Środa, 20 Stycznia 2021 | Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Do zebrania ponad 3 tys. podpisów

Od lewej: Artur Eichenlaub, Kamil Kaczmarek i Jakub Adamczyk.

Od lewej: Artur Eichenlaub, Kamil Kaczmarek i Jakub Adamczyk.

To najpilniejsze zadanie, jakie stoi przed komitetem, który będzie inicjował referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej. Ten właśnie się zawiązał i złożył odpowiedni wniosek w ratuszu.

 

- Naszym celem jest zebranie odpowiedniej liczby podpisów, która prawdopodobnie będzie oscylowała wokół 3135, tak aby doszło do zorganizowania na jesień referendum decydującego o przyszłości Straży Miejskiej w Chojnicach – poinformował jeden z inicjatorów Kamil Kaczmarek. Twórcy specjalnego fanpage'u na Facebooku liczą na zaangażowanie różnych środowisk. Swój akces zgłosiła partia Korwin. - Jako partia popieramy likwidację straży miejskiej, czego wyraz daliśmy już wcześniej chociażby w osobie Krzysztofa Haliżaka – podkreśla Jakub Adamczyk. - Wydaje się, że nie stać nas na wydawanie w tym roku ponad 2 mln zł na 30 osób w straży – mówi Kaczmarek z Projektu Chojnicka Samorządność i wylicza, że na mieszkańca to 60 zł. A Artur Eichenlaub z Platformy Obywatelskiej przywołuje przykłady innych miast, które zlikwidowały straż i finansowo wsparły policję. - To jest korzystniejsze, by część zaoszczędzonych pieniędzy przeznaczyć na wzmocnione patrole policji – uważa członek Platformy.

Reklama | Czytaj dalej »

Choć burmistrz deklaruje, że przeciwnikom straży ułatwi zadanie i sam zgłosi pomysł referendum, to ci nie czekają na sesję w drugiej połowie sierpnia i zabierają się za promocję swojego pomysłu i zbiórkę podpisów poparcia. Głównym narzędziem będzie konto na portalu społecznościowym, które zyskało poparcie 2,5 tysiąca internautów. Podpisy jednak wirtualne być nie mogą, więc komitet przewiduje organizację spotkań otwartych i debat. Jest pomysł by zaprosić panią burmistrza Czerska, która może podzielić się doświadczeniami z likwidacji formacji. Przeciwnicy straży referendum chcą połączyć z terminem wyborów parlemantarnych, dzięki czemu to ma szansę być wiążącym. Proponowane pytania są dwa - o likwidację straży i podatek lokalny na jej funkcjonowanie.

Artur Eichenlaub podkreśla, że inicjatorzy referendum nie uciekają od kwestii technicznych. Np. co z monitoringiem, który obsługują municypalni? - Przy jego obsłudze można zatrudnić osoby niepełnosprawne – podsuwa Eichenlaub. - A sam monitoring można zlokalizować na Chojniczance, gdzie takie centrum monitoringu ma funkcjonować na potrzeby stadionu – dodaje Kaczmarek.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

172 komentarzy

~do poniżej
Hmm... piszesz jak pewna Pani z PCHS. Ona ciągle gada o zaklinaniu rzeczywistości hmm coś chciałem dodać ale przemilczę.
30 Czerwca 2015, godzina 21:53
Oceniono 26 razy 4
~gośc
Strażnicy miejscy dają poczucie bezpieczeństwa...mistrzostwo swiata w zaklinaniu rzeczywistości. Powiedz to uczniom podstawówki przed którą niejaki Bulwan-szef straży z Człuchowa, czyli pan w ciemnym mundurze, jak ktoś wcześniej napisał- jeździł 140 km/h testując fotoradary. Gdy zlikwidują straże miejskie, gminne i wszelakie inne kraj nasz odetchnie jak po rozwiązaniu ORMO (ochotniczej rezerwy milicji obywatelskiej-to informacja dla członków komitetu).
30 Czerwca 2015, godzina 21:37
Oceniono 27 razy -5
~do voice
nie, on pisze tylko i wyłącznie bez sensu.
30 Czerwca 2015, godzina 19:24
Oceniono 25 razy 5
~do kamila czy tam jurka lub voice ...
ty jak nakręcony o jednym, jak zacięta płyta. Zrozum to wreszcie a nie jest to trudne, iż nam oni nie przeszkadzają a dają poczucie bezpieczeństwa. Pierdzielenie o przejęciu przez budżet państwa finansowania policji, zamiast przez samorząd straży, wsadź sobie między swoje bajki. Mieszkasz w Polsce, w kraju zadłużonym tak, iż pokolenia tego nie spłacą. Budżet państwa nie spączkuje w pieniądze bo tego chce Kaczmarek. Nie będzie nowych etatów dla policji a strażnicy przez ciebie mogą zniknąć. Czy się boją zmiany pracy, nie sądzę, tylko nie będzie żadnej zmiany gdyż patrz powyżej. Zabierz się za Chojniczankę, po co nam inwestowanie w piłkę? Bo to ci pasuje, jesteś kibicem? Park Wodny odpuściłeś? Ile już jest kasy. Tego nie widzisz. Zaczynam wierzyć, że kieruje tobą tylko chęć prywatnej zemsty.
30 Czerwca 2015, godzina 19:23
Oceniono 31 razy 5
~voice
Walczycie jak wyleniałe koty..Panowie w czarnych mundurach...nie mogę, kiedyś byli w brunatnych, też bardzo lubiani.. do czasu. Ciągle Kaczmarek, którego nawet nie znam...tylko on w Chojnicach potrafi napisać coś z sensem? Niech ktoś się w końcu odezwie na temat.
30 Czerwca 2015, godzina 19:13
Oceniono 35 razy -7
~a teraz ja
Ten Kamil nie rozumie, że nam tak po prostu najzwyczajniej w świecie nie przeszkadzają panowie w ciemnych mundurach. Nie widzi lub robi to specjalnie, że są rzeczy które zrobili i robią dobrze a co jest w sprawozdaniach. Mąci nam w głowach mając na uwadze tylko jedno: otóż chce nas wciągnąć w zemstę na komendancie. To jest jego prywatna sprawa a próbuje w to zaangażować mieszkańców. Czy to jest fer? W moim odczuciu poniża te osoby i je dręczy pisząc o nich na forach takie rzeczy. Każdy człowiek ma prawo do godności. i poszanowania. Przez tego pana są oni poniżani a ich praca spłycana. Ten ktoś ze śląska odziera tych ludzi z dobrego imienia i zabiera im siłę do zaangażowania się w pracę wrzucając na fora głupie statystyki i w kółko pisząc to samo, czyli wyłącznie źle. To jest niezły manipulator. Tak ja to widzę i moi znajomi. Teraz nas atakuj, bo co jak co ale tylko to ci wychodzi dobrze.
30 Czerwca 2015, godzina 19:02
Oceniono 32 razy 10
~do jurek - Kamila Kaczmarka
A ty w kółko te swoje brednie. Co ci takiego zrobili ci strażnicy że tak ich nienawidzisz. Bo że tto twoja prywatna zemsta to nawet twoi znojomi mówią i źle cię za to oceniają.Znormalniej to dostrzezesz, że świat jest piękny tylko takie marudy jak ty psują atmosferę.
30 Czerwca 2015, godzina 18:48
Oceniono 32 razy 8
~jurek
Mam kilka pytań do REDA:
-prze 20 lat liczba strażników wzrosła z 10 do 27-30, do ilu twoim zdaniem ma rosnąć?
-dlaczego 2 mln zł ma obciążać budżet miasta, a nie państwo, które po 5 latach może przejąć finansowanie policjantów, którymi mogą być byli straznicy?
-dlaczego strażnicy obawiają się zostać policjantami? może większe wymagania przy podobnej pensji?
-dlaczego sądzisz,że byliśmy zadowoleni ze straży, skąd taki wniosek? ktos to badał? a może brak spraw w prokuraturze ma świadczyc o zadowoleniu z pracy strażników?
Ze sprawozdań, które nazwałbym raczej zestawieniami danych trudno cokolwiek wywnioskować bez komentarza, który powinien być elementem koniecznym sprawozdania. Takie sobie tabelki nie dają obrazu niczego. Aż dziwne, że zaspokajają ciekawość burmistrza-w końcu osoby z tyt. doktora.
Nie mam nic do samych strażników, znaleźli sobie robotę i robią swoje, stosownie do wymagań przełożonych. Patrzę na kwestie funkcjonowania straży w ogóle, w całym kraju i "na zimno", bez emocji.
Jeżeli ktoś postara się zaspokoić moją ciekawość wyrażoną w powyższych pytaniach będę mile zaskoczony. I proszę nie pisać, że jestem Kamilem, Jakubem....czy kimś tam, bo nie jestem.

-dlaczego ma się zmniejszyć bezpieczeństwo? w miastach gdzie nie ma straży jest bezpiecznie, bo mają sprawną policję, nie trzeba przekierowywać zgłoszeń, nie ma spychologii, a interwencje są przeprowadzane przez przeszkolonych funkcjonariuszy
30 Czerwca 2015, godzina 17:42
Oceniono 29 razy -5
~Red
Zastanawiam się nad tą całą akcją komitetu zbierającego podpisy. Co się nagle stało, że po ponad 20 latach kilku panów chce likwidacji straży? Coś tam skrobią o kiepskim budżecie i tworzą statystyki i wyliczenia. A co nas to obchodzi? Skoro przez tyle lat byliśmy zadowoleni ze straży, to dlaczego teraz ma to się zmienić? Nie wierzę, że nie zmniejszy się bezpieczeństwo bo patrząc na ilość interwencji straży liczby mówią same za siebie. Więc z samych liczb wynika, że są potrzebni. Nie ma tam żadnej afery, korupcyjnych zachowań a wyniki kontroli nie wzbudzały emocji i nie było zastrzeżeń do ich działalności. Więc co się zadziało? Ano zebrała się mała grupka niezadowolonych i tak sobie postanowili, że zrobią z nimi porządek. Jak to się skończy zobaczymy. Jest jedna kwesta, a mianowicie odpowiedzialności tych panów za sytuacje niebezpieczne, gdy takie wystąpią a policja nie zdoła temu zaradzić z różnych powodów. Chcę żeby to było ustalone. Nie ma nic bezkarnie. Muszą mieć świadomość ewentualnych konsekwencji a ich obecne obietnice bez z wiążących zapewnień komendanta policji i burmistrza są dla mnie puste. Być może należy się zastanowić gdzie bardziej zaangażować strażników, a gdzie mniej. Ale niech się nam nie wciska, że jakimś cudem zwiększą się etaty w policji i oni zastąpią strażników. Ktoś, prawdopodobnie ze strony komitetu, pisał kilka razy, że nie ma kasy na działalność straży. Więc tym bardziej jej nie będzie na przekazanie policji. Poza tym to inny podmiot działający na innych zasadach. Mieszkańcy powinni się nad tym dobrze zastanowić. Bo później pewne rzeczy będą już nieodwracalne. Coś mi się wydaje, że w razie problemów to ci panowie już nie będą tacy aktywni. Może się mylę ...
30 Czerwca 2015, godzina 16:13
Oceniono 34 razy 6
~do wpisu z 11.31
Podpowiem. Będą dążyć do wyrzucania innych ludzi z pracy. Jak wyjdzie im ze strażą poczują się jak bogowowie i każdy urzędnik który im się nie spodoba poleci na bruk. Drżyjcie urzędnicy i policjo. Czeka was trudny czas. Nie odpuści nikomu i zawali urzędy zapytaniami i swoją obecnością. Dąży do władzy, dla mnie to jasne.
30 Czerwca 2015, godzina 15:29
Oceniono 30 razy 12
~aart
Hmm..agresję dostrzegam ze strony osób walczących o likwidację SM. Niektóre wpisy są wręcz obrzydliwe - na szczęście zostały usunięte, inne o charakterze kpiąco - poniżającym forumowicza. Nie tędy droga panowie z komitetu. Tak, jak ktoś tu napisał: decyzję zostawcie nam mieszkańcom. Was już poznaliśmy, straż znamy od ponad 20 lat. My zdecydujemy, nie wy.
30 Czerwca 2015, godzina 12:19
Oceniono 33 razy 17
~Nowy serial z p. Kaczmarkiem w roli glównej
Co to znaczy :"nie stac nas" na finansowanie SM? Jak dobrze czytam miedzy wierszami, pan Kaczmarek uzurpuje sobie chęć uczestniczenia w tworzeniu budżetu, ma chłop parcie do władzy, oj ma! Tylko obawiam sie, że obojętnie co bedzie ze strażą miejską, na tym p.Kaczmarek nie spocznie.Pan Einchlaub byc może odpuści, będzie zaspokojony, gdy SM nie będzie (zemsta dokonana), a ten młodziutki , no cóż, za młody aby w polityce się zorientował. Ciekawa jestem tylko, co dalej? No bo skoro z "troski" o finanse miasta to wszystko, to co dalej pójdzie pod nóż :Chojniczanka - dotowana, biblioteka - dotowana, dom kultury - dotowany (można zostawić tylko kino, bo przynosi zysk), park wodny - dotowany, utrzymanie parku 1000-lecia też kosztuje, więc co następne p.Kaczmarek? Bo skoro wszystko wg pana powinno przynosić zysk, to reszta do likwidacji? Bardzo jestem ciekawa pana dalszych posunięć, bo skoro temat straży z czasem ucichnie, to pan na pewno da o sobie usłyszeć i jestem b.ciekawa następnego odcinka.
30 Czerwca 2015, godzina 11:31
Oceniono 27 razy 11
~Trolling
Trolling jest niezwykle niebezpieczny i uciążliwy. Szokujące, złośliwe, krytyczne wpisy i wyzwiska pod Twoim adresem lub pod adresem wykonywanych przez Ciebie prac - to podstawa działań trolla. Troll działa jak przynęta i tylko czeka, aby inni użytkownicy złapali się jak rybka na haczyk. Gdy inni podchwycą temat, troll robi wszystko żeby w krótkim czasie obrzucili cię inwektywami. Do tak odważnego działania pcha ich anonimowość.

Taka agresja w sieci często jest spowodowana chęcią podniesienia własnej samooceny, odreagowania stresów, frustracji i własnych problemów. Trzeba jednak zaznaczyć, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna i w efekcie można namierzyć swoich oprawców i postawić im zarzuty.
30 Czerwca 2015, godzina 10:43
Oceniono 7 razy 3
~Do wpisu z 10:34
Zgadzam się, topór zawisł i zanim spadnie niektórzy chcą jeszcze dać upust swojej frustracji i złości
30 Czerwca 2015, godzina 10:37
Oceniono 6 razy 2
~Skąd AGRESJA?
Łatwo domyślić się dla kogo sprawa likwidacji straży jest na tyle gorącym tematem, żeby uciekać się do obelg i insynuacji. Dajcie spokój! Sprawa jest teraz w rękach mieszkańców miasta - to oni zdecydują. Próby dyskredytowania jednych, czy drugich niczego nie zmienią. Wynik nie oscyluje wokół remisu i nieprzekonani nie rozstrzygną tego starcia, po co więc bezmyślnie wylewać pomyje?
30 Czerwca 2015, godzina 10:34
Oceniono 10 razy 6

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-20 11:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-20 11:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy zamierzasz się zaszczepić przeciwko koronawirusowi?
Ceny paliw2021-01-15

E95 E98 ON LPG
BP 4.93 zł 5.29 zł 4.79 zł 2.27 zł
Circle K 4.76 zł - 4.69 zł 2.22 zł
Lotos Optima 4.76 zł - 4.69 zł 2.24 zł
MZK 4.78 zł 4.83 zł 4.64 zł 2.24 zł
Orlen 4.93 zł 5.23 zł 4.79 zł 2.27 zł
PKS 4.82 zł - 4.68 zł 2.25 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij