Środa, 20 Stycznia 2021 | Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Do zebrania ponad 3 tys. podpisów

Od lewej: Artur Eichenlaub, Kamil Kaczmarek i Jakub Adamczyk.

Od lewej: Artur Eichenlaub, Kamil Kaczmarek i Jakub Adamczyk.

To najpilniejsze zadanie, jakie stoi przed komitetem, który będzie inicjował referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej. Ten właśnie się zawiązał i złożył odpowiedni wniosek w ratuszu.

 

- Naszym celem jest zebranie odpowiedniej liczby podpisów, która prawdopodobnie będzie oscylowała wokół 3135, tak aby doszło do zorganizowania na jesień referendum decydującego o przyszłości Straży Miejskiej w Chojnicach – poinformował jeden z inicjatorów Kamil Kaczmarek. Twórcy specjalnego fanpage'u na Facebooku liczą na zaangażowanie różnych środowisk. Swój akces zgłosiła partia Korwin. - Jako partia popieramy likwidację straży miejskiej, czego wyraz daliśmy już wcześniej chociażby w osobie Krzysztofa Haliżaka – podkreśla Jakub Adamczyk. - Wydaje się, że nie stać nas na wydawanie w tym roku ponad 2 mln zł na 30 osób w straży – mówi Kaczmarek z Projektu Chojnicka Samorządność i wylicza, że na mieszkańca to 60 zł. A Artur Eichenlaub z Platformy Obywatelskiej przywołuje przykłady innych miast, które zlikwidowały straż i finansowo wsparły policję. - To jest korzystniejsze, by część zaoszczędzonych pieniędzy przeznaczyć na wzmocnione patrole policji – uważa członek Platformy.

Reklama | Czytaj dalej »

Choć burmistrz deklaruje, że przeciwnikom straży ułatwi zadanie i sam zgłosi pomysł referendum, to ci nie czekają na sesję w drugiej połowie sierpnia i zabierają się za promocję swojego pomysłu i zbiórkę podpisów poparcia. Głównym narzędziem będzie konto na portalu społecznościowym, które zyskało poparcie 2,5 tysiąca internautów. Podpisy jednak wirtualne być nie mogą, więc komitet przewiduje organizację spotkań otwartych i debat. Jest pomysł by zaprosić panią burmistrza Czerska, która może podzielić się doświadczeniami z likwidacji formacji. Przeciwnicy straży referendum chcą połączyć z terminem wyborów parlemantarnych, dzięki czemu to ma szansę być wiążącym. Proponowane pytania są dwa - o likwidację straży i podatek lokalny na jej funkcjonowanie.

Artur Eichenlaub podkreśla, że inicjatorzy referendum nie uciekają od kwestii technicznych. Np. co z monitoringiem, który obsługują municypalni? - Przy jego obsłudze można zatrudnić osoby niepełnosprawne – podsuwa Eichenlaub. - A sam monitoring można zlokalizować na Chojniczance, gdzie takie centrum monitoringu ma funkcjonować na potrzeby stadionu – dodaje Kaczmarek.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

172 komentarzy

~LIKWIDACJA
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Czerwca 2015, godzina 09:17
Oceniono 85 razy -15
~ciekawe?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Czerwca 2015, godzina 03:11
Oceniono 73 razy -17
~Stażnicy kompletnie zbędni
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Czerwca 2015, godzina 01:14
Oceniono 86 razy -14
~P.
Kiedyś, jako młodzieniec pomagałem zbierać podpisy pod kandydaturą kogoś tam. Wiem, jaka to ciężka praca i raczej w takiej ilości trudna do zrealizowania. Najpierw idzie fajnie, pierwsze sto, potem trzysta, osiemset a potem ... zatrzymanie. Jeszcze trudniej zaangażować ludzi do pójścia na wybory a na referendum jesienią to będzie wyczyn. My mieliśmy za sobą konkretną partię a wy ...
27 Czerwca 2015, godzina 23:07
Oceniono 54 razy 48
~do Podpisałam
dziś podpisałam na dniach Chojnic, musiałam czekac, tak dużo osób się podpisało. popieram likwidacje, w całej Polsce powinni !!!!


Chyba nie myślałaś za bardzo nad sensem tego, co piszesz.
27 Czerwca 2015, godzina 22:51
Oceniono 58 razy 48
~do poniżej
a ja nie podpisałem i co z tego? To jest powód do chwalenia się?
27 Czerwca 2015, godzina 22:29
Oceniono 84 razy 12
~Podpisałam
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Czerwca 2015, godzina 22:19
Oceniono 89 razy -15
~z innego forum ... hmm...
Panie burmistrzu, głosowałem na Pana, bo uważam , że rozsądny z Pana człowiek i nie chciałbym się zawieźć.Niech Pan nie da się zmanipulować! Panowie twierdzą, że na fejsie temat likwidacji straży miejskiej "polubiło" ponad 2 tys,osób.Jak Pan wie, kont na facebooku można mieć wiele, "polubień" jak sprawdzono, udzieliło mnóstwo ludzi spoza Chojnic, nawet małoletni! Czy to jest wobec tego wiarygodna informacja jakoby tylu chojniczan chcialo likwidacji SM? Mam wrażenie, że ci panowie chcą zrobić karierę polityczną na popularnym ostatnio temacie, ale jak widać na przykładzie Czerska, nie robi się kariery politycznej poprzez destrukcję czegoś, co funkcjonuje w miarę dobrze (reformy ok, likwidacja nie)w imię prywatnej zemsty za mandaty.Nie mam prawa jazdy, więc mandatu nie dostałem.Widziałem nie jedną interwencję SM i mam szacunek do nich.Pokusiłem się nawet spojrzeć na sprawozdanie na BIP-ie , jako nieliczny zapewne, i co zobaczyłem? Że ilość nałożonych mandatów w stosunku do interwencji NIGDY nie przekroczyła 50% ! Co to oznacza, że SM nie jest tylko instytucją "karzącą", jak to się nam przedstawia.Ludzie, potrafmy uczciwie podejść do tematu, nie dajmy się zmanipulować pieniaczom!
27 Czerwca 2015, godzina 21:06
Oceniono 61 razy 37
~do DodajKomentarz
Posiadam schorzenie kwalifikujące się do uzyskania stopnia inwalidztwa, ale nie zrobiłem tego. Są bardziej chorzy i nie póki mogę nie będę zabierał miejsca parkingowego wyznaczonego dla niepełnosprawnych. A nieopłacania parkingu nic nie tłumaczy!
27 Czerwca 2015, godzina 19:42
Oceniono 59 razy 47
~Kaczmarek
kim on jest ? co to za bu...k ?
27 Czerwca 2015, godzina 19:33
Oceniono 62 razy 42
~DodajKomentarz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Czerwca 2015, godzina 19:22
Oceniono 83 razy -21
~do poniżej
Może wodę też niech nam za darmo dostarczają, będzie szansa, ze wszyscy będą chodzili czyści i pachnący
27 Czerwca 2015, godzina 19:12
Oceniono 56 razy 46
~wyborca
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Czerwca 2015, godzina 18:59
Oceniono 86 razy -22
~olsen
Ci ze zdjęcia chcą się wypromować kosztem SM i tyle.
27 Czerwca 2015, godzina 18:34
Oceniono 83 razy 19
~czytacz
Mieszkańcy Kamienia Pomorskiego powinni dążyć do likwidacji sądu i policji

Małgorzata Krasucka z Kamienia Pomorskiego została ukarana grzywną za przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Nie zgadzając się z opinią sądu, kobieta postanowiła dochodzić swoich praw. W toku sprawy została skierowana na przymusowe badania psychiatryczne, a sąd, na podstawie opinii biegłych, uznał ją za niepoczytalną.

Według zeznań policjantów, pani Małgorzata przechodziła przez skrzyżowanie w Kamieniu Pomorskim w niedozwolonym miejscu. Z relacji policjantów wynika, że musieli oni gwałtownie zahamować, by uniknąć potrącenia kobiety. Podczas zatrzymania pieszej, miała ona odmówić podania swoich danych osobowych oraz znieważyć funkcjonariuszy. Kobieta twierdzi, że policjanci byli wobec niej brutalni oraz siłą wrzucili ją do radiowozu. Tym samym, pani Małgorzata kazała się zawieźć na komisariat.

Jak twierdzi komisarz Przemysław Kimon, z komendy policji w Szczecinie, policjanci postanowili skierować sprawę do sądu, by ten w sposób niezależny ją ocenił. Po wysłuchaniu stron Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim postanowił ukarać kobietę grzywną oraz obarczyć ją kosztami sądowymi w wysokości, łącznie, 2,400 złotych. Pani Małgorzata, nie zgadzając się z tą decyzją, postanowiła się odwołać. Zasięgnęła też opinii biegłego z zakresu prawa drogowego, który uznał, że kobieta nie naruszyła przepisów.

Według Tadeusza Późniaka kobieta bowiem, mogła przechodzić przez jezdnię na skrzyżowaniu, w przypadku gdy nie wyznaczono tam przejścia dla pieszych. Zdaniem eksperta to policjanci naruszyli przepisy, kontynuując jazdę, gdy piesza przechodziła przez ulicę.

Sąd Okręgowy w Szczecinie, gdzie trafiła sprawa, uchylił wyrok Sądu Rejonowego, jednak nie na podstawie opinii biegłego, a z powodu błędów formalnych. Jak tłumaczy Michał Tomala, jedynie sąd może powoływać biegłego - w innym wypadku traktuje taką opinię jako prywatną. Sprawa wróciła do Sądu w Kamieniu Pomorskim, a cała sytuacja trwała juz drugi rok.

W tym czasie kobieta zaczęła kierować do sądu obraźliwe pisma, porównując działania instytucji do obozu w Auschwitz oraz sądów stalinowskich. W odpowiedzi Sąd powołał biegłego z dziedziny psychiatrii, by sprawdzić, czy kobieta jest poczytalna. Na badania pani Małgorzata została doprowadzona przez policję. Biegły, po przeanalizowaniu pism wysyłanych przez kobietę oraz na podstawie kilkuminutowej rozmowy rozpoznał u pani Małgorzaty schizofrenię. Tym samym sprawa została umorzona, jednak grzywna jest nadal obowiązująca, wyrok bowiem zapadł, zanim rozpoznano niepoczytalność.

Doktor psychiatrii Jerzy Pobocha uważa, że rozpoznanie schizofrenii wymaga szczegółowych i dokładnych badań. - W Polsce i w świecie mamy liczne przykłady gdzie postawiono rozpoznanie schizofrenii, a następnie po krótszym lub dłuższym czasie okazało się, że było to rozpoznanie błędne - mówi.

Pani Małgorzata z kolei uważa, że obywatel, który sprzeciwia się policji lub władzy, nie ma szans, by dochodzić swoich spraw przed sądem, tylko jest kierowany na badania psychiatryczne. - Nie wszyscy są tak zdesperowani, nie wszyscy mają dość siły - mówi. - Zawsze jest jakiś dodatkowy aspekt, na przykład władze mogą komuś odebrać firmę - tłumaczy. - Mi nie mogą, dlatego podjęłam tę walkę - konkluduje.
27 Czerwca 2015, godzina 17:44
Oceniono 57 razy 51

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-20 11:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-20 11:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy zamierzasz się zaszczepić przeciwko koronawirusowi?
Ceny paliw2021-01-15

E95 E98 ON LPG
BP 4.93 zł 5.29 zł 4.79 zł 2.27 zł
Circle K 4.76 zł - 4.69 zł 2.22 zł
Lotos Optima 4.76 zł - 4.69 zł 2.24 zł
MZK 4.78 zł 4.83 zł 4.64 zł 2.24 zł
Orlen 4.93 zł 5.23 zł 4.79 zł 2.27 zł
PKS 4.82 zł - 4.68 zł 2.25 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij