Piątek, 17 Sierpnia 2018 | Imieniny: Anity, Elizy, Mirona | Pogoda: 27°C, 1017 hPa, wiatr 8 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Krzysztof Różycki

Historia, jakiej nie znacie

Klasa II a Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich przygotowuje projekt edukacyjny pod patronatem ministra edukacji narodowej we współpracy z Fundacją Forum Dialogu. Dziś (15.11) na chojnickim Starym Rynku, w towarzystwie nauczyciela historii Olgierda Buchwalda, zachęcali do udziału w grze miejskiej, która odbędzie się 26 listopada.

Celem projektu, w który zaangażowali się uczniowie, jest przybliżenie mieszkańcom Chojnic historii i dziedzictwa kulturowego mieszkających na terenie miasta Żydów. W ramach akcji przygotowane zostały plakaty, ulotki, broszury informacyjne, strona internetowa, happeningi oraz wycieczka dla mieszkańców miasta śladami przeszłości. W niedzielne przedpołudnie uczniowie ogólniaka wyszli na Stary Rynek by rozpropagować przygotowaną przez nich wycieczkę historyczną.

Reklama | Czytaj dalej »

- Młodzież zainteresowała się projektem Fundacji Forum Dialogu, gdyż daje on dużą możliwość samodzielnego i kreatywnego działania, a poza tym dotyczy historii miasta, która jak oceniam, z punktu widzenia historyka, większości mieszkańców jest całkowicie nieznana. Byłby to jakiś trwały wkład w odkrywanie historii naszego miasta. Zbierając informacje młodzież doszła do wniosku, że najciekawsze historie to te, które dotyczą konkretnych osób. Dlatego wybrano znaną postać pośród chojnickich Żydów, a mianowicie Georga Tuchlera, który nie tylko był znany wśród chojniczan, był także właścicielem fabryki wódek i likierów - mówi opiekun grupy Olgierd Buchwald.

To on będzie postacią wyznaczającą trasę wycieczki historycznej organizowanej przez uczniów. Idąc jego śladami, uczestnicy gry miejskiej odwiedzą najbardziej charakterystyczne miejsca, które były związane z życiem codziennym chojnickich Żydów. Kolejnym pomysłem uczniów ogólniaka, jest stworzenie folderu, który byłby swoistym przewodnikiem dla osób chcących samodzielnie przejść trasę wycieczki i odwiedzić ciekawe miejsca w naszym mieście. Folder, który ma niedługo trafić do druku, byłby wydawnictwem dostępnym w Promocji Chojnic.

 

Wycieczka historyczno-edukacyjna „Śladami Georga Tuchlera” odbędzie się26 listopada. Zbiórka w Fosie Miejskiej o godzinie 16.00, zakończenie przewidywane jest na około godziny 18.30 w auli LO im. Filomatów Chojnickich.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

36 komentarzy

Droga młodzieży nie dajcie się wciągnąć w gloryfikowanie znaczenia tego "dziwnego" narodu dla rozwoju Chojnic. Za ten plakat pała z matmy
24 Listopada 2016, godzina 19:09
Oceniono 30 razy 12
~Olivia
Czytałam, poznałam nie będę się wstydzić! Jesteśmy młodzi, ale podejmujemy decyzję świadomie. Ludzi my nikomu nie robimy krzywdy i nikogo nie zmuszamy do wzięcia udziału w naszej grze! Szanujmy się wszyscy nawzajem bez względu na to jakie kto ma poglady:-)
26 Listopada 2015, godzina 11:52
Oceniono 183 razy 1
~Olivia
Czytałam, poznałam nie będę się wstydzić! Jesteśmy młodzi, ale podejmujemy decyzję świadomie. Ludzi my nikomu nie robimy krzywdy i nikogo nie zmuszamy do wzięcia udziału w naszej grze! Szanujmy się wszyscy nawzajem bez względu na to jakie kto ma poglady:-)
26 Listopada 2015, godzina 11:51
Oceniono 173 razy -7
~olek
Mozecie sobie minusowac ile chcecie.Widocznie coniektórzy boją sie prawdy. Szkoda tych mlodych którzy za pare lat beda sie wstydzic tego w czym wzieli udział jak poczytaja troche ksiazek, artykułów. Albo jak pojada na terytoria tymczasowo okupowane przez Izrael i posłuchają Palestynczyków jak sa przesladowani przez zydów. To bedzie prawdziwa historia jakiej nie znacie.
25 Listopada 2015, godzina 22:37
Oceniono 191 razy 1
~Wielkie brawa dla takiej młodzieży
tak trzymać i nie przejmujcie się wpisami różnych antysemitów i frustratów stawiających wam "minusy", róbcie dalej swoje, jesteście wspaniali! Dobrze, że nie bierzecie przykładu z takich idiotów którzy we Wrocławiu spalili kukłę przedstawiającą Żyda i darli mordy wykrzykując jakieś rasistowskie hasła! Nie bierzcie przykładu z wielkiego wodza który obecnie jest królem, prezydentem i premierem V RP, bo on ma takie same nastawienie do ludzi innej rasy i religii jak ci którym na plecach Kukiza udało się wjechać do sejmu czyli tzw. wszechpolacy tacy sami jak ci którzy przed II WŚ wprowadzali w szkołach i uczelniach tzw. getta ławkowe odseparowując Żydów od Polaków! Pozdrawiam wspaniałą młodzież!
25 Listopada 2015, godzina 11:09
Oceniono 212 razy -6
~Turandot
Moim zdaniem super jest to, że młodzieży się chce. Wygląda na to, że robią ciekawe wydarzenie, jakich w Chojnicach nie jest zbyt wiele. Warto znać historię miasta, w którym się mieszka. Nie zrażajcie się dzieciaki!!!
24 Listopada 2015, godzina 23:43
Oceniono 216 razy -8
~Tak "stop głupocie"
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Listopada 2015, godzina 21:19
Oceniono 218 razy -12
~Stop głupocie!
Polacy z pośród wszystkich narodów na świecie uratowali najwięcej żydów! A oni nam się teraz odwdzięczają złem za dobro!
23 Listopada 2015, godzina 11:17
Oceniono 226 razy -4
~Stop głupocie!
Wiesz jak nauczają historii w Izraelu? Oglądałem film na Planett. Stara żydówka w izraelskiej szkole opowiadała młodym o holokauście. Mówiła, że Hitler kochał Polaków, polacy witali wermacht i ss w 1939 roku z kwiatami, a potem razem dokonali szoach, czyli prześladowań żydów. Tak wygląda lekcja historii w szkole nad Jordanem. A teraz zestaw sobie tę wersję historii z tym co się działo naprawdę!
23 Listopada 2015, godzina 11:16
Oceniono 217 razy 1
~Stop głupocie!
Do Anonima laczego nie zarzucisz nienawiści myślącym podobnie do ciebie? Zobacz co robicie: dodajecie minusy tym, co piszą na temat Doliny Śmierci, albo zamęczonych przez żydokomunę patriotów i jeszcze śmiecie mądrzejszych od siebie obrażać, że są po podstawówce i nie znają historii.
23 Listopada 2015, godzina 11:13
Oceniono 221 razy -3
~Anonim
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Listopada 2015, godzina 10:44
Oceniono 239 razy -19
~snag
~No proszę wyszło żydło z worka ,...
... poznalismy z nazwiska zio-przytupasow robiacych papke z mozgow dzieci zamiast uczyc cos przydatnego - Zydowskie przyslowie 'czemus biedny? bos glupi!' ... trudno zaprzeczyc ,...
22 Listopada 2015, godzina 20:18
Oceniono 252 razy -6
~Harcerz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Listopada 2015, godzina 19:07
Oceniono 254 razy -22
~No proszę wyszło szydło z worka
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Listopada 2015, godzina 19:04
Oceniono 252 razy -22
~snag
~do ponizej

... w czasie rozbiorow, szwedzkiej inwazji w Polsce i w kazdym kraju gdzie sie wepchneli nieproszeni mieli okazje zachowac sie jak obywatele a zachowali jak zdrajcy ,...
20 Listopada 2015, godzina 17:01
Oceniono 278 razy -8

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.00 384.00 DKKDKK 56.80 58.30
EUREUR 427.00 436.00 RUBRUB 5.30 6.40
CHFCHF 371.00 386.00 NOKNOK 43.70 45.20
GBPGBP 475.00 487.00 SEKSEK 40.20 41.70
Aktualizacja: 2018-08-17 14:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 376.00 381.00 DKKDKK 57.40 58.00
EUREUR 429.00 432.50 RUBRUB 5.40 6.30
CHFCHF 377.00 383.00 NOKNOK 44.10 44.70
GBPGBP 477.00 483.00 SEKSEK 40.60 41.30
Aktualizacja: 2018-08-17 14:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy masz już dość panujących upałów?




Ceny paliw2018-08-16

E95 E98 ON LPG
BP 5.12 zł 5.48 zł 4.95 zł 2.33 zł
Circle K 5.1 zł 5.4 zł 4.93 zł 2.31 zł
Lotos Optima 5.1 zł - 4.93 zł 2.31 zł
MZK 5.06 zł 5.26 zł 4.89 zł 2.31 zł
Orlen 5.12 zł 5.38 zł 4.95 zł 2.3 zł
PKS - - - -