Wtorek, 21 Maja 2019 | Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora | Pogoda: °C, hPa, wiatr km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaKultura
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Drogi honorowy

Janusz Jutrzenka Trzebiatowski podczas benefisu w maju ubiegłego roku. W tle Ptaki ziemi chojnickiej.

Janusz Jutrzenka Trzebiatowski podczas benefisu w maju ubiegłego roku. W tle Ptaki ziemi chojnickiej.

Kwestie percepcji sztuki pozostawiamy odbiorcom. Ilu odwiedziło progi galerii Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego, nie udało nam się dowiedzieć. Takich statystyk bowiem urząd nie prowadzi. Sprawdzamy, ile pieniędzy do tej pory ratusz wydatkował na funkcjonowanie galerii jednego artysty, któremu niedawno radni przyznali honorowe obywatelstwo.

 

Galeria Muzeum Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego została uroczyście otwarta pod koniec września 2010 roku w Baszcie Więziennej. Roboty remontowe kosztowały 600 tys. zł. W tamtym roku miasto wydało na funkcjonowanie galerii ponad 200 tys. zł. Przez cały 2011 rok było to znacznie mniej, bo 120 tys. zł. W kolejnych jeszcze mniej: 2012 – 90 tys. zł, 2013 – 80 tys. zł, 2014 – 69 tys. zł. Od początku funkcjonowania galerii jednego artysty koszty funkcjonowania wyniosły 580 tys. zł. Czy to dużo czy mało, zależy od punktu odniesienia. Dla przykładu dokładnie 580 tys. zł kosztował projekt nowego domu kultury pod hasłem Balturium, jak do tej pory niezrealizowany.

Reklama | Czytaj dalej »

W tym czasie urząd finansował także wydawnictwa, w których prezentowana jest twórczość Trzebiatowskiego, określanego mianem mistrza. Najdroższe było wydanie katalogu zbiorów. Tysiąc sztuk kosztowało ponad 30 tys. zł. Poza tym wspomnianym opracowano jeszcze trzy katalogi z pracami artysty aktualnie mieszkającego w Krakowie. Jak podkreśla burmistrz Arseniusz Finster, jedynie raz Janusz Trzebiatowski dostał wynagrodzenie w wysokości 1,5 tys. zł za opracowanie i przygotowanie koncepcji merytorycznej i graficznej katalogu związanego z organizowaną w baszcie wystawą plakatu. Wydrukowany został on w 500 egzemplarzach, a łączny koszt wraz z umową zleceniem dla artysty wyniósł prawie 10 tys. zł. Mniejsze kwoty pochłonęły wydruk folderu promocyjnego czy dwóch tomików wierszy, bo Trzebiatowski, jest nie tylko malarzem, rzeźbiarzem i plakacistą, ale też poetą.

Łącznie od 2011 roku na wydawnictwa z twórczością mistrza wydatkowano 63 tys. zł. Dla porównania pula grantów miejskich na zadania z zakresu kultury i sztuki, które zrealizowane zostaną przez organizacje i stowarzyszenia w pierwszym półroczu wyniosła 31 tys. zł.

Jak widać i bez honorowego tytułu Janusz Trzebiatowski może czuć się w Chojnicach doceniony. W rodzinnym mieście bywa kilka razy w ciągu roku. Co roku przy okazji rocznicy powstania galerii odbywają się Dni Sztuki. Burmistrz podkreśla, że Trzebiatowski wyjazdy finansuje z własnej kieszeni, a na czas pobytu w Chojnicach zajmuje ostatnie piętro w galerii swojego imienia. W ramach umowy z miastem podarował kilkaset swoich prac oraz zbiorów etnograficznych. Kiedy pojawiły się kontrowersje w związku z przyznaniem tytułu, burmistrz mocno akcentował, że mistrz był współtwórcą Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej 84' w chojnickim muzeum, jeździ po świecie i promuje Chojnice, a jego prace znajdują się w British Museum czy Ermitażu w Sankt Petersburgu. Ten ostatni argument nie znalazł jednak potwierdzenia w rzeczywistości po sprawdzeniu przez Michała Drejera, dziennikarza Radia Weekend. Na ile Janusz Trzebiatowski jest znany i poważany w artystycznym środowisku i jakie przełożenie na promocję Chojnic ma jego działalność, nie podejmujemy się oceny. W Chojnicach na pewno jego nazwisko zasłynęło przy okazji nazwania części ewentualnych odbiorców hołotą. Na ile chojniczanie znają sztukę artysty z Krakowa, także ciężko powiedzieć. W baszcie nie jest prowadzona żadna ewidencja zwiedzających, bo wstęp do galerii utrzymywanej przez miasto na szczęście jest bezpłatny. Nie ma biletów. Nie ma statystyki. Nawet komisji rewizyjnej rady miejskiej nie udało się ustalić podczas kontroli placówki, ile osób odwiedziło ją w 2012 r. i choć jeden z wniosków pokontrolnych zalecał założenie ewidencji na wzór funkcjonującej w miejskiej czytelni, to jak widać nie doczekał się realizacji.

Informacja o kosztach funkcjonowania galerii z UM Chojnice

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

32 komentarzy

~nieśmiały parafianin

Informacja od edytorów Wikipedii:

Jak widać biogram Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego już po raz trzeci zniknął (już po raz trzeci został przeniesiony do brudnopisu pierwotnego autora) - to o czymś świadczy. I zapewniam, że wróci tylko wtedy, jeżeli każdy fakt z biogramu będzie zaopatrzony w przypis skąd ta informacja pochodzi.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
e-mail: niesmialy.parafianin@mail.ru
portal: http://chojnice.livejournal.com
09 Marca 2015, godzina 21:03
Oceniono 8 razy 6
~nieśmiały parafianin
Jeżeli burmistrz Arek Finster uważa, że może posługiwać się (EDIT) tytułem doktora ekonomi, uzyskanym z wykorzystaniem (EDIT) pracy doktorskiej, (EDIT), to nie ma się co dziwić, że takie pierdoły jak tytuł Honorowego Obywatela Chojnic też według Arka można nadawać na podstawie kłamstw.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
e-mail: niesmialy.parafianin@mail.ru
portal: http://chojnice.livejournal.com
09 Marca 2015, godzina 17:22
Oceniono 14 razy 10
~nieśmiały parafianin
Informacje na Wikipedii o Januszu Jutrzence-Trzebiatowskim wymagały kilku uzupełnień:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Jutrzenka_Trzebiatowski

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Janusz_Jutrzenka_Trzebiatowski


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
e-mail: niesmialy.parafianin@mail.ru
portal: http://chojnice.livejournal.com
09 Marca 2015, godzina 17:07
Oceniono 12 razy 8
~Pomózcie
Pomóżcie J.J.T zbierać stare gazety bo jak powiedział burmistrz pan J.J.T będzie starał się udowodnić że jednak przekazał owe słynne dzieła.

Panie burmistrzu a mi się wydaje że zbieranie gazet nigdy nie skończy się i wskazane jest zgłoszeniu podejrzenia o popełnienia przestępstwa przez J.J.T. które naraziło na straty Gminę Miejską Chojnice.
09 Marca 2015, godzina 12:17
Oceniono 8 razy 4
~My Chojniczanie
nie mamy nic do powiedzenia

Burmistrz i ani żaden radny nie zażądał wyjaśnienia kłamstwa które miało wpływ na naciągnięcie burmistrza na odstąpienie baszty.

Burmistrz i każdy radny znając pokrętne oświadczenia Jutrzenki Trzebiatowskiego w interesie gminy Chojnice nic nie zrobił aby przeszkodzić w uwłaszczaniu się na majątku gminy.
09 Marca 2015, godzina 11:18
Oceniono 8 razy 0
~Siewca dobra

jak się określił sam Jutrzenka Trzebiatowski w rytmach orkiestry odebrał tytuł honorowego.
Kłamstwa nie wyjaśnił

09 Marca 2015, godzina 11:09
Oceniono 10 razy 2
~chojnicznin

Gdy Arek nie skoryguje kłamstw Janusza to ktoś inny to zrobi:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_wikipedysty:Isonetpl/Janusz_Jutrzenka_Trzebiatowski1
09 Marca 2015, godzina 10:04
Oceniono 12 razy 6
~chojnicznin
To należało do obowiązków Arka Finstera by przed nadaniem tytułu sprawdzić rzetelność wszystkich oświadczeń Janusza!

Winę za publikowanie kłamstw ponosi jedynie Arek bo to on nakazał swoim urzędnikom publikować kłamliwe informacje o osiągnięciach Janusza!
09 Marca 2015, godzina 09:44
Oceniono 11 razy 5
~Za ponad godzinę

mistrz Trzebiatowski odbierze tytuł nadany w naszym imieniu.

Czy ktokolwiek z przez nas wybranych radnych w naszym imieniu zapyta mistrza dlaczego kłamał ?.
Czy burmistrz słodziutki wobec mistrza wyjaśni dlaczego tolerował to kłamstwo?
Czy wreszcie mistrz powie prawdę jak to było tak naprawdę z tymi dziełami w tych galeriach?
09 Marca 2015, godzina 08:33
Oceniono 10 razy 4
~bodzio
Czy można sprawdzić szczegółowo, na co dokładnie zostało wydane 200 tyś. ? Jeśli nie, to proszę, aby UM lub Komisja Rewizyjna upowszechniły rachunki, umowy, etc (np. na stronie chojnice24.pl)., na co dokładnie te pieniądze zostały wydane, bo szlag człowieka trafia, kiedy wie, że takie pieniądze, zarządzający budżetem miasta, przeznaczają na spotkania w wąskim gronie w otoczeniu obrazów artysty, jakich wielu. Co tam się dzieje, możemy wiedzieć, a nazywają to wernisażem. Takie pieniądze na 1 człowieka...? Za co? Dodatkowo wspieranie parku wodnego przynoszącego straty... W tym wypadku wystarczyłoby zmniejszyć pensję prezesa parku o 10 tyś i bilans się zrówna, strat nie będzie.
Przykład: działania nowego burmistrza Kościerzyny! No cóż, układy i układziki...
22 Lutego 2015, godzina 18:19
Oceniono 10 razy 4
~Szaleniec
Chyba pracownicy ratusza oszaleli. Jak można było wpisać do Wikipedii w dziale "Medale, odznaczenia" Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego "Legitymację Partii Bezpiecznego Członka". Rozumiem, że sam artysta a tę legitymację mógł przekazać miastu w darze do swojej galerii, traktując to jako swoisty żart.
Ale żeby wpisywać ją do Wikipedii...

Partia członków
01-04-2004, ostatnia aktualizacja 01-04-2004 23:46
Możliwe, że w Polsce powstanie kolejna partia - Partia Bezpiecznego Członka. Jej założyciele chcą walczyć o dobrą edukację seksualną w kraju.
- Była już Partia Przyjaciół Piwa, więc i my mamy szanse, w końcu mamy już 10 tys. członków - mówi Ryszard Sobociński, rzecznik prasowy partii. - W Polsce uczy się dzieci w szkołach o HIV, ale nie mówi im się, w jaki dokładnie sposób może dojść do zarażenia. Chcemy, żeby o seksie mówiło się wszędzie wprost. Partia ma trzy postulaty: "Kochajcie się i rozmnażajcie, ale pamiętajcie o ochronie" , "Bawmy się, ale bezpiecznie" oraz "Nasza misja to nie rewolucja, tylko edukacja seksualna". Kolejni członkowie będą werbowani dziś. Do partii będzie się można zapisać między godz. 10 a 13 przed Politechniką, Uniwersytetem Warszawskim i Szkołą Główną Handlową. Następnie pochód przejdzie pod Rotundę, gdzie liderzy partii wygłoszą oświadczenie. Akcję finansuje jeden z producentów prezerwatyw. Data: 2004-04-02
22 Lutego 2015, godzina 17:55
Oceniono 12 razy 6
~Jacek D.
Parę informacji o Partii Bezpiecznego Członka można znaleźć na stronie: http://www.zw.com.pl/artykul/161257.html
22 Lutego 2015, godzina 16:38
Oceniono 10 razy 6
~A to Finster ma problem
Musi pilnować aby mistrz nie zechciał się obrazić bo wtedy zgodnie z umową może sprzedać komu zechce eksponowane w baszcie dzieła.
22 Lutego 2015, godzina 12:09
Oceniono 14 razy 4
~jasne..
przecież tę umowę swoimi szczurzymi pazurami zięciunio ostrowskiego wydrapał..
22 Lutego 2015, godzina 12:04
Oceniono 18 razy 8
~off
Ta umowa burmistrza Finstera z Jutrzenką to porażka dla miasta, AF związał sobie ręce a Jutrzenka urządził się wyśmienicie, dożywotne mieszkanko, zakaz rozbicia jego kolekcji na części, cofka darowizny jeśli miasto coś zmieni lub zamknie ekspozycję... Finio jest głupi czy to tak było zaplanowane?!?
22 Lutego 2015, godzina 11:30
Oceniono 16 razy 6

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 382.00 391.00 DKKDKK 56.60 58.10
EUREUR 427.00 435.00 RUBRUB 5.50 6.40
CHFCHF 374.00 389.00 NOKNOK 42.80 44.30
GBPGBP 486.00 495.00 SEKSEK 38.90 40.40
Aktualizacja: 2019-05-21 13:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 388.00 DKKDKK 57.30 57.70
EUREUR 428.00 431.50 RUBRUB 5.98 6.30
CHFCHF 378.00 384.00 NOKNOK 43.60 44.00
GBPGBP 487.00 491.50 SEKSEK 39.50 40.20
Aktualizacja: 2019-05-21 13:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Ceny paliw2019-05-17

E95 E98 ON LPG
BP 5.22 zł 5.58 zł 5.15 zł 2.24 zł
Circle K 5.19 zł - 5.1 zł 2.19 zł
Lotos Optima 5.22 zł - 5.15 zł 2.24 zł
MZK 5.17 zł 5.36 zł 5.1 zł 2.24 zł
Orlen 5.22 zł 5.47 zł 5.15 zł 2.24 zł
PKS 5.17 zł - 5.1 zł 2.18 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij