20 Listopada 2014, godzina 05:59
Oceniono 15 razy 13
~co z gminami?
Wynagrodzenie nauczyciela nie może zostać zmniejszone z powodu pozbawienia go dodatku motywacyjnego. Ani dyrektor szkoły ani organ prowadzący szkołę nie posiada kompetencji uprawniających do odebrania nauczycielowi dodatku motywacyjnego, ponieważ regulamin wynagradzania uwzględnia tylko warunki przyznawania dodatku. Mi dodatek właśnie został odebrany, ponieważ za duzo osób złożyło podania, dyrektorka nie dała mi w tym roku nic. Co z tym robić?
20 Listopada 2014, godzina 05:10
Oceniono 13 razy 11
~co z gminami?
Jak prawo o dodatkach motywacyjnych ma się do gmin w Chojnicach? 2 razy pod rząd dyrektorka przyznała mi dodatek motywacyjny (drugi zwiększyła nawet), ale za 3 podejściem odmówiła, ponieważ - jak to umotywowała, za dużo osób złożyło podania i coś musiała z tym zrobić, więc przydzieliła tym, którzy kiedyś dostawali, a "młodych" pogoniła. Teraz znowu kilka osób ma po 300-350zł, a kilka ma zero. Gdzie z tym iść?
20 Listopada 2014, godzina 05:07
Oceniono 13 razy 11
~uwaga
należało zatytułować artykuł dosadniej.. np. finster znów kłamał i mataczył
19 Listopada 2014, godzina 21:39
Oceniono 27 razy 21
~Jeszcze do nauczyciela z sp3
Rolą Marzenny będzie między innymi przypomnieć radzie, jakie są jej kompetencje i powinności. PChS-u nie chcieli słuchać, teraz będą musieli.
19 Listopada 2014, godzina 19:43
Oceniono 25 razy 21
~Do nauczyciela z sp3
To jest bardzo pewna wiadomość.
Warunki przyznawania i wypłacania dodatku motywacyjnego
Dodatek motywacyjny nie jest przyznawany przez dyrektora szkoły, ale przez organ prowadzący. Dyrektor nie ma wpływu na wynagrodzenie nauczyciela. Dodatek motywacyjny przysługuje także nauczycielowi w okresie niezdolności do pracy. Dodatek motywacyjny nie jest przyznawany przez dyrektora szkoły, ale przez organ prowadzący.
Za ustalenie szczegółowych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego oraz ustalenie jego wysokości odpowiada organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego. Dyrektor szkoły nie ma kompetencji do przyznawania dodatku motywacyjnego, tak samo jak nie odpowiada on za wynagrodzenie nauczyciela. Przekazuje on jedynie informację o nauczycielach i ich osiągnięciach do organu prowadzącego szkołę. Organem prowadzącym jest rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa.

Organ prowadzący szkołę ma obowiązek sporządzenia regulaminu wynagradzania nauczycieli, w którym zostaną określone m.in. zasady przyznawania dodatku motywacyjnego oraz jego wysokość. Warunki otrzymania dodatku motywacyjnego należy określić precyzyjnie, aby wyeliminować możliwość wprowadzenia uznaniowości w zakresie jego przyznawania.
Zasady te stanowią doprecyzowanie wskazań określonych w art. 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.
Dodatek motywacyjny do wynagrodzenia nauczyciela nie może być przyznawany ze względu na staż zatrudnienia w danej szkole lub zatrudnienia w ogóle. Nie wynika również ze stopnia awansu zawodowego nauczyciela. Przesłanką do jego przyznania jest spełnienie warunków określonych w art. 6 rozporządzenia o wynagrodzeniach nauczycieli, doprecyzowane w regulaminie sporządzonym przez organ prowadzący.
Nauczycielowi nie można odebrać dodatku motywacyjnego
Wynagrodzenie nauczyciela nie może zostać zmniejszone z powodu pozbawienia go dodatku motywacyjnego. Ani dyrektor szkoły ani organ prowadzący szkołę nie posiada kompetencji uprawniających do odebrania nauczycielowi dodatku motywacyjnego, ponieważ regulamin wynagradzania uwzględnia tylko warunki przyznawania dodatku.
Dodatek motywacyjny uwzględnia również wynagrodzenie nauczyciela w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby lub ciąży i w trakcie urlopu macierzyńskiego. Podstawę wynagrodzenia w takiej sytuacji stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone w ciągu 12 miesięcy poprzedzających wystąpienie niezdolności do pracy. Podstawę tę oblicza się na podstawie przychodu netto, do którego zaliczana jest również kwota otrzymywanego zasiłku motywacyjnego.
Podstawa prawna:
o art. 30 ust. 6, art. 91b ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674),
o art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636 ze zm.),
o art. 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22 poz. 181)
Opracowanie redakcyjne: Marta Wysocka
http://www.experto24.pl/oswiata/place-i-finanse/warunki-przyznawania-i-wyplacania-dodatku-motywacyjnego.html
19 Listopada 2014, godzina 19:28
Oceniono 17 razy 13
~Marcin Dobaj
Gościu z 19 Listopada 2014, godziny 15:18 nie wytykaj sobie języka ,bo Ci krowa raz,dwa nasika.
19 Listopada 2014, godzina 19:22
Oceniono 13 razy 11
~jasnowidz
Zbliża się nieuchronny koniec , Partii Oszustów
19 Listopada 2014, godzina 19:14
Oceniono 15 razy 11
~jasnowidz
Zbliża się nieuchronny koniec , Partii Oszustów
19 Listopada 2014, godzina 19:13
Oceniono 15 razy 11
~nauczyciel z SP 3
do wpisu z 19 Listopada 2014, godzina 17:01. Czy to jest pewna wiadomość, czy tylko ktoś sobie gdyba? Marzenna, będziesz mieć nasze wsparcie w ukróceniu dyrektorskich praktyk wypłacania wysokich dodatków motywacyjnych lizusom i przydupasom dyrekcji. To są pieniądze wszystkich nauczycieli. Żeby kupić sobie lojalność jednego albo kilku pupili dając im większą niż przewidzianą zarządzeniem kasę, dyrektor musi zabrać pieniądze pozostałym nauczycielom. Czy koleżanki i koledzy zgadzacie się na to, żeby tych kilku dostawało nieuczciwą kasę pod stołem?
19 Listopada 2014, godzina 17:36
Oceniono 19 razy 15
~członek cosa nostra
Finster capo di tutti capi? To by się zgadzało. Don Corleone chojnickiej skorumpowanej mafii...
19 Listopada 2014, godzina 17:21
Oceniono 21 razy 17
~Psychopata grasuje na forum!
Uważajcie, mój IP już zna, jak podskoczycie - pozna i wasze. Nic i nikt go nie powstrzyma, bo on jest tu gospodarzem i szefem wszystkich szefów!
19 Listopada 2014, godzina 17:06
Oceniono 23 razy 13

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.00 386.00 DKKDKK 60.50 62.00
EUREUR 451.00 463.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 410.00 425.00 NOKNOK 44.80 46.30
GBPGBP 521.00 536.00 SEKSEK 44.30 45.80
Aktualizacja: 2021-05-10 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 381.00 DKKDKK 60.70 61.50
EUREUR 453.00 458.00 RUBRUB 4.80 5.70
CHFCHF 413.00 420.00 NOKNOK 44.90 45.70
GBPGBP 526.00 532.00 SEKSEK 44.50 45.30
Aktualizacja: 2021-05-10 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-05-10

E95 E98 ON LPG
BP 5.51 zł 5.86 zł 5.36 zł 2.39 zł
Circle K 5.41 zł - 5.26 zł 2.29 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.29 zł
MZK 5.39 zł 5.44 zł 5.24 zł 2.4 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.29 zł
PKS 5.39 zł - 5.27 zł 2.29 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij