Niedziela, 28 Listopada 2021 | Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy ch24 na komórkę
Strona głównaLudzie piszą
Rozmiar tekstu: A A
Czytelnik

Infantylizm władzy

Mój znajomy, ojciec dwóch niezwykle radosnych chłopców, zaobserwował pewną prawidłowość. Otóż obaj uczniowie mają zwyczaj "zapominania" o szczególnie trudnych zadaniach domowych. Korzystając z nieuwagi rodziców, radząc sobie całkiem nieźle, zazwyczaj dopiero późnym wieczorem chłopcy przypominają sobie o zadaniu tekstowym z matematyki, czy napisaniu rozprawki. Rodzice niesfornych dzieciaków rozpracowali już pewną taktykę - odwlekania rozpoczęcia pracy nad zadaniem domowym, tak, aby zaangażować rodziców w jej wykonanie pod presją czasu. Dlaczego o tym piszę - otóż dlatego, że patrząc na poczynania władz miasta zauważam podobny, infantylny schemat w ich działaniu.

 

Reklama | Czytaj dalej »

Przebudowę dworca PKP, nowy budynek ChDK, kolejną modernizację stadionu MKS Chojniczanka łączy jedno - wszystkie działania podejmowane są ad hoc, na ostatnią chwilę, pod presją czasu.

Remont, przebudowa dworca PKP, a w ostatnim czasie budowa transportowego węzła integracyjnego to kontynuacja dyskusji trwającej od dwudziestu lat. Kilka miesięcy temu zlecono opracowanie koncepcji panu Zdzisławowi Kufflowi, a już mają zapadać decyzje o wybraniu rozwiązania o najwyższych kosztach ludzkich, związanego z koniecznością eksmisji 8 rodzin z ul. Nad Dworcem. Pomimo tego, że przez ostatnie 16 lat nie przygotowano oceny potrzeb, potencjału, pomiarów ruchu pasażerskiego, ilości samochodów, taksówek,  autobusów i pociągów przewijających się przez dworzec PKP, dziś chce się podejmować decyzję w ciągu kilku miesięcy. Oczywiście kwestia dworca powinna być rozwiązana dawno temu, a odpowiednie ekspertyzy i plany czekać na finał rozmów z PKP. Nie stało się tak, więc jeśli istnieje szansa na sfinalizowanie tego działania, powinno się z niej skorzystać. Tylko czy z powodu wcześniejszych zaniedbań dziś powinniśmy pochopnie i w pośpiechu podejmować decyzje o kształcie transportu publicznego w perspektywie następnych kilkudziesięciu lat?

Przed dwoma laty większość mieszkańców, łącznie z dyrektorem ChDK Radosławem Krajewiczem, była przekonana, że budowa Chojnickiego Centrum Kultury jest na ostatniej prostej. Tymczasem dwa lata później nie wiemy, jakie jest stanowisko miasta dotyczące przyszłości domu kultury. Upadł projekt Balturium, pasożytnicza propozycja stworzenia spójnej koncepcji z Chocińskim Młynem zaginęła gdzieś na leśnej ścieżce, dziś pojawia się koncepcja wykorzystania części frontowej budynku byłego szpitala, która stoi pusta. Osobiście widzę w tym więcej pozornych działań, niż rzeczywistych propozycji. Szkoda, że znów zamiast prowadzenia dialogu powstają pomysły pisane patykiem po wodzie, bez wizji, chłodnej oceny sytuacji i rzeczywistej dyskusji.

No i modernizacja stadionu przy ul. Mickiewicza. Wydaje się, że miasto Chojnice zdecydowało się na pełnienie roli bogatego i bezkrytycznego sponsora lokalnej piłki nożnej. Na finansowanie I-ligowych aspiracji lokalnych działaczy i kibiców piłkarskich składają się już nie tylko stypendia sportowe (ponad 500 000 rocznie), bezpłatne użyczenie stadionu i boisk treningowych, ale także dotacje na szkolenie młodzieży i ciągłe modernizacje stadionu narzucane przez PZPN. O tym, jakie są wymagania piłkarskiej centrali, wiemy od wielu lat. Od chwili upragnionego awansu latem 2013 roku nie zmieniły się wymagania stawiane I-ligowym klubom. Dlaczego zatem o rzeczywistych kosztach dostosowania klubu do wymogów mu stawianych dowiadujemy się na kilka miesięcy przed upływem terminu wymaganego do uzyskania licencji na sezon 2015-2016. I w tym wypadku wcześniejsze szacunki okazują się nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością. Wartość szacowana jeszcze pół roku temu jest wielokrotnie niższa od rzeczywistych kosztów, które przedstawiło 5 firm uczestniczących w przetargach. Reakcja jest prosta. Należy dorzucić brakujące 1,3 miliona złotych i realizować inwestycję, bo w innym wypadku MKS nie otrzyma wymaganej licencji.

Mechanizm nie jest skomplikowany - podejmuje się pozorowane działania, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Gdy zbliża się moment podejmowania konkretnych decyzji, okazuje się, że zamierzenia nie wytrzymują zderzenia z rzeczywistością. Skoro nie można zmienić rzeczywistości, naprędce zmienia się plan. Przykre jest jeszcze jedno. Dzieje się to kosztem mieszkańców. To oni płacą dodatkowe miliony za źle przygotowane wnioski na dofinansowanie inwestycji, to oni płacą za źle przygotowane przetargi. W tej grze, w której co chwilę rzucana jest świeca dymna, dla niepoznaki wrzucany jest absurdalny temat w stylu filii rezerwatu przyrody w centrum miasta, likwidacji peronów, przebudowy stadionu za kilkaset tysięcy złotych.

I tak, gdy brak już innych możliwości, wyszukiwane są uzasadnienia, czy też raczej usprawiedliwienia - dlaczego nie udało się pozyskać unijnej dotacji, dlaczego ścieki zalewają park za 22,9 mln zł, dlaczego dom kultury jest ruiną, a dworzec PKP skansenem? Chojniczanka dostaje 100 % na potrzebne inwestycje, a inni muszą żebrać o drobniaki.

Kompromitacja władzy rządzącej miastem od 16 lat, a raczej układu, który nim rządzi, ma wiele twarzy. Warto spojrzeć wstecz i porównać obietnice z tym, co zostało zrealizowane. Warto wciąć pod uwagę także fakt, że to co zostało zrobione, zostało wykonane wielkim kosztem, a na dodatek doprowadziło do wielomilionowego zadłużenia.

Wracając do dwójki chłopców - tak jak oni, starając się zmanipulować rodziców późnym rozpoczęciem pracy nad zadaniem domowym - mobilizują rodziców do  wspólnego zaangażowania przy odrobianiu pracy domowej, tak i nasze władze używają wszelkich argumentów dla wymuszenia pomocy mieszkańców - "musimy dołożyć 1,3 miliona, bo nie zagramy w I lidze", "trzeba wyburzyć dwa zabytowe budynki, innej alternatywy nie ma", "wymyślmy co z domem kultury, bo Balturium nie wypaliło". Tylko czy wobec infantylnej władzy nie powinniśmy wykazać trochę więcej krytycznego, zdrowego rozsądku? Młodzianom można wybaczyć, ale starym, politycznym wyjadaczom już raczej nie wypada.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~....
I tak większość mieszkańców stoi murem za Arkiem bo "miasto tak wypiękniało" i ochoczo wybiera go przy kolejnych kadencjach. Więc skoro właśnie tego sobie życzą to pozostaje cieszyć się, że mają co chcą. A jak ktoś dołączy do licznego grona 15 osób protestujących przeciwko różnym bzdurom które zawdzięczamy władzy, dostanie łatkę oszołoma oraz piętno osoby, którą należy zwalczać. Dzięki roztropności osób harujących tak ciężko by nie mieć czasu na pomyślenie o prawdziwym obrazie sytuacji w Chojnicach, klepiących biedę by móc finansować aquaparki i stadiony na które i tak nie chodzą, nieliczni widzący jak wygląda to naprawdę mają zbyt małą siłę przebicia, by cokolwiek zmienić.
01 Kwietnia 2015, godzina 21:41
Oceniono 34 razy 12
~mieszkaniec_chojnic
"Nikomu chyba nie trzeba wyjasniac jak duza I wazna role MKS CHOJNICZANKA jako klub Miejski odgrywa w calej Polsce !! Szczegolnie teraz gdy zostal podpisany nowy kontrakt na sezon 2015/2016 poprzez telewizje POLSAT i PZPN na pokazywania conajmniej 2meczow I ligi w POLSAT Sport w HD kazdego tygodnia! W ktorym z pewnoscia znajdzie sie MKS jezeli dostanie licencje" Bardzo proszę o przedstawienie co z tego mają mieszkańcy ulicy Piłsudskiego, Willowej, Bytowskiej itd.?
Czy spadnie od tego bezrobocie? Poprawi się jakość nauczania w szkołach w Chojnicach? Będzie mniej dziur na drogach? Więcej środków na kulturę? Radni staną się bardzie elokwentni i będą mówić po polsku a nie po polskiemu? Basen stanie się w końcu dochodowy itd. itd. Słowo wytrych- promocja, reklama w telewizji ma usprawideliwiać miliony złotych przekazywane z moich podatków na klub piłkarski w którego pierwszej drużynie nie ma żadnego mieszkańca Chojnic. Dlaczego ja mam utrzymywać kopiących piłke? Jeśli ktoś ma kaprys, ze swojego hobby zrobić zawód to niech znajdzie kogoś kto będzie mu płacił za kopanie piłki, granie w gry komputerowe, brydża, bieganie, skakanie, jazdę na rowerze itd. Teraz ja płacę stypendia (czyt. WYNAGRODZENIE) dla kopiących piłkę w Chojniczance, ale pytam co ja z tego mam?!
01 Kwietnia 2015, godzina 21:34
Oceniono 50 razy 24
~Tu jest ciekawiej
"A jakie ma plany po zakończeniu pracy w ratuszu? Kapci jeszcze nie zamierza zakładać. - Myślę, że ktoś mnie zastąpi i wbrew plotkom, nie będzie to Mariusz Paluch - śmieje się Finster, który swoją przyszłość upatruje albo na którejś uczelni wyższej, albo w jakieś innej instytucji publicznej."
Na wyższej uczelni z lewym doktoratem? To jakieś jaja żeby mieć takie oczekiwania! Gdzie dorobek naukowy? Gdzie publikacje? Chyba się pan burmistrz rozmarzył...
01 Kwietnia 2015, godzina 21:01
Oceniono 30 razy 12
~gość
Finster w Gazecie Pomorskiej:http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150331/INNEMIASTA04/150339896
Burmistrz Arseniusz Finster potwierdził "Pomorskiej", że jeżeli uda mu się zakończyć w tej kadencji zaplanowane inwestycje, to nie będzie już startował w kolejnych wyborach na burmistrza.

Naszarpie sie chłop, naszarpie a i tak nie da rady. Zadłuży tylko mieszkańców na kolejne miliony.
01 Kwietnia 2015, godzina 20:54
Oceniono 24 razy 10
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Kwietnia 2015, godzina 18:54
Oceniono 57 razy -19
~oko
Haos wywolany celowo,zeby mieszkancy nie rozumieli co sie faktycznie dzieje,a wtedy po kryjomu bedzie tylko skok na kase i pozniej same dlugi dla Chojniczan.
01 Kwietnia 2015, godzina 18:40
Oceniono 32 razy 10
~Mieszkaniec Chojnic
Brawo za ten tekst prawda aż miło, najlepiej żeby poszło to w świat to info.
01 Kwietnia 2015, godzina 17:15
Oceniono 62 razy 36
~JdArc
Świetny tekst czytelnika. Doskonała analiza poczynań chojnickiej władzy z burmistrzem na czele. Czarno na białym udowodnione zagrania jak oszukiwać mieszkańców, jak ich urabiać i nimi manipulować, aby wytworzyć złudne wrażenie, że władza chce i czyni jak najlepiej dla swoich wyborców. I że wszystko co czyni, jest słuszne, potrzebne, ekonomicznie uzasadnione. Dobrze, że jest coraz mniej idioitów, którzy wierzą zapewnieniom władzy.
01 Kwietnia 2015, godzina 16:20
Oceniono 78 razy 48

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 412.00 424.00 DKKDKK 62.30 63.80
EUREUR 464.00 476.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 443.00 458.00 NOKNOK 44.70 46.20
GBPGBP 547.00 562.00 SEKSEK 44.70 46.20
Aktualizacja: 2021-11-28 11:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 417.00 421.00 DKKDKK 62.80 63.50
EUREUR 468.00 472.50 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 447.00 454.00 NOKNOK 45.20 45.90
GBPGBP 551.00 558.00 SEKSEK 45.00 45.80
Aktualizacja: 2021-11-28 11:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-11-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.07 zł - 6.07 zł 3.47 zł
Circle K 6.04 zł - 6.04 zł 3.44 zł
Lotos Optima 6.06 zł - 6.06 zł 3.46 zł
MZK 6.04 zł 6.17 zł 6.04 zł 3.42 zł
Orlen 6.06 zł 6.39 zł 6.06 zł 3.45 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 3.45 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij