Maciej Jarczyński. Zdolny reżyser z Chojnic
Jego krótkometrażowy film dokumentalny "85625" dostał się na kilka festiwali w kraju, zagościł też w Los Angeles i Cannes. Otrzymał "Srebrną Framugę" za najlepszy film kina amatorskiego na VIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Gliwicach. Teraz do dorobku Macieja Jarczyńskiego z Chojnic doszło Grand Prix XI Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich "Ogień w Głowie".
Krótkometrażowy dokument pt. "85625" opowiada o wojennych losach Zbigniewa Kołakowskiego, który jako nastolatek trafił do dwóch obozów koncentracyjnych w Niemczech. 19-minutową produkcję, jak i poprzednie m.in. „Hugon: portrecista świata niewidzialnego”, „Portret" czy „Bolek rządzi” Maciej Jarczyński stworzył sam od początku do końca.
Reklama | Czytaj dalej »
- Reżyseruję, robię zdjęcia, zajmuję się montażem i komponuję muzykę do swoich krótkometrażowych filmów - wyjaśnia chojniczanin, który poza dziesiątą muzą para się malarstwem i dyryguje uczelnianym chórem Uniwersytetu Gdańskiego. Ten w 2010 roku pod wodzą Macieja Jarczyńskiego wywalczył grand prix I Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria” w Chojnicach.
Jak sam mówi, film okazał się medium, w którym może połączyć wszystkie swoje zainteresowania sztukami wizualnymi i muzyką. - Jest dla mnie z jednej strony miejscem spotkania obrazu i muzyki - precyzuje. Zapytany przez naszą reporterkę czy to nie nazbyt wiele talentów jak na jednego człowieka, Jarczyński odpowiada, że nie wie. - Jest wielu wszechstronnie utalentowanych ludzi i być może po prostu niewielu decyduje się rozwijać wszystkie, czy nawet większość swoich zainteresowań. Teraz jest nacisk na bycie wyspecjalizowanym w jednej dziedzinie, a nawet tylko wąskiej części danej dziedziny. Ja idę trochę pod prąd i chcę robić jak najwięcej. Oczywiście mam świadomość, że nie zawsze będę w stanie robić wszystkiego zupełnie samodzielnie - mówi 28-letni chojniczanin. - Jeśli jednak dojdzie do tego, że będę miał możliwość realizacji filmów pełnometrażowych, wtedy nie będę miał wyboru i wiele spraw będę musiał powierzyć współtwórcom. Dzięki temu jak działam teraz, później będę mógł bardziej świadomie sprawować pieczę nad każdym elementem filmu. Uważam, że reżyser powinien posiadać choć podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie dziedzin, które zawiera w sobie dzieło filmowe, a jest ich naprawdę wiele - dodaje reżyser.
Kiedy powstała pierwsza produkcja w reżyserii Jarczyńskiego? - Trudno powiedzieć, bo zaczęło się jeszcze podczas moich pierwszych studiów w Akademii Sztuk Pięknych. Tamte produkcje nazwałbym jednak bardziej sztuką wideo niż filmem. Kiedy ktoś pyta mnie o moją filmografię, to zazwyczaj zaczynam od filmu dokumentalnego: „Hugon: portrecista świata niewidzialnego”, który ukończyłem w połowie ubiegłego roku. Nabrałem jednak tempa i od tego czasu zrobiłem już cztery kolejne filmy – jeden dokumentalny, dwa z pogranicza eksperymentu i pierwszy film fabularny, który jeszcze nie miał premiery - odpowiada artysta.
Na XI Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Amatorskich "Ogień w Głowie", gdzie "85625" zdobył główną nagrodę konkursu, skład jury tworzyli: Bodo Kox (reżyser i scenarzysta filmu "Dziewczyna z szafy"), Ireneusz Grzyb (reżyser i scenarzysta filmu "Małe stłuczki") oraz aktor Dobromir Dymecki ("U Pana Boga za miedzą", "Ranczo").
Póki co efekty pracy młodego reżysera można jedynie oglądać podczas festiwali lub na specjalnie zorganizowanych pokazach. - Coś na pewno razem zrobimy też w Chojnicach - mówi dyrektor Chojnickiego Centrum Kultury Radosław Krajewicz, który jest w kontakcie z Jarczyńskim.
Aktualizacja (10.09) - Film "85625" zostanie wyświetlony podczas Chojnickiego Filmobrania w piątek (18.09) o godzinie 18.
Maciej Jarczyński, absolwent dwóch gdańskich uczelni artystycznych: Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej. Ukończył ponadto studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Aktualnie jest doktorantem Uniwersytetu Gdańskiego. Od kilku lat interesuje się zagadnieniem korespondencji sztuk, w szczególności na płaszczyźnie filmu. Tworzy krótkie formy filmowe, do których komponuje własną muzykę.
Za osiągnięcia na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej na płaszczyźnie sztuk plastycznych, muzyki i filmu, otrzymał dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotnie Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Fundacji Dra Marcina Fuhrmanna. W roku 2014 otrzymał Stypendium z Funduszu Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację filmu dokumentalnego. Ponadto był nominowany do tytułu „Chojniczanin roku 2009”.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!