Sobota, 28 Listopada 2020 | Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

1:0 dla wandali

Wulgarne napisy znalazły się m.in na ścianie bloku Jana Pawła II 14.

Wulgarne napisy znalazły się m.in na ścianie bloku Jana Pawła II 14.

Chojnicka policja poszukuje sprawców chuligańskiego wybryku. Przed niespełna dwoma tygodniami ktoś pomalował kilka elewacji bloków. Napisy "zdobiące" szczyty budynków mają związek z meczem podwyższonego ryzyka Chojniczanka : Arka Gdynia. Spółdzielnia Mieszkaniowa wyceniła swoje straty na ok. 4 tys. zł.


Zniszczeniu uległy elewacje bloków przy Jana Pawła II 8 i 14, a także Młodzieżowej 17. - Mamy nadzieję, że sprawca się znajdzie. Wystąpimy wtedy o pokrycie szkody - mówi prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Chojnicach Jakub Chmurzyński. Do zniszczenia mienia SM doszło w nocy z 10 na 11 kwietnia. Czy związek z całą sprawą mają kibice klubów nie pałających do siebie miłością? Czy może ktoś fanom pierwszej ligi chce zrobić koło pióra? Odpowiedzi być może poznamy wkrótce. - W tej sprawie prowadzimy dochodzenie. Dotychczas wykonaliśmy oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczyliśmy zapisy monitoringu, przesłuchujemy świadków i analizujemy wszystkie zebrane  informacje. Na tym etapie postępowania, z uwagi na jego dobro, to wszystkie informacje, które mogę przekazać - informuje rzecznik prasowy KPP Chojnice st. asp. Magdalena Stolp.

Reklama | Czytaj dalej »Spółdzielnia Mieszkaniowa w Chojnicach rozpoczęła już przemalowywanie elewacji do wysokości 2,5-3 metrów. Napisy w pierwszej kolejności zniknęły z bloku przy ul. Młodzieżowej. - Jeśli policja nie namierzy sprawcy, to koszty pozostaną po stronie spółdzielni. Będziemy musieli je dopisać do funduszu remontowego danego budynku - tłumaczy prezes SM.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

29 komentarzy

~PYTAM SIĘ GDZIE BYŁA TAK BARDZO POTRZEBNA, WG BURMISTRZA, STRAŻ MIEJSKA
PYTAM SIĘ GDZIE BYŁA TAK BARDZO POTRZEBNA, WG BURMISTRZA, STRAŻ MIEJSKA
Po co nam ten twór skoro nigdy ich nie ma. Najlepiej zakładać blokady na koła i wypisywać mandaty mieszkańcom Chojnic.
22 Kwietnia 2015, godzina 09:32
Oceniono 24 razy 8
~rozczarowany
Gratuluję Panie Burmistrzu! 4 i pół miliona chce Pan wpakować w stadion, żeby było coraz więcej meczów podwyższonego ryzyka, żeby następne grupy kiboli niszczyły elewacje budynków. Dla Pana wyrzucanie publicznych pieniądzy to jak splunięcie.
21 Kwietnia 2015, godzina 21:34
Oceniono 39 razy -1
~gość
Ale pan prezes ma dobre samopoczucie - odpowiedzialność zbiorowa dobre - śmiechu warte. Ludzie nie dajcie się naciągać.
21 Kwietnia 2015, godzina 21:18
Oceniono 23 razy 1
~A gdzie byli SM Tadka R.
1.W centrum miasta w papudajni ...
W centrum miasta w papudajni monitorując miasto, pilnując płatnych parkingów, też mieli wtopę, ktoś już dwa razy smrud rozlał, nie przyjemny zapach, co z tą ochroną obiektu miasta przez SM Tadka R. jest nie tak, nie wywiązuje się z zapewnienia bezpieczeństwa miastu, mieszkańcom...a kasunię bierze, emryturkę dostanie i jego podwładni strażnicy, a podatnicy za ich utrzymanie zapłaca...
2.kolejna wtopa SM Tadka R.
Znów nie upilnowali miasta, nie zapewnili bezpieczeństwa, Nie potrafią ochronić obiektu miasta Chojnic, w parku też zawiedli, monitorując park...znalezione denatkę...A ponoć burmistrzynio obecnie rządzący zapewniał, że wszyscy strażnicy podczas meczu będą czuwać nad bezpieczeństwem miasta...mieszkańców, a tu kolejna wtopa z grafitami...
3.A gdzie byli w tym czasie ...
A gdzie byli w tym czasie "komandosi" od Rudnika ? Przecież do ich obowiązków należy patrolowanie miasta. A jak do nich zadzwonisz z prośbą o interwencję to słyszysz jedno i to samo - brak wolnego radiowozu,podeślę patrol jak będzie wolny (i na ogół czekasz tatka-latka !)
21 Kwietnia 2015, godzina 19:03
Oceniono 35 razy 13
~co???????????????????????
Spółdzielnia Mieszkaniowa wyceniła swoje straty na ok. 4 tys. zł...- Jeśli policja nie namierzy sprawcy, to koszty pozostaną po stronie spółdzielni. Będziemy musieli je dopisać do funduszu remontowego danego budynku - tłumaczy prezes SM.

SKANDAL!!! To tak jakby mi ukradziono sprzęt, policja nie namierzy złodzieja, więc ja mam za ten sprzęt zapałcić!!! A ubezpieczenie spółdzielnia ma????? A jak nie, ta takie kwiatki też powinna być ogólna pula, co to 4,000 przeciw milionom. Dlaczego ja mam za to płacić?????
21 Kwietnia 2015, godzina 18:51
Oceniono 30 razy 4
~mieszkaniec
Zniszczenie rzeczy – czyn zabroniony przez art. 288 k.k. polegający na niszczeniu cudzej rzeczy, uszkodzeniu jej lub uczynieniu niezdatną do użytku. Pod pojęciem uszkodzenia rozumie się każde naruszenie materii rzeczy, natomiast uczynienie rzeczy niezdatną do użytku to pozbawienie jej w całości lub w części dotychczasowych cech użytkowych bez powodowania uszkodzeń (np. wetknięcie metalowego pręta w tryby maszyny).

Przestępstwo popełnia również ten, kto przerywa lub uszkadza kabel podmorski, albo narusza przepisy obowiązujące przy jego zakładaniu lub naprawie. Ten typ przestępstwa jest określony w tym samym artykule kodeksu karnego co zniszczenie rzeczy, jednak w istocie jest to odrębne przestępstwo.

Jeżeli wysokość wyrządzonej szkody nie przekracza 420 zł sprawca odpowiada za wykroczenie z art. 124 k.w. Granica ta jest niezależna od wartości całej rzeczy. Co więcej wysokość szkody może przewyższać tę wartość, ponieważ wlicza się do niej nie tylko wysokość szkody spowodowanej samym uszkodzeniem lub zniszczeniem rzeczy, ale także zyski, które w wyniku uszkodzenia rzeczy utracił pokrzywdzony (np. jeżeli uszkodzono taksówkę, szkodę stanowi nie tylko sama strata wartości samochodu, lecz także zarobek, którego w wyniku uszkodzenia nie uzyskał taksówkarz).

Umieszczanie napisów, rysunków lub naklejek w miejscu do tego nieprzeznaczonym wyjątkowo tylko może stanowić uszkodzenie lub zniszczenie rzeczy, a to wtedy, gdy usunięcie skutków tych działań wiązałoby się z naruszeniem substancji materialnej rzeczy. Zazwyczaj jednak zachowania takie wypełniają jedynie znamiona odrębnego wykroczenia opisanego w art. 63a k.w.
21 Kwietnia 2015, godzina 18:38
Oceniono 11 razy 1
~duzy
Mała ma racje

ale ciekawe kto za to zapłaci......
21 Kwietnia 2015, godzina 18:36
Oceniono 12 razy 2
~podatnik
straci znowu społeczeństwo

Wandalizm – niszczenie bez wyraźnego powodu cudzego mienia, zwłaszcza publicznego
. Słowo pochodzi od starożytnego germańskiego plemienia Wandalów wsławionego barbarzyńskim zniszczeniem zdobytego Rzymu.
W tym pejoratywnym znaczeniu, po raz pierwszy słowo wandalizm użyte zostało XVIII-wiecznej Francji.

Niektóre wandalizmy mają podłoże kulturowe lub politycznie: np. identyfikacyjna grafika ścienna, której formą jest graffiti może np. stanowić oznaczenie terytorium, do którego pewna grupa (np. gang młodzieżowy albo szalikowcy) rości sobie prawa
iekiedy (np. w Wikipedii) zachowanie kwalifikowane jest jako wandalizm w zależności od intencji autora.

Wandalizm z reguły przynosi wymierne szkody a z racji masowego występowania szkody te bywają znaczne i powodują ubożenie firm i społeczeństw. Wandalizm jako przestępstwo jest przedmiotem zainteresowania prawa karnego a jako masowe zachowanie patologiczne - kryminologii i psychologii społecznej
. Definicja wandalizmu ma nieostry charakter: zniszczenie własności publicznej przez tłum pseudokibiców piłkarskich może być traktowane inaczej niż wybicie szyby w szkole przez uczniów; graffiti może być uznane za wandalizm lub sztukę w zależności od oceniającego. Pewne czyny mogą być społecznie sankcjonowane, np. niszczenie maszyn przez luddystów w XIX-wiecznej Anglii, zniszczenia dokonane w toku rewolucji i powstań, działań wojennych, niszczenie obrazów przez ikonoklastów, zniszczenie posągów Buddy przez talibów.
Prawie zawsze efekt takiego postępowania nie jest trwały i po pewnym okresie pojawiają się czynniki dążące do przywrócenia stanu poprzedniego co nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w przypadku zabytków.

Ze względu na motywy i cel można wyróżnić następujące typy wandalizmu:

zaborczy (acquisitive) - niszczenie w celu uzyskania korzyści majątkowej, np. okradanie automatów z monet, instalacji z miedzianych kabli (np. sieci trakcyjnych), kradzież papieru z toalet przenośnych itp;
taktyczny (tactical) - zwracający uwagę na czyjeś postulaty, np. zniszczenie stołówki przez zbuntowanych więźniów, zniszczenie szyby przez bezdomnego w celu spędzenia zimy w areszcie, zepsucie lampy aby w ciemności móc dokonać włamania;
ideologiczny (ideological) - protest o charakterze politycznym, np. namalowanie antyrządowych haseł na murach, palenie flag USA przez fundamentalistów islamskich;
mściwy (vindictive) - mający na celu rewanż za domniemaną krzywdę, np. zniszczenie przedmiotu należącego do nasyłającego policję sąsiada, zniszczenie mienia szkolnego przez niesprawiedliwie - w swoim mniemaniu - ukaranych uczniów;
zabawowy (play) - niszczenie dla zabawy (dominującym motywem jest nuda), np. kto zbije najwięcej lamp ulicznych, przewróci najwięcej toalet publicznych, wszelkiego rodzaju napisy (np. tagi);
złośliwy (malicious) - wyrażenie złości i frustracji, np. demolowanie mienia przez kibiców po przegranym meczu, niszczenie narzędzi przez zdenerwowanych robotników.
21 Kwietnia 2015, godzina 18:34
Oceniono 13 razy 1
~XXX
Bo to kraj bezprawia , ogolem mowiac Polska to taka Somalia !
21 Kwietnia 2015, godzina 18:07
Oceniono 15 razy 1
~...
KOMENDA POWIATOWA POLICJI W CHOJNICACH
89-620 Chojnice, ul. Warszawska 13
tel. 52 3956222
Centrala
52 3956105
Komendant Powiatowy Policji
-Sekretariat 52 3956103 3956131
-Rzecznik Prasowy 52 3956126...7
WYDZIAŁY
Kryminalny
-Sekretariat 52 3956170 3956158
Prewencji
-Sekretariat 52 3956191 3956203
-St. ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich 52 3956197
-Dyżurny 52 3956222 3956147
Rewir Dzielnicowych
-Kierownik 52 3956192
-Dzielnicowi 52 3956193...4
21 Kwietnia 2015, godzina 17:42
Oceniono 26 razy 0
~uwaga
huligaństwo przyciągnie do miasta stadion chojniczanka, w który znów wtopiono 1,5 mln zł!!! ten napis to dopiero początek zmagania się z patologią, a za wszystko zapłacą podatnicy!
21 Kwietnia 2015, godzina 16:37
Oceniono 30 razy 2
~Do idiotów
Idioci pochodzące ze syfu nie znają porządku!!
21 Kwietnia 2015, godzina 16:18
Oceniono 15 razy 7
~spółdzielca
Gówniarstwo namierzyć a potem przykładnie ukarać. Proponuję sprzątanie psich odchodów.
21 Kwietnia 2015, godzina 16:15
Oceniono 24 razy 18
~Mała
Głupota niektórych młodych nie zna granic
21 Kwietnia 2015, godzina 16:00
Oceniono 22 razy 16

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 373.00 384.00 DKKDKK 59.20 60.70
EUREUR 443.00 453.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 407.00 422.00 NOKNOK 41.40 42.90
GBPGBP 493.00 508.00 SEKSEK 43.20 44.70
Aktualizacja: 2020-11-27 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.00 379.00 DKKDKK 59.70 60.50
EUREUR 446.00 450.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 411.00 418.00 NOKNOK 41.80 42.60
GBPGBP 495.00 502.00 SEKSEK 43.60 44.40
Aktualizacja: 2020-11-27 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś zadowolony z nauczania zdalnego?
Ceny paliw2020-11-27

E95 E98 ON LPG
BP 4.74 zł 5.09 zł 4.54 zł 2.34 zł
Circle K 4.69 zł - 4.49 zł 2.29 zł
Lotos Optima 4.71 zł - 4.51 zł 2.29 zł
MZK 4.69 zł 4.74 zł 4.49 zł 2.28 zł
Orlen 4.74 zł 5.03 zł 4.54 zł 2.34 zł
PKS 4.54 zł - 4.34 zł 2.23 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij