Wtorek, 18 Lutego 2020 | Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
oprac. (aw), fot. Krzysztof Różycki

Weekend pod znakiem czterech łap

W najbliższy weekend na terenie boiska przy Centrum Parku w Chojnicach gratka dla miłośników czworonogów. 1 sierpnia odbędzie się tam 2. Krajowa Wystawa Psów 2. Grupy FCI, następnego dnia 38. Kaszubska Wystawa Psów Rasowych.


Początek o godz. 10.00. - Jak zwykle gwarantujemy świetną pogodę, mnóstwo wrażeń. Możliwości zakupu akcesoriów dla naszych pupili oraz karmy po preferencyjnych cenach - zachęca Marek Czajka z chojnickiego oddziału Związku Kynologicznego w Chojnicach.
Na ringach będą znani i lubiani sędziowie kynologiczni. Organizatorzy po wielu latach przerwy postanowili wrócić do loterii skierowanej dla zwiedzających. - Będą bardzo atrakcyjne nagrody. Losowanie odbędzie się podczas konkurencji finałowych - zdradza Czajka.

XXXVIII Kaszubska Wystawa Psów Rasowych Chojnice

Ilość psów w grupie
109 Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
134 Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy
72 Teriery
13 Jamniki
66 Szpice i psy w typie pierwotnym
58 Psy gończe i rasy pokrewne
22 Wyżły
47 Aportery, płochacze i psy dowodne
125 Psy ozdobne i do towarzystwa
20 Charty
2 Rasy nieuznane przez FCI

Reklama | Czytaj dalej »


Ilość ras ogółem 149        
Ilość psów w klasach        
29 młodszych szczeniąt
53 szczeniąt
221 młodzieży
154 pośrednia
155 otwarta
11 użytkowa
36 championów
9 weteranów

Ilość psów ras polskich        
5 Polski owczarek nizinny
3 Polski owczarek podhalański
3 Ogar polski
22 Gończy polski
6 Chart polski

Ilość Int. Champ. 8        

Ilość wystawców  496        
476 Polska
5 Rosja
3 Dania
2 Niemcy
1 Belgia
1 Białoruś
1 Francja
1 Kanada
1 Litwa
1 Norwegia
1 Szwecja
1 Ukraina
1 Wielka Brytania
1 Łotwa

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

10 komentarzy

~śmierdzący problem

Dużo racji na temat psich kup!

03 Sierpnia 2015, godzina 22:39
Oceniono 3 razy 1
~ika
czy ktoś orientuje się DO której godziny ta dzisiejsza wystawa??
02 Sierpnia 2015, godzina 10:58
Oceniono 3 razy -1
~ika
czy ktoś orientuje się do której godziny dzisiaj ta wystawa?
02 Sierpnia 2015, godzina 10:56
Oceniono 3 razy -3
~szlachcic choć ubogi
Jakoś nie wyczytałem cennika.
02 Sierpnia 2015, godzina 07:48
Oceniono 4 razy 2
~śmierdzący problem

Wielu odpowiedzialnych właścicieli psów sprząta po swoich pupilach. Akcja edukacyjna o potrzebie sprzątania psich odchodów powinna być skierowana do tych właścicieli psów, którzy nie nabyli jeszcze nawyku sprzątani po swoich zwierzętach.

Jest także potrzebny aktywny udział urzędu miasta i gminy by propagować i umożliwić mieszkańcom sprzątanie psich odchodów przede wszystkim w miejscach szczególnie popularnych i uczęszczanych przez psiarzy. Władze miasta i gminy powinny zadbać o efektywne zaopatrzenie właścicieli psów w plastikowe woreczki na odchody i umieszczenie w ich pobliżu śmietników (które byłyby regularnie opróżniane). Oczywiście, trudno oczekiwać by takie stacje z woreczkami i śmietniki były wszędzie. Stacje z woreczkami i śmietniki powinny być dostępne szczególnie w parkach, promenadach, i miejscach rekreacyjnych popularnie uczęszczanych przez rodziny posiadające psy.

Jeżeli władze samorządowe nie zapewnią zaopatrzenia we woreczki na odchody w najbardziej uczęszczanych miejscach i możliwości depozytu woreczków z odchodami w rozmieszczonych strategicznie śmietnikach to trudno oczekiwać po właścicielach by za każdym razem byli w stanie sprzątnąć i zabrać ze sobą do domu woreczek z psią kupa.

Dbanie o estetykę miasta i zdrowie mieszkańców (włącznie ze zwierzętami) to nasz wspólny problem i nasze kolektywne zadanie!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com/
01 Sierpnia 2015, godzina 20:47
Oceniono 21 razy 9
~A.
@~śmierdzący problem
Bardzo dużo ostatnio się mówi o sprzątaniu po psach, mam psa i sprzątam po nim. Niestety bardzo często nie mam możliwości wyrzucenia woreczka z nieczystościami. Jak edukować, zachęcać do sprzątania społeczeństwo jeżeli nie ma możliwości pozbycia się tego śmierdzącego problemu.
Przykład jeden z wielu: szłam ul. Wysoką w stronę Ogrodowej. Pies załatwił się naprzeciwko meblowego- 1 śmietnik od tego miejsca był dopiero na zakręcie na Ogrodową.
01 Sierpnia 2015, godzina 15:19
Oceniono 23 razy 9
~B.
Sie zgadzam. Niestety. Dla pociechy dodam, że wdepniecie w g....- ponoć przynosi szczęście
31 Lipca 2015, godzina 12:27
Oceniono 26 razy 10
~śmierdzący problem

Psie wystawy cieszą się w Chojnicach jak i w innych miejscach dużym zainteresowaniem. Zazwyczaj takie psie wystawy odwiedza wielu sympatyków czworonóg - także i chojnickie wystawy odwiedzają tłumy mieszkańców miasta i okolicy.

Wszystkie psie wystawy do znakomita okazja by edukować społeczeństwo i przypominać właścicielom czworonogów (i ich rodzin) o potrzebie sprzątania odchodów po ich zwierzętach. Niestety, wielu właścicieli psów zapomina o tym obowiązku by sprzątać odchody po swoich pupilach. Problem jest szczególnie jaskrawy na wiosnę gdy topniejące śniegi ujawniają ukryte pod śniegiem psie odchody, które zostały zakumulowane przez całą zimę, bo w Chojnicach tylko nieliczni i wyjątkowi właściciele sprzątają odchody swoich psów. Gro chojnickich właścicieli psów i członkowie ich rodzin rutynowo nie sprzątają odchodów i pozostawia kupy po swoich psach w miejscach gdzie psy się załatwiają. Zamiast na posprzątanie po swoich pupilach, chojniccy właściciele psów więcej wysiłku wkładają w to by nikt nie widział ich gdy umykają chyłkiem z miejsc gdzie ich psy załatwiły się.

Psie odchody na chojnickich ulicach, skwerach, i w chojnickich parkach to nie tylko problem estetyki i wygody - bo nikt nie chce wdepnąć w psie odchody butem ani wąchać zapachu psich kup w czasie wizyty w parku. Także osoby z małymi dziećmi nie chcą by ich dzieci na placach zabaw lub w parku ubrudziły się psimi kupami - a niestety, dziecięce place zabaw, parkowe obiekty sportowe, a często i boiska szkolne to ulubione miejsca gdzie właściciele wyprowadzają swoje psy.

Psie odchody to także problem sanitarno-epidemiologiczny - psie odchody mogą stanowić niebezpieczne źródło rozprzestrzeniania się chorobotwórczych bakterii, grzybów, pierwotniaków, wirusów, i bezkręgowców ( na przykład tasiemców) jakie mogą powodować chorobę u psa a nawet doprowadzić do jego śmierci. Odchody jednego chorego psa mogą być źródłem zakażenia i źródłem patogenów dla tysięcy zdrowych psów - a choroba może potencjalnie rozprzestrzeniać się wśród zwierząt w proporcach eksponencjalnych. Chore psy to oczywiście znaczny kłopot i wydatek na weterynarza dla właściciela psa. A każdy, kto miał kiedykolwiek psa wie z doświadczenia, że każdy pies potrafi wszędzie odnaleźć odchody innych psów i będzie je intensywnie obwąchiwać potencjalnie wdychając jaja tasiemca, bakterie, grzyby, i inne patogeniczne organizmy jakie mogą znajdować się w nieposprzątanej psiej kupie. Dodatkowo psie kupy mogą stanowić źródło patogenów dla dzikich zwierząt - lisów, szczurów (i innych) - a także dla bezdomnych psów i kotów, co dodatkowo sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób wśród zwierząt.

Tak wiec, sprzątanie odchodów po swoich zwierzętach jest nie tylko dbaniem o higienę i estetykę naszego miasta lecz także czynnością chroniącą zdrowie naszych czworonogów i generalnie ochrona psiej populacji przed chorobami i epidemiami.

Każdy odpowiedzialny właściciel psa chce dbać o jego dobro i zdrowie - niestety wielu właścicieli czworonogów nie ma wiedzy o epidemiologii zwierzęcych chorób i nie ma wystarczającego zrozumienia dlaczego potrzeba sprzątać psie odchody by chronić ich zdrowie. Uważam, że organizacje psich miłośników, władze wykonawcze miasta, a także służby sanitarno-epidemiologiczne powinny w czasie psich wystaw i konkursów prowadzić akcje edukacyjne o potrzebie sprzątania psich odchodów - a przy okazji rozdawać w niewielkich ilościach plastikowe woreczki na odchody by tym zachęcać właścicieli czworonogów do akcji sprzątania. Urząd miasta także powinien wysupłać kilkaset złotych by zakupić i udostępnić woreczki na psie odchody w miejscach popularnie odwiedzanych przez chojnickie psy by właściciele mieli możliwość sprzątania kup po swoich pupilach.

Mój komentarz ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę edukacji społeczeństwa - a szczególnie właścicieli psów - o potrzebie sprzątania odchodów w celu ochrony ich zdrowia, higieny i estetyki miejsc, które są odwiedzane przez psy i ich właścicieli. Nie postuluje karania mandatami za niesprzątanie po psach - wierze, że edukacja o potrzebie dbania o zdrowie, czystość, i higienę psów jest bardziej skuteczna i właściwa niż przypadkowe karanie kilku złapanych ukradkiem właścicieli psów.

Odpowiedzialni właściciele psów potrafią zrozumieć, że zdrowie i dobrobyt ich pupili ścisłe wiąże się z potrzebą sprzątania odchodów po ich psach i z potrzebą by miejsca, które nasze chojnickie psy odwiedzają powinny być czyste od wszelkich odchodów. Psiarze powinni rozmawiać o tym problemie, bo jest to elementem dojrzałej odpowiedzialności każdego właściciela czworonoga. To odpowiedzialni właściciele psów powinni rozmawiać z osobami niesprzątającymi odchodów po swoich psach, bo nie tylko niesprzątające osoby nie dbają o zdrowie swoich zwierząt lecz także ich nieodpowiedzialność zwiększa ryzyko kosztownych chorób u psów posiadanych przez odpowiedzialnych właścicieli , którzy sprzątają odchody swoich psów.

Poprzez edukacje promujmy odpowiedzialne zachowanie i kulturę u posiadaczy czworonogów - wszyscy właściciele psów maja obowiązek by dbać o ich zdrowie, czystość i higienę - bo zdrowe i zadowolone zwierze daje wiele przyjemności ich właścicielom, a chore zwierze może wymagać kosztownego leczenia i będzie źródłem wielu trudności i kłopotów dla całej rodziny właścicieli.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com/
30 Lipca 2015, godzina 15:23
Oceniono 36 razy 12
~mimi
Kocham zwierzątka, a pieski najbardziej
30 Lipca 2015, godzina 11:31
Oceniono 12 razy 4
~B.
Mmmmmmmmm. Piesio
27 Lipca 2015, godzina 17:38
Oceniono 17 razy 7

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 401.00 DKKDKK 56.30 57.80
EUREUR 423.00 432.00 RUBRUB 5.70 6.90
CHFCHF 395.00 410.00 NOKNOK 41.40 42.90
GBPGBP 509.00 520.00 SEKSEK 39.50 41.00
Aktualizacja: 2020-02-18 15:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.50 397.50 DKKDKK 56.60 57.40
EUREUR 425.00 428.00 RUBRUB 5.80 6.50
CHFCHF 400.00 406.00 NOKNOK 41.90 42.70
GBPGBP 511.00 517.00 SEKSEK 40.00 40.70
Aktualizacja: 2020-02-18 15:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy uważasz, że chojnickie samorządy powinny przekazać Fundacji Palium środki na remont hospicjum, w którym doszło do tragicznego w skutkach pożaru?
Ceny paliw2020-02-12

E95 E98 ON LPG
BP 4.83 zł - 5.12 zł 2.27 zł
Circle K 4.78 zł - 5.07 zł 2.22 zł
Lotos Optima 4.79 zł - 5.09 zł 2.25 zł
MZK - - - -
Orlen 4.83 zł 5.08 zł 5.12 zł 2.27 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij