Wtorek, 27 Października 2020 | Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Kontrole na basenie, któremu grozi upadłość

Najpierw basen kontrolował Wydział Kontroli Wewnętrznej ratusza, teraz radni po zapoznaniu się z raportem będą kontrolować burmistrza w zakresie efektów ekonomicznych zrealizowanych inwestycji. Sytuacja miejskiej spółki delikatnie mówiąc jest niewesoła. Jak wskazuje kontroler z ratusza, balansowanie na granicy wypłacalności w każdym momencie grozi możliwością ogłoszenia upadłości...

 

Protokół z kontroli spółki Centrum Park jest zatrważający. Po jego lekturze są już radni. Działalność spółki jest ściśle związana z majątkiem komunalnym, więc taki raport może otrzymać każdy obywatel w trybie informacji publicznej. Taką drogą nasza redakcja weszła w jego posiadanie. Poniżej publikujemy cały protokół kontroli. Jego autor poziom bieżącej płynności określił jako zatrważający, a sytuację w zakresie płynności szybkiej katastrofalną. Taki sam jest stan układu wentylacyjnego na basenie, który bez poczynienia nakładów w wymianę systemów sterowania „grozi całkowitym wstrzymaniem działalności pływalni”. W ubiegłym roku zanotowano poważny spadek przychodów ze sprzedaży, mimo zwiększonej frekwencji. Przy czym zatrudnienie i poziom wynagrodzeń zwiększyły się. Andrzej Janiak, główny specjalista z Wydziału Kontroli Wewnętrznej urzędu, politykę władz spółki w tym zakresie określił jako „liberalną w oderwaniu od rzeczywistych uwarunkowań”. Wyzbycie się nieruchmości przez spółkę nie było dobrym pomysłem, a próby poszerzenia oferty handlowej, jak np. radio, studio modelek i hostess czy prowadzenie działalności gastronomicznej, okazały się nierentowne. Mało tego, spółka do dziś ponosi koszty z nimi związane. A część inwestycji, jak apartament na wynajem czy zewnątrzna sauna i jacuzzi, do czasu zakończenia kontroli nie zostały oddane do użytku.

Reklama | Czytaj dalej »

Materiał pokontrolny jest punktem wyjścia dla radnych z komisji rewizyjnej, którzy przeprowadzają własną kontrolę i to nie samej spółki, a burmistrza, czyli zgromadzenia wspólników, będącego nad radą nadzorczą i jednoosobowym zarządem. Szef komisji rewizyjnej Edward Gabryś nie chciał komentować treści raportu i apelował by dać komisji czas. Radni już spotkali się z burmistrzem, teraz czekają na spotkanie z członkami rady nadzorczej. Swoją kontrolę chcą zakończyć do 15 czerwca. - Wtedy dopiero będziemy mogli mówić o samych wnioskach. Na razie jest daleko w polu. Nie chcemy zrobić tego na kolanie, zresztą cały protokół z kontroli jest zrobiony bardzo dokładnie. Nie wszystko możemy kontrolować, ale wiele rzeczy, które są w protokole, będzie podlegało naszej kontroli – mówi Gabryś.

Nasza dziennikarka w rozmowie z radnym zwraca uwagę, że w protokole jest przecież zdanie o możliwości ogłoszenia upadłości. - Nie chciałbym tak od razu pokazywać swojego niezadowolenia, ale nikt z członków komisji nie cieszy się z tego, co jest zawarte w tym protokole – szef komisji odpowiada wymijająco. To w końcu radni głosowali też za dotacjami dla spółki. - To dotowanie, jak się okazuje, zaczęło iść w innym kierunku – mówi Gabryś, dla którego ważnym momentem będzie spokanie z radą nadzorczą. - Oni bezpośrednio w to zaglądali i jesteśmy ciekawi, jak oni na to zareagują, czy pozwalali na to czy nie.

Zastępca przewodniczącego komisji Antoni Szlanga do czasu zakończenia kontroli w ogóle nie chciał się wypowiadać. W przeciwieństwie do radnych z klubu burmistrza, opozycja jest  bardziej wylewna. Mariusz Brunka, który już wcześniej ostro i krytycznie wypowiadał się o pracy prezesa Mariusza Palucha, teraz znalazł potwierdzenie swoich domysłów w dokumencie, który poddał wnikliwej analizie. Za Grekiem Zorbą mówi: - Ach, jaka piękna katastrofa. (...) Obecnie nie znajduję żadnych optymistycznych informacji nt. Parku Wodnego. W mojej ocenie stan tej spółki wymaga natychmiastowych działań naprawczych. W przeciwnym razie wszyscy, cała wspólnota samorządowa, będziemy mieli kłopot – komentuje radny opozycji.

Mariusz Brunka o kontroli na basenie

Co o treści raportu uważa burmistrz, którego mają skontrolować radni? Arseniusz Finster podkreśla, że to urząd po wniosku radnych sam zlecił kontrolę. Materiał będzie szczegółowo analizowany do 19 czerwca. Najpierw pracować ma komisja rewizyjna, potem będzie rada nadzorcza i na końcu zgromadzenie wspólników. Jak włodarz komentuje zapis, że miejska spółka w każdej chwili może ogłosić upadłość? - To jest wniosek wynikający z sytuacji ekonomicznej spółki, który można było formułować już nawet kilka lat temu, patrząc na wskaźnik płynności i na problemy finansowe Parku Wodnego. To jest wniosek, który mnie nie zaskakuje w żaden sposób, ponieważ, jak pani zauważy, ja nadmiernie nie zasilam Parku Wodnego pieniędzmi, żeby miał nadwyżkę. Płacimy dotacje nie po to, żeby zasypać dziurę, ale po to, żeby np. nie płacić VAT-u za naukę pływania. Bo kiedyś byłem taki, powiedzmy dziwny, że zamawiałem naukę pływania, a Park Wodny musiał odprowadzać podatek VAT od tego. (…) Środki, które przekazujemy, są moim zdaniem bardzo ograniczone. Nie stwarzamy komfortu spółce, to Mariusz Paluch ma zwiększyć zainteresowanie Parkiem Wodnym i zwiększyć przychody. Jak pani czytała protokół to więcej osób odwiedziło Park Wodny, ale przychody wcale się nie zwiększyły.

Arseniusz Finster o kontroli na basenie


Przypomnijmy, że burmistrz w połowie kwietnia pytany o inwestycje, które powstały z naruszeniem i pominięciem procedur, a  krótko po otwarciu okazało się, że trzeba je zamknąć, zapewniał, że władze spółki poniosą konsekwencje: Jeżeli będzie źle, to będę ciął i radę nadzorczą, i prezesa.

Z prezesem Paluchem nie udało nam się skontaktować. Wysłaliśmy SMS-a z pytaniem, czy chciałby się odnieść do wyników kontroli, ale nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi.

Protokół kontroli Centrum Parku

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

67 komentarzy

~do gość
Ludzie i tak to wszystko rozliczą w wyborach, tak jak rozliczono PO. Spokojnie, zegar tyka.

Przecież Chojniczanie głosują na PO, Komorowskiego i Finstera. O ile w wyborach prezydenckich liczy się też zdanie pozostałych rodaków, o tyle na szczeblu samorządowym zawsze zobaczysz jedynego słusznego prezesa. Jest tu nam za dobrze w Chojnicach, że wciąż wybieramy tych samych kto by chciał zagłosować za zmianą i tak wyjechał już gdzie indziej
06 Czerwca 2015, godzina 23:04
Oceniono 23 razy 21
~gość
Czy polecą głowy?
06 Czerwca 2015, godzina 22:21
Oceniono 13 razy 13
~gość
Ludzie i tak to wszystko rozliczą w wyborach, tak jak rozliczono PO. Spokojnie, zegar tyka.
06 Czerwca 2015, godzina 21:50
Oceniono 15 razy 15
~gość
Przedszkola, park wodny, sprawa gimnazjum przy Młodzieżowej, a co będzie dalej?....aż strach się bać
06 Czerwca 2015, godzina 21:46
Oceniono 21 razy 21
~Chojniczanin
Ten -dr E.Ichtioradiolog nie zrozumiał co do niego powiedziano. hehe Ciemny jakiś...
06 Czerwca 2015, godzina 21:31
Oceniono 7 razy 7
~Dr E.Ichtioradiolog
Policz człowieku ilość karnetów VIP które porozdawał za darmo Paluch i będziesz zapewne miał obraz jego poparcia wyborczego.

nie, nie muszę liczyć ilości karnetów człowieku. Obraz jego poparcia mam jak na dłoni, bo facet jest w radzie powiatu. Sam się wybrał? Jego kampania trwała może 2 dni. Setki palików z podobizną i ludzie to łyknęli jak dziewica, a teraz źle. Był czas na zmiany. A teraz? Nie wierzę, że burmistrz da skrzywdzić kolegę.
06 Czerwca 2015, godzina 17:03
Oceniono 28 razy 0
~chojniczanin
Jasne mark wtedy byłby zysk, jakoś Człuchów, bytów i Kościerzyna mogą a u nas... Trzeba konkurować na rynku a nie dyrdymaly na radach opowiadać
06 Czerwca 2015, godzina 14:58
Oceniono 21 razy 17
~prezes
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Czerwca 2015, godzina 14:51
Oceniono 43 razy -23
~mark
Gdyby to wszystko zliczyć to minimum spółka park wodny miałaby zysk
06 Czerwca 2015, godzina 14:50
Oceniono 15 razy 13
~do "dr E.Ichtioradiologa"
Policz człowieku ilość karnetów VIP które porozdawał za darmo Paluch i będziesz zapewne miał obraz jego poparcia wyborczego.
06 Czerwca 2015, godzina 14:48
Oceniono 19 razy 17
~Dr E.Ichtioradiolog
Skoro M.Paluch jest takim marnym menadżerem, to dlaczego część wyborców mu uwierzyła i wybrała do rady powiatu? Tam ma wpływ na większy obszar niż tylko spółka CP. Dlaczego dostał od burmistrza podwyżkę? Widocznie jest ceniony. Nooo same plusy, więc o co chodzi? Wszyscy oburzeni mieli szansę coś zmienić, a wybrali jak zawsze.
06 Czerwca 2015, godzina 14:27
Oceniono 23 razy 5
~gość
Jak mają się czuć pracownicy innych zakładów pracy, którzy od lat nie dostali podwyżki pensji? Nikt na basen nie będzie chodził jeżeli nie będzie przyzwoicie zarabiał, bo go po prostu na to nie stać. Kiedy w końcu zrozumieją to decydenci? Godna praca=ożywieniu gospodarczemu. Przecież to takie proste. A może warto spytać o zadanie, dobrą radę uczestników z doliny Charlotty? Toż tam sami wybitni fachowcy.
06 Czerwca 2015, godzina 12:37
Oceniono 11 razy 7
~gość
Czyż burmistrz Finster nie podwyższył pensji prezesowi Parku Wodnego jakiś cas temu? Jestem oburzona!!!
06 Czerwca 2015, godzina 12:03
Oceniono 17 razy 13
~jan
wyjście na basen plus sauna dla dwóch osób 1 godz to prawie 40zl a jak trozkę przedłużyć to 50zl ceny dla bogaczy
06 Czerwca 2015, godzina 11:23
Oceniono 15 razy 13
~Marcin Dobaj
Miasto ma już poniżej 40 tysięcy mieszkańców, ale ci we większości urzędnicy z burmistrzem na czele nie interesują się sprawami przyszłością / teraźniejszością mieszkańców.
Ponieważ od 1998 roku starzeją to miasto i wyprowadzają młode pokolenie z tego miasta w celu widywania spokoju we własnych korzyściach/ interesach.
Przyklad stołki na stanowiskach prezes Parku Wodnego Mariusz Paluch znajomy burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera.
I tym samym ich interesami są pieniądze dla własnej kieszeni a nie dla mieszkańców starszego jak i młodego pokolenia.

Panie Arseniuszu Finster, finansowanie zawodowych kopaczy nie jest zadaniem własnym gminy.
Pieniądze szerokim strumieniem płyną z miejskiej kasy, a więc obciążają podatnika z Chojnic.
W takim razie dlaczego mieszkaniec Chojnic płaci za bilet tyle samo, co mieszkaniec np. sąsiedniego samorządu, który nic nie dokłada ze swojego budżetu.
Wójt np. nie dzieli się z miastem dochodami z tytułu podatków płaconych przez galerię handlową. Reprezentuje Pan partię, która ma Sprawiedliwość w nazwie.
Jaka to sprawiedliwość, że do interesu zwanego Chojniczanką dokłada Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który żyje z czynszów płaconych przez biedne wdowy, emerytów, rencistów i bezrobotnych.
Oni pośrednio finansują Chojniczankę, ale na spektakle nie chodzą, bo nie stać ich na kupno biletu. Podobnie rzecz wygląda z basenem, dlaczego mieszkaniec Chojnic płaci za bilet, tyle samo, co mieszkaniec sąsiedniego samorządu? Taka Sprawiedliwość ma się jak pięść do nosa.
06 Czerwca 2015, godzina 11:03
Oceniono 26 razy 22

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 383.00 395.00 DKKDKK 60.60 62.10
EUREUR 452.00 464.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 420.00 435.00 NOKNOK 40.90 42.40
GBPGBP 496.00 511.00 SEKSEK 43.40 44.90
Aktualizacja: 2020-10-27 09:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 386.00 391.00 DKKDKK 61.00 61.70
EUREUR 456.00 460.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 423.00 430.00 NOKNOK 41.30 42.00
GBPGBP 501.00 507.00 SEKSEK 43.80 44.50
Aktualizacja: 2020-10-27 09:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-10-21

E95 E98 ON LPG
BP 4.63 zł 4.89 zł 4.33 zł 2.19 zł
Circle K 4.53 zł - 4.28 zł 2.09 zł
Lotos Optima 4.55 zł - 4.35 zł 2.11 zł
MZK 4.57 zł 4.72 zł 4.36 zł 2.05 zł
Orlen 4.65 zł 4.99 zł 4.42 zł 2.14 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij