Poniedziałek, 08 Marca 2021 | Imieniny: Beaty, Juliana, Wincentego ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Debata o oświacie

W poniedziałek w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym odbyła się debata dotycząca strategii oświatowej z perspektywy ucznia, dyrektora i organu prowadzącego szkołę. Jej organizatorem był powiat chojnicki.

 

Debata była pokłosiem zapowiedzi o cięciach etatów psychologów, opiekunów świetlic i zajęć pozalekcyjnych w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat. Petycję w tej sprawie wystosowali uczniowie II LO. - Ta debata została zorganizowana z inspiracji młodzieży. Czekałem na to spotkanie, na konsultacje społeczne z młodzieżą – mówił starosta Stanisław Skaja. Zanim doszło do spotkania władz powiatu z uczniami, w szkołach przeprowadzono anonimowe ankiety.

Reklama | Czytaj dalej »

Przedstawiciele samorządów uczniowskich w trakcie debaty zwracali uwagę, że świetlice są potrzebne w różnych porach. Zarówno w trakcie lekcji, kiedy wypada okienko, jak i przed czy po zajęciach. Świetlicy nie ma np. w Technikum nr 2. - Czytelnia jest czynna do 14:30, podobnie sklepik. Ja jestem z Chojnic, ale moi koledzy dojeżdżają z Brus, Zalesia, Leśna. Muszą siedzieć w szatni i czekać na autobus – mówił Kamil Ciurzyński. Absolwentka tej szkoły, szefowa wydziału edukacji w powiecie Irena Laska, przypomniała, że tam nigdy nie było świetlicy, a zarówno przed, jak i po lekcjach mogą odbywać się zajęcia dodatkowe w ramach tzw. godziny karcianej. Dyrektorka jako dobrą praktykę wskazywała ZSP w Malachinie, do którego musi dojechać aż 98 % uczniów, a świetlicy także nie ma. Są za to czytelnia i biblioteka i wspomniane zajęcia w ramach 19 godziny.

Jeden z dyskutantów określił chodzenie do świetlicy w średniej szkole jako obciach. Altarnatywę dla świetlicy, czyli klub młodzieżowy, dał dr Przemysław Ziółkowski, ekspert z Ministerstwa Edukacji Narodowej, który moderował debatę. - Sami możecie stworzyć sobie przestrzeń, umeblować ją, wyposażyć w sprzęt czy namalować grafiiti na ścianach – zachęcał dając przykład takiego działania w jednej ze szkół. To przy okazji lekcja organizacji i przedsiębiorczości. Ekspert z MEN wyszedł też z propozycją szkolenia dla liderów samorządów. Marek Jankowski, członek zarządu powiatu, w temacie świetlic zrobił rozróżnienie. - Przestrzeń to jedno. Opieka drugie. To nie była likwidacja przestrzeni. Jej wypełnienie może należeć do was. A jeden z mówców ze strony uczniów uznał nawet, że klub jest lepszym pomysłem i etat w świetlicy jest bezsensowny.

Młodzież chciałaby też dodatkowych zajęć, ale niekoniecznie na zasadzie wyrównawczych z matematyki, a rozwijających pasje, np. kółko dziennikarskie. Przemysław Ziółkowski uświadomił młodzież, że za organizację zajęć odpowiedzialny jest dyrektor, a jakimś pomysłem są też międzyszkolne zajęcia. Pomysłem w dziesiątkę, zdaniem jednego z uczestników debaty, są drużyny sportowe w składające się z zawodkników z różnych szkół.

Marek Szczepański zaoferował młodym by wraz z nauczycielami korzystali z przestrzeni i możliwości pracy w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym. - Można tu lekcje o przedsiębiorczości prowadzić. Jest drukarka 3D i skaner. Warto zachęcić nauczycieli. Wicestarosta poinformował też o unijnych środkach na podniesienie jakości szkolnictwa. -To duży projekt na 3 lata. Boimy się, że nie będzie zainteresowania. Czy ktoś z wami rozmawiał, jakie macie oczekiwania? Można wspólnie pracować, tylko musimy mieć głosy od przedstawicieli ze szkół.

Na zakończenie debaty Stanisław Skaja zapowiedział, że na spotkaniu z dyrektorami szkół, które ma odbyć się na dniach, będą omawiane zasygnalizowane problemy.

Opracowane wyniki ankiety (źródło starostwo powiatowe)

Ponad połowa, bo aż 56,9% uczniów stwierdza, że nie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych, głównym powodem są godziny zajęć, odległe miejsce zamieszkania, bądź brak czasu i zbyt dużo obowiązków szkolnych. 42,7% respondentów odpowiedziało, że uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych, najczęściej są to zajęcia sportowe, przygotowujące do egzaminu maturalnego/zawodowego, matematyka.
Pozytywny wpływ udziału w zajęciach pozalekcyjnych na wyniki w nauce potwierdziło z mocą zdecydowanie tak zaledwie 26,5% uczniów, 25% badanych odpowiedziało raczej nie, 39,8 % raczej tak.
Zdecydowana większość, bo blisko 73% uczniów nie korzysta z opieki w świetlicy szkolnej bądź klubu szkolnego, zaledwie 4% spędza w niej tygodniowo więcej niż 90 minut, a 13% przebywa w świetlicy nie dłużej niż 45 minut tygodniowo.
Około 90% respondentów twierdzi, że w bieżącym roku szkolnym w ogóle nie skorzystało z indywidualnych porad/konsultacji pedagoga, 96,6% badanych odpowiedziało, że nie korzystało z indywidualnych porad psychologa, 99% uczniów nie korzystało w ogóle z porad socjoterapeuty.

Uczniowie mogli także wypowiedzieć się na temat zmian, które należałoby ich zdaniem wprowadzić, by poprawić efekty nauczania. Najczęściej wskazywano poprawę jakości nauczania, tak odpowiedziało 46,9%, zmienić treści nauczanych przedmiotów – 34,7% oraz wprowadzić system oceny nauczycieli 29,9%.
Analizując system edukacyjny w ocenie młodzieży powiatu chojnickiego skupiono się także na obszarach, na które młodzi ludzie chcieliby mieć wpływ w swojej szkole. Respondenci, jako najważniejsze obszary, na które chcieliby mieć wpływ, najczęściej wskazywali: plan lekcji (65,6%), wybór nauczyciela (52,8%), terminy i zakres zagadnień na testach/sprawdzianach (52,7%).

Diagnoza potrzeb edukacyjnych uczniów 2015

Petycja uczniów II LO

Odp. na petycję

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

21 komentarzy

~oooo
czyzby para ?
24 Maja 2017, godzina 03:59
Oceniono 2 razy -2
~jeżyk
Czytając wyniki tej ankiety nie trudno odnieść wrażenie, że została tak skonstruowana, żeby Zarząd miał podstawy do likwidacji etatów psychologów i pedagogów w szkołach. Tylko czekać, aż Zarząd podejmie taką decyzję, posiłkując się wynikami ankiety argumentując: "likwidujemy te etaty, bo sami uczniowie w ankiecie przyznali, że ponad 90% z nich nigdy nie skorzystało z pomocy psychologa w szkole".
19 Listopada 2015, godzina 08:32
Oceniono 4 razy 0
~koko
Starosta z z dyr.Laską pomyśleli i wymyślili, że debata prowadzona przez doktora będzie wyglądała poważnie. Wyszło jak zawsze. Dodając zamnipulowaną ankietę zarząd powiatu ponownie zbłaźnił się , szczególnie przed zaproszonymi, młodymi ludźmi, bo dyrektorzy, ci nie "zrobieni" w 90 % z wazeliny (J. to nie o tobie) mają o nich zdanie wyrobione od dawna.
18 Listopada 2015, godzina 22:03
Oceniono 10 razy 2
~wiedza
Ten cały Żiółkowski, to magister, a nie doktor, proszę redkację o sprostowanie tej informacji. Tutaj są aktualne dane o tym panu w bazie ludzi nauki polskiej:

http://nauka-polska.pl/dhtml/raporty/ludzieNauki?rtype=opis&objectId=256463&lang=pl
18 Listopada 2015, godzina 16:25
Oceniono 8 razy -2
~felek
Wg. tv Chojnice, jutro konferencja w starostwie. Może ktoś zapyta czy ta słynna ankieta, to efekt niewiedzy, głupoty, czy zamierzona manipulacja, kto, ile i komu za nia zapłacił, kto tyuował mgr-a doktorem itd. ? Może tez ktoś ma wiedzę, czy w którejś z tych "badanych" szkół jest socjoterapeuta o kontakty z którym pytali uczniow i z którym 1 % miało kontakt ?
18 Listopada 2015, godzina 15:24
Oceniono 8 razy 2
~jotdwatrzy
No tak, stanowczo niedoreprezentowany we władzach jest lud pracujący miast i wsi. Brakuje robotników, spawaczy, chłopów, hydraulików, sprzątaczek itd. Za dużo jest inteligencji. Ale dziwne że postuluje to właśnie pan Wałdoch, myślałem że jest wrogiem socjalizmu.
13 Listopada 2015, godzina 14:29
Oceniono 7 razy 1
~zero
13 Listopada 2015, godzina 10:51
Oceniono 7 razy -1
~cytek
Manipulacja w (EDIT) stylu
Pani dyrektor Laska, Panie starosto Skaja i inni członkowie- WARTO WSPOMNIEĆ, ŻE MŁODZIEŻ NIE KORZYSTAŁA TEŻ ZE SZKOLNYCH WIND I STOMATOLOGA, bo ich w szkołach nie ma, podobnie jak socjoterapeutów, psychologów i świetlic. Czy są w tych szkołach jacyś dyrektorzy " z jajami" , którzy nie pozwolą sobie na manipulowanie nimi i młodzieżą ? Jaki WY przykład dajecie młodym? Głowa w piasek, bo stanowisko najważniejsze ? A gdzie honor ?
13 Listopada 2015, godzina 10:36
Oceniono 9 razy 3
~jotdwatrzy
No właśnie po to żeby promować siebie. Kogo z władz obchodzi jakaś tam oświata?
12 Listopada 2015, godzina 09:49
Oceniono 18 razy 2
~nie rozumiem
Hm pani dyrektor oswiaty tez nie miala za duzo do powiedzenia, moderator tez sie nie sprawdzil wiec po co robia spotkania gdzie promuja siebie a nie skupiaja sie na tym co powinni
11 Listopada 2015, godzina 23:32
Oceniono 18 razy 2
~(oo)bserwator
Debata?
- "docent marcowy", to świeżo upieczony magister (od 2007 r.)http://www.nor.wsg.byd.pl/userfiles/files/P_Zi%C3%B3%C5%82kowski%20-%20biogram(2).pdf
- ankieta - zgodnie z prawdą wykazała, że młodzież nie korzysta np. z pomocy psychologa - bo starostwo psychologów szkolnych wiosną zwolniło!
- większość młodzieży nie korzysta ze świetlicy - bo większość szkół ich nie ma!

Jeśli ktoś (rzekomo ekspert) rozpoczyna debatę ustalając reguły a potem je notorycznie łamie - przerywając wypowiedzi młodzieży (o dziwo starostwu nie), to WIWAT!
http://chojnice.tv/wideo-2000-M%C5%82odzie%C5%BC_debatowa%C5%82a_z_w%C5%82adzami_powiatu_o_zaj%C4%99ciach_pozalekcyjnych
11 Listopada 2015, godzina 18:58
Oceniono 16 razy 0
~Maco
Procenty, cyferki , liczby . Pięknie. Tak trzymać. Większość niczego nie potrzebuje. Może czas zająć się mniejszością.
10 Listopada 2015, godzina 23:44
Oceniono 22 razy 2
~Maco
A ja bym sobie piłki wydrukował na drukarce 3D !!!!!!!
10 Listopada 2015, godzina 23:32
Oceniono 14 razy -4
~master
Cytuje starostę od początku jego wypowiedzi, ok. 9 minuty:
" my się tu skupimy dzisiaj przynajmniej na tym co my wspólnie, bądź może dojdziemy do jakiegoś wniosku, który ułatwi nam współpracę. To co powiedziałem wcześniej da wam możliwość pewnego innego może startu do życia, nie wiem i chciałbym po prostu , by w tym kierunku, po prostu się wypowiadali. Nie mówimy dzisiaj o problemach młodzieży zaznaczam w powiecie chojnickim czy problemach młodzieży ogólnie. Mówimy o problemach w sprawach związanych z szkolnictwem ponadpodst, ponadgimnazjalnym , tam gdzie jesteście, w środowisku oczywiście wyjdą takie tematy nam potrzeba później czegoś innego, to jest kwestia powiedzmy być może dalszych rozmów, konsultacji itd."
Bez skrótów, wyrwań z kontekstu, prosto jak leci....może kropki i przecinki jakoś same się ułożyły, bez ingerencji autora.
UUUFFFF.....,ale warto było, by zobaczyć jaki piękny i plastyczny potrafi być nasz język w wykonaniu mistrzów.
10 Listopada 2015, godzina 21:42
Oceniono 33 razy 13
~mgr

Za moderatorem jest napis doc.dr Przemysław Ziółkowski. Czy Pani Laska lub starosta mogliby nam powiedzieć gdzie i kiedy ten Pan zrobił doktorat? Czyżby kłamstwo i manipulacja na "całej linii?"
Mi z poszukiwań wychodzi, że jest mgr historii, a docentem "ze stanowiska".
10 Listopada 2015, godzina 21:22
Oceniono 22 razy 4

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 391.00 DKKDKK 60.60 62.10
EUREUR 452.00 464.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 43.90 45.40
GBPGBP 525.00 538.00 SEKSEK 44.10 45.60
Aktualizacja: 2021-03-07 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 383.00 387.00 DKKDKK 61.10 61.90
EUREUR 456.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 410.00 417.00 NOKNOK 44.30 45.10
GBPGBP 529.00 535.00 SEKSEK 44.50 45.30
Aktualizacja: 2021-03-07 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy odczuwasz niepokój w związku z trwającą pandemią koronawirusa i wynikającymi z tego ograniczeniami?
Ceny paliw2021-03-01

E95 E98 ON LPG
BP 5.18 zł 5.54 zł 5.04 zł 2.58 zł
Circle K 5.13 zł - 4.99 zł 2.53 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 5.09 zł 5.14 zł 4.99 zł 2.53 zł
Orlen 5.18 zł 5.48 zł 5.04 zł 2.56 zł
PKS 5.13 zł - 4.99 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij