Środa, 24 Kwietnia 2024 | Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

'To konflikt, nie mobbing'

Wczoraj w człuchowskim sądzie pracy zapadło nieprawomocne orzeczenie w sprawie o zadośćuczynienie za mobbing, którego od dyrektor Gimnazjum nr 1 Małgorzaty Henszke domagała się Marzenna Osowicka. Sąd oddalił jej powództwo. W toku postępowania uznał, że w placówce jest konflikt, a mobbingu się nie dopatrzył.

 

Sąd przypomniał, że to na pracowniku spoczywa ciężar udowodnienia mobbingu. Nauczycielka Marzenna Osowicka twierdzi, że od 2000 roku w miejscu pracy spotyka się z szykanami, zastraszaniem, próbami dyskredytacji, plotkami, intrygami, lekceważeniem, umiejszaniem działań i społecznym ostracyzmem, skutkiem czego jest rozstrój zdrowia. Sędzia Sylwia Piasecka odrzuciła dowód, jakim była dokumentacja medyczna i uznała, że nauczycielka nie udowodniła bezprawnych zachowań pracodawcy i tego, że sytuacja bezpośrednio wpłynęła na jej problemy zdrowotne. W przywołanych przez świadków zdarzeniach nie dopatrzyła się też ciągłości, czyli nękania przed dłuższy okres czasu, co według definicji jest jedną z cech mobbingu. Zdaniem sądu przywołane zdarzenia były jednorazowe i oddalone od siebie w czasie. Takim było podanie przez dyrektorkę informacji podczas zebrania z nauczycielami, że posiada nr IP komputera męża nauczycielki, z którego miał zostać napisany komentarz obrażający ją i jej rodzinę, później poinformowanie podwładnych o wytoczeniu procesu karnego dwóm nauczycielkom czy przeczytanie listu skierowanego do dyrektorki, mimo sprzeciwu autorki, czyli Osowickiej. Sąd nie dopatrzył się w owych zdarzeniach cech dyskredytacji czy złamania tajemnicy korespondencji. - To była służbowa korespondencja (...). Pani dyrektor nie wskazała wprost, że obraźliwy komentarz napisała pani Osowicka lub jej mąż – stwierdziła pani sędzia.

Reklama | Czytaj dalej »

Marzenna Osowicka jako argumenty podnosiła także pomijanie przy przyznawaniu nagród, czy obniżenie wymiaru swojego etatu w świetlicy. Sąd uznał, że nie była jedynym nauczycielem, który nagród nie otrzymał w tym czasie, a redukcja etatu wynika m.in. z mniejszej liczby dzieci. Osowickiej jako prezesowi Uczniowskiego Klubu Sportowego „Ósemka” współorganizację wydarzeń z planu pracy wykreślała dyrektorka. Jak w toku sprawy ustalił sąd, mimo tych zastrzeżeń, corocznie działalność klubu była wpisywana do planu. - To nie jest nękanie, bo dyrektor musi reagować na niewłaściwe wypełnianie obowiązków, czyli nienależycie prowadzoną dokumentację czy spóźnianie. Przy czym żadnych kar dyscyplinarnych nie było.

Kiedy sędzia Piasecka przytaczała definicję mobbingu, zwróciła uwagę, że pracownicy często mylą mobbing z konfliktem. Po rozpatrzeniu materiału dowodowego powzięła następujące przekonanie: - W szkole istniał i nadal istnieje konfilkt pomiędzy powódką a pozwaną, wskutek którego doszło do rozłamu wśród nauczycieli.

Wczoraj w sądzie pracy wyroku wysłuchała jedynie jedna ze stron - Marzenna Osowicka. Z nieprawomocnym wyrokiem się nie zgadza i będzie wnosić apelację. - W przeciwieństwie do Pana Burmistrza Miasta Chojnice, negującego prawomocne wyroki sądów, ostatnio kwestię naliczenia przez Urząd Miejski nieprawidłowych dotacji dla przedszkoli, nie będę komentować wyroku I instancji, aczkolwiek się z nim nie zgadzam. Dlatego zamierzam wnieść apelację. Natomiast moje wątpliwości odnośnie procedowania tegoż wyroku budzi zachowanie Pana Burmistrza, który podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 15 czerwca, w ferworze dyskusji stwierdził, iż już niedługo, ja także, tak jak i on, „będę kwestionować wyroki sądów”. Nie zamierzam sugerować internautom konkretnej interpretacji tejże wypowiedzi, aczkolwiek zastanawia mnie fakt, dlaczego Pan Burmistrz obnaża się ze swoją wiedzą już w przeddzień publikacji wyroku w mojej sprawie? Nadmienię tylko, że w obliczu prawa oraz wyroku, który dopiero miał zapaść, taki komentarz włodarza jest po prostu niedopuszczalny.

Przypomnijmy, że niedawno sąd apelacyjny uniewinnił nauczycielkę od zarzutu pomówienia o mobbing. Tę sprawę wytoczyła jej oraz byłej wicedyrektorce przełożona.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

156 komentarzy

~Po czym poznać psychopatę?
Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Wisconsin-Madison wynika, iż u podstaw zachowań psychopatycznych nie leżą przebyte doświadczenia. Okazuje się, że decydujące znaczenie ma to, jak zbudowany jest mózg danej osoby.
Naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin-Madison sprawdzili przyczyny oraz częstotliwość występowania zachowań psychopatycznych u ludzi. Wyniki mrożą krew w żyłach i mogą budzić przerażenie. Okazuje się bowiem, że psychopatów jest więcej niż przypuszczamy. Co gorsza, wielokrotnie wiodą oni spokojne życie udając całkowicie normalnych ludzi.
29 Czerwca 2015, godzina 23:21
Oceniono 35 razy 21
~zainteresowany przejawami mobbingu
Zdecydowana większość mobberów to psychopaci. Ludzie pozbawieni uczuć, empatii wobec drugiego człowieka, egoiści skoncentrowani na sobie, manipulanci sterujący otoczeniem - podwładnymi i zwierzchnikami, osobniki bez skrupułów dążacy do celu po trupach, narcyzi żądający poklasku gawiedzi. Władza nad innymi stanowi dla nich cel oraz środek do podporządkowania sobie ludzi. Z upokarzania pracowników czerpią niehumanitarną satysfakcję, karmią się ich cierpieniem.Sarysfakcję sprawia im strach wywoływany u podwładnych groźbami o utracie przez nich pracy. To odhumanizowane istoty, których mózgi działają na innej zasadzie niż u normalnych zdrowych ludzi.
29 Czerwca 2015, godzina 23:16
Oceniono 37 razy 21
~Nasza Pani
Uczniom i nauczycielom świetnych wakacji życzę.
29 Czerwca 2015, godzina 18:08
Oceniono 49 razy 13
~Zakres obowiązków i odpowiedzialności dyrektora szkoły
Zakres obowiązków i odpowiedzialności dyrektora szkoły opisany został szczegółowo w zarządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 1997 r. w sprawie zadań nauczycieli, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkole. Artykuł 3 tego zarządzenia definiuje zbiór kilkudziesięciu zadań dyrektora wynikających wprost z obowiązku planowania, organizacji, kierowania i nadzorowania pracy szkoły, a w szczególności:

tworzenie warunków do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkoły;
kształtowanie twórczej atmosfery pracy w szkole i właściwych warunków pracy i stosunków pracowniczych;


To ja sie pytam za co ta dyrektorka moberka bierze wysokie funkcyjne jak nie potrafi zażegnać konfliktu w szkole który ciągnie się od ponad dziesięciu lat? Dlaczego ona jeszcze siedzi na tym stołku dyrektorskim?
29 Czerwca 2015, godzina 15:35
Oceniono 43 razy 25
~do internauty z 28 czerwca 2015, godzina 21:03
Mam prawo tak pisać bo znam panią Alę i Marzenę i wiem co te dwie kobiety musiały przejść po rządami tej psychopatki która owija sobie wokół palca podwładnych i zwierzchników. Przekonała nawet Finstera że jest nieskazitelna a one dwie konfliktowe roszczeniowe i źle pracujące to nic dziwnego że wpłynął na sędziów żeby wydali taki wyrok a nie inny. Zresztą Finster sam się zdradził na ostatniej sesji RM że zna już wyrok jaki miał zapaść dopiero następnego dnia w sądzie w Człuchowie. Wyrok już dawno był ustalony a to co zrobiła ta sędzina to była juz tylko formalność i dopasowanie argumentów, że to konflikt a nie mobbing.
29 Czerwca 2015, godzina 15:27
Oceniono 49 razy 27
~Za mobbing i koflikty w miejscu pracy zawsze jest odpowiedzialny pracodawca
Szkodliwa atmosfera w miejscu pracy niesie za sobą poważne konsekwencje:
• zmniejszenie efektywności pracy,
• błędy, pomyłki w procesie pracy, podejmowanie złych decyzji, niedotrzymywanie terminów, pogorszenie stosunków z klientami,
• zwiększone koszty (częste zwolnienia chorobowe, opłacanie niewydajnych pracowników lub/i rekrutacja nowych),
• wroga atmosfera wśród współpracowników, pragnienie zemsty i rewanżu,
• chęć ucieczki z miejsca pracy (częste zwolnienia, spóźnienia),
• problemy w relacjach pracodawca - pracownik oraz pracownik - współpracownicy,
• choroby psychiczne.
29 Czerwca 2015, godzina 12:03
Oceniono 47 razy 29
~gość
Gratulacje dla seniorów i skonfliktowanych mobberów
28 Czerwca 2015, godzina 23:01
Oceniono 39 razy 13
~....
W dobie mobbingu specjaliści wpadli na genialny pomysł, aby wszystko to nazywać lekkim słowem KONFLIKT i wtedy to nie brzmi tak goźnie, zbija zpantałyku ofiarę, która ma poczuć się głupio, że robi szum wokoło KONFLIKTU. Więc jak słyszycie słowo KONFLIKT, to jest to nadane z GÓRY, od szefów wszystkich szefów.

Druga sprawa - Oświęcim to też...KONFLIKT, modry to też konflikt, gwałty też??? Ci, którzy używaja słowa KONFLIKT w sytuacjach, gdzie jeden człowiek krzywdzi fizycznie lub psychicznie drugiego człowieka - stuknijcie się w puste pały!!!!
28 Czerwca 2015, godzina 21:46
Oceniono 49 razy 21
~do poniżej
jak mozesz tak pisać. Rozum postradałeś/łaś? Jak są wyroki na korzyść to jest ok, a jak jest inaczej to zaraz sprzedajny sędzia? A może najzwyczajniej w świecie wnosząca pozew nie potrafiła udowodnić mobbingu? Co to sędzia ma być jasnowidzem? Na takie rzeczy trzeba mieć dowody bo inaczej to każdego niewygodnego pracodawcę można by oskarżyć. Nie wiem, jak było w tym przypadku ale nie zgadzam się na anonimowe oczernianie ludzi!
28 Czerwca 2015, godzina 21:03
Oceniono 58 razy -2
~do Prawo polskie toleruje absurdy i ludzkie tragedie!
To nie prawo polskie dopuszcza absurdy i tragedie. To sprzedajni sędziowie tacy jak ta Piasecka z Człuchowa czy Sporysz z Chojnic wykorzystują kruczki prawne, żeby zaspokoić żądania lokalnych kacyków, a krótko mówiąc Finstera.
28 Czerwca 2015, godzina 15:17
Oceniono 65 razy 35
~Wyrok W ZAWIESZENIU za mobbing
http://tvp.info/informacje/polska/wyrok-w-zawieszeniu-za-mobbing-w-szkole/7118629
Dyrektorka poniżała i doprowadziła do samobójstwa
Wyrok w zawieszeniu za mobbing w szkole
Autor: bzato, kan; Źródło: PAP
20.04.2012
Na dwa lata w więzienia w zawieszeniu skazał w piątek sąd byłą dyrektorkę zespołu szkół w Podobinie (Małopolskie) Annę A., która znęcała się psychicznie nad nauczycielami, poniżała i upokarzała ich, przez co jedna z nauczycielek popełniła samobójstwo.
Sąd Rejonowy w Limanowej zakazał ponadto Annie A. pełnienia funkcji dyrektora w szkołach przez 5 lat. Ma także zapłacić rodzinie zmarłej nauczycielki 5 tys. zł zadośćuczynienia i pokryć koszty sądowe. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd uznał, że Anna A. od 1998 roku łamała prawa nauczycieli szkoły poprzez m.in. szykanowanie ich, grożenie utratą pracy, krytykowanie. Zdaniem sądu, dyrektorka doprowadziła do obniżenia samooceny nauczycieli, utraty wiary we własne możliwości, wywołała u nich silne reakcje stresowe i doprowadziła do rozstroju nerwowego.

– Jestem zadowolony, że oskarżona został uznana za winną. Ten wyrok jest ogromnie ważny dla środowiska nauczycielskiego – powiedział po ogłoszeniu orzeczenia pełnomocnik rodziny Bernadetty G., która popełniła samobójstwo w konsekwencji szykan ze strony dyrektorki.

Bernadetta G. zostawiła trzy listy pożegnalne, które adresowane były do rodziny, wizytatorki kuratorium oświaty i dyrektorki szkoły. Fragmenty tego ostatniego na sądowym korytarzu cytował mąż zmarłej. „Czy ja musiałam być ofiarą tej szkoły tylko dlatego, że pomiędzy mną, a siostrą dyrektorki był konflikt? Dłużej już tego nie mogę ciągnąć, ja się do tego nie nadaję” – napisała Bernadetta G.

Na podstawie zeznań męża Bernadetty G. sąd uznał że, była ona zmuszona przez dyrektorkę do pracy w przedszkolu, choć wcześniej uczyła w szkole. Anna A. wmawiała pokrzywdzonej, że nie ma odpowiednich kwalifikacji do uczenia w szkole. Doprowadziło to do jej poniżenia i upokorzenia.

Po tym, jak w maju br. Anna A. przestała pełnić funkcję dyrektorki szkoły, została zatrudniona w urzędzie gminy, który sprawował nadzór nad szkołą. Tam jest odpowiedzialna za fundusze unijne, które trafiają m.in. do szkół. W procesie cywilnym mąż zmarłej Bernadetty G. domaga się od tego urzędu zadośćuczynienia w kwocie 600 tys. zł.

28 Czerwca 2015, godzina 14:29
Oceniono 37 razy 15
~Prawo polskie toleruje absurdy i ludzkie tragedie!
Nauczycielka Marzenna Osowicka twierdzi, że od 2000 roku w miejscu pracy spotyka się z szykanami, zastraszaniem, próbami dyskredytacji, plotkami, intrygami, lekceważeniem, umiejszaniem działań i społecznym ostracyzmem, skutkiem czego jest rozstrój zdrowia. Sędzia Sylwia Piasecka odrzuciła dowód, jakim była dokumentacja medyczna i uznała, że nauczycielka nie udowodniła bezprawnych zachowań pracodawcy i tego, że sytuacja bezpośrednio wpłynęła na jej problemy zdrowotne.


Oczywiście, gdyby Marzenna Osowicka popełniła samobójstwo tak jak się stało w szkole w Podobinie, to po jej śmierci może sędzina znalazłaby jednak powiązanie pomiędzy stanem zdrowia denatki a mobbingiem, jaki musiała przeżywać. Al e ponieważ pani Osowicka jeszcze chodzi po tym padole, to rzeczywiście trudno znaleźć takie powiązania.

Dla zainteresowanych zamieszczam tekst o tragedii w województwie Małopolskim.
28 Czerwca 2015, godzina 14:25
Oceniono 51 razy 27
~abc
co to znaczy "nękanie przez dłuższy okres czasu". Jak długo -- rok ,dwa, dekadę.
Każdy człowiek ma granicę poniżania,gnębienia, obrażania. Czy musi dojsc do tragedii człowieka,
,żeby stwierdzic,że tak to był mobbing, ale trwał zbyt krótko żeby nazwac to mobbingiem.
26 Czerwca 2015, godzina 16:57
Oceniono 39 razy 15
~To wszystko do czasu!
Jak powtarza prezes Paluch wieszcząc samosprawdzającą się przepowiednię : "Pycha kroczy przed upadkiem". Ona sam ciągle nie wierzy, że ta sentenscja dotyczy jego samego. Myślę jednak, że szybko przekona się, że nie ma racji...
26 Czerwca 2015, godzina 15:22
Oceniono 37 razy 15
~obserwator
Jak się okazuje Finster toleruje, a wręcz popiera wszelkiego rodzju patologie. Korupcję, przekręty, mobbing, zakłamanie, niszczenie niewygodnych ludzi, stawianie się ponad prawem.
25 Czerwca 2015, godzina 22:51
Oceniono 41 razy 19

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 408.00 DKKDKK 51.70 55.10
EUREUR 428.00 436.00 RUBRUB 4.20 4.45
CHFCHF 438.00 448.00 NOKNOK 31.20 33.00
GBPGBP 497.00 507.00 SEKSEK 36.30 37.30
Aktualizacja: 2024-04-23 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.15 406.12 DKKDKK 51.80 55.00
EUREUR 430.21 434.36 RUBRUB 4.20 4.45
CHFCHF 439.00 445.24 NOKNOK 31.30 32.90
GBPGBP 498.52 503.89 SEKSEK 36.30 37.10
Aktualizacja: 2024-04-23 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?




Ceny paliw2024-04-23

E95 E98 ON LPG
BP 6.87 zł 7.57 zł 6.98 zł 2.69 zł
Circle K 6.82 zł - 6.92 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.82 zł - 6.93 zł 2.69 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.82 zł 7.57 zł 6.93 zł 2.69 zł
PKS 6.78 zł - 6.86 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij