Poniedziałek, 26 Lutego 2018 | Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława | Pogoda: -7°C, 1030 hPa, wiatr 3.2 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Krzysztof Różycki

Historia, jakiej nie znacie

Klasa II a Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich przygotowuje projekt edukacyjny pod patronatem ministra edukacji narodowej we współpracy z Fundacją Forum Dialogu. Dziś (15.11) na chojnickim Starym Rynku, w towarzystwie nauczyciela historii Olgierda Buchwalda, zachęcali do udziału w grze miejskiej, która odbędzie się 26 listopada.

Celem projektu, w który zaangażowali się uczniowie, jest przybliżenie mieszkańcom Chojnic historii i dziedzictwa kulturowego mieszkających na terenie miasta Żydów. W ramach akcji przygotowane zostały plakaty, ulotki, broszury informacyjne, strona internetowa, happeningi oraz wycieczka dla mieszkańców miasta śladami przeszłości. W niedzielne przedpołudnie uczniowie ogólniaka wyszli na Stary Rynek by rozpropagować przygotowaną przez nich wycieczkę historyczną.

Reklama | Czytaj dalej »

- Młodzież zainteresowała się projektem Fundacji Forum Dialogu, gdyż daje on dużą możliwość samodzielnego i kreatywnego działania, a poza tym dotyczy historii miasta, która jak oceniam, z punktu widzenia historyka, większości mieszkańców jest całkowicie nieznana. Byłby to jakiś trwały wkład w odkrywanie historii naszego miasta. Zbierając informacje młodzież doszła do wniosku, że najciekawsze historie to te, które dotyczą konkretnych osób. Dlatego wybrano znaną postać pośród chojnickich Żydów, a mianowicie Georga Tuchlera, który nie tylko był znany wśród chojniczan, był także właścicielem fabryki wódek i likierów - mówi opiekun grupy Olgierd Buchwald.

To on będzie postacią wyznaczającą trasę wycieczki historycznej organizowanej przez uczniów. Idąc jego śladami, uczestnicy gry miejskiej odwiedzą najbardziej charakterystyczne miejsca, które były związane z życiem codziennym chojnickich Żydów. Kolejnym pomysłem uczniów ogólniaka, jest stworzenie folderu, który byłby swoistym przewodnikiem dla osób chcących samodzielnie przejść trasę wycieczki i odwiedzić ciekawe miejsca w naszym mieście. Folder, który ma niedługo trafić do druku, byłby wydawnictwem dostępnym w Promocji Chojnic.

 

Wycieczka historyczno-edukacyjna „Śladami Georga Tuchlera” odbędzie się26 listopada. Zbiórka w Fosie Miejskiej o godzinie 16.00, zakończenie przewidywane jest na około godziny 18.30 w auli LO im. Filomatów Chojnickich.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

36 komentarzy

Droga młodzieży nie dajcie się wciągnąć w gloryfikowanie znaczenia tego "dziwnego" narodu dla rozwoju Chojnic. Za ten plakat pała z matmy
24 Listopada 2016, godzina 19:09
Oceniono 12 razy 2
~Olivia
Czytałam, poznałam nie będę się wstydzić! Jesteśmy młodzi, ale podejmujemy decyzję świadomie. Ludzi my nikomu nie robimy krzywdy i nikogo nie zmuszamy do wzięcia udziału w naszej grze! Szanujmy się wszyscy nawzajem bez względu na to jakie kto ma poglady:-)
26 Listopada 2015, godzina 11:52
Oceniono 137 razy 45
~Olivia
Czytałam, poznałam nie będę się wstydzić! Jesteśmy młodzi, ale podejmujemy decyzję świadomie. Ludzi my nikomu nie robimy krzywdy i nikogo nie zmuszamy do wzięcia udziału w naszej grze! Szanujmy się wszyscy nawzajem bez względu na to jakie kto ma poglady:-)
26 Listopada 2015, godzina 11:51
Oceniono 127 razy 39
~olek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Listopada 2015, godzina 22:37
Oceniono 145 razy -45
~Wielkie brawa dla takiej młodzieży
tak trzymać i nie przejmujcie się wpisami różnych antysemitów i frustratów stawiających wam "minusy", róbcie dalej swoje, jesteście wspaniali! Dobrze, że nie bierzecie przykładu z takich idiotów którzy we Wrocławiu spalili kukłę przedstawiającą Żyda i darli mordy wykrzykując jakieś rasistowskie hasła! Nie bierzcie przykładu z wielkiego wodza który obecnie jest królem, prezydentem i premierem V RP, bo on ma takie same nastawienie do ludzi innej rasy i religii jak ci którym na plecach Kukiza udało się wjechać do sejmu czyli tzw. wszechpolacy tacy sami jak ci którzy przed II WŚ wprowadzali w szkołach i uczelniach tzw. getta ławkowe odseparowując Żydów od Polaków! Pozdrawiam wspaniałą młodzież!
25 Listopada 2015, godzina 11:09
Oceniono 166 razy 40
~Turandot
Moim zdaniem super jest to, że młodzieży się chce. Wygląda na to, że robią ciekawe wydarzenie, jakich w Chojnicach nie jest zbyt wiele. Warto znać historię miasta, w którym się mieszka. Nie zrażajcie się dzieciaki!!!
24 Listopada 2015, godzina 23:43
Oceniono 171 razy 37
~Tak "stop głupocie"
tzn. powiedzmy STOP takim głupolom jak "SNAG" antysemita i oszołom !
24 Listopada 2015, godzina 21:19
Oceniono 172 razy 34
~Stop głupocie!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Listopada 2015, godzina 11:17
Oceniono 181 razy -47
~Stop głupocie!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Listopada 2015, godzina 11:16
Oceniono 171 razy -43
~Stop głupocie!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Listopada 2015, godzina 11:13
Oceniono 175 razy -47
~Anonim
Ludzie skończcie z tym obrażaniem i nienawiścią jak ktoś chce to bierze udział w takim wydarzeniu, a jeżeli nie ma na to ochoty to tego nie robi.
Mam wrażenie, że ludzie, którzy się tutaj wypowiadają znają historię słabo albo zamykają się na jej jeden "dział" przez, co zapomnieli, że historia to bardzo rozległa nauka i tak naprawdę każdy może odkrywać w niej to, co mu pasuje. Bądźcie otwarci i nie zniechęcajcie młodych ludzi, gdyż kiedy oni przestaną działać- przyszłość narodu jak i Wasza będzie marna!
23 Listopada 2015, godzina 10:44
Oceniono 195 razy 25
~snag
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Listopada 2015, godzina 20:18
Oceniono 207 razy -49
~Harcerz
Snag ty idioto !!!
22 Listopada 2015, godzina 19:07
Oceniono 208 razy 20
~No proszę wyszło szydło z worka
i widzimy ile to mamy w Chojnicach i okolicy antysemitów!
22 Listopada 2015, godzina 19:04
Oceniono 208 razy 10
~snag
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Listopada 2015, godzina 17:01
Oceniono 232 razy -52

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 333.00 346.00 DKKDKK 55.00 56.50
EUREUR 411.00 422.00 RUBRUB 5.60 6.60
CHFCHF 355.00 370.00 NOKNOK 42.20 43.70
GBPGBP 466.00 479.00 SEKSEK 40.60 42.10
Aktualizacja: 2018-02-25 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 337.00 343.00 DKKDKK 55.40 56.20
EUREUR 415.00 419.00 RUBRUB 6.02 6.03
CHFCHF 359.00 366.00 NOKNOK 42.70 43.40
GBPGBP 470.00 476.00 SEKSEK 41.00 41.80
Aktualizacja: 2018-02-25 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy skrzyżowanie ul. Reymonta z Żeromskiego jest niebezpieczne i wymaga rozwiązań tj. progi spowalniające, lustro, przejście dla pieszych lub inne?




Ceny paliw2018-02-23

E95 E98 ON LPG
BP 4.74 zł 5.09 zł 4.54 zł 1.93 zł
Circle K 4.71 zł 5.06 zł 4.51 zł 1.91 zł
Lotos Optima 4.71 zł - 4.51 zł 1.91 zł
MZK 4.68 zł 4.88 zł 4.49 zł 1.95 zł
Orlen 4.74 zł 5.02 zł 4.54 zł 1.92 zł
PKS - - - -