Sobota, 06 Marca 2021 | Imieniny: Jordana, Marcina, Róży ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

'To konflikt, nie mobbing'

Wczoraj w człuchowskim sądzie pracy zapadło nieprawomocne orzeczenie w sprawie o zadośćuczynienie za mobbing, którego od dyrektor Gimnazjum nr 1 Małgorzaty Henszke domagała się Marzenna Osowicka. Sąd oddalił jej powództwo. W toku postępowania uznał, że w placówce jest konflikt, a mobbingu się nie dopatrzył.

 

Sąd przypomniał, że to na pracowniku spoczywa ciężar udowodnienia mobbingu. Nauczycielka Marzenna Osowicka twierdzi, że od 2000 roku w miejscu pracy spotyka się z szykanami, zastraszaniem, próbami dyskredytacji, plotkami, intrygami, lekceważeniem, umiejszaniem działań i społecznym ostracyzmem, skutkiem czego jest rozstrój zdrowia. Sędzia Sylwia Piasecka odrzuciła dowód, jakim była dokumentacja medyczna i uznała, że nauczycielka nie udowodniła bezprawnych zachowań pracodawcy i tego, że sytuacja bezpośrednio wpłynęła na jej problemy zdrowotne. W przywołanych przez świadków zdarzeniach nie dopatrzyła się też ciągłości, czyli nękania przed dłuższy okres czasu, co według definicji jest jedną z cech mobbingu. Zdaniem sądu przywołane zdarzenia były jednorazowe i oddalone od siebie w czasie. Takim było podanie przez dyrektorkę informacji podczas zebrania z nauczycielami, że posiada nr IP komputera męża nauczycielki, z którego miał zostać napisany komentarz obrażający ją i jej rodzinę, później poinformowanie podwładnych o wytoczeniu procesu karnego dwóm nauczycielkom czy przeczytanie listu skierowanego do dyrektorki, mimo sprzeciwu autorki, czyli Osowickiej. Sąd nie dopatrzył się w owych zdarzeniach cech dyskredytacji czy złamania tajemnicy korespondencji. - To była służbowa korespondencja (...). Pani dyrektor nie wskazała wprost, że obraźliwy komentarz napisała pani Osowicka lub jej mąż – stwierdziła pani sędzia.

Reklama | Czytaj dalej »

Marzenna Osowicka jako argumenty podnosiła także pomijanie przy przyznawaniu nagród, czy obniżenie wymiaru swojego etatu w świetlicy. Sąd uznał, że nie była jedynym nauczycielem, który nagród nie otrzymał w tym czasie, a redukcja etatu wynika m.in. z mniejszej liczby dzieci. Osowickiej jako prezesowi Uczniowskiego Klubu Sportowego „Ósemka” współorganizację wydarzeń z planu pracy wykreślała dyrektorka. Jak w toku sprawy ustalił sąd, mimo tych zastrzeżeń, corocznie działalność klubu była wpisywana do planu. - To nie jest nękanie, bo dyrektor musi reagować na niewłaściwe wypełnianie obowiązków, czyli nienależycie prowadzoną dokumentację czy spóźnianie. Przy czym żadnych kar dyscyplinarnych nie było.

Kiedy sędzia Piasecka przytaczała definicję mobbingu, zwróciła uwagę, że pracownicy często mylą mobbing z konfliktem. Po rozpatrzeniu materiału dowodowego powzięła następujące przekonanie: - W szkole istniał i nadal istnieje konfilkt pomiędzy powódką a pozwaną, wskutek którego doszło do rozłamu wśród nauczycieli.

Wczoraj w sądzie pracy wyroku wysłuchała jedynie jedna ze stron - Marzenna Osowicka. Z nieprawomocnym wyrokiem się nie zgadza i będzie wnosić apelację. - W przeciwieństwie do Pana Burmistrza Miasta Chojnice, negującego prawomocne wyroki sądów, ostatnio kwestię naliczenia przez Urząd Miejski nieprawidłowych dotacji dla przedszkoli, nie będę komentować wyroku I instancji, aczkolwiek się z nim nie zgadzam. Dlatego zamierzam wnieść apelację. Natomiast moje wątpliwości odnośnie procedowania tegoż wyroku budzi zachowanie Pana Burmistrza, który podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 15 czerwca, w ferworze dyskusji stwierdził, iż już niedługo, ja także, tak jak i on, „będę kwestionować wyroki sądów”. Nie zamierzam sugerować internautom konkretnej interpretacji tejże wypowiedzi, aczkolwiek zastanawia mnie fakt, dlaczego Pan Burmistrz obnaża się ze swoją wiedzą już w przeddzień publikacji wyroku w mojej sprawie? Nadmienię tylko, że w obliczu prawa oraz wyroku, który dopiero miał zapaść, taki komentarz włodarza jest po prostu niedopuszczalny.

Przypomnijmy, że niedawno sąd apelacyjny uniewinnił nauczycielkę od zarzutu pomówienia o mobbing. Tę sprawę wytoczyła jej oraz byłej wicedyrektorce przełożona.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

156 komentarzy

~te wydarzenia są podobne to tych z Gimnazjum nr 1 w Chojnicach

http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/rozgrywka-dzieckiem,190972.html

W chojnickim przypadku, by pognębić ofiarę mobbingu za opór, skorumpowana klika burmistrza Arka spreparowała fałszywe oskarżenia przeciwko mężowi poszkodowanej ofiary mobbingu!

19 Stycznia 2016, godzina 07:18
Oceniono 22 razy 14
~wypoczęci mobberzy już cieszą się z powrotu szkól i do rutynowego mobbingu

Mobbing w chojnickich szkołach promowany przez burmistrza Arka i jego służbę ponownie pokaże swoje szkaradne oblicze.
01 Września 2015, godzina 21:46
Oceniono 32 razy 26
~są inne sposoby


Chociaż uznanie przez sędzinę Sylwie Piasecką ze sąd pracy, że socjopatyczna mobberka Gosia Henszke z premedytacją dopuściła się mobbingu wobec Ali i Marzenny było by satysfakcjonujące, sprawiedliwe, i uczciwym ludziom przywróciło by wiarę w polską praworządność i uczciwość polskich sędziów i sądów. Jednakże i z niesprawiedliwego wyroku Sylwii można wyciągnąć wnioski i rozegrać sprawy trochę inaczej. Niesprawiedliwy wyrok Sylwii stwierdzający, że był to tylko konflikt sugeruje jednak inne drogi dochodzenia sprawiedliwości bo i ten wieloletni, uporczywy, degradujący, i jednostronnie agresywny "konflikt" zainicjowany przez socjopatkę Gosie z pomocą donosicielek i pełnym poparciem burmistrza Arka można przeanalizować z perspektywy różnorakich przepisów prawa pracy, kodeksu karnego, i kodeksu cywilnego.

Wielowątkowość i różnorodność przestępstw jakich dopuściła się socjopatka Gosia i jej pomocne donosicielki w trakcie mobbingu podlega jako poszczególne elementy "konfliktu" pod prawa kodeksu karnego, cywilnego, i kodeksu pracy, z konsekwencjami prawnymi dla mobberki jeszcze większymi niż potencjalne efekty wyroku w sądzie pracy stwierdzające mobbing.

Chciałbym powrócić do tego tematu w niedługim czasienieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
05 Sierpnia 2015, godzina 22:40
Oceniono 39 razy 27
~Kto nami rządzi?
Chory kraj, chore miasto rządzone przez chorego na narcyzm i korupcję burmistrza, ochraniającego chorą na władzę dyrektorkę mobberkę, ochraniającego chorego na butę i arogancję i słomę z butów wychodzącą prezesa od pływalni miejskiej...
15 Lipca 2015, godzina 21:31
Oceniono 33 razy 17
~beznadzieja
Wcale sie nie dziwię że ludzie wylewają swoje frustracje w anonimowy sposób. Jak ktoś osobiście nie przeżył mobingu to nie jest w stanie sobie wyobrazić jak potrafi się mścić mober kiedy sie dowie że ktoś ośmiela sie go otwarcie krytykować. Zmanipuluje całe otoczenie ofiary, nastawi ludzi przeciwko niej, rozpowszechni najgorsze ploty i doprowadzi do zniszczenia takiej napiętnowanej osoby. Relacje pomiędzy dyrektorką i jej dwiema podwładnymi w Gimnazjum 1 to podręcznikowy przykład mobingu. Bardzo wspołczuję tym nauczycielkom.
15 Lipca 2015, godzina 21:15
Oceniono 31 razy 15
~ZZZ
NAROBILA TO TERAZ NIECH CIERPI
15 Lipca 2015, godzina 19:40
Oceniono 23 razy 3
~do poniżej
To są tchórze którzy potrafią tylko obrażać anonimowo. Zrobili sobie z tego portalu taki śmietnik i wywalają swoje frustracje na innych. Ktoś kto potrafi obrażać tylko anonimowo nigdy nie zdobędzie się na odwagę powiedzenia drugiej osobie tego co tu pisze. Zresztą ci co siedzą w cudzych majtkach sami najczęściej mają gnoj za uszami
15 Lipca 2015, godzina 15:37
Oceniono 40 razy 6
~gosc
zgadzam się ze zdegustowanymjak można takie obrazliwe teksty walic bezkarnie
15 Lipca 2015, godzina 15:32
Oceniono 34 razy 6
~zdegustowany
Bardzo dobrze, że usunął. Wpierdzielacie się w nie swoim temacie i obrażacie ludzi. Tego postu podpisanego Sylwia Neubauer na pewno ta osoba nie napisała. Po co kłamać, zmyślać, robić mistyfikacje? Powiedzcie jej wprost co o niej myślicie twarzą w twarz, a nie - anonimowo - na forum.
15 Lipca 2015, godzina 15:11
Oceniono 27 razy 5
~znikające wpisy!
gdzie wpisy o Sylwii z policji????? ki chochlik usunął?
15 Lipca 2015, godzina 11:56
Oceniono 29 razy -5
~gość
nie można godzić się na to, aby osoby psychicznie rozchwiane, z moralnością meduzy zarządzały innymi ludźmi.. obojętnie czy jest to szkoła, kancelaria prawna, knajpka czy muzeum! to patologiczne zjawisko kwitnie w całym skorumpowanym pseudopaństwie polską zwanym np. siedem lat dla partyjnego kolegi- mobbera i furianta wz wyrokiem..a co tam??? http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,dyrektor-lazienek-zostaje-bardzo-wysoka-ocena-dokonan,173421.html
14 Lipca 2015, godzina 15:21
Oceniono 38 razy 16
~gnojenie
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Lipca 2015, godzina 12:09
Oceniono 38 razy -20
~do autora wpisu:
A wiadomo przeciez, że dyrektorka ma władzę nad pracownikiem i pracownik od razu jest na przegranej pozycji. NIGDY! Żadnej władzy nie ma, bo chyba ma za dużo za uszami i bystry pracownik o tym wie i wie jak tą bezcenną wiedzę użyć. Czyli każdy pracodawca ma raczej przes..rane.

Prawdopodobnie piszesz z pozycji prywatnego pracodawcy, którego obowiązuje kodeks pracy a sprytni pracownicy potrafią coś dla siebie ugrać. Jak chodzi o oświatę to ministerstwo Edukacji dało takie przywileje dyrektorom szkół że ci poczuli się bogami. Jak są uprzedzeni do podległego nauczyciela to mogą go gnoić i zatruwać mu życie i nikt się o niego nie upomni. Bo nauczyciela dyplomowanego zwolnić nie jest łatwo, ale można go tak szykanować i niszczyć, że doprowadzi się go do takiego stanu że sam chętnie zię zwolni.
14 Lipca 2015, godzina 08:30
Oceniono 33 razy 15
~Właśnie psychologia tłumaczy ludzkie zachowania,
kiedy ktoś trzęsie się o własny tyłek i udaje że wszystko jest ok kiedy kolega albo koleżanka są poniżani przez pracodawcę, kiedy panuje zmowa milczenia i nikt nie stanie po stronie ofiary bo sam może podpaść i stać sie tą ofiarą, kiedy ludzie świadomie wyzbywają się empatii i popadają w zobojętnienie wobec współpracowników. A wszystko dlatego ze kieruje nimi strach przed popadnięciem w niełaskę dyrektora. Z drugiej strony mamy do czynienia z lizusostwem i włażeniem zwierzchikowi w d... bez wazeliny. Takie motywy kierują ludźmi którzy w każdej sytuacji będą chcieli ugrać coś dla siebie nie oglądając sie na przyzwoitość - nadgodziny, lepszą pozycje w firmie albo łaskę u szefa. I tutaj jest pole do popisu dla wszelkiego rodzaju przydupasów, którzy potrafia się posunąć do pisana donosów na współpracowników, składać fałszywe zeznania w sądzie i osobiście gnębić ofiarę pomawiając ją za plecami, opluwając jej dobre imię i wspomagając mobbera w jego działaniach które mają na celu zniszczenie napiętnowanego przez szefa pracownika. Takie ludzkie zachowania również tłumaczy psychologia sięgając do mrocznych zakamarków ludzkich charakterów podatnych na zeszmacenie i czerpiących satysfakcje z faktu, że to ktoś inny jest ofiarą a nie oni.
14 Lipca 2015, godzina 08:15
Oceniono 28 razy 18
~Psychologia mówi że ludzie bardziej utożsamiają się z osobą która jest w sytuacji zależności od pra
Jaka psychologia? Każdy trzęsie się o własny tyłek i odsuwa się od całej sytuacji, albo staje po stronie tego, kto podpisuje wypłaty.
14 Lipca 2015, godzina 07:08
Oceniono 27 razy -5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 378.00 390.00 DKKDKK 60.70 62.20
EUREUR 451.00 463.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 43.90 45.40
GBPGBP 523.00 538.00 SEKSEK 44.10 45.60
Aktualizacja: 2021-03-05 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 383.00 387.00 DKKDKK 61.20 61.90
EUREUR 456.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 411.00 418.00 NOKNOK 44.40 45.10
GBPGBP 528.00 534.00 SEKSEK 44.60 45.30
Aktualizacja: 2021-03-05 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy odczuwasz niepokój w związku z trwającą pandemią koronawirusa i wynikającymi z tego ograniczeniami?
Ceny paliw2021-03-01

E95 E98 ON LPG
BP 5.18 zł 5.54 zł 5.04 zł 2.58 zł
Circle K 5.13 zł - 4.99 zł 2.53 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 5.09 zł 5.14 zł 4.99 zł 2.53 zł
Orlen 5.18 zł 5.48 zł 5.04 zł 2.56 zł
PKS 5.13 zł - 4.99 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij