Wtorek, 27 Października 2020 | Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Kontrole na basenie, któremu grozi upadłość

Najpierw basen kontrolował Wydział Kontroli Wewnętrznej ratusza, teraz radni po zapoznaniu się z raportem będą kontrolować burmistrza w zakresie efektów ekonomicznych zrealizowanych inwestycji. Sytuacja miejskiej spółki delikatnie mówiąc jest niewesoła. Jak wskazuje kontroler z ratusza, balansowanie na granicy wypłacalności w każdym momencie grozi możliwością ogłoszenia upadłości...

 

Protokół z kontroli spółki Centrum Park jest zatrważający. Po jego lekturze są już radni. Działalność spółki jest ściśle związana z majątkiem komunalnym, więc taki raport może otrzymać każdy obywatel w trybie informacji publicznej. Taką drogą nasza redakcja weszła w jego posiadanie. Poniżej publikujemy cały protokół kontroli. Jego autor poziom bieżącej płynności określił jako zatrważający, a sytuację w zakresie płynności szybkiej katastrofalną. Taki sam jest stan układu wentylacyjnego na basenie, który bez poczynienia nakładów w wymianę systemów sterowania „grozi całkowitym wstrzymaniem działalności pływalni”. W ubiegłym roku zanotowano poważny spadek przychodów ze sprzedaży, mimo zwiększonej frekwencji. Przy czym zatrudnienie i poziom wynagrodzeń zwiększyły się. Andrzej Janiak, główny specjalista z Wydziału Kontroli Wewnętrznej urzędu, politykę władz spółki w tym zakresie określił jako „liberalną w oderwaniu od rzeczywistych uwarunkowań”. Wyzbycie się nieruchmości przez spółkę nie było dobrym pomysłem, a próby poszerzenia oferty handlowej, jak np. radio, studio modelek i hostess czy prowadzenie działalności gastronomicznej, okazały się nierentowne. Mało tego, spółka do dziś ponosi koszty z nimi związane. A część inwestycji, jak apartament na wynajem czy zewnątrzna sauna i jacuzzi, do czasu zakończenia kontroli nie zostały oddane do użytku.

Reklama | Czytaj dalej »

Materiał pokontrolny jest punktem wyjścia dla radnych z komisji rewizyjnej, którzy przeprowadzają własną kontrolę i to nie samej spółki, a burmistrza, czyli zgromadzenia wspólników, będącego nad radą nadzorczą i jednoosobowym zarządem. Szef komisji rewizyjnej Edward Gabryś nie chciał komentować treści raportu i apelował by dać komisji czas. Radni już spotkali się z burmistrzem, teraz czekają na spotkanie z członkami rady nadzorczej. Swoją kontrolę chcą zakończyć do 15 czerwca. - Wtedy dopiero będziemy mogli mówić o samych wnioskach. Na razie jest daleko w polu. Nie chcemy zrobić tego na kolanie, zresztą cały protokół z kontroli jest zrobiony bardzo dokładnie. Nie wszystko możemy kontrolować, ale wiele rzeczy, które są w protokole, będzie podlegało naszej kontroli – mówi Gabryś.

Nasza dziennikarka w rozmowie z radnym zwraca uwagę, że w protokole jest przecież zdanie o możliwości ogłoszenia upadłości. - Nie chciałbym tak od razu pokazywać swojego niezadowolenia, ale nikt z członków komisji nie cieszy się z tego, co jest zawarte w tym protokole – szef komisji odpowiada wymijająco. To w końcu radni głosowali też za dotacjami dla spółki. - To dotowanie, jak się okazuje, zaczęło iść w innym kierunku – mówi Gabryś, dla którego ważnym momentem będzie spokanie z radą nadzorczą. - Oni bezpośrednio w to zaglądali i jesteśmy ciekawi, jak oni na to zareagują, czy pozwalali na to czy nie.

Zastępca przewodniczącego komisji Antoni Szlanga do czasu zakończenia kontroli w ogóle nie chciał się wypowiadać. W przeciwieństwie do radnych z klubu burmistrza, opozycja jest  bardziej wylewna. Mariusz Brunka, który już wcześniej ostro i krytycznie wypowiadał się o pracy prezesa Mariusza Palucha, teraz znalazł potwierdzenie swoich domysłów w dokumencie, który poddał wnikliwej analizie. Za Grekiem Zorbą mówi: - Ach, jaka piękna katastrofa. (...) Obecnie nie znajduję żadnych optymistycznych informacji nt. Parku Wodnego. W mojej ocenie stan tej spółki wymaga natychmiastowych działań naprawczych. W przeciwnym razie wszyscy, cała wspólnota samorządowa, będziemy mieli kłopot – komentuje radny opozycji.

Mariusz Brunka o kontroli na basenie

Co o treści raportu uważa burmistrz, którego mają skontrolować radni? Arseniusz Finster podkreśla, że to urząd po wniosku radnych sam zlecił kontrolę. Materiał będzie szczegółowo analizowany do 19 czerwca. Najpierw pracować ma komisja rewizyjna, potem będzie rada nadzorcza i na końcu zgromadzenie wspólników. Jak włodarz komentuje zapis, że miejska spółka w każdej chwili może ogłosić upadłość? - To jest wniosek wynikający z sytuacji ekonomicznej spółki, który można było formułować już nawet kilka lat temu, patrząc na wskaźnik płynności i na problemy finansowe Parku Wodnego. To jest wniosek, który mnie nie zaskakuje w żaden sposób, ponieważ, jak pani zauważy, ja nadmiernie nie zasilam Parku Wodnego pieniędzmi, żeby miał nadwyżkę. Płacimy dotacje nie po to, żeby zasypać dziurę, ale po to, żeby np. nie płacić VAT-u za naukę pływania. Bo kiedyś byłem taki, powiedzmy dziwny, że zamawiałem naukę pływania, a Park Wodny musiał odprowadzać podatek VAT od tego. (…) Środki, które przekazujemy, są moim zdaniem bardzo ograniczone. Nie stwarzamy komfortu spółce, to Mariusz Paluch ma zwiększyć zainteresowanie Parkiem Wodnym i zwiększyć przychody. Jak pani czytała protokół to więcej osób odwiedziło Park Wodny, ale przychody wcale się nie zwiększyły.

Arseniusz Finster o kontroli na basenie


Przypomnijmy, że burmistrz w połowie kwietnia pytany o inwestycje, które powstały z naruszeniem i pominięciem procedur, a  krótko po otwarciu okazało się, że trzeba je zamknąć, zapewniał, że władze spółki poniosą konsekwencje: Jeżeli będzie źle, to będę ciął i radę nadzorczą, i prezesa.

Z prezesem Paluchem nie udało nam się skontaktować. Wysłaliśmy SMS-a z pytaniem, czy chciałby się odnieść do wyników kontroli, ale nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi.

Protokół kontroli Centrum Parku

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

67 komentarzy

~Marcin Dobaj
Drodzy mieszkańcy to co przynosi wysokie wydatki jak i straty dla miasta to powinno być przez przetarg sprzedane na przykładzie Parku wodnego. A to co przynosi zyski, dochody to zachowane oraz na nowo do miasta wprowadzane np.
- miejsca pracy
- mieszkania
- lokale użytkowe .
A tu spójrzmy dotychczasowa władza wszystko robi na odwrót .
06 Czerwca 2015, godzina 10:49
Oceniono 20 razy 16
~xyz
Ile wydano przez te lata "karnetów vipowskich"? I po drugie czy w jakiś sposób są te karnety rejestrowane? Może ta śmieszna komisja by tym się zajęła.
06 Czerwca 2015, godzina 09:06
Oceniono 17 razy 13
~ludwik
Przy dobrym gospodarzu pływalnia może przynosić zyski - wystarczy zobaczyć jaka jest cena biletów wstępu na basen w Kowalewie Pomorskim a jaka w Chojnicach. I jakoś tam nie narzekają! http://www.cris.kowalewopomorskie.pl/index.php?option=com_content&view=category&id=42&layout=blog&Itemid=104
06 Czerwca 2015, godzina 08:49
Oceniono 11 razy 7
~jotdwatrzy
Ale mieszkańcy dopiero co wzmocnili obecną ekipę. Bo ksiądz kazał. Patrząc na marnotrawstwo przy "remoncie" starej plebanii nic dziwnego, przecież to z daleka śmierdzi przekrętem.
06 Czerwca 2015, godzina 08:30
Oceniono 15 razy 11
~klick
To co się w tym mieście dzieje z publicznymi pieniędzmi to wszyscy widzą...Jakikolwiek negatywny komentarz nic tu nie zmieni dopóki mieszkańcy Chojnic nie przejrzą na oczy i sami nie zrobią z tym porządku przy urnach wyborczych żegnając obecną ekipę. A gdzie odpowiedzialność za taki stan rzeczy w finansach publicznych? Przy takiej konstelacji personalnej Rady Miejskiej odpowiedzialność ograniczy się do "przed Bogiem i historią". Ty natomiast zwykły obywatelu, Polaku, podatniku, jeśli zdarzy Ci się, choćby zupełnie nieumyślnie spowodować uszczuplenie w podatkach na kwotę 7500 złotych zostaniesz w myśl prawa nazwany przestępcą. To jest równość w odpowiedzialności za finanse publiczne.
06 Czerwca 2015, godzina 08:00
Oceniono 17 razy 13
~jan
to nie europa że ludzi stać na godne życie dajcie ludziom zarobić i pracę że nie trzeba wyjeżdżać za chlebem to i lokalne firmy odżyją basen moze przynosić zyski gdy ludzi będzie na niego stać pieniędzy ludziom nie przybędzie od kolejnych podwyżek jak ktoś problemy ekonomiczne to dlaczego dostaje podwyżkę klosalynch wynagrodzeń czy może tak być chętnie bym poszedł na basen ale nie umiem plywać a za godzinoę nauki 40zł to za dużo
05 Czerwca 2015, godzina 22:49
Oceniono 17 razy 13
wentylacja w CP jest do wymiany,ludzie wchodzący na basen oddychacie rdzawym powietrzem ,wystarczy zajrzeć w kanały wentylacyjne sama rdza a potem choroby związane z płucami
05 Czerwca 2015, godzina 22:06
Oceniono 17 razy 11
~ffdsdf
skorumpowana mafia chojnicka-Finster, prokuratura, Sąd.
05 Czerwca 2015, godzina 20:30
Oceniono 25 razy 15
~spostrzegawczy
Studio modelek i hostess i do tego apartament na wynajem. Źle mi się to kojarzy.
05 Czerwca 2015, godzina 20:19
Oceniono 31 razy 23
~zażenowany
Mało zarabia prezesik? Zdaniem pana burmistrza ŻENUJĄCO MAŁO!
05 Czerwca 2015, godzina 19:33
Oceniono 29 razy 23
~Nieuczestnik już basenu
Podwyżkę dajcie i będzie okey,dla Pana Prezesa Parku Centrum Wodnego.Przecież zarabia mało.
05 Czerwca 2015, godzina 18:52
Oceniono 35 razy 27
~smialy prawie przecietny mieszkaniec
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
05 Czerwca 2015, godzina 17:44
Oceniono 31 razy -11
~miks
Te kontrole komisji rewizyjnych to totalna lipa. Widziałem protokoły kontroli Zespołu Szkół podpisane przez radnego Pruskiego. Śmiech na sali, widac , że łykają wszystko co im wcisną. W przypadku basenu prawda jest taka, że wszyscy czekają na to czy Burmistrz wskaże palcem niebo czy ziemię. Zaradny radny Paluch już prostuje paluszki w starostwie, chyba wyczuł dobry klimat .
05 Czerwca 2015, godzina 17:24
Oceniono 25 razy 21
~Coraz więcej parków wodnych w Polsce jest rentownych a nawet osiąga dochody!
Jakiś czas temu w moim komentarzu przytoczyłem przykłady basenów i parków wodnych, które dzięki racjonalnemu i profesjonalnemu zarządzaniu potrafiły osiągnąć dochody na poziomie kosztów, a nawet osiągnęły zysk! Jest wiele taki parków wodnych tak na Pomorzu jak i w innych regionach kraju. Krotka lista i linki do informacji o tych rentownych basenach i parkach wodnych jest na stronie chojnice.livejournal.com chojnice.livejournal.com. Zarządy basenów i samorządy-właściciele tych parków wodnych podkreślają, że rentowność była możliwa do osiągnięcia jedynie dzięki racjonalnemu zarządzaniu tymi instytucjami w oparciu o profesjonalną wiedzę z dziedziny ekonomi i zarządzania, logistyki, a także i w oparciu o racjonalne użytkowanie nowych technologi. Profesjonalizm osób zarządzających parkami wodnymi i profesjonalizm i wiedza pracowników tych placówek są podkreślane jako główne elementy umożliwiające osiągniecie rentowności!

W Chojnicach niestety ani prezes parku wodnego ani większość pracowników tej instytucji nie zostało zatrudnionych z powodu posiadania umiejętności i wiedzy potrzebnych do zarządzania parkiem wodnym! (EDIT)....(EDIT)..... Od pierwszego roku działalności chojnickiego parku wodnego prezes Mariusz Paluch wykazał się brakiem wiedzy ekonomicznej, brakiem umiejętności zarządzania, brakiem racjonalności działań, brakiem umiejętności logistycznych, i brakiem nawet rudymentarnych umiejętności międzyludzkich co już od pierwszego roku działalności doprowadziło do zadłużeń zarządzanej przez Mariusza instytucji. Z każdym rokiem było coraz gorzej bo efekty głupoty i nieudacznictwa prezesa Palucha akumulowały się. Oczywiście, ponieważ Mariusz Paluch został zatrudniony przez burmistrz po znajomości (pomimo braku wiedzy i umiejętności u Mariusza do zarządzania parkiem wodnym), Arek tolerował i tuszował partactwo, głupotę, marnotrawstwo i (EDIT) Mariusza. Bo chyba jest to kompletną głupotą oczekiwać od prezesa Palucha, który rok po roku doprowadza park wodny do upadłości finansowej i zadłużenia, że jakimś cudem w następnym roku wszystko się odmieni i prezes Mariusz osiągnie rentowność, a być może i zysk z chojnickich basenów. Arek jest na tyle inteligentny by zrozumieć od pierwszego roku działalności parku wodnego pod rządami Mariusza, że ze względu na głupotę i brak jakichkolwiek umiejętności Mariusz nie jest w stanie racjonalnie kierować tą instytucją. (EDIT).... (EDIT)...... Burmistrz Arek lekką ręką z budżetu miasta płacił długi prezesa Mariusza i dlatego jest osobiście odpowiedzialny za tragiczną sytuacje finansową, bezmyślną wyprzedaż majątku i zniszczenia infrastruktury w chojnickim parku wodnym. Arek przez 12 lat tolerował, świadomie aprobował, i tuszował patologiczną sytuacje w tej instytucji (EDIT).... (EDIT).....

Burmistrz Arek Finster jest osobiście w 100% odpowiedzialny za sytuacje materialną i finansową chojnickiego parku wodnego bo świadomie przez lata tolerował patologie istniejące w tej instytucji i ochraniał (EDIT)....(EDIT)....prezesa Mariusza Palucha, który swoją głupotą i nieudacznictwem doprowadził park wodny to obecnej katastrofy finansowej i destrukcji materialnej infrastruktury tej instytucji!

Wierze, że i obecnie burmistrz będzie robić wszystko co w jego mocy by uratować Mariusza od utraty stołka prezesa i jego (EDIT) przywilejów jakimi cieszy się od lat Mariusz (EDIT)...(EDIT). Jestem przekonani, ze (EDIT) radni z KWW Arka Finstera pod dyktando burmistrza nie podejmą żadnej decyzji by skrzywdzić Mariusza. (EDIT).... (EDIT)..... Radni z KWW Arka Finstera będą śpiewać tak jak im burmistrz zagra i nie podejmą żadnej samodzielnej decyzji by realnie zmienić zarząd chojnickiego parku wodnego. Burmistrz ze swoimi radnymi niewątpliwie podejmie jakieś nic nie znaczące pozorne działania by zatuszować problemy i katastrofę finansową parku wodnego. Jednakże, tak długo puki Arek Finster będzie burmistrzem to Mariusz Paluch będzie prezesem i problemy chojnickiego parku wodnego z katastrofalnych jedynie pogorszą się do jeszcze bardziej tragicznych.

Rachunek za (EDIT) układy panujące w Chojnicach jak zwykle zapłacą wszyscy chojniczanie! Gdy w czasie wyborów wybiera się (EDIT) władze samorządowe to trudno później oczekiwać, że ci (EDIT) samorządowcy będą uczciwi, racjonalni, i otwarci na potrzeby społeczeństwa Chojnic!


Mój niecenzurowany komentarz jest na stronie chojnice.livejournal.com


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
chojnice.livejournal.com

05 Czerwca 2015, godzina 16:37
Oceniono 39 razy 31
~pumeX
Pewnie po prostu Chojniczanie są głupi bo nie lubią chodzić na basen. To nie jest tak że bilety są 2x droższe niż w innych miastach plus fatalny dojazd jeśli chodzi o komunikację miejską.

ceny w Chojnicach: 11 zł/h (ulgowy), 13 zł/h (normalny)
ceny w Toruniu: Pn-Pt (07.00-16.00) 5,50 zł/h (ulgowy), 7 zł/h (normalny), pozostałe - 7 zł/h (ulgowy) i 9 zł/h (normalny)

czyli nawet w sobotę po południu zapłacisz za bilet normalny mniej niż za ulgowy w Chojnicach w poniedziałek o 7 rano...
05 Czerwca 2015, godzina 16:18
Oceniono 19 razy 15

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 385.00 395.00 DKKDKK 60.60 62.10
EUREUR 454.00 464.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 420.00 435.00 NOKNOK 40.90 42.40
GBPGBP 500.00 512.00 SEKSEK 43.40 44.90
Aktualizacja: 2020-10-27 09:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 387.00 391.00 DKKDKK 61.20 61.90
EUREUR 456.00 460.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 41.50 42.30
GBPGBP 502.00 508.00 SEKSEK 43.90 44.70
Aktualizacja: 2020-10-27 09:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy popierasz protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?
Ceny paliw2020-10-21

E95 E98 ON LPG
BP 4.63 zł 4.89 zł 4.33 zł 2.19 zł
Circle K 4.53 zł - 4.28 zł 2.09 zł
Lotos Optima 4.55 zł - 4.35 zł 2.11 zł
MZK 4.57 zł 4.72 zł 4.36 zł 2.05 zł
Orlen 4.65 zł 4.99 zł 4.42 zł 2.14 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij