Poniedziałek, 20 Stycznia 2020 | Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. Krzysztof Różycki

Sztandar I Batalionu Strzelców do Chojnic dotrze w atmosferze skandalu. Aktualizacja

Wręczenie sztandaru nastąpi przy pomniku I Batalionu Strzelców. Na zdjęciu kwiaty składają delegacje w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wręczenie sztandaru nastąpi przy pomniku I Batalionu Strzelców. Na zdjęciu kwiaty składają delegacje w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

5 września do miasta trafi replika sztandaru I Batalionu Strzelców z Chojnic. Od lat o powstanie sztandaru zabiegało lokalne Stowarzyszenie Arcana Historii, które też postarało się o stosowną licencję. Dziwić zatem może fakt, że na zlecenie miasta powstaniem sztandaru zajęło się Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej z Milanówka. Na zadanie z miejskiej kasy otrzymało 7 tys. zł.


- Firma, która wykonała sztandar, Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej z Milanówka, jak i miasto Chojnice w mojej opinii złamały prawo - uważa Marcin Wałdoch, prezes Stowarzyszenia, które w 2010 roku wykupiło stosowną licencję od Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, gdzie znajduje się oryginał sztandaru. - Została ona wystawiona na wykorzystanie w moich publikacjach, przede wszystkim do książki "Chojnice 1939" - nadmienia prezes. W tym samym roku w "Słowie Młodych" opublikowane zostało zdjęcie sztandaru oraz jego powojenna historia, a Arcana zleciły wykonanie projektu kopii i zrobiły rozpoznanie wśród ewentualnych wykonawców. Ze względu na koszt - 6600 zł, stowarzyszenie odłożyło projekt na półkę. - W urzędzie miasta usłyszałem, że nie ma pieniędzy. Poza tym, takie rzeczy wcześniej musi zatwierdzić rada - wspomina słowa Arseniusza Finstera Zbigniew Reszkowski z Arcan Historii.

W lutym 2015 roku w ramach współpracy naukowej projekt sztandaru do wglądu Tomaszowi Kuldankowi ze Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej z Milanówka przesłał Marcin Wałdoch. W minionym tygodniu na przekazanie repliki sztandaru zaprosił wiceburmistrz Edward Pietrzyk, podając, że za jej wykonanie miasto zapłaciło około 7 tys. zł stowarzyszeniu z Milanówka. Wiceburmistrz odczytał także treść listu przesłanego do urzędu przez Kuldanka. - Prawie wszystkie polskie instytucje, do których się zwróciłem, bardzo życzliwie odnoszą się do naszej inicjatywy, ale niestety nie mają decyzyjności. Pomimo wielu starań do dnia dzisiejszego nie mam pisemnej decyzji z Londynu w sprawie wymiany repliki na oryginał - podnosi w liście członek stowarzyszenia. Nazwa chojnickiej organizacji, która zabiegała o wykonanie kopii i wykupiła stosowną licencją przy temacie sztandaru nie wybrzmiała.

Czy miasto zlecając wykonanie repliki dochowało wszelkiej staranności, jeśli chodzi o prawa autorskie? Z ich respektowaniem magistrat miał już problem w 2013 roku, gdy bez wiedzy rodziny twórcy pomnika Ofiar Faszyzmu Hitlerowskiego wzbogacił orła koroną z miedzi. Od kierownika referatu kultury dowiedzieliśmy się, że Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej przesłało do urzędu pismo z propozycją wykonania repliki wraz z projektem. A co z licencją lub oświadczeniem o posiadaniu praw autorskich? - pytamy. - Takiego oświadczenia nie ma - zaznacza Zbigniew Bława. Urzędnik informuje, że prace zostały wykonane na podstawie umowy zlecenia. W rejestrze umów cywilnoprawnych publikowanych przez ratusz takowej umowy nie ma. Gdzie zatem jej szukać? - Nie umiem powiedzieć. Jestem drugi dzień w pracy po urlopie - odpowiada kierownik.

Zastanawiająca jest polityka chojnickiego urzędu, który często zasłania się brakiem środków na kulturę, jednak dla stowarzyszenia spoza Chojnic jest w stanie wysupłać bez problemu 7 tysięcy złotych. - Może to jest właśnie metoda. Wyprowadzić się do innego miasta i tworzyć pod pseudonimem, jednocześnie aplikując o środki - mówi z przekorą Wałdoch.

Przekazanie repliki sztandaru I Batalionu Strzelców na ręce burmistrza ma nastąpić 5 września o godz. 12.00 przy pomniku upamiętniającym formację, na ul. Świętopełka.

Reklama | Czytaj dalej »

 

Aktualizacja 2.09.2015 r. godz. 11:19
W dniu dzisiejszym w rejestrze umów cywilnopranych pojawiła się umowa o wykonanie sztandaru nr 01/07/2015/BOK/1359 zawarta z Haftina Sp. z o.o. Sp. komandytowa.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

65 komentarzy

~Dzisiaj napisał: "DAMY RADĘ"
Zadowolony bo odwiedziła go "królowa puchu" i teraz chodzi z głową w chmurach a ręki nie będzie mył przez miesiąc! Ciekawe co pan Zero ma do powiedzenia na temat naczelnego solidarucha który na krzywy ryj wypoczywa w najdroższych apartamentach pewnego hotelu w Kołobrzegu, podniesie wrzask że to pomówienia i oszczerstwa tak jak to robią w jego w jedynej słusznej partii czy powie, że temu "panu" to się należy bo on jest wodzem tej "s" /nie mogę wymawiać ani pisać tej nazwy bo dostaję alergii/? Ale powolutku można zobaczyć jak to się ustawili ci którzy na plecach "ciemnego ludu" dorwali się do koryta!
Zero pewnie powie, że to nie prawda bo ustawili się wyłącznie SB-cy, ORMO-wcy i PZPR-owcy czyli według niego same komuchy a ci z "s" są czyści jak łza i kryształowo uczciwi.
08 Września 2015, godzina 13:58
Oceniono 68 razy 60
~PSYCHOLOG
Przyjmijmy taką hipotezę: /która na szczęście się nie sprawdzi/ niejaki Marcin w jakimś kraju zostaje wybrany przez parlament lub przez naród kanclerzem, prezydentem, gubernatorem czy też naczelnikiem państwa jak również głównodowodzącym armią.

Proszę powiedzieć co ten przywódca robi ze swoimi przeciwnikami!

Według mnie swoim przeciwnikom zafundowałby coś na wzór Berezy Kartuskiej jeżeli nie znacznie cięższego "sanatorium", tak wynika z mojej dłuższej obserwacji tego pana!

Mam rację czy się mylę?
07 Września 2015, godzina 12:28
Oceniono 81 razy 75
~Ja mam wylane na wałdocha i jego wypocinyJa mam wylane na wałdocha i jego wypociny, dziwię się, że ktoś z nim dyskutuje, bo on nie potrafi dyskutować, on tylko potrafi na chama narzucać innym swoje racje i uważa siebie za Α i Ω .07 Września 2015, godzina 09:16
Oceniono 88 razy 80
~Ujawnijcie prawdę!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Września 2015, godzina 09:02
Oceniono 88 razy -80
~Wałdoch czas zmienić lekarza specjalistę, bo ten ciebie oszukuje


Wałdoch czas zmienić lekarza specjalistę, bo ten ciebie oszukuje

Tymi minusami sam sobie strzelasz somobóje
07 Września 2015, godzina 07:42
Oceniono 88 razy 80
~wałdoch i jego tzw. bohaterowie - MINUSOWANIEM NIEWYGODNYCH DLA WAS WYPOWIEDZI NIE UKRYJECIE PRAWDY


wałdoch i jemu podobni - nie uda wam się ukryć prawdy

wałdoch i jego tzw. bohaterowie - MINUSOWANIEM NIEWYGODNYCH DLA WAS WYPOWIEDZI NIE UKRYJECIE PRAWDY !!!!!!!

wałdoch - Niech ci wszyscy twoi bohaterowie ujawnią ile podostawali i dostają kasy za tzw. swoje czyny bohaterskie. ( nie są to małe kwoty ) - są to nasze pieniądze z podatków

bohaterowie wałdocha nigdy dobrowolnie nie ujawnią prawdy ile kasy od państwa wyciągnęli i wyciągają za tzw. bohaterstwo, bo są to nie małe sumy i zapewne niejednego przeciętnego Kowalskiego szlak trafi jak dowie się jakie to są kwoty.
07 Września 2015, godzina 06:33
Oceniono 114 razy 50
~"ZERO" żebyś sobie palców nie połamał
od stawiania tych minusów! Ale wiedz, że choćbyś pękł ze złości i jeszcze się zesr.... w spodnie to i tak nie dasz rady wymazać prawdy. Tak prawdy która jest dla ciebie bolesna ty mały, zakompleksiony, zawistny człowieczku!
06 Września 2015, godzina 23:18
Oceniono 127 razy 55
~do poniżej
Dokładnie!
06 Września 2015, godzina 13:54
Oceniono 144 razy 50
~Wielkość
"~Wielkość
Wielkość tego sztandaru może trapić jedynie wątłe komórki hist(e)ryka Wałdocha i jego przydupasków. Dla mnie i 99,87 % Chojniczan nie ma kompletnie znacznia czy on jest czy nie, czy jest największy na świecie czy ma wielkość proporczyka. Normalni ludzie nie zastanawiają się nad takimi rzeczami. Nic to w ich życiu nie zmienia.


Matematyk"
03 Września 2015, godzina 17:35
06 Września 2015, godzina 01:38
Oceniono 160 razy 50
~dobre sobie!
Personalne ataki skorumpowanych kolesiów, urzędników, i płatnych popleczników burmistrza na Marcina są śmieszne - te same osoby piszą oszczerstwa, przytakują sobie, piszą, że się ze sobą zgadzają, i podkreślają pod nowym nikiem trafność swoich własnych oszczerstw wobec Marcina, i zgadzają się same ze sobą!

Powiedz o co ci chodzi? Innym zwracasz uwagę, a przeciwnicy władzy robią to samo (w tym pewnie i ty). Myślisz, że jesteśmy baranami i nie widzimy waszej manipulacji, gdy góra 3 osoby piszą same do siebie prowadząc ze sobą "rozmowę"? Charakteryzuje was uwielbienie do poniżania drugiej osoby i obrażania. Osobiście mam gdzieś lokalną politykę i nic mnie nie wiąże z rządzącymi, ale nie sposób przejść obojętnie nad twoim chamskim wpisem. Jeżeli ludzie twojego pokroju reprezentują opozycję, to możecie tylko marzyć o dorwaniu się do władzy.
06 Września 2015, godzina 00:39
Oceniono 162 razy 50
~kij
dla mnie nie ma znaczenia, kto to zainicjował, ważne, że jest i już
06 Września 2015, godzina 00:30
Oceniono 158 razy 50
~3q
Odsluchałem co Stowarzyszenie mówiło sztandarze, oni wspominali juz o tym, że zajmowali się tym od 2010 r, czyli wczesniej niż Pan Wałdoch, a swoja drogą zeby w tak donioslej chwili kupczyc, kto byl pierwszy to wstyd, jak ma sie to tradycji Batalionu?
05 Września 2015, godzina 22:00
Oceniono 158 razy 50
~zero
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
05 Września 2015, godzina 20:19
Oceniono 174 razy -50
~zero
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
05 Września 2015, godzina 20:12
Oceniono 168 razy -50
~trocki
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
05 Września 2015, godzina 19:47
Oceniono 164 razy -50

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 377.00 389.00 DKKDKK 55.80 57.30
EUREUR 418.00 430.00 RUBRUB 5.70 6.90
CHFCHF 387.00 402.00 NOKNOK 41.90 43.40
GBPGBP 490.00 503.00 SEKSEK 39.20 40.70
Aktualizacja: 2020-01-19 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 381.00 385.00 DKKDKK 56.30 57.00
EUREUR 422.00 426.00 RUBRUB 5.80 6.50
CHFCHF 392.00 398.00 NOKNOK 42.40 43.10
GBPGBP 495.00 500.00 SEKSEK 39.80 40.40
Aktualizacja: 2020-01-19 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy uważasz, że chojnickie samorządy powinny przekazać Fundacji Palium środki na remont hospicjum, w którym doszło do tragicznego w skutkach pożaru?
Ceny paliw2020-01-14

E95 E98 ON LPG
BP 4.89 zł - 5.18 zł 2.38 zł
Circle K 4.84 zł - 5.13 zł 2.32 zł
Lotos Optima 4.86 zł - 5.15 zł 2.32 zł
MZK - - - -
Orlen 4.89 zł 5.22 zł 5.18 zł 2.38 zł
PKS 4.87 zł - 5.16 zł 2.35 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij