Wtorek, 27 Października 2020 | Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. KPP Chojnice

Zapadł wyrok w sprawie rozbojów

W lutym i marcu zeszłego roku na terenie Chojnic grupa młodych mężczyzn dwukrotnie napadła na osiedlowe sklepy, kradnąc łącznie 800 zł. Posługiwali się przedmiotem przypominającym broń. Trzech chojniczan wczoraj w słupskim sądzie usłyszało wyrok. Dwóch odpowiedziało za rozbój, trzeci za pomocnitwo w nim.

Adrian A. i Karol B. zostali uznani przez Sąd Okręgowy w Słupsku za winnych dokonania dwóch rozbojów na terenie Chojnic przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów. Dostali po dwa lata pozbawienia wolności, przy czym sąd wykonanie kary warunkowo zawiesił na pięć lat. Przez ten okres będą mieli dozór kuratora. To najdłuższy okres z możliwych warunkowego zawieszenia.

Reklama | Czytaj dalej »

Julian W., syn chojnickiego prawnika, odpowiadał przed sądem za pomocnictwo w jednym z rozbojów. Sąd uznał go winnym i skazał na rok i cztery miesiące pozbawienia wolności, ale karę zawiesił na cztery lata. Jak informuje Danuta Jastrzębska, rzecznik prasowy słupskiego sądu, o warunkowe zawieszenie wykonania kary wobec wszystkich oskarżonych wnioskował wczoraj prokurator. - W toku postępowania po szczegółowym postępowaniu ustalono, że są pozytywne prognozy co do zachowania tych młodych sprawców. Przeprowadzono kolejne wywiady środowiskowe i ustalono, że od czasu tych zdarzeń po opuszczeniu aresztu zachowują się w sposób, który daje gwarancję, że będą przestrzegać porządku prawnego – informuje.

Dodatkowo sąd skorzystał z instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary wobec winnego pomocnictwa. Powołał się przy tym na to, że Julian W. angażuje się w działalność charytatywną, pracuje jako wolontariusz i zajmuje się osobami chorymi.

Przypomnijmy, że jako jednyny spośród trzech uniknął aresztu tymczasowego, po tym jak jego ojciec wpłacił poręczenie majątkowe. Nie został też skreślony z listy uczniów, a dyrekcja szkoły tłumaczyła, że od organów ścigania otrzymała tylko informacje o swoich dwóch uczniach. Ci zostali skreśleni z listy.

Wyrok jest nieprawomocny.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

161 komentarzy

~wyborca
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lutego 2015, godzina 17:12
Oceniono 138 razy -50
~panno r.
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lutego 2015, godzina 16:25
Oceniono 164 razy -30
~droga Julio
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lutego 2015, godzina 16:22
Oceniono 156 razy -40
~Julia
Obrażanie czyjejś rodziny bezpodstawnie na forum publicznym jest żenujące i świadczy tylko i wyłącznie o braku kultury osobistej. Każdy mógłby zrobić to anonimowo. Ja nie wstydzę się chociażby swojego imienia. Ujawnienie nazwiska także nie byłoby dla mnie problemem, bo nie wstydzę się swoich poglądów. Nie wiem jak nisko trzeba upaść, by ANONIMOWO uwłaszczać czyjejś rodzinie. Mam nadzieję, że znajdzie się tutaj kilka osób myślących podobnie. Szanujmy siebie nawzajem.
11 Lutego 2015, godzina 15:38
Oceniono 165 razy 61
~gość
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lutego 2015, godzina 14:52
Oceniono 164 razy -40
~Julia
do "Odp."
To Ty tutaj czegoś nie rozumiesz. Istnieje różnica pomiędzy sprawstwem (za co skazani zostali Adrian i Karol) a p o m o c n i c t w e m. W świetle prawa są to dwie zupełnie różne od siebie formy popełnienia przestępstwa. Dlatego ich wyroki są inne.
11 Lutego 2015, godzina 14:36
Oceniono 161 razy 51
~mr
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lutego 2015, godzina 12:13
Oceniono 206 razy -30
~ll..
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lutego 2015, godzina 11:53
Oceniono 266 razy -20
~no co ty
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lutego 2015, godzina 10:27
Oceniono 152 razy -40
~opinia publiczna
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lutego 2015, godzina 10:14
Oceniono 156 razy -50
~montek
ciekawostka


Kodeks karny wyróżnia dwa rodzaje rozbojów.
W art. 280 § 1 k.k. uregulowany jest „podstawowy” rodzaj rozboju.
Jego definicja przedstawia się następująco:
Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub Odpowiedzialność karna


Jak zatem widać przesłankami popełnienia tego przestępstwa jest kradzież (czyli przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej) i użycie przemocy (groźba jej użycia).
Art. 280

1. Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 2. Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Kwalifikowaną formą rozboju jest, uregulowany w art. 280 §2 k.k. rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Narzędziem takim będzie w szczególności nóż albo broń palna.

Wymiar kary

Odnosząc się bezpośrednio do Pana pytania trzeba powiedzieć, że wszystko zależy od rodzaju rozboju. Za „podstawowy” typ grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności (popularnie nazywana więzieniem).
Natomiast za kwalifikowany przypadek grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Wymiar kary w konkretnej sprawie zależy od wielu czynników. Zasady wymierzania kary reguluje art. 53 k.k. zgodnie z nim sąd przy wymiarze kary bierze pod uwagę w szczególności stopień winy sprawcy oraz szkodliwość społeczną czynu.

Rozbój to kradzież połączona z użyciem przemocy wobec osoby lub groźbą natychmiastowego jej użycia albo dokonana poprzez doprowadzenie człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności. Na równi z tym należy traktować sytuację, w której pokrzywdzony pod wpływem takiej groźby natychmiast wydaje przedmiot sprawcy.


Doprowadzenie do stanu nieprzytomności lub bezbronności następuje bez użycia przemocy i polega na upiciu pokrzywdzonego alkoholem, podaniu mu środka odurzającego lub skrępowaniu w sytuacji, gdy nie jest w stanie się przed tym bronić.
Należą tu także wypadki polegające na zabraniu wózka inwalidzkiego lub kul osobie niepełnosprawnej.
Doprowadzeniem do stanu bezbronności jest również sytuacja, gdy sprawcy samą tylko przewagą liczebną paraliżują wolę oporu pokrzywdzonego.

Zabór rzeczy przy wykorzystaniu bezradności pokrzywdzonego niespowodowanej działaniem sprawcy, który tylko wykorzystuje tę sposobność kradzieży jest zwykłą kradzieżą a nie rozbojem.


Niszczenie własności pokrzywdzonego w celu zmuszenia go do określonego działania nie jest przemocą wobec osoby. Może natomiast stanowić element przestępstwa wymuszenia rozbójniczego.

Przestępstwo rozboju posiada surowiej karany typ kwalifikowany. Sprawca, który posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym, albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu (np. wystawienie za okno), a także osoby z takim sprawcą współdziałające, popełniają zbrodnię zagrożoną karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż lat 3.
Broń gazową na gruncie prawa karnego zalicza się do broni palnej. Innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem jest każda rzecz, której właściwości lub zwykłe wykorzystanie stwarzają podobne zagrożenie jak nóż czy broń palna.
Równie niebezpieczne cechy musi posiadać środek obezwładniający, którym posługuje się sprawca.


Posługiwanie się bronią, nożem lub innym niebezpiecznym przedmiotem nie musi polegać na ich użyciu. Wystarcza, że sprawca demonstruje pokrzywdzonemu fakt ich posiadania, paraliżując tym samym jego wolę oporu.

W przypadkach mniejszej wagi przestępstwo rozboju zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (typ uprzywilejowany).

Rozbój stanowi przestępstwo niezależnie od wartości ukradzionego mienia.

Swój kwalifikowany typ rozbójniczy posiada przestępstwo zaboru pojazdu w celu krótkotrwałego użycia.

W piśmiennictwie prawniczym przestępstwa rozboju, kradzieży rozbójniczej i wymuszenia rozbójniczego określa się wspólnym mianem triady rozbójniczej lub przestępstw rozbójniczych.wymuszenie rozbójnicze to występek polegający na doprowadzeniu innej osoby do rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym albo do zaprzestania działalności gospodarczej poprzez zastosowanie wobec niej przemocy, groźby zamachu na życie, zdrowie lub groźby gwałtownego zamachu na mienie. Sprawca musi działać w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla siebie lub dla kogoś innego.


Wymuszenie rozbójnicze różni się od rozboju odstępem czasowym pomiędzy działaniem sprawcy a reakcją pokrzywdzonego, podczas którego pokrzywdzony nie pozostaje pod bezpośrednim wpływem zmuszającego.
Wyjątkowo tylko zachowania te mogą występować równocześnie a to w wypadku niszczenia mienia pokrzywdzonego przez sprawcę lub grożenia takimi zniszczeniami w celu zmuszenia pokrzywdzonego do działań o wskazanym charakterze.
11 Lutego 2015, godzina 09:53
Oceniono 323 razy 7
~Niekończąca się historyjka
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lutego 2015, godzina 09:25
Oceniono 180 razy -40
~Trzy bandziory zadowolone
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lutego 2015, godzina 09:05
Oceniono 156 razy -40
~...???
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lutego 2015, godzina 07:00
Oceniono 132 razy -50
~...„Dziś jest tak, że polityk jest naszym panem, za nasze pieniądze, a nie naszym pracownikiem”...
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Lutego 2015, godzina 06:07
Oceniono 134 razy -40

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 385.00 395.00 DKKDKK 60.60 62.10
EUREUR 454.00 464.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 420.00 435.00 NOKNOK 40.90 42.40
GBPGBP 500.00 512.00 SEKSEK 43.40 44.90
Aktualizacja: 2020-10-27 09:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 387.00 391.00 DKKDKK 61.20 61.90
EUREUR 456.00 460.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 41.50 42.30
GBPGBP 502.00 508.00 SEKSEK 43.90 44.70
Aktualizacja: 2020-10-27 09:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy popierasz protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?
Ceny paliw2020-10-21

E95 E98 ON LPG
BP 4.63 zł 4.89 zł 4.33 zł 2.19 zł
Circle K 4.53 zł - 4.28 zł 2.09 zł
Lotos Optima 4.55 zł - 4.35 zł 2.11 zł
MZK 4.57 zł 4.72 zł 4.36 zł 2.05 zł
Orlen 4.65 zł 4.99 zł 4.42 zł 2.14 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij