Czwartek, 25 Lutego 2021 | Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława ch24 na komórkę
Strona głównaKultura
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Co z ChCK? Decyzja jeszcze w tym roku

Czy miasto stać na odkupienie od prywatnego inwestora frontowej części budynku starego szpitala i w jakim kształcie funkcjonować ma kultura w Chojnicach? Rajcy miejscy z komisji kultury zastanawiają się nad przyszłością Chojnickiego Centrum Kultury.

 

Dla szefa komisji Bogdana Kuffla, związanego z domem kultury głównie z powodu kina – opiekun DKF i inicjator Chojnickiego Filmobrania, ale też pomysłodawcy Turnieju Rycerskiego, strategiczne pytanie dotyczy ewentualnego zakupu budynku sąsiadującego z Wszechnicą Chojnicką. - Czy nas stać na jego wyposażenie i utrzymanie? - takie pytanie postawił na dzisiejszych obradach. Z drugiej strony, jak zauważył, remont istniejącego obiektu spowoduje przerwę w działalności kina, a na dodatek w grudniu w podchojnickiej galerii ruszyć ma 4-salowe kino. Do tej pory dzięki kinu cyfrowemu, do którego chojniczanie zaglądają chętnie (przykład – na wczorajszym seansie DKF było 200 widzów - przyp. red.), finansowane były inne aspekty funkcjonowania ChCK, jak teatr, plastyka czy muzyka. W ostatniej dziedzinie radny zaproponował ograniczenia. - Po co mnożyć dwa byty, tj. orkiestra dęta i Big Band, skoro grają w nich te same osoby, a orkiestra występuje trzy razy w roku?

Reklama | Czytaj dalej »

W pracowni Zdzisława Kufla za kwotę 300 tys. zł powstaje właśnie projekt termomodernizacji starego domu kultury przy Wzgórzu Ewangelickim. W założeniu ma w nim pozostać sala teatralno-kinowa wraz z zapleczem. Niedaleko w części starego szpitala mogłyby się mieścić pracownie. Nieruchomość za kwotę 700 tys. zł miasto sprzedało jednak prywatnemu inwestorowi 10 lat temu, a teraz chciałoby odzyskać niezagospodarowany jak do tej pory budynek. Jak poinformował zastępca burmistrza Edward Pietrzyk, wycena stworzona przez urzędników we współpracy z rzeczoznawcą a ta od dewelopera, różnią się diametralnie... - Nasza to kilka milionów, a tamta kilkanaście. Świadomie nie rzucam liczb, bo nie chcę tego upubliczniać na tym etapie. Czeka nas trudna dyskusja z właścicielem, ale nie w zaciszu gabinetów, tylko negocjacje otwarte – przyznał włodarz. - Jestem ostrożnym optymistą – dodał Pietrzyk, który ma nadzieję na rozłożenie ewentualnej płatności na raty. - W jednym roku nie udźwigniemy tego – stwierdził. Z kolei o wyposażenie centrum kultury jest spokojny. Miasto chce sięgnąć po środki w ramach rewitalizacji społecznej. W tym celu chce przesunąć obiekt ze śródmieścia do tzw. dzielnicy dworcowej. Oczywiście tylko na papierze. Chodzi o większe szanse w pozyskaniu środków dla biedniejszego i bardziej zaniedbanego rejonu miasta.

Optymizm burmistrza nieco zdziwił radną z opozycji. - Przecież ceny dyktuje właściciel, dlaczego miałby się do nas dostosować? - zapytała Marzenna Osowicka, przy okazji przypominając, że na projekt Balturium miasto wydało pół miliona i nic z tego nie wyszło. Kolejne 300 tys. zł pójdzie na następny projekt, gdzie widzi się tylko miejsce dla kina i teatru. - Mam wrażenie, że to pomysły rzucane ad hoc. - Jak się nie spróbuje, to się nie przekona – ripostował Edward Pietrzyk, którego zdaniem budynek niegdyś należący do miasta byłby idealny na potrzeby kultury. A w starym domu kultury nie da się już niczego wcisnąć. Z kolei ewentualna jego rozbudowa zabrałaby miejsce na parking.

- Chyba Wisłę kijem chcemy zawrócić – odezwał się wiceprzewodniczacy rady Józef Skiba. - Nie widzę takich możliwości w budżecie, a przecież kredytów nie mieliśmy już brać... A kultura przecież nie zarobi na siebie... Zorientowany w temacie Bogdan Kuffel ripsotował, że akurat w tej chwili dzięki kinu udaje się coś zarobić, ale wkrótce będzie gorzej. - Na pewno padną wyniki z kina. Sieć kin nas położy.

Przedstawiciel sportu w komisji, wuefista Marek Szank, uważa, że po sporych inwestycjach w sport, przyszedł czas na kulturę. Radni do tematu wrócą jeszcze we wrześniu. Wyznaczyli już bowiem termin kolejnego posiedzenia, na którym ma gościć dyrektor Chojnickiego Centrum Kultury Radosław Krajewicz. Skutkiem niedawnej rozmowy przeprowadzonej z szefem ChCK przez radnego Leszka Peplińskiego, jest pismo do burmistrza z listą potrzeb tj. nowy sprzęt czy dofinansowanie sztandarowej imprezy - Chojnickiej Fiesta (teatry uliczne) i projektu Teatr Repertuarowy.

"ChCK na razie tylko w nazwie"

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

14 komentarzy

~Marcin Dobaj
Do poniżej z 09 Września 2015, godziny 13:20

Jak was nie interesują sprawy społeczności miasta Chojnice to nie czytajcie, a
jak was interesują to proszę o merytoryczne odniesienie się do moich podnoszonych
opinii .

Forum jest dla ludzi którzy mają coś do powiedzenia i zaangażowanych w sprawy społeczne chcących zmian na lepsze.

Jeśli nie macie cywilnej odwagi do dyskusji pod własnym imieniem to proszę przejść na forum gdzie jedynie bezimienni anonimowi krytykanci czują się jak we własnym ......
09 Września 2015, godzina 15:15
Oceniono 10 razy 4
~do poniżej
ci ludzie rozpoczeli ponownie budować


Co my forumowicze tobie zrobiliśmy, że raczysz nas w kółko swą, jak widać niekończącą się, paplaniną? Co mamy zrobić, abyś zakończył swą radosną twórczość na zasadzie kali jeść kali jarać Pozostały tekst to masło maślane
09 Września 2015, godzina 13:20
Oceniono 17 razy -5
~Marcin Dobaj
Urzędnicy zaczynacie kupować, a nie wiecie, za co. Jeszcze raz przytoczę to, co już wcześniej cytowałem.
Któż bowiem z was, chcąc kupić część starego szpitala, nie usiądzie najpierw i nie obliczy kosztów, czy ma na kupno ?
Bo gdy już za przekraczającą kwotę , nie będziecie mogli dokończyć zakupu, wszyscy, którzy by to widzieli, zaczęli naśmiewać się z was, mówiąc: ci ludzie rozpoczeli ponownie budować i pochopnie sprzedaną część starego szpitala wysokim kosztem kupować bo nie mogli wybudować Balturium skoro było ogromnym nierealnym wyzwaniem przy 22% bezrobociu.
09 Września 2015, godzina 13:06
Oceniono 15 razy 5
~Gawiedź ma radochę, dyskutuje, doradza a
klocki już dawno ustawione. Prowizje ustalone. Tylko terminy sie odrobine posypały przez przedszkolanki. W budżecie rezerwa na zakup już była przygotowana...
09 Września 2015, godzina 08:31
Oceniono 16 razy 2
~Grin
Faktem jest, że ChCK wygląda fatalnie i należy coś z tym robić. Obiekt po starym szpitalu stoi w znacznej części pusty, ma dobre położenie. Jednak kwota wskazywana przez obecnego właściciela może się okazać zaporowa (kilkanaście milionów). Chyba lepiej żeby budynek "żył" niż stał pusty. Rozumiem nakłady poczynione przez nowego właściciela w kwestii remontu budynku, jego utrzymania, dozoru itp. sprawy, ale z aktualną wartością jakby nie było tego starego budynku to chyba przesadził.
09 Września 2015, godzina 08:26
Oceniono 13 razy 3
~Hura, będziemy mieć "Balturium"

na miarę intelektu naszego burmistrza!


08 Września 2015, godzina 23:14
Oceniono 28 razy 18
~"Balturium" będzie w Chojnicach jeszcze w tym roku kalendarzowym
Według wypowiedzi włodarza, stworzenie "Balturium" było od dawna jego strategicznym celem ponieważ burmistrz Arek Finster chce by ludzie kultury w Chojnicach uwielbiali go tak samo jak chojniccy złodzieje i jego fani z chojnickiej korupcyjnej kliki.
Ratuszowy specjalista od (EDIT) (EDIT) - Robert Wajlonis - wspominał także miedzy swoimi zaufanymi poplecznikami, że wspaniałomyślny i łaskawy burmistrz chce by w "Balturium" stworzyć specjalne miejsce gdzie członkowie stowarzyszenia "Arkana Historii" mogli by spokojnie studiować i analizować zgodność kopii sztandaru I Batalionu Strzelców w Chojnicach z jego oryginałem z Londynu. Populistyczne wykorzystywanie historii i kultury dla podniesienia swojej popularności zawsze było ważne dla miłościwego i łaskawie panującego nad Chojnicami burmistrza Arka.
08 Września 2015, godzina 21:36
Oceniono 34 razy 22
~"Balturium" będzie w Chojnicach jeszcze w tym roku kalendarzowym
Wtajemniczeni zausznicy burmistrza Arka ostatnio być może przypadkiem ujawnili strategiczne plany władcy ratusza na temat kultury w Chojnicach. Według tych nieoficjalnych informacji "Balturium" będzie istniało jeszcze w tym roku. Jakkolwiek początkowo burmistrz obiecywał stworzenie "Balturium" ponad 8 lat temu i nie dotrzymał wyborczych obietnic. Lecz najważniejsze jest to, że włodarz zamierza dotrzymać słowa i spełnić swoją obietnice. Poczyniono już w tym kierunku pierwsze kroki.

Niedawno Chojnicki Dom Kultury (ChDK) został przemianowany na Chojnickie Centrum Kultury (ChCK), według nieoficjalnych zapowiedzi następnie zostanie przechrzczony na Chojnicki Pałac Kultury (ChPK), by po spodziewanych protestach niezadowolenia z tej nazwy, zgodnie z wola społeczeństwa i radnych w końcu dawny ChDK nazwać "Balturium". Według nieoficjalnych informacji i plotek rozgłaszanych miedzy-innymi przez generalnie szanowanego w ratuszu głównego specjalistę burmistrza od (EDIT) (EDIT) - Roberta Wajlonisa - ChDK ma zostać przemianowany na "Balturium" jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Tak wiec, burmistrz zamierza dotrzymać swojej obietnicy wyborczej sprzed ponad 8 lat i w końcu doprowadzić do stworzenia "Balturium" w Chojnicach. I zgodnie z wcześniejszymi planami, "Balturium" będzie stało dokładnie w tym samym miejscu gdzie dawniej był nieistniejący już ChDK!

08 Września 2015, godzina 21:08
Oceniono 35 razy 21
~obserwator
jeszcze jedno , do Pana Józef Skiba. Kultura nie jest od zarabiania pieniędzy, to cos innego jak robienie interesu. Wogole nie mozna tak pojmowac kultury. Najlatwiej powiedziec ze jesli nie ma kasy, to obcinamy z kultury. Żle wyedukowanym narodem łatwo sie rzadzi..... mówi to cos Państwu. Jednym słowem SKANDAL, jestem oburzony poziomem i wiedza odnośnie aspektów kulturalnych, ludzi, którzy czesto nieswiadomie to mierne zycie kulturalne kreuja
08 Września 2015, godzina 18:02
Oceniono 16 razy 2
~obserwator
Jaki jest cel utrzymywania przez miasto instytucji, tworów, zespołów o bardzo podobnym charakterze? Big band a orkiestra deta. trzy mega przecietne zespoły ludowe, jeden "lepszy" od drugiego. Miasto umywa rece rozdzielajac granty na stowarzyszenia.... Poziom skandaliczny, forma i charakter tychże zespołów zadowala tylko tych, którzy sa z nimi bezposrednio zwiazani. Generalnie nie ma czym sie chwalic.
Brawo za sport bo po latch inwestycji mamy zespół profesionalny, na poziomie i z dobrymi rokowaniami na przyszłośc. Z kultura jest tak jak ze sportem, kazdy może ją uprawiac, ale na wysokim poziomie uprawiają ja profesionalisci, zawodowcy, nie fiksiarze....i Ci którym sie wydaje, ze duza mogą i potrafią. Zycie weryfikuje wszystko.....
A przeciez potencjał jest nieprawdopodobny, tylko trzeba uniec dostrzec ten potenciał, a nie powielac te same błedy.
A moze jeszcze jedna instytucja pt Pro mocja Regionu jest potrzebna..... Ludzie praca u podstaw,, wychowywanie i kształtowanie młodzieży, od tego trzeba zaczac. a do tego super siedziba, centrum chyba nie jest potrzebne.....
08 Września 2015, godzina 17:51
Oceniono 19 razy -7
~Kabel
Do Bruszanin. Projekt a remont to dwie rozne rzeczy. Tu mówimy o projekcie za. 300 tys. złotych a nie o wykonaniu i robocie.
08 Września 2015, godzina 17:11
Oceniono 15 razy 1
~biznes
Sprzedac budynek prywatnej osobie a potem go od niego kupic. Chojnice. Miasto mozliwosci.
08 Września 2015, godzina 16:26
Oceniono 18 razy 4
~Bruszanin
Jak to nazywasz "oklejenie" styropianem ChDK kosztuje 300tyś. zł. to co powiesz, że w Brusach remont sali obrad o wielkości 100 metrów kwadratowych ma kosztować 360 tyś. zł., a ta sala jest bez okien, więc koszt wymiany okien odpada! Nie wierzycie to przeczytajcie ostatni "Czas Chojnic" - polecam!
08 Września 2015, godzina 16:16
Oceniono 17 razy 7
~wyborca
Może by tak szanowna komisja przegłosowała wniosek aby komisja rewizyjna wyjaśniła dlaczego projekt "na oklejenie" styropianem chojnickiego domu kultury kosztował 300 tysięcy złotych?
08 Września 2015, godzina 15:15
Oceniono 22 razy 4

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 366.00 378.00 DKKDKK 59.70 61.20
EUREUR 445.00 457.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 404.00 419.00 NOKNOK 43.00 44.50
GBPGBP 517.00 531.00 SEKSEK 43.90 45.40
Aktualizacja: 2021-02-24 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 375.00 DKKDKK 60.20 60.90
EUREUR 449.00 453.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 407.00 415.00 NOKNOK 43.50 44.20
GBPGBP 520.00 526.00 SEKSEK 44.30 45.00
Aktualizacja: 2021-02-24 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy dotacja w wysokości 5 tys. zł z urzędu miejskiego byłaby dla Ciebie wystarczającą zachętą do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne?

Ceny paliw2021-02-22

E95 E98 ON LPG
BP 5.08 zł 5.44 zł 4.94 zł 2.55 zł
Circle K 5.03 zł - 4.89 zł 2.53 zł
Lotos Optima 5.04 zł - 4.91 zł 2.53 zł
MZK 4.92 zł 4.98 zł 4.79 zł 2.42 zł
Orlen 5.08 zł 5.38 zł 4.94 zł 2.53 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij