Piątek, 30 Października 2020 | Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Kontrole na basenie, któremu grozi upadłość

Najpierw basen kontrolował Wydział Kontroli Wewnętrznej ratusza, teraz radni po zapoznaniu się z raportem będą kontrolować burmistrza w zakresie efektów ekonomicznych zrealizowanych inwestycji. Sytuacja miejskiej spółki delikatnie mówiąc jest niewesoła. Jak wskazuje kontroler z ratusza, balansowanie na granicy wypłacalności w każdym momencie grozi możliwością ogłoszenia upadłości...

 

Protokół z kontroli spółki Centrum Park jest zatrważający. Po jego lekturze są już radni. Działalność spółki jest ściśle związana z majątkiem komunalnym, więc taki raport może otrzymać każdy obywatel w trybie informacji publicznej. Taką drogą nasza redakcja weszła w jego posiadanie. Poniżej publikujemy cały protokół kontroli. Jego autor poziom bieżącej płynności określił jako zatrważający, a sytuację w zakresie płynności szybkiej katastrofalną. Taki sam jest stan układu wentylacyjnego na basenie, który bez poczynienia nakładów w wymianę systemów sterowania „grozi całkowitym wstrzymaniem działalności pływalni”. W ubiegłym roku zanotowano poważny spadek przychodów ze sprzedaży, mimo zwiększonej frekwencji. Przy czym zatrudnienie i poziom wynagrodzeń zwiększyły się. Andrzej Janiak, główny specjalista z Wydziału Kontroli Wewnętrznej urzędu, politykę władz spółki w tym zakresie określił jako „liberalną w oderwaniu od rzeczywistych uwarunkowań”. Wyzbycie się nieruchmości przez spółkę nie było dobrym pomysłem, a próby poszerzenia oferty handlowej, jak np. radio, studio modelek i hostess czy prowadzenie działalności gastronomicznej, okazały się nierentowne. Mało tego, spółka do dziś ponosi koszty z nimi związane. A część inwestycji, jak apartament na wynajem czy zewnątrzna sauna i jacuzzi, do czasu zakończenia kontroli nie zostały oddane do użytku.

Reklama | Czytaj dalej »

Materiał pokontrolny jest punktem wyjścia dla radnych z komisji rewizyjnej, którzy przeprowadzają własną kontrolę i to nie samej spółki, a burmistrza, czyli zgromadzenia wspólników, będącego nad radą nadzorczą i jednoosobowym zarządem. Szef komisji rewizyjnej Edward Gabryś nie chciał komentować treści raportu i apelował by dać komisji czas. Radni już spotkali się z burmistrzem, teraz czekają na spotkanie z członkami rady nadzorczej. Swoją kontrolę chcą zakończyć do 15 czerwca. - Wtedy dopiero będziemy mogli mówić o samych wnioskach. Na razie jest daleko w polu. Nie chcemy zrobić tego na kolanie, zresztą cały protokół z kontroli jest zrobiony bardzo dokładnie. Nie wszystko możemy kontrolować, ale wiele rzeczy, które są w protokole, będzie podlegało naszej kontroli – mówi Gabryś.

Nasza dziennikarka w rozmowie z radnym zwraca uwagę, że w protokole jest przecież zdanie o możliwości ogłoszenia upadłości. - Nie chciałbym tak od razu pokazywać swojego niezadowolenia, ale nikt z członków komisji nie cieszy się z tego, co jest zawarte w tym protokole – szef komisji odpowiada wymijająco. To w końcu radni głosowali też za dotacjami dla spółki. - To dotowanie, jak się okazuje, zaczęło iść w innym kierunku – mówi Gabryś, dla którego ważnym momentem będzie spokanie z radą nadzorczą. - Oni bezpośrednio w to zaglądali i jesteśmy ciekawi, jak oni na to zareagują, czy pozwalali na to czy nie.

Zastępca przewodniczącego komisji Antoni Szlanga do czasu zakończenia kontroli w ogóle nie chciał się wypowiadać. W przeciwieństwie do radnych z klubu burmistrza, opozycja jest  bardziej wylewna. Mariusz Brunka, który już wcześniej ostro i krytycznie wypowiadał się o pracy prezesa Mariusza Palucha, teraz znalazł potwierdzenie swoich domysłów w dokumencie, który poddał wnikliwej analizie. Za Grekiem Zorbą mówi: - Ach, jaka piękna katastrofa. (...) Obecnie nie znajduję żadnych optymistycznych informacji nt. Parku Wodnego. W mojej ocenie stan tej spółki wymaga natychmiastowych działań naprawczych. W przeciwnym razie wszyscy, cała wspólnota samorządowa, będziemy mieli kłopot – komentuje radny opozycji.

Mariusz Brunka o kontroli na basenie

Co o treści raportu uważa burmistrz, którego mają skontrolować radni? Arseniusz Finster podkreśla, że to urząd po wniosku radnych sam zlecił kontrolę. Materiał będzie szczegółowo analizowany do 19 czerwca. Najpierw pracować ma komisja rewizyjna, potem będzie rada nadzorcza i na końcu zgromadzenie wspólników. Jak włodarz komentuje zapis, że miejska spółka w każdej chwili może ogłosić upadłość? - To jest wniosek wynikający z sytuacji ekonomicznej spółki, który można było formułować już nawet kilka lat temu, patrząc na wskaźnik płynności i na problemy finansowe Parku Wodnego. To jest wniosek, który mnie nie zaskakuje w żaden sposób, ponieważ, jak pani zauważy, ja nadmiernie nie zasilam Parku Wodnego pieniędzmi, żeby miał nadwyżkę. Płacimy dotacje nie po to, żeby zasypać dziurę, ale po to, żeby np. nie płacić VAT-u za naukę pływania. Bo kiedyś byłem taki, powiedzmy dziwny, że zamawiałem naukę pływania, a Park Wodny musiał odprowadzać podatek VAT od tego. (…) Środki, które przekazujemy, są moim zdaniem bardzo ograniczone. Nie stwarzamy komfortu spółce, to Mariusz Paluch ma zwiększyć zainteresowanie Parkiem Wodnym i zwiększyć przychody. Jak pani czytała protokół to więcej osób odwiedziło Park Wodny, ale przychody wcale się nie zwiększyły.

Arseniusz Finster o kontroli na basenie


Przypomnijmy, że burmistrz w połowie kwietnia pytany o inwestycje, które powstały z naruszeniem i pominięciem procedur, a  krótko po otwarciu okazało się, że trzeba je zamknąć, zapewniał, że władze spółki poniosą konsekwencje: Jeżeli będzie źle, to będę ciął i radę nadzorczą, i prezesa.

Z prezesem Paluchem nie udało nam się skontaktować. Wysłaliśmy SMS-a z pytaniem, czy chciałby się odnieść do wyników kontroli, ale nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi.

Protokół kontroli Centrum Parku

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

67 komentarzy

~gg
Panie, Panowie, by ludziom żyło się lepiej hahaha...
07 Czerwca 2015, godzina 21:52
Oceniono 22 razy 16
~gość
Ale szumu w mieście wywołał ten protokół z kontroli, w mieście aż huczy. A tak ku prawdzie co do tej pory robił organ nadzoru i rada nadzorcza Parku? Kto patrzy na ręce prezesa? Jak wyglądała kontrola z ich strony? Ile jeszcze my jako miasto będziemy dopłacać do Parku? Czy stać nas na prowadzenie tego przedsięwzięcia?
07 Czerwca 2015, godzina 21:17
Oceniono 27 razy 23
~gość
Pierwsze co trzeba zrobić, to szczegółowo sprawdzić wszystkie finanse. Okaże się, że niektórzy podlegli prezesowi pracownicy, na czele z nim i księgową robią kilka razy w roku wypady do różnych odległych miejsc, łącznie z wycieczkami zagranicznymi. W mieście aż huczy o kosztownych wspólnych wyjazdach .
07 Czerwca 2015, godzina 20:56
Oceniono 29 razy 27
Przypominam radnym z komisji, że zostali powołani do sprawdzenia czy burmistrz miasta Chojnice jako przedstawiciel właściciela spółki Park Wodny sprawuje prawidłową kontrolę nad spółką dysponującą majątkiem publicznym. I nie jest tak jak próbuje "tłumaczyć" prezes Paluch, że to spółka prawa handlowego i obywatel nie ma prawa jej kontroli!
Obecne wyniki dotychczasowych materiałów kontrolnych jasno wskazują na nieprawidłowe zarządzanie.
Rada nadzorcza co roku udzielała prezesowi absolutorium, czyli znając wyiki spółki tolerowała malwersacje i nieprawidłowości!
Zgromadzenie wspólników (czyli Finster-burmistrz) zapoznawał się z dokumentacją spółki i rady nadzorczej i też "nie zauważył tragicznej w skutkach "pracy" prezesa i RN?
Dla mnie jest oczywistym, że niezbedne jest odwołanie prezesa i RN i zgłoszenie wszystkich organów spółki do organów ścigania!!!
Sprawą musi zająć się CBA i wydział do ścigania przestępczości gospodarczej!!!
Państwo Radni Miejscy czekamy na wywiązanie się z Waszych obowiązków.
LIczę jeśli nie na wszystkich to choćby na pp. Osowicką i Brunkę.
07 Czerwca 2015, godzina 20:47
Oceniono 41 razy 35
~gość
Pracownikom może należy podpowiedzieć, że nie rządzi nimi car-batiuszka i można się z nim nie zgadzać /na szczęście nie wsadzają za to do więzieniai i ostro walczyć o swoje.
07 Czerwca 2015, godzina 16:51
Oceniono 27 razy 25
~gość
Zastanawia mnie kto będzie płacił cenę za wszystkie nietrafione decyzje finansowe? Czy inni pracownicy, którzy latami nie dostają podwyżek pensji bo trzeba będzie zapłacił zobowiązania finansowe wobec innych?
07 Czerwca 2015, godzina 16:28
Oceniono 27 razy 25
~do poniżej
07 Czerwca 2015, godzina 16:19
Oceniono 15 razy 13
~Ciekawy artykuł
pod tym linkiem. Trzeba go dać przeczytać Finsterowi.
07 Czerwca 2015, godzina 15:44
Oceniono 13 razy 11
~czytelniczka
Żeby odpowiednio zarządzać środkami trzeba umieć to robić, musi być na tym stanowisku odpowiednia osoba. Niestety Pan Prezes Paluch tego nie potrafi, proponuję zatem by przeczytał ten artykuł może się czegoś nauczy tylko uważam, że w tym przypadku jest już za późno.
http://www.biztok.pl/biznes/w-tym-polskim-aquaparku-wiedza-jak-zarabiac_a21053
07 Czerwca 2015, godzina 14:35
Oceniono 17 razy 15
~gość
Może rządzący nie zauważyli, ale w ludziach coś się zmieniło, nie dadzą już sobie wciskać kitu. Uważam, że wpierw należało sprawdzić finanse spółki, a następnie w ramach dobrego zarządzania nią, podnieść uposażenie. Za co więc dano podwyżkę prezesowi? Podwyżka uposażenia powinna być uzależniona, od efektów działania. Jest to oburzające.
07 Czerwca 2015, godzina 14:33
Oceniono 33 razy 31
~Robot
Ludzie są po prostu tępi ciągle wybierając tych konowałów, widza market czy nowy park myślą "ten nasz burmistrz to potrafi" nie wnikając w ogolę w stopień zadłużenia czy powiązań miedzy nimi i czerpanych zysków.
07 Czerwca 2015, godzina 14:05
Oceniono 23 razy 21
~odpowiedź dla oburzonej
~gość
Czyż burmistrz Finster nie podwyższył pensji prezesowi Parku Wodnego jakiś cas temu? Jestem oburzona!!!
06 Czerwca 2015, godzina 12:03

Jasne, że podwyższył! I to argumentując, że Paluch zarabia 'ŻENUJĄCO MAŁO"! W ten sposób Arek razem z Mariuszem napluli w twarz zwykłym mieszkańcom, zarabiającym najniższe krajowe. Finger dostaje 10.000,00, a taki zwykły człowiek 8 albo 9 razy mniej. I to za co? Za doprowadzenie Centrum Parku do upadłości przez nieudolne zarządzanie, durne pomysły i nieracjonalne gospodarowanie. Ale jest racjonalne uzasadnienie tej podwyżki - początkowo poszła na kampanię wyborczą Finstera, a po wygranych wyborach dopiero trafia do kieszeni Fingera. Tak rządzą kolesie w Chojnicach.
07 Czerwca 2015, godzina 13:57
Oceniono 15 razy 15
~37latek-tyram-280godz/miesiecznie/1350zl na ręke
Przyjdzie dzień ze was wszystkich obalimy i rozliczymy bo nie mogę już patrzeć na wasze zachłanne mordy, pełno młodych i zdolnych z pasja.....precz z KOLESIAMI!!!
07 Czerwca 2015, godzina 13:50
Oceniono 17 razy 17
~37latek-tyram-280godz/miesiecznie/1350zl na ręke
Rozliczyć ten cały "folwark" kolesi wzajemnej adoracji, począwszy od Guzelaka i jego "promocji Chojnic" przez Wajlonisa na parku wodnym kończąc. Jako obywatel Chojnic żądam pełnej lustracji, wszystkich waszych dochodów, "bonusów" i całych tych szwindlów "przybijanych" poklepaniem po plecach....."Arek załatwi, nie martw się....."
07 Czerwca 2015, godzina 13:41
Oceniono 15 razy 15
~gość
Po tej kontroli robi się gorąco wokół parku, oj robi. Ciekawie zapowiada się nadchodząca sesja. Wierzę, że sprawę pociągną dalej p.Brunka i p.Osowicka. A co z protokołami kontroli sprzed lat? Jak wówczas wdrażano zalecenia kontrolne? Co na to organ nadzoru, organ założycielski? Warto do tego powrócić w ramach zapytania publicznego. Czy był przeprowadzony audyt w spółce? Czy był upubliczniony? Pełna jawność w tej sprawie.
07 Czerwca 2015, godzina 13:14
Oceniono 17 razy 15

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 402.00 DKKDKK 61.20 62.70
EUREUR 456.00 468.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 426.00 441.00 NOKNOK 40.50 42.00
GBPGBP 503.00 518.00 SEKSEK 43.50 45.00
Aktualizacja: 2020-10-29 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 394.00 399.00 DKKDKK 61.50 62.20
EUREUR 460.00 465.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 429.00 436.00 NOKNOK 40.90 41.60
GBPGBP 508.00 514.00 SEKSEK 43.90 44.60
Aktualizacja: 2020-10-29 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy popierasz protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?
Ceny paliw2020-10-29

E95 E98 ON LPG
BP 4.54 zł 4.94 zł 4.39 zł 2.24 zł
Circle K 4.51 zł - 4.34 zł 2.18 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 4.55 zł 4.7 zł 4.37 zł 2.17 zł
Orlen 4.59 zł 4.92 zł 4.44 zł 2.24 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij