Niedziela, 25 Października 2020 | Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. mz

Referendum poprzedzone debatą

Wszystko wskazuje na to, że niemalże rok od powstania na Fb profilu "Straż Miejska w Chojnicach - likwidacja" jego inicjatorzy doczekają się referendum. - Chcą referendum, nie ma sprawy. Ja nawet ułatwię i będę proponował, aby takie  uchwaliła rada miejska - zapowiada burmistrz Arseniusz Finster.


Inicjatorzy referendum w sprawie likwidacji formacji na czwartek planują złożenie w ratuszu informacji o zawiązaniu komitetu referendalnego. Będą musieli zebrać ok. 3 tysięcy podpisów, by móc przeprowadzić referendum. By to było wiążące, wypowiedzieć musi się 30 % uprawnionych chojniczan. - Chcemy postawić dwa pytania: czy popierasz likwidację straży miejskiej i czy jesteś za wprowadzeniem podatku lokalnego na utrzymanie SM – mówi jeden z inicjatorów Kamil Kaczmarek. Najlepiej, gdy referendum odbyło się przy okazji jesiennych wyborów parlamentarnych.

Reklama | Czytaj dalej »

Profil na Fb polubiło do tej pory prawie 2,5 tysiąca osób. - Po co tracić czas na zbieranie podpisów - mówi burmistrz Arseniusz Finster i zapowiada, że ułatwi zadanie przeciwnikom straży przekonując radę by ta podjęła stosowną uchwałę. - Jest jeden warunek - debata publiczna o straży miejskiej, jej ocena, audyt. Musimy dać się wypowiedzieć obu stronom - dodaje włodarz  Chojnic. Finster przyznaje, że przez 16 lat akceptował straż miejską w jej obecnej formie, ale jest też gotów na jej ewentualną reformę, zarówno pod względem kosztów jak i organizacyjnym. - Tadeusz Rudnik jest bardzo dobrym komendantem, ale brakuje mu moim zdaniem empatii. Straż miejska musi się troszeczkę zmienić, żeby być formacją pomocniczą, partycypacyjną, a nie tylko formacją, która zajmuje się karaniem, bo tak to społeczeństwo postrzega - podczas ostatniej konferencji pokusił się o ocenę municypalnych.

- Jak najbardziej chcemy dyskutować z panem komendantem i burmistrzem. Jesteśmy otwarci. Przy czym dziwi fakt, że po 16 latach swoich rządów burmistrz zaczął dyskutować o roli straży miejskiej, gdzie rada miejska ostatnia kontrolująca straż żadnych uwag do działalności nie wniosła - zauważa Kaczmarek.

W dniu wczorajszym wnioski o przeprowadzenie referendum w sprawie rozwiązania Straży Miejskiej w Chojnicach złożył Ireneusz Siemionkowicz. Ten sam chojniczanin z końcem ubiegłego roku wnioskował o rozwiązanie formacji.

Utrzymanie Straży Miejskiej w Chojnicach w ubiegłym roku kosztowało niespełna 2 mln zł. Jak wylicza Kaczmarek, na jednego mieszkańca to prawie 50 zł w skali roku. Przewidywany wpływ z mandatów na rok obecny szacuje się na poziomie 120 tys. zł.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

127 komentarzy

~....
Może teraz porównają nas do Brus Ach ale tam nie ma straży, ojej to trzeba szukać innego miasteczka
28 Czerwca 2015, godzina 22:00
Oceniono 8 razy -2
~do voice vel Kaczmarek
To ty piszesz pierdoły i przestań obrażać i insynuować. Mieszkańcy ciebie nie chcą czego dowodem są przegrywane przez ciebie różne wybory.
26 Czerwca 2015, godzina 14:13
Oceniono 24 razy 4
~voice
Ja piszę o faktach, a ty pod róznymi nickami o pierdołach. Szkoda. Nigdy nie dostałem mandatu od SM czy też policji.
26 Czerwca 2015, godzina 13:30
Oceniono 23 razy -3
~do poniżej
Może teraz porównają nas do Brus Ach ale tam nie ma straży, ojej to trzeba szukać innego miasteczka
26 Czerwca 2015, godzina 13:01
Oceniono 20 razy 4
~do voice
Było już porównanie Chojnic do Bytowa teraz do Tucholi. Kto da więcej?? hahaha ;p W 100% NIE podzielam twojego zdania. Uważam, że straż jest potrzebna i jakbyś nie zauważył też straż jezdzi na patrole rowerowe nie raz ich widziałem.
26 Czerwca 2015, godzina 12:58
Oceniono 28 razy 2
~sonda
Przeprowadziłem małą sondę wśród krewnych i znajomych i okazało się, że nie są za rozwiązaniem SM. Kto popiera tę zadymę? Chyba tylko ci, co dostali mandaty i teraz robią wielkie zamieszanie. A powinno im być wstyd.
26 Czerwca 2015, godzina 12:56
Oceniono 28 razy 6
~do voice
Panie Kamilu, niech Pan nas nie przekonuje na siłę. Trzeba parkować jak należy, wtedy wszystko będzie grało.
26 Czerwca 2015, godzina 12:41
Oceniono 27 razy 7
~voice
Etaty policji, to obecnie ponad 170 policjantów i z 20 cywili, strazy miejskiej ponad 30 strażników i kilku cywili. Liczba etatów w policji wzrosła w ciągu kilkunastu lat o 10 procent (kilkanaście), strazników miejskich o 300 procent ( zaczynali chyba od 10). Za bezpieczeństwo i porządek publiczny odpowiada POLICJA. Jeżeli policja sobie nie radzi winny jest KOMENDANT i go się zmienia, zgodnie z zasadą, że w burdelu, który nie przynosi zysku nie zmienia się firanek tylko szefa i panienki. Wracając do meritum. Podstawowe pytanie brzmi nastepująco-do czego wykorzystywani są strażnicy? Pomijając sprawę liczenia toalet przez z-cę komendanta chojnickich strazników , pozostali zbierają opłaty parkingowe, obsługuja monitoring miejski, patrolują miasto, nawet pieszo i na rowerach, często wspólnie z policjantami . Warto podkreslić, że jako jedna z nielicznych chojnicka SM nie wykorzytuje fotoradarów do łupienia kierowców i chwała im za to. Natomiast policjanci od czasu powołania SM zachowują się jakby zostali stworzeni do wyższych celów, krótko-przestali chodzić pieszo i zajmują sie generalnie sprawami, w ich mniemaniu wyzszej wagi. Kolejne, najwazniejsze w tym temacie pytanie-czy SM jest potrzebna ?
Biorąc pod uwagę realizowane czynnosci-NIE, z czysto ludzkiego punktu widzenia-TAK, bo strażnicy to zwykli ludzie mający rodziny na utrzymaniu i zmagający sie z ubogim rynkiem pracy, przynajmniej w naszym powiecie, nie łupiący na siłę mieszkańców, często pomocni w drobnych sprawach. Rozwijając argumenty za NIE-są w okolicy miasta w których nie ma SM. Jak sobie radzą? Niźle. Znakomitym przykładem jest Tuchola. Policjanci z Tucholi obsługuja miejski monitoring, baa nawet patrolują miasto na rowerach. Robią to przy znacznym wsparciu samorządów, które opłacają nadgodziny policjantów obsługujących monitoring oraz w razie konieczności dodatkowe patrole np. w okresie letnim, czy w miejscowościach turystycznych. Samorządy opłacają też dodatkowe etaty dzielnicowych. Wygląda to tak, że po 5 latach opłacania takiego etatu przchodzi on po tym czasie w stan jednostki. Reasumując bezstrazy można zyc i jak wskazuje przykład Tucholi-całkiem bezpiecznie. Na razie tyle.
26 Czerwca 2015, godzina 12:37
Oceniono 34 razy 0
~yogi
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Czerwca 2015, godzina 12:31
Oceniono 22 razy -12
~Kanis
http://www.auto-swiat.pl/prawo/nowy-taryfikator-mandatow-sa-coraz-wyzsze/vltdjg

To co panowie? Może czas zabrać się i za tę formację?
26 Czerwca 2015, godzina 12:02
Oceniono 14 razy 12
~Do poniżej
Mnie nie obchodzą uprzedzenia ukaranych mandatem i będę pisał to, co chcę
26 Czerwca 2015, godzina 11:49
Oceniono 17 razy 15
~forumowicze,
i znowu piszecie za dobrze o straży Zaraz "żołnierze" przeciwników tej instytucji zarzucą wam, że jesteście strażnikami i sami siebie chwalicie Pamiętajcie więc że o straży piszemy albo źle albo wcale
26 Czerwca 2015, godzina 11:31
Oceniono 18 razy 16
~stoler
Mi także nie przeszkadza straż, która już tyle lat funkcjonuje. Nienormalne jest to, że w tę akcję włączyły się osoby, które miały do czynienia ze strażą i zapłaciły mandat. I to ma być argument? Mi byłoby wstyd przyznać się, że łamię przepisy, płacę mandaty i mam jeszcze pretensje - chyba powinno się je mieć do siebie, prawda? Jak pojadę pociągiem bez biletu i otrzymam mandat to mam wnosić o likwidację tej służby? Albo policji za nałożenie mandatu za wykroczenie drogowe? Co to w ogóle ma być? Bo dla mnie póki co jest to zwykłe pieniactwo.
26 Czerwca 2015, godzina 11:17
Oceniono 21 razy 13
~krychu
Nie rozumiem dlaczego taka osoba jak Kaczmarek w ogóle wypowiada się na temat Chojnic? Skoro nie jest rodowym Chojniczaninem! Dopiero od nie dawna mieszka w Chojnicach i już z niego taki znawca. A na konferencji ten ostatni chłopaczek to w ogóle ma pojęcie o Straży Miejskiej? Jego nawet na świecie nie było jak zakładali straż.! I jeszcze jak sam powiedział : będziemy przekonywać mieszkańców. Wydawało mi się , że skoro oni są tak pewni tej likwidacji i jak wspominali ponad 2,5 tysiąca ludzi też to dlaczego od razu chcą jeszcze ludzi do tego przekonywać? Będą chodzić po domach i co jak ktoś im nie podpisze to co może będą jeszcze im nagrania pokazywać? Brak słów na to co się w CHOJNICACH dzieje. Mówią , ze wiele miast zlikwidowało straż , a tam gdzie straży nie rozwiązano już nikt nie wspomni.
26 Czerwca 2015, godzina 11:01
Oceniono 19 razy 11
~Sędziwy mieszkaniec Chojnic
A niby skąd szanowny komitet wie, jak było w Chojnicach przed funkcjonowanie SM? Pan Kaczmarek od niedawna jest chojniczaninem, a tego młodego od Korwina, to chyba na świecie nie było jak powoływali straż (która funkcjonuje już 25 lat!) Przecież SM powołali radni, bo takie było zapotrzebowanie, a wtedy przypomnę straznicy nie mieli uprawnień związanych z ruchem drogowym, czyli jak ktoś zechce skojarzyc, najważniejszą sprawą dla chojniczan był porządek publiczny a nie łupienie kierowców, z czego po przeczytaniu choćby sprawozdania za ubiegły rok wnioskuję, że się dobrze wywiązują. Oj dzieci, dzieci, nie zamydlajcie oczu...
26 Czerwca 2015, godzina 10:54
Oceniono 17 razy 15

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 380.00 392.00 DKKDKK 60.40 61.90
EUREUR 451.00 463.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 419.00 434.00 NOKNOK 40.60 42.10
GBPGBP 495.00 510.00 SEKSEK 43.00 44.50
Aktualizacja: 2020-10-24 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 389.00 DKKDKK 60.90 61.60
EUREUR 456.00 460.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 423.00 430.00 NOKNOK 41.10 41.90
GBPGBP 501.00 507.00 SEKSEK 43.50 44.30
Aktualizacja: 2020-10-24 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-10-21

E95 E98 ON LPG
BP 4.63 zł 4.89 zł 4.33 zł 2.19 zł
Circle K 4.53 zł - 4.28 zł 2.09 zł
Lotos Optima 4.55 zł - 4.35 zł 2.11 zł
MZK 4.57 zł 4.72 zł 4.36 zł 2.05 zł
Orlen 4.65 zł 4.99 zł 4.42 zł 2.14 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij