Czwartek, 15 Kwietnia 2021 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Kadrowi przywróceni do pracy w policji

Wyrok na razie jest nieprawomocny. Zapadł dziś w człuchowskim Sądzie Pracy. Pozew złożyło dwoje kadrowych, którzy jesienią zostali zwolnieni z pracy w chojnickiej komendzie. Z ich powództwa w sądzie toczy się także sprawa o mobbing przeciwko pracodawcy.

Sędzia Marek Osowicki przeanalizował powody zwolnienia dwojga pracowników i uznał, że pracodawca, na którym spoczywa ciężar ich uzasadnienia, nie wykazał, że rzeczywiście te przyczyny nastąpiły. Kierownictwo komendy miało utracić zaufanie do pracowników administracyjnych, po tym jak udali się w jednym czasie na zwolnienie chorobowe, co mieli uczynić z premedytacją, dezorganizując pracę komendy. - Pracownik nie musi z góry uprzedzać, że idzie do lekarza. A pracodawca musi opracować taki system zastępstw, żeby komórka mogła funkcjonować. Nie można tego obowiązku przerzucać na powodów – uzasadniał sędzia. Wskazywał także, że kierowany wątpliwościami pracodawca, zawsze może zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czego nie uczyniono w tym wypadku.

Reklama | Czytaj dalej »

Ponadto komenda policji zarzucała, że kadrowi podważają kompetencje innych pracowników, ale dokładnie których, tego sąd w toku postępowania się nie dowiedział. Podobnie precyzji zabrakło w udowodnieniu, że funkcjonariusze służby cywilnej wynosili dokumenty, a następnie mieli je udostępniać osobom trzecim.

Sędzia podkreślił, że strona pozwana nie zarzucała pracownikom nienależytego wykonywania obowiązków. - Nie było kar, upomnień czy nagan, a nagrody, które są uznaniową decyzją pracodawcy. Ostatnia miała miejsce w lipcu 2014 roku.

Jednym z najważniejszych powodów zwolnienia wydaje się pismo adresowane do komendanta wojewódzkiego, w którym kadrowi skrytykowali zarządzenie przez komendanta Krzysztofa Pestkę. W opinii sądu pismo o odwołanie komendanta to jedyny właściwie być może powód do wypowiedzenia umowy o pracę. Jednak nie uznał go za szkalujące, a raczej ostatnią próbę obrony praw pracowniczych przed np. mobbingiem w pracy. Zdaniem komendy policji w piśmie pomówiono osobę komendanta. Sędzia Osowicki nie doszukał się w nim obraźliwych sformułowań i naruszenia dóbr osobistych. Podkreślał, że lojalność wobec pracodawcy nie może oznaczać ubezwłasnowolnienia pracownika. - Pracownik ma prawo do subiektywnej oceny organizacji pracy i dopuszczalnej krytyki – mówił sędzia, przy czym zauważył, że pismo poszło bądź co bądź drogą służbową, a nie trafiło np. do mediów jako paszkwil.

Poza przywróceniem do pracy na poprzednich warunkach sąd orzekł wypłatę 2117 zł na rzecz powodów za miesiąc, kiedy pozostawali bez pracy. Trzymiesięczne wypowiedzenie zakończyło się z końcem stycznia.

Czy komenda będzie odwoływać się od wyroku? - Po otrzymaniu uzasadnienia w formie pisemnej podejmiemy decyzję co dalej – odpowiedział przedstawiciel komendy obecny na odczytaniu wyroku zastępca komendanta Tomasz Kąkolewski.

- Pewnie będzie apelacja, ale na razie jesteśmy bardzo szczęśliwi – pracowniczka działu kadr komentowała po wyjściu z sali. Czy wyobraża sobie powrót do miejsca pracy, kiedy na dodatek toczy się sprawa o mobbing? - Już tyle przeżyliśmy, że myślę, że damy radę. Dziś tego nie potrafię ocenić, ale jak będzie trzeba, to damy radę. Może coś się zmieni na lepsze w końcu. Zawsze wychodzę z założenia, że każdy jest reformowalny i trzeba dać szansę drugiej stronie.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

111 komentarzy

~SA
Masz racje zmiany konieczne sa : cala ta trojka powinna odejsc bo to czego dokonali w ostatnim czasie nie tylko kadrowcy ale maja tez innych ludzi na sumieniu przekracza ludzkie pojecie ! Najgorsze tylko to , ze bez podstaw i jakimis ich chorymi poszlakami , ktore bylo tylko ich wymyslem , najpiekniejsze w tym , ze ci ludzie przegrywaja z kazdym komu robia krzywde !!!! Mozna im sie smiac prosto w twarz , ze tak sa nieudolni w swych czynach !
30 Marca 2015, godzina 21:16
Oceniono 139 razy 93
~Scotty
Wkoncu sie ktos za nich wziol , bezkarnie ludzi wyrzucali ze stanowisk , degradowali , ponizali , zawsze im to uchodzilo bezkarnie , wkoncu ktos odwazyl sie aby urwac ten chory uklad Pani Komendantowa - Krzysztof i ich od czarnej roboty Tomus , barbarzynstwo oraz usadzanie niewinnych ludzi w pracy nie tylko kadrowcow , to bylo juz za duzo , te osoby brneły naprawde juz bez opamietania , najgorsze jest w tym , ze potrafiali niszczyc komus kariere zawodowa bez zadnych podstaw i argumentow !
Zmiany , zmiany i jeszcze raz zmiany ! Chcemy czlowieka z zewnatrz !
30 Marca 2015, godzina 21:08
Oceniono 144 razy 98
~zatroskany chojniczanin
Po przegranej, Krzysiek, Sylwia, i Tomek, pewnie głowią się, jak ponownie uknuć jakąś podlą intrygę by z pomocą kłamstw pozbyć się kadrowców?

Ciekawe jak chojnicka KPP jest w stanie jeszcze funkcjonować gdy parszywi i nieuczciwi ludzie piastują tam naczelne stanowiska?
30 Marca 2015, godzina 21:05
Oceniono 151 razy 91
~Jeremienko
Czlowiek jest czlowiekiem nie wazne na jakim stanowisku znajduje sie w pracy , szacunek sie nalezy kazdemu , jezeli nie masz nie nadajesz sie aby zarzadzac ludzmi , trzeba byc stanowczy anie nie cham , konsekwentny , niestety ktos komus dal stanowisko za przyslowiowa krowe !
29 Marca 2015, godzina 20:29
Oceniono 161 razy 103
~Z-DCA
Sytuacja jest napieta, jak bycze jaja , wstyd i psychika siada , stres i nerwy , glowa na dole , kazdy dzien to koszmar
29 Marca 2015, godzina 20:26
Oceniono 154 razy 94
~Trąbalski
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Marca 2015, godzina 21:50
Oceniono 212 razy -98
~gość

Straszą nieśmiałego....?
http://chojnice24.pl/artykul/19979/wiejskie-bez-udzialu-policjantow/
26 Marca 2015, godzina 19:17
Oceniono 173 razy 123
~do goscia z 18.03.23015 godz.19.30
piszesz cyt. "jak dajesz tak odbierasz " i masz racje kolego, chociaz sie tego nie spodziewales ! Co ludziom dali wlasnie teraz odbieraja............
26 Marca 2015, godzina 15:23
Oceniono 90 razy 42
~Ciekawy film o chojnickich służbach w TVN Turbo
https://www.youtube.com/watch?v=eDM6mIitzHs
26 Marca 2015, godzina 11:46
Oceniono 57 razy 23
~gość z 9.01
" Śmiały Nieparafianin", czy po prostu-Kasia? Moim zdaniem komentujący dzielą się na dwie podstawowe grupy-oceniających fakty i zaklinaczy rzeczywistości. Zgadłaś-ja jestem w tej pierwszej.
Jak wyglada służba w policji w takim np. rewirze jak w Charzy? Ano chyba tak, że na początku Kasia przydziela dzielnicowym zadania, po czym opuszczają Panią Kasię i wychodzą w tzw. teren. Wracają po 7 godzinach, by opowiedzieć i opisać co zrobili Czy, aby te zadania były skutecznie i komfortowo zrealizowane przez 3 (słownie TRZECH ) dzielnicowych potrzebny jest budynek wartości kilku mln złotych , oodalony od centrum gminy i wyposażony w rekreacyjne pięterko z małżeńskimi łóżkami? Może jedno, porządne biuro na Warszawskiej by wystarczyło?. Dodaj do tego policyjne krętactwa z ukrywaniem terminu otwarcia rewiru, ukrywaniem pięterka, tłumaczeniem roli małżeńskich łóżek (każdy twierdzi co innego) i masz obraz tego co widzą normalni ludzie-jak piszesz laicy. Do tego grona zalicza się chyba też KOMENDANT WOJEWÓDZKI, który jak wiesz nie zaszczycił obecnością bibki zorganizowanej NA SKARPIE po tym blamażu z otwarciem. Dalej...dlaczego odbierasz mi prawo do oceniania postaw i decyzji ludzi, którzy dysponują pieniędzmi podatników, w tym -moimi, ludzi, którzy decydują o bezpieczeństwie moim , moich dzieci i wnuków, ludzi, którzy powinni dbać o przestrzeganie prawa, sami dając przy tym wzór do naśladowania swoją np. nienaganną postawą etyczną i przestrzeganiem norm współzycia społecznego? Ludzi, którzy powinni mieć odwagę wystepować publicznie w obronie swoich racji. Na koniec dygresyjka-sama piszesz anonimowo, sama też oceniasz innych.
26 Marca 2015, godzina 09:40
Oceniono 210 razy 104
~Śmiały Nieparafianin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Marca 2015, godzina 18:15
Oceniono 294 razy -86
~Przeczytaj i nie krzywd drugiej osoby bo zło powraca !
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Marca 2015, godzina 13:58
Oceniono 145 razy -67
~gość
Zadałeś sobie "smiały" pytanie dlaczego kadrowcy traktowani sa przez nas, "anonimów " jak bohaterowie? Co zauwazył i wypunktował sędzia {chylę czoła} ? Dwoje zaszczutych przez prawie bogów z komendy na Warszawskiej miało odwagę najpierw napisać oficjalną skargę do przełożonych swoich szefów , a potem nie bało się wystąpić do sądu. Co na to ich szef-Krzysiu Pestka? Najpierw daje im nagrodę, potem ich zwalnia z pracy na podstawie dowodów, których nie ma, czyli POMÓWIEŃ. To,że jak zwykle chowa się za plecami innych, to, że podkreśla, że to nie on jest pozwanym, tylko komenda...on już taki maluczki po prostu jest. Co innego zameldować przełożonemu-panie generale łóżka w Charzykowie gotowe, wszyscy czekamy....To potrafi perfect.
24 Marca 2015, godzina 09:01
Oceniono 284 razy 112
~Śmiały Nieparafianin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Marca 2015, godzina 22:34
Oceniono 320 razy -68
~gość
brawo anonim, czuję to co ty, pozdrawiam serdecznie
23 Marca 2015, godzina 22:02
Oceniono 262 razy 124

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 377.00 387.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 451.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 518.00 531.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-15 15:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 384.00 DKKDKK 60.70 61.50
EUREUR 453.00 457.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 416.00 NOKNOK 44.80 45.60
GBPGBP 520.00 527.00 SEKSEK 44.50 45.20
Aktualizacja: 2021-04-15 15:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.66 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.61 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.63 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.63 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij