Czwartek, 04 Marca 2021 | Imieniny: Adrianny, Kazimierza, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

Miejskie konsultacje bez udziału mieszkańców

Na czwartkowym (19.02) spotkaniu w sprawie modernizacji drogi nr 235 Korne - Chojnice próżno było szukać mieszkańców. Zapewne wpływ miała na to godzina konsultacji, czyli 11. Mocną grupą za to pojawili się ratuszowi urzędnicy biorąc w ogień pytań projektantów firmy Highway i przedstawiciela Zarządu Dróg Wojewódzkich Krzysztofa Prymaki.


Jeśli Zarządowi Dróg Wojewódzkich uda się zabezpieczyć środki wysokości 15 proc. kosztów inwestycji, tym samym pozyskać resztę finansowania z Unii, to mieszkańcy dwóch powiatów za cztery lata będą cieszyć się zmodernizowaną 235. Dla chojniczan inwestycja jest szansą m.in. na zmiany w funkcjonowaniu skrzyżowania u zbiegu ulic Kościerska - Obrońców Chojnic - Młodzieżowa. - Mieszkańcy zamiast sygnalizacji świetlnej chcą ronda w tym miejscu. Mam postulaty z osiedli w tej sprawie - argumentował burmistrz Arsneniusz Finster przypominając, że na feralnym skrzyżowaniu dochodzi do licznych potrąceń i wypadków. - Rondo jest najbezpieczniejsze dla pieszych, ale nie jest to panaceum na wszystkie problemy -  odpowiedział Artur Ryś z Politechniki Gdańskiej, który długo i dokładnie wyliczał za i przeciw dla obu typu skrzyżowań. Ryś zauważył, że znaczny ruch pieszych, a taki bez wątpienia występuje w okolicy Szkoły Podstawowej nr 5 i marketu, powoduje tzw. blokowanie ronda. Dlatego też projektanci bliżsi są pozostawieniu sygnalizacji świetlnej, ale z szerokim wachlarzem jej sterowania. Jeśli ZDW weźmie pod uwagę sugestie m.in. Jarosław Rekowskiego, być może uda podpiąć się w układ skrzyżowanie Kościerska - Gdańska.

Dyrektor budowlanki Jacek Domozych przyglądając się mapom apelował o stworzenie większej ilości przejść. Te w azylach, czyli z wyspą po środku, miałyby znaleźć się m.in. w okolicy marketu Biedronka, skrzyżowania na Igły czy przy działkach ogródkowych. - Każde przejście dla pieszych powinno dawać możliwość przejścia także rowerzyście, który jadąc Kościerską musi co chwilę zmieniać stronę. Dobrze, gdyby ścieżka była po jednej stronie dwukierunkowa - zaznaczył Domozych. Krzysztof Prymaka obiecał, że ZDW poświęci więcej czasu rowerzystom. - Rozważymy również zmianę nawierzchni. Po kostce fazowej fatalnie się jeździ. To ma służyć ,a nie sobie leżeć - mówił naczelnik wydziału przygotowującego inwestycję. Dyrektor Waldemar Gregus prosił, aby projektanci wzięli pod lupę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, bo droga która zostanie odświeżona i wzbogacona o nowe skrzyżowania służyć ma mieszkańcom na długie lata. Już teraz z analizy wykonanej przez Artura Rysia wiadomo, że w przeciągu pięciu lat ruch na wylocie drogi 235 wzrośnie dwukrotnie. - Przydałoby się  wam na wylocie 235 połączenie z 212, wtedy miasto zostałoby dla ludzi - mówił pracownik politechniki. W odpowiedzi usłyszał, że na razie magistrat nie ma czasu tym się zajmować, w końcu na tapecie jest 212 i węzeł do obwodnicy.

Mieszkańcy swoje uwagi i propozycje odnośnie projektu mogą przesyłać do 27 lutego na adres HIGHWAY Piotr Urbańsk, ul. Złota 20, 80-297 Banino lub na e-mail: biuro@higwaybp.pl (w temacie wiadomości należy wpisać DW 235 - konsultacje społeczne) lub na faks 58 710 05 93.

Reklama | Czytaj dalej »

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

6 komentarzy

~nieśmiały parafianin
Burmistrz i jego dzielni urzędnicy uważają, że w czasie "konsultacji społecznych" społeczeństwo Chojnic jedynie przeszkadza im, i irytuje ich, gdy dla dobra miasta podejmują głęboko przemyślane i genialne decyzje! Ustalenie czasu spotkania na godzinę 11 rano, gdy mieszkańcy Chojnic pracują zawodowo, jest wyraźną wskazówką, że włodarz nie miał zamiaru ułatwić mieszkańcom udziału w konsultacjach.

Od czasu do czasu, burmistrz i jego urzędnicy delikatnie przypominają mieszkańcom Chojnic, ze ich udział w konsultacjach jest całkowicie zbędny, a nawet wręcz przeszkadza urzędnikom i genialnemu burmistrzowi w ich nieostających działaniach dla dobra miasta. Taki wniosek można było wysnuć po ostatnich konsultacjach społecznych jakie zorganizował wspaniały burmistrz Arek Finster w sprawie przebiegu drogi wojewódzkiej nr 212 w Chojnicach wraz z budową węzła na drodze krajowej nr 22:
Chojniczanie z tego rejonu miasta dość licznie przybyli na spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu pn. "Wzmocnienie korytarza transportowego południowego poprzez zmianę przebiegu drogi wojewódzkiej nr 212 w Chojnicach wraz z budową węzła na drodze krajowej nr 22", które odbyło się w środowe popołudnie. Wszak urzędnicy na czele z burmistrzem zapewniali ich, że będą mogli wybrać spośród kilku wariantów. Trzy przedstawione przez projektantów w wielkim skrócie różniły się zastosowaniem na skrzyżowaniach albo sygnalizacji świetlnej, albo prawoskrętów czy też budowy rond.
- Zmianom nie podlega przebieg. To nie jest ten etap - wątpliwości mieszkańców od razu rozwiali projektanci. Nie tego się spodziewali, bo kiedy swój niepokój artykułowali m.in. przy okazji uchwalania planu miejscowego, to słyszeli zapewnienia, że jeszcze będzie czas na konsultacje. Kiedy w styczniu reprezentacja mieszkańców pojawiła się na wspólnym posiedzeniu komisji rady miejskiej, usłyszała z ust burmistrza: - W ramach MOF będą na to pieniądze i wtedy będzie czas na postulaty i konsultacje. Szef komisji komunalnej Antoni Szlanga nawet działania mieszkańców uznał za wyprzedzające. Uspokojeni mieszkańcy zawierzyli zapewnieniom i czekali na "właściwy" moment. - Bardzo nam przykro, że nie dotrzymał pan słowa. Kolejny raz się zawiedliśmy - Alina Urbańska, która już od roku pisze pisma w imieniu grupy mieszkańców i chodzi wokół sprawy, zwróciła się do burmistrza obecnego na spotkaniu. Mieszkanka Asnyka od fundamentów domu do krawędzi jezdni będzie miała 23,5 metra. - To uczciwa odległość - ocenił Arseniusz Finster. - Może dla drogi gminnej tak, ale dla wojewódzkiej to nie jest przyzwoita odległość - protestowała. - To niech pani zbierze podpisy mieszkańców, że nie chcecie tej drogi i nie będzie zbudowana - poradził jej włodarz, po czym wyszedł ze spotkania. - Od roku o tym rozmawiamy. Jeszcze 17 lipca podczas konsultacji strategii MOF pan burmistrz uspokajał nas, mówił, żebyśmy się nie martwili. A teraz załatwił nas koncertowo. Okazał brak szacunku wobec nas - rozkłada ręce chojniczanka.


Realia są takie, że burmistrz robi wszystko co może by zniechęcić chojniczan do udziału w konsultacjach społecznych, a także do udziału we wszelkich innych formach działalności społecznej w mieście. Działacze społeczni zbytnio interesują się działalnością ratusza, zaglądają w społeczne finanse miejskie, i w związku z tym przeszkadzają burmistrzowi i jego wesołej ferajnie urzędników w ich nieustających korupcyjnych przedsięwzięciach. Tak wiec, zaangażowani społecznie mieszkańcy Chojnic są niepożądani bo utrudniają burmistrzowi jego działania korupcyjne. A nasz dzielny i wszechstronnie genialny włodarz nie lubi gdy ktoś wścibia mu nos w jego korupcyjne przekręty i przewały.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
20 Lutego 2015, godzina 20:38
Oceniono 17 razy 1
~jotdwatrzy
Tak. Przez Klawkowo Ratusz nie ma czasu się tym zajmować bo zajmuje się zjazdem z obwodnicy w Nieżychowicach. Czyli tym, co spieprzyli gdy projektowano obwodnicę. Teraz spieprzymy Kościerską a będziemy się nią zajmować gdy będzie czas na kolejną inwestycję.
20 Lutego 2015, godzina 19:06
Oceniono 12 razy -4
~klawkowo city
Jakie połaczenie 212 z 235 o czym tu mowa predzej polączyc ruch z Koscierzyny w kierunku na obwodnice przez ul.Gdańską
20 Lutego 2015, godzina 18:26
Oceniono 7 razy -3
~jotdwatrzy
"Miasto na razie nie ma czasu się tym zajmować". Jasne, najwyżej za kilka lat się znowu przebuduje tak jak ścieżkę rowerową, jeszcze nie wykończoną a już trzeba ją przesuwać. Co za barany.
20 Lutego 2015, godzina 10:43
Oceniono 15 razy -1
~Obserwator
*Uzgadniał
20 Lutego 2015, godzina 09:05
Oceniono 12 razy -4
~Obserwator
Czy dyrektor uzgodniał lokalizację ewentualnych przepustów?
20 Lutego 2015, godzina 09:05
Oceniono 12 razy -6

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 372.00 384.00 DKKDKK 60.20 61.70
EUREUR 448.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 404.00 419.00 NOKNOK 43.40 44.90
GBPGBP 518.00 533.00 SEKSEK 43.90 45.40
Aktualizacja: 2021-03-03 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 379.00 DKKDKK 60.60 61.40
EUREUR 452.00 456.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 407.00 414.00 NOKNOK 43.80 44.60
GBPGBP 522.00 529.00 SEKSEK 44.30 45.10
Aktualizacja: 2021-03-03 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy odczuwasz niepokój w związku z trwającą pandemią koronawirusa i wynikającymi z tego ograniczeniami?
Ceny paliw2021-03-01

E95 E98 ON LPG
BP 5.18 zł 5.54 zł 5.04 zł 2.58 zł
Circle K 5.13 zł - 4.99 zł 2.53 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 5.09 zł 5.14 zł 4.99 zł 2.53 zł
Orlen 5.18 zł 5.48 zł 5.04 zł 2.56 zł
PKS 5.13 zł - 4.99 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij